Ухвала від 13.08.2024 по справі 293/1193/24

Справа № 293/1193/24

Провадження № 2-о/293/64/2024

УХВАЛА

13 серпня 2024 рокуселище Черняхів

Черняхівський районний суд Житомирської області у складі судді Лось Л.В.,

розглядаючи заяву ОСОБА_1 (адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 )

заінтересована особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса місця знаходження: АДРЕСА_2 )

про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу та факту перебування фізичної особи на утриманні

ВСТАНОВИВ:

09.08.2024 адвокат Лук'янець Людмила Олександрівна як представник ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу та факту перебування фізичної особи на утриманні, за змістом якої просить:

- встановити юридичний факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу;

- встановити юридичний факт перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на утриманні ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Встановлення таких фактів потрібно заявнику для реалізації свого права на соціальний захист з боку держави як члена сім'ї загиблого захисника Батьківщини, гарантованого Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд дійшов висновку про залишення заяви без руху за таких підстав.

За приписами ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява має містити:

- виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини (п.5);

- відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору (п.6);

- відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися (п.7);

- попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв'язку із розглядом справи (п.9);

Як видно із заяви, така не містить відомостей про вжиття заходів забезпечення доказів або заяви, відомостей про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі здійснювалися, попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв'язку із розглядом справи.

Згідно зі статтею 318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини.

Відповідно до ч.5 ст.177 ЦПК України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

За приписами ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Окреме провадження - це одностороннє провадження, в якому відсутній спір про право.

Характерною ознакою категорії справ окремого провадження є відсутність у них спору про право і метою яких є встановлення юридичного факту або стану. При цьому в порядку окремого провадження може вирішуватися спір про факт, але не спір про право цивільне.

У порядку окремого провадження суд може вирішити спір про факт, про стан, але не спір про право цивільне, так як метою такого судового розгляду є лише встановлення наявності або відсутності самого факту, і факт, що встановлюється судом у порядку окремого провадження, повинен мати юридичне значення, і мати безспірний характер, оскільки якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд повинен залишити заяву без розгляду і роз'яснити заявнику право подачі позову на загальних підставах.

З вище наведеного вбачається, що встановлення факту, що має юридичне значення в окремому провадженні можливе при умові, що факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають безпосередньо залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичної особи без повторного звернення до суду на підставі цього рішення та встановлення такого факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

Звертаючись до суду з вказаною заявою заявник просить встановити факт проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу та факту перебування на утриманні, з метою мати право звертатись за отриманням одноразової грошової допомоги як члена сім'ї загиблого захисника Батьківщини, гарантованого Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Однак, заявник не зазначає та не додає доказів, які вказували б на відсутність інших осіб (близьких родичів) загиблого війсьвослужбовця, доказів зареєстрованого його місця проживання та інших осіб за місцем його реєстрації, що є істотним при визначенні колазаінтересованих осіб.

Крім того, доказів, які б підтвердили відсутність перебування завника та загиблої особи в зареєстрованому шлюбі з будь якою іншою особою за час їх спільного проживання.

Суд вказує, що у разі смерті особи, породжуються певні правові наслідки як щодо майна такої особи, його утриманців, зокрема, враховуючи зазначені у заяві обставини, призначення та виплата одноразової грошової допомоги сім'ї військовослужбовця, яка відповідно розподіляється рівними частинами на всіх отримувачів такої допомоги.

Отже, заявником у порушення вимог ст. 318, ч.5 ст. 177 ЦПК України не додано доказів, які у своїй сукупності у разі встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу та факту перебування фізичної особи на утриманні, вказували б на відсутність спору про право в частині призначення та виплати одноразової грошової допомоги сім'ї військовослужбовця.

В порушення норм п.3 ч.3 ст. 175 ЦПК України заява не містить зазначення про докази, що підтверджують спільне проживання заявника із ОСОБА_2 з 2023 року, ведення ними спільного господарства, наявності між ними спільних прав та обов'язків , а також доказів місця спільного проживання заявника та загиблого.

Відповідно до висновку викладеному у постанові Верховного Суду у справі № 554/1251/20 від 22.06.2021 належними та допустимими доказами проживання однією сім"єю, зокрема, можуть бути: виписки з погосподарських домових книг про реєстрацію чи вселення; докази про спільне придбання майна як рухомого, так і нерухомого (чеки, квитанції, свідоцтва про право власності); довідки житлових організацій, сільських рад про спільне проживання та ведення господарства, докази оплати спільно комунальних послуг, тощо.

У постанові від 17 червня 2020 року, справа №755/18012/16, Верховний Суд зробив правовий висновок, що обов'язковою умовою для визнання осіб членами сім'ї, крім факту спільного проживання, є ведення спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.

Крім того, прохальна частина заяви не містить періоду, протягом якого заявник просить встановити факт спільного проживання з померлим.

Окремо щодо вимог встановлення факту перебування заявника на утриманні загиблого військовослужбовця слід зауважити, що у справі щодо встановлення фактів перебування на утриманні додатково необхідно надати докази того, що дохід померлого утримувача був вищим, ніж дохід особи яка перебувала на утриманні. Однак таких доказів суду не надано, як і доказів відмови органами місцевого самоврядування за місцем проживання заявника та ОСОБА_2 у видачі довідки, що підтверджує факт сумісного їх проживання або перебування на утриманні.

Суд вказує, що статтею 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.

Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Серед іншого суд зазначає, що заявник визначивши процесуальний статус ІНФОРМАЦІЯ_5 як заінтересованої особи, жодним чином не обґрунтувала, на яких підставах така особа залучена до участі у справі.

Права заінтересованих осіб знаходяться у юридичному зв'язку із суб'єктивними правами заявників і зумовлюються встановленням юридичного факту. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника. Отже, притягнення (вступ) цих заінтересованих осіб має важливе практичне значення, оскільки вони мають можливість у процесі розгляду справи про встановлення юридичного факту заявити про порушення чи оспорювання їхніх суб'єктивних прав.

Заінтересовані особи беруть участь у справах окремого провадження з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави. Але на відміну від заявника ці особи самі не звертаються до суду із заявою, а вступають у вже розпочатий процес з власної ініціативи або притягуються до участі у справі судом.

Нормами процесуального законодавства не передбачено права суду за власною ініціативою залучати до участі у справі заінтересованих осіб.

Сторонами у справах окремого провадження є заявники, заінтересовані особи, які є спеціальними суб'єктами цього виду провадження. При визначенні кола заінтересованих осіб у встановленні факту слід враховувати їх юридичний інтерес, а саме:

- тоді, коли факти, що підлягають встановленню, можуть вплинути на їх права та обов'язки;

- якщо це організації та установи, в яких заявник буде реалізовувати рішення про встановлення факту.

При цьому, суд зауважує, що законодавець визначив порядок звернення із заявою про отримання одноразорвої грошової домоги для сімей загиблих військовослужбовців, які проходили військову службу в Збройних Силах України, а саме звернення до районного територіального центру комплектування незалежно від місця реєстрації.

Натомість, відповідно до ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами ( ч.6 ст.16-3 Закону)).

Вказане також визначено у Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 (п.12).

Отже, враховуючи мету за для якої заявник звернулась до суду для встановлення як факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу так і факту перебування на утриманні, останній слід визначитись з відповідним колом заінтересованих осіб, зокрема, на права та обов'язки яких може вплинути встановлення того чи іншого факту як у призначенні так і виплаті одноразової грошової допомоги.

Разом з цим, суд звертає увагу заявника, що у порушення норм п.2 ч.3 ст. 175 ЦПК України, заява не містить повної адреси місця знаходження заінтересованої особи.

Таким чином, з урахуванням наведеного, заявнику необхідно привести у відповідність подану нею заяву як до загальних вимог ст.ст. 175,177 ЦПК України так і до вимог ст. 318 ЦПК України.

Згідно з ч. 1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175-177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Зважаючи на викладені вище обставини, суд дійшов висновку про залишення заяви ОСОБА_1 без руху з наданням заявнику строку для усунення вказаних в ухвалі недоліків.

Керуючись ст. ст.175,177, 185, 260, 261,293,294, 318, 353 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Заяву про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу та факту перебування фізичної особи на утриманні - залишити без руху.

2. Надати заявнику строк в 7 (сім) днів з дня отримання даної ухвали для усунення недоліків, вказаних в мотивувальній частині ухвали.

3. Роз'яснити зявнику, що у випадку не усунення недоліків заяви, заява буде вважатись неподаною і повернута заявнику.

Інформацію щодо справи учасники справи можуть отримати на офіційному веб порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки: https://cr.zt.court.gov.ua/sud0624/

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Ухвала складена та підписана: 13.08.2024

Суддя Людмила ЛОСЬ