Рішення від 13.08.2024 по справі 285/4192/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 285/4192/24

провадження у справі №2-о/0285/174/24

13 серпня 2024 року м. Звягель

Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області

у складі судді Помогаєва А.В.,

за участю секретаря судового засідання Ковальчук М.В.,

заявника ОСОБА_1 ,

розглянув у судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Звягельський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Звягельському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, в якій просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на тимчасово окупованій території України.

Посилається на те, що ОСОБА_2 (дошлюбне прізвище " ОСОБА_3 "), громадянка України, уродженка м. Новограда-Волинського (Звягеля), Житомирської області, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України - в с. Лівадія, м. Ялта, Автономна Республіка Крим, України. Причина смерті - набряк мозку менінгоенцефаломиеліту.

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла за місцем свого проживання в смт. Лівадія, м. Ялта, Автономна Республіка Крим, Україна, що визнаний тимчасово окупованою територією, а тому заявник не може зареєструвати її смерть на території України. Встановлення факту смерті необхідне для отримання свідоцтва про смерть дочки.

Заявник в судовому засіданні заяву підтримала, просила задовольнити. Пояснила, що її дочка ОСОБА_2 (дівоче прізвище " ОСОБА_3 ") була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Фактично тривалий час проживала разом зі своїм чоловіком у АДРЕСА_2 . 03.04.2024 року ОСОБА_2 Зареєструвати смерть дочки без рішення суду є неможливим, оскільки такий факт стався на тимчасово окупованій території України.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є матір'ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження.

ІНФОРМАЦІЯ_4 під час укладання шлюбу ОСОБА_4 , змінила прізвище на " ОСОБА_5 ", що підтверджується свідоцтвом про шлюб, який зареєстровано Виконкомом Массандрівскї селищної ради м. Ялта Автономної Республіки Крим, актовий запис №28.

Документами, що підтверджують факт смерті ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України є складені органами окупаційної влади РФ:

1) свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане 05.04.2024 року "Ялтинським міським відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим";

2) довідка про смерть №С-01068 видана 05.04.2024року "Ялтинським міським відділом записи актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республики Крим".

Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті, відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

За приписами ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті здійснюється на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою.

Форма та порядок видачі документа про смерть, на підставі якого здійснюється державна реєстрація смерті, встановлена Інструкцією про порядок заповнення та видачі лікарського свідоцтва про смерть, затвердженої Наказом МОЗ України № 258 від 03.07.2001 року (далі - Інструкція).

Відповідно до положень Інструкції лікарське свідоцтво про смерть видається лікарем медичного закладу, що лікував померлого, на підставі спостережень за хворим і запису в медичній документації, які відображали стан хворого до його смерті, або патологоанатомом на підставі вивчення медичної документації та результатів розтину.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території України та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Відповідно до ст. 14 глави 4 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Суд при оцінці доказів бере до уваги практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

При розгляді даної справи суд враховує висновки Європейського суду з прав людини, які зроблені у справах проти Туреччини, зокрема у справі "Loizidou v Turkey", а також у справі "Cyprus v Turkey", а також проти Молдови та Росії, зокрема у справі "Mozer v Republic of Moldova and Russia", "Haseu and Others v Moldova and Russia", де ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної сторони.

Такий висновок Європейського суду з прав людини слід розуміти в контексті сформульованого у наданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі "Кіпр проти Туреччини" Європейський суд з прав людини зокрема зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади, протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це б становило позбавлення їх мінімальних прав, що їм належать.

Враховуючи наведену практику Європейського суду з прав людини, а також ключове значення, яке має встановлення факту смерті особи для реалізації майнових та немайнових особистих прав заявника, суд виходить з дотримання вимог щодо повного і всебічного з'ясування обставин справи на підставі всіх поданих доказів в сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на окупованій території.

Оскільки встановлення даного факту не пов'язане з вирішенням спору про право, породжує для заявника певні юридичні наслідки, а саме можливість зареєструвати смерть особи, вказані нею обставини знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, суд вважає, що наявні підстави для задоволення її заяви.

У відповідності до ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання. Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.

Оцінивши надані докази, суд дійшов висновку про доведенність події смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Звягель, Житомирської області, громадянки України, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України - с. Лівадія, м. Ялта, Автономна Республіка Крим.

З метою забезпечення прав заявниці суд вважає за необхідне ухвалити рішення про встановлення зазначеного юридичного факту.

Відповідно до п. 16 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір», за подання заяв у даній категорії справ судовий збір не справляється.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 317 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Звягель (Новоград-Волинський), Житомирської області, громадянки України, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України - с. Лівадія, м. Ялта, Автономна Республіка Крим; причина смерті - набряк мозку менінгоенцефаломиеліту; на час смерті проживала за адресою: с. Лівадія, м. Ялта, Автономна Республіка Крим, Україна.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Інформація про сторони:

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 .

Заінтересована особа: Звягельський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Звягельському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, ЄДРПОУ 42083168, площа Лесі Українки, 15, м. Звягель, Житомирської області, 11700.

Суддя А.В. Помогаєв