16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4 тел.: 0 (4653) 21-202
Справа №730/717/24
Провадження № 3-в/730/33/2024
"12" серпня 2024 р. м. Борзна
Борзнянський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді - Ріхтера В.В.,
з участю секретаря судового засідання - Стрижак Я.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Борзни подання провідного інспектора Ніжинського районного сектору № 4 філії Державної установи «Центр пробації» в Чернігівській області Павлюк Н.Г. про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у виді громадських робіт щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
Провідний інспектор Ніжинського районного сектору № 4 філії Державної установи «Центр пробації» в Чернігівській області Павлюк Н.Г. звернулася до суду із поданням, в якому просить замінити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді громадських робіт штрафом розміром 170,00 грн.
Подання мотивоване тим, що на обліку Ніжинського районного сектору № 4 філії ДУ «Центр пробації» в Чернігівській області перебуває громадянка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , яку постановою Борзнянського районного суду Чернігівської області від 10 червня 2024 року було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 178 і накладено адміністративне стягнення у виді 40 годин громадських робіт.
Для можливості виконання постанови суду 21.06.2024р. ОСОБА_1 було направлено виклик до уповноваженого органу з питань пробації на 03.07.2024р. За даним викликом порушниця не з'явилася. В зв'язку з цим 04.07.2024р. їй було направлено повторний виклик на 15.07.2024р., за яким порушниця також не з'явилася.
У зв'язку з неявкою ОСОБА_1 за повторним викликом 16.07.2024р. провідним інспектором Ніжинського районного сектору № 4 філії ДУ «Центр пробації» в Чернігівській області Павлюк Н.Г. з метою встановлення місця проживання порушниці було направлено відповідні запити до відділення поліції № 3 (м. Борзна) Ніжинського РУП ГУНП в Чернігівській області та Ядутинського старостинського округу Борзнянської міської ради Чернігівської області.
26.07.2024р. на адресу Ніжинського РС № 4 надійшла відповідь з Ядутинського старостинського округу Борзнянської міської ради, відповідно до якої ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 проживає без реєстрації.
05.08.2024р. на адресу Ніжинського РС № 4 надійшла відповідь з відділення поліції № 3 (м. Борзна) Ніжинського РУП ГУНП в Чернігівській області, відповідно до якої ОСОБА_1 проживає за адресою АДРЕСА_1 .
Крім того, згідно рекомендованого повідомлення, виклик до уповноваженого органу з питань пробації на 15.07.2024 року порушниця отримала 12.07.2024 року особисто.
Тобто, ОСОБА_1 проживає за адресою, сказаною в постанові суду, та їй відомо про необхідність явки до Ніжинського РС № 4 для роз'яснення їй порядку та умов відбування стягнення у виді громадських робіт та отримання направлення для подальшого відбування стягнення.
Дії порушниці свідчать про її ухилення від відбування адміністративного стягнення у виді громадських робіт.
Представник Борзнянського РС філії ДУ «Центр пробації» в Чернігівській області в судове засідання не з'явився, надав заяву про можливість розгляду справи без його участі. Подання підтримує та просить задовольнити.
Дослідивши матеріали, які долучені до подання, та матеріали особової справи правопорушника, суд вважає, що подання не підлягає задоволенню.
Частиною 1 ст. 300 КУпАП встановлено, що постанова про накладення адміністративного стягнення виконується уповноваженим на те органом у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно ст. 304 КУпАП питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
За приписами частин 1, 2 статті 321-1 КУпАП постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання нею законної сили. Виконання стягнення у вигляді громадських робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, види якої визначаються органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 321-1 КУпАП у разі ухилення порушника від відбування громадських робіт постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, невідбутий строк громадських робіт може бути замінено штрафом або адміністративним арештом.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 321-4 КУпАП у разі ухилення порушника від відбування громадських робіт постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, невідбутий строк громадських робіт може бути замінено штрафом або адміністративним арештом.
Заміна громадських робіт штрафом застосовується за умови, що санкція статті, за якою на порушника накладено адміністративне стягнення, передбачає можливість застосування штрафу. Розмір штрафу в такому разі визначається із розрахунку, що чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян.
Порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт затверджений наказом Міністерства юстиції України № 474/5 від 19.03.2013 "Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт" (далі Порядок).
Згідно з п. 3.11 Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 19.03.2013 за № 474/5, після отримання постанови суду порушнику надсилається виклик до уповноваженого органу з питань пробації.
Відповідно до п. 3.12 Порядку, якщо у призначений день порушник не з'явився за викликом до уповноваженого органу з питань пробації, то на наступний день уповноважений орган з питань пробації надсилає повторний виклик. Якщо порушник не з'явився до уповноваженого органу з питань пробації після двох викликів, то уповноважений орган з питань пробації надсилає запит до відповідного органу реєстрації, органу поліції з метою з'ясування факту проживання (перебування) порушника за вказаним у постанові суду місцем проживання.
Згідно п. 3.22 Порядку щодо порушників, які ухиляються від відбування громадських робіт, уповноважений орган з питань пробації надсилає подання про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт (додаток 13) та особову справу до суду для вирішення питання про заміну невідбутого строку громадських робіт штрафом або адміністративним арештом.
Відповідно п. 3.23 стосовно порушників, які ухиляються від відбування громадських робіт і до яких згідно із статтею 32 Кодексу України про адміністративні правопорушення не може бути застосований адміністративний арешт, уповноважений орган з питань пробації надсилає подання до суду для вирішення питання по суті відповідно до статті 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно п. 3.24 Порядку у разі виникнення обставин, передбачених частиною третьою статті 321-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, уповноважений орган з питань пробації надсилає подання до суду для заміни громадських робіт штрафом (додаток 19).
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 321-1 КУпАП, у разі втрати працездатності, призову на строкову військову службу, взяття під варту, засудження до кримінального покарання у виді позбавлення або обмеження волі, або якщо невідоме місцезнаходження особи, постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, громадські роботи замінюються штрафом, розмір якого визначається з розрахунку, що чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян.
Вивчивши матеріали подання, судом не встановлено підстав, передбачених ст. 321-1 КУпАП, для заміни громадських робіт іншим стягненням у вигляді штрафу.
З адміністративної справи щодо ОСОБА_1 встановлено, що, визначаючи вид адміністративного стягнення, накладеного на правопорушника постановою суду від 10 червня 2024 року, суд при визначенні виду стягнення за вчинене адміністративне правопорушення врахував обставини правопорушення, дані про особу правопорушника, ступінь його вини, суд вважав необхідним та достатнім накласти на правопорушника адміністративне стягнення у виді 40 годин громадських робіт, передбачених санкцією ч. 3 ст.178 КУпАП та стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн. в дохід держави. Згідно матеріалів справи, відомості про сплату судового збору відсутні.
У даному випадку матеріали подання не містять обґрунтованих даних спроможності ОСОБА_1 сплатити штраф.
Представником органу з питань пробації не надано доказів наявності у ОСОБА_1 джерел доходу, не надано документів, які б підтверджували її майновий стан та можливість сплатити штраф (такими документами, наприклад, можуть бути довідки про доходи, довідка фіскального органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо), що не дає можливості суду в повній мірі оцінити майновий стан порушника.
Звертає увагу суд й на те, що матеріали особової справи не містять доказів направлення ОСОБА_1 офіційного виклику від 21.06.2024 року, що є порушенням п. 3.11 Порядку. Відомості про отримання правопорушником виклику у справі відсутні.
Таким чином, суддя дійшов висновку, що вжиті органом пробації заходи щодо розшуку правопорушника не є достатніми та вичерпними, а внесене подання є передчасним, у зв'язку з чим задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 299-304, 321-1 КУпАП,
У задоволенні подання провідного інспектора Ніжинського районного сектору № 4 філії Державної установи «Центр пробації» в Чернігівській області Павлюк Н.Г. про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у виді громадських робіт щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її оголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду через Борзнянський районний суд Чернігівської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Ріхтер В.В.