Ухвала від 09.08.2024 по справі 260/10614/23

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення апеляційної скарги без руху

09 серпня 2024 рокуЛьвівСправа № 260/10614/23 пров. № А/857/12757/24

Суддя Восьмого апеляційного адміністративного суду Мікула О. І., перевіривши апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2024 року у справі № 260/10614/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2024 року задоволено повністю адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.

Не погодившись із прийнятим рішенням, Військова частина НОМЕР_1 подала апеляційну скаргу.

Згідно з ч.1 ст.295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

З матеріалів справи вбачається, що оскаржуване судове рішення постановлено 11 квітня 2024 року, згідно з довідкою про доставку електронного листа Львівського окружного адміністративного суду, таке доставлено до електронного кабінету скаржника 11 квітня 2024 року (а.с.93), а апеляційну скаргу сформовано у системі "Електронний суд" 22 травня 2024 року, тобто з пропуском строку на апеляційне оскарження.

Ч.3 ст.298 КАС України передбачає, що апеляційна скарга залишається без руху у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.

Особа, яка подала апеляційну скаргу, в апеляційній скарзі зазначає про поновлення строку апеляційного оскарження, зокрема, вказує, що юридична адреса військової частини НОМЕР_1 , на яку приходить вся поштова кореспонденція, знаходиться у АДРЕСА_1 , однак особовий склад військової частини НОМЕР_1 (зокрема, діловодство та юридична група) перебуває у районі проведення воєнних (бойових) дій та бере участь у захисті територіальної цілісності, незалежності України у Донецькій області. Таким чином, у апелянта є певні об'єктивні обмеження пов'язані з фактичним надходженням до посадових осіб військової частини НОМЕР_1 поштової кореспонденції та її відправленням, що ускладнює, а інколи унеможливлює, дотримання процесуальних строків.

Вирішуючи питання поновлення строку на апеляційне оскарження, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Ч.2 ст.44 КАС України передбачає, що учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Крім того, згідно з п.6 ч.5 ст.44 КАС України учасники справи зобов'язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.

Законодавче обмеження строку оскарження судового рішення, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій.

Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.

Підстави пропуску строку апеляційного оскарження можуть бути визнані поважними, а строк поновлено лише у разі, якщо вони пов'язані з непереборними та об'єктивними перешкодами, труднощами, які не залежать від волі особи та унеможливили своєчасне, тобто у встановлений законом процесуальний строк подання апеляційної скарги.

Аналіз наведеного законодавства дає підстави для висновку, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями, можуть скористатися правом їх оскарження у апеляційному порядку, яке повинно бути реалізовано у встановлений вказаним кодексом строк.

Матеріалами справи стверджується, що оскаржуване рішення суду першої інстанції рішення постановлено 11 квітня 2024 року, згідно з довідкою про доставку електронного листа Закарпатського окружного адміністративного суду, таке доставлено до електронного кабінету скаржника 11 квітня 2024 року (а.с.93), а апеляційну скаргу сформовано у системі "Електронний суд" 22 травня 2024 року, тобто з пропуском строку на апеляційне оскарження.

Покликання апелянта, як на поважну причину пропуску строку звернення в суд, на те, що поштова кореспонденція направлялася на адресу у місті Яворові, Львівська область, однак особовий склад військової частини НОМЕР_1 (зокрема, діловодство та юридична група) перебуває у районі проведення воєнних (бойових) дій, які беруть участь у захисті територіальної цілісності, незалежності України у Донецькій області, є підставними, разом з тим, на підтвердження таких обставин, зокрема факту перебування усіх представників юридичної групи, які відповідальні за юридичний супровід справ у судах, що унеможливлювало вчасно подати апеляційну скаргу, апелянтом не подано належних та допустимих доказів.

Звертаю увагу, що скаржник, як суб'єкт владних повноважень, має діяти вчасно та в належний спосіб, дотримуватися своїх власних внутрішніх правил та процедур, встановлених в тому числі нормами процесуального закону та не може отримувати вигоду від їх порушення, уникати або шляхом допущення зайвих затримок та невиправданих зволікань відтерміновувати виконання своїх процесуальних обов'язків.

Враховуючи наведене вище, вважаю, що апеляційну скаргу необхідно залишити без руху, надавши термін для усунення недоліку.

Вказаний недолік апеляційної скарги повинен бути усунутий шляхом надіслання на адресу Восьмого апеляційного адміністративного суду вмотивованої заяви про поновлення строку апеляційного оскарження із наведенням поважних підстав його пропуску та наданням відповідних доказів на підтвердження вказаних обставин.

При цьому, особі, яка подає апеляційну скаргу, необхідно роз'яснити, що відповідно до п.4 ч.1 ст.299 КАС України в разі, якщо заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження не буде подано в зазначений строк, або наведені нею підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження будуть визнані неповажними, суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження.

Керуючись статтями 295, 298, 299 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Визнати неповажними підстави для поновлення строку апеляційного оскарження, наведені в апеляційній скарзі Військової частини НОМЕР_1 .

Апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2024 року у справі № 260/10614/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Зазначені в ухвалі недоліки апеляційної скарги особі, яка її подала, необхідно усунути в 10-денний строк з дня вручення копії цієї ухвали.

Копію ухвали направити особі, яка подала апеляційну скаргу.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.

СуддяО. І. Мікула