П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
12 серпня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/10931/24
Головуючий в 1 інстанції: Завальнюк І.В. Дата і місце ухвалення: 31.05.2024р., м. Одеса
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Бітова А.І.
- Лук'янчук О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 травня 2024 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В квітні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому просив суд:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Херсонській області щодо обмеження розміру індексації при нарахуванні та виплаті позивачу згідно п.2 та п.10 Постанови КМУ №168 від 24.02.2023р. з 01.03.2023р. - граничною величиною розміром 1500 грн. та не врахування при індексації пенсії «доплати» згідно Постанови КМУ №713 від 14.01.2021р., як складову доходу, яка підлягає індексації;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 та виплату з 01.03.2023р. без обмеження пенсії та індексації як складової розміру пенсії максимальним розміром згідно п.2 та п.10 Постанови КМУ №168 від 24.02.2023р. - граничною величиною розміром 1500 грн. з врахуванням доплати згідно Постанови КМУ №713 від 14.01.2021р., як складову доходу, яка підлягає індексації - з застосуванням коефіцієнту збільшення при даному перерахунку в розмірі -1,197;
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Херсонській області щодо не нарахування індексації ОСОБА_1 згідно п.1 Постанови КМУ №185 від 23.02.2024р. «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» в розмірі -1.0796 з 01.03.2024р.;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області провести перерахунок пенсії та виплату ОСОБА_1 з 01.03.2024р. згідно вимог ст.64 Закону №2262-ХІІ без обмеження пенсії та індексації, як складової розміру пенсії, максимальним розміром без обмеження індексації граничною величиною розміром 1500 грн, абз.2 п.п.1, п.2, п.6, абз.2 п.3 Постанови КМУ №185 від 23.02.2024р. «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з 01.03.2024р. з врахуванням доплати згідно Постанови КМУ №713 від 14.01.2021р., як складову доходу, яка підлягає індексації з застосуванням коефіцієнту збільшення -1,0796;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області нарахувати та випалити ОСОБА_1 суму недоотриманої індексації з 01.03.2023р. по час фактичного перерахунку у відповідності до вимог ст.ст. 52, 55, 64 Закону №2262-ХІІ не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія при здійсненні перерахунку з урахуванням фактично сплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в розмірі 77% грошового забезпечення. При нарахуванні індексації пенсії за 2023 рік відповідачем в черговий раз обмежено максимальний розмір пенсії ОСОБА_1 , чим не враховано судове рішення по справі №420/11555/23, а також протиправно при нарахуванні та сплаті індексації з березня 2023 року обмежено її розміром 1500 грн. згідно п.2 та п.10 Постанови КМУ №168 від 24.02.2023р. Індексацію пенсії за 2024 рік ГУ ПФУ в Херсонській області взагалі не нарахувало.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 31 травня 2024 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Херсонській області щодо обмеження з 01.03.2024р. максимальним розміром виплати ОСОБА_1 , перерахованої згідно Постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024р. «Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».
Зобов'язано ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити виплату з 01.03.2024р. пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром, в тому числі з урахуванням суми індексації згідно Постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024р. «Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», з урахуванням раніше виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Стягнуто з бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Херсонській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 968,96 грн. та витрати на правничу допомогу в розмірі 1000,00 грн.
Не погоджуючись з вказаним рішенням в частині відмови в задоволенні позову ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на не правильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та не повне з'ясування обставин справи, просить скасувати рішення від 31.05.2024р. у відповідній частині, з ухваленням по справі нового судового рішення - про задоволення його позову у повному обсязі.
Також, апелянт просить винести окрему ухвалу по відношенню голови ГУ ПФУ в Херсонській області в порядку ст.249 КАС України, за порушення вимог ч.2 ст.19, ч.ч.1, 2 ст.22 Конституції України та правових висновків КСУ у справах №7-рп/2016, №6-рп/2007 та №10-рп/2008.
В своїй скарзі апелянт зазначає, що при вирішенні спору судом першої інстанції не враховано, що Верховна Рада не повноважна при прийнятті закону про Державний бюджет України включати до нього положення про внесення змін до чинних законів України, зупиняти дію окремих законів України та/або будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин. Держава фактично відмовилася від наданих нею же гарантій на виплату надбавок та доплат без обмеження будь-яким розміром доки вони не скасовані.
Апелянт зазначає, що в частині вимог, що стосуються оскарження неправомірності дій територіального органу ПФУ щодо обмеження максимального розміру індексації пенсії 1500,00 грн. суд першої інстанції необґрунтовано виходив з того, що таке тимчасове обмеження передбачено п.10 Постанови КМУ №168. При цьому, судом не надано належної правової оцінки посиланням ОСОБА_1 на те, що визначення розміру індексації пенсії та інших доходів громадян України провадиться виключно законами України.
Також, апелянт посилається на те, що обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-ХІІ, проведено ГУ ПФУ в Херсонській області без врахування висновків Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016р. №7-рп/2016. Незважаючи на наявність у Постанові №168 застереження про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, законодавча норма, яка б визначала максимальний розмір пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ, фактично відсутня.
ГУ ПФУ в Херсонській області подало письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому просить скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, оскаржуване рішення суду першої інстанції в частині задоволення позову скасувати з ухваленням по справі нового судового рішення - про відмову в задоволенні позову. Відповідач зазначає, що він діяв у відповідності до положень постанови КМУ №168, згідно якої індексація здійснюється з урахуванням коефіцієнта 1,197, однак сума індексації не може перевищувати встановленого обмеження 1500,00 грн. Встановлення межі виплати індексації слугує на меті накопичення ресурсу задля збалансування пенсійного забезпечення.
Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.3 ч.1 ст.311 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 07.08.2023р. по справі №420/11555/23 зобов'язано ГУ ПФУ в Херсонській області:
- здійснити з 01.02.2022р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з включенням щомісячної доплати в розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021р. №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум;
- провести з 01.12.2019р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи із основного розміру пенсії 77% грошового забезпечення, з урахуванням раніше здійснених виплат;
- провести з 01.03.2022р. та з 01.03.2023р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат.
24.02.2023р. Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», якою встановив, що з 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022р. №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Згідно даних веб-порталу ПФУ електронного кабінету позивача, станом на квітень 2024 року пенсія розраховано наступним чином:
загальна сума призначеної пенсії 27 539,59 грн;
дата наступної виплати 06.05.2024;
місяць останньої виплати квітень 2024 р.;
сума останньої виплати 27 539,59 грн;
складові пенсійної виплати: основний розмір пенсії 77% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі 21087,36 грн. з урахуванням індексації: 25539,59 грн., з урахуванням доплати: 27539,59 грн. Індексація базового ОСНП 2023(24039,59*0,197): 1500.00. Щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021р. (згідно рішенням суду ) 2000 грн.
За підрахунками представника позивача складові пенсійної виплати на 01.03.2023р. - мав бути застосований новий розмір пенсії - 26319,60 грн., який мав з урахуванням коефіцієнту збільшення на 2023 рік -1.197 складати ( 26319,60 х 1.197) = 31504,55 грн., який у 2023 році є новим розміром пенсії та має бути незмінним до наступного перерахунку.
Складові пенсійної виплати на 01.03.2024р. - мав бути застосований новий розмір пенсії 31504,55 грн., який мав з урахуванням коефіцієнту збільшення на 2024 рік - 1.0796 складати (31504,55 х 1,0796) = 34012,31 грн., що мав бути новим розміром пенсії у позивача на 2024 рік до наступного перерахунку.
Обмеження пенсії максимальним розміром, а також розрахунок пенсії ОСОБА_1 вважає протиправними та такими, що не відповідають нормам Конституції України та порушують його право на належний рівень пенсійного забезпечення.
Суд першої інстанції, задовольняючи частково позов, виходив з того, що у ГУ ПФУ відсутні правові підстави для здійснення індексації пенсії позивача шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення його пенсії, на коефіцієнти збільшення 1,197 з 01.03.2023р. та 1,0796 з 01.03.2024р. без обмеження розміру індексації сумою 1500 грн. За висновками суду, обмежуючи індексацію пенсії ОСОБА_1 розміром 1500,00 грн. ГУ ПФУ в Херсонській області діяло у відповідності до вимог Постанови №168, пунктом 10 якої Уряд запровадив тимчасове обмеження на максимальний розмір індексації пенсій. Виключень щодо неврахування п.10 вказаної постанови Уряду під час такого перерахунку пенсії законодавство не містить. Також, суд першої інстанції не прийняв до уваги посилання позивача на приписи Закону №3668, якими врегульовано визначення максимального розміру пенсії, зазначивши, що п.10 Постанови №168 визначено розмір індексації, а не розмір пенсії в цілому. При цьому, право позивача на отримання пенсії з 01.03.2022р. та з 01.03.2023р. без обмеження її максимальним розміром встановлено судовим рішенням по справі №420/11555/23.
На підставі ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає правильність висновків суду першої інстанції в межах доводів на вимог апеляційної скарги позивача, тобто в частині відмови в задоволенні позову.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції у відповідній частині виходячи з наступного.
Частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) (застосовується з 1 березня 2022 року) передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Правовою основою для реалізації гарантій перерахунку призначених пенсій, відносно осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зокрема індексації розміру пенсій, є положення статті 64 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-XII (далі Закон №2262-XII).
Відповідно до ст.64 Закону №2262-XII, у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
Відповідно до підпункту 2 пункту 22 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.
Пунктом 8 розділу Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено, що у 2023 році, зокрема, ст. 64 Закону №2262-XII, застосовується у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України. Вказаний пункт Закону є чинним та неконституційним не визнавався.
24.02.2023р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
Пунктом 1 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Пунктом 2 Постанови №168 установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
У свою чергу, пунктом 10 Постанови №168 установлено, що:
у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Системний аналіз вищевказаних законодавчих приписів свідчить про обмеження верхньої межі індексації для того, щоб збалансувати потреби захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян.
Отже, положеннями Постанови №168 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500,00 грн., яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі здійснення на виконання пункту 2 цієї постанови.
Тобто, це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500,00 грн., доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми - в розмірі 1500,00 грн.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 07 червня 2024 року по справі №420/25804/23, від 13 червня 2024 року по справі №120/14637/23.
У постанові від 25 червня 2024 року по справі №420/25467/23 Верховний Суд зазначив, що загальновідомим є факт введення указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», з 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на території України воєнного стану.
Відповідно до статті 1 Закону України від 12 травня 2015 року №389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Отже, воєнний стан, як особливий правовий режим, вимагає вчинення уповноваженими суб'єктами стратегічних та оперативних заходів, спрямованих на захист держави, здійснення яких водночас пов'язане з небезпекою для життя і здоров'я.
Повномасштабна війна та погіршення матеріального становища українців завдали суттєвих втрат добробуту мільйонів домогосподарств в Україні. Саме тому підтримка фінансової платоспроможності громадян, особливо пенсіонерів - тобто тих, для кого виплати від держави є часто єдиним джерелом доходів - є вкрай важливою для Уряду.
Саме з цією метою Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про здійснення індексації пенсій з 01 березня 2023 року з обмеженням верхньої межі індексації для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що індексація пенсії позивача з 01 березня 2023 року проведена відповідачем у межах чинного законодавства за умови, що підвищення відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України №168 не може перевищувати 1500,00 грн.
Максимальний рівень індексації 1500,00 грн. закріплено Постановою №168, виключень щодо неврахування п.10 вказаної постанови Уряду під час перерахунку пенсії законодавство не містить. Зазначений пункт 10 постанови Кабінету Міністрів України №168 чинний, не суперечить вимогам закону та містить імперативну вимогу щодо граничної межі розміру збільшення, з огляду на що підлягає застосуванню відповідачем.
Враховуючи те, що пенсія позивача з 01.03.2023р. проіндексована в розмірі 1500 грн., що відповідає п.10 Постанови №168, тому відсутні правові підстави для зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію пенсії з березня 2023 року, без застосування п.10 постанови КМУ №168.
Колегія суддів вважає обґрунтованим неприйняття до уваги посилань позивача на приписи законодавства, якими врегульовано визначення максимального розміру пенсії, оскільки п.10 Постанови №168 визначено розмір індексації, а не розмір пенсії в цілому.
Право позивача на отримання пенсії, зокрема, з 01.03.2023р. без обмеження її максимальним розміром встановлено судовим рішенням по справі №420/11555/23, а тому не потребує додаткового захисту.
23.02.2024р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова №185).
Пунктом 1 Постанови №185 установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Пунктом 3 вказаної постанови установлено, що у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Отже, розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2024 році становив 7994,47 грн. (7405,03 х 1,0796).
Пунктом 6 Постанови №185 установлено, що з 1 березня 2024 р до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2023 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2024 р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №127, пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Колегія суддів зауважує, що позивачу відповідна надбавка до пенсії виплачується в розмірі, визначеному Постановою №185 від 23.02.2024р.
А відтак, колегія суддів вважає правильними висновки суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позову ОСОБА_1 .
Доводи апеляційної скарги правильність висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для задоволення скарги позивача та скасування рішення від 31.05.2024р. колегія суддів не вбачає.
Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на залишення рішення суду першої інстанції без змін, відповідно до приписів статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, тому постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 травня 2024 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Повний текст судового рішення виготовлений 12 серпня 2024 року.
Головуючий: І.Г. Ступакова
Судді: А.І. Бітов
О.В. Лук'янчук