Постанова від 12.08.2024 по справі 607/15798/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.08.2024 Справа №607/15798/24 Провадження №3/607/6918/2024

м. Тернопіль

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Гуменний П.П., розглянувши матеріали, які надійшли з Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, фізичної особи підприємця, адреса проживання: АДРЕСА_1 ,

за ч. 6 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

за участю: захисника Білецького Н.Т., -

ВСТАНОВИВ:

14.07.2024 о 15:42 в адміністративних межах Тернопільського ставу в м. Тернополі, ОСОБА_1 керував водним мотоциклом SEA DOORXT - НОМЕР_1 із двигуном потужністю 300 к.с., в стані алкогольного сп'яніння.

Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився на місці зупинки із застосуванням спеціального технічного приладу Алкофор 507, результат 0,36% проміле. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у медичному закладі водій відмовився.

При цьому не мав посвідчення судноводія на право керування гідро циклом SEA DOORXT - НОМЕР_1 з двигуном потужністю 300 к.с.

Тобто ОСОБА_1 порушив правила судноплавства на внутрішніх водних межах України, затверджених Міністерством Транспорту України.

У судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , не з'явився, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи.

Про причини неявки суд не повідомив, заяви про відкладення розгляду справ не подав, що відповідно до положень ст.268 КУпАП не перешкоджає розгляду справи.

У судовому засіданні захисник Білецький Н.Т. просив провадження у адміністративній справі закрити за відсутністю у діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст. 130 КупАП, про що подав письмове клопотання.

На думку захисника, на відеозаписі, котрий долучений до матеріалів справи, не зафіксовано факту руху саме транспортного засобу, яким нібито керував ОСОБА_2 , як і не зафіксовано того, що поліцейським вживалися заходи щодо зупинки транспортного засобу, яким нібито керував останній.

В матеріалах справи відсутні будь-які докази, котрі б свідчили про наявність обставин, за яких у поліцейських виникало право на перевірку документів у ОСОБА_1 .

Відсутні дані про те, що технічний засіб, за допомогою якого проведено огляд ОСОБА_1 , має сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.

ОСОБА_1 не було вручено письмового направлення для проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, у зв'язку із чим в поліцейського не було жодних підстав вважати, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння в закладі охорони здоров'я.

В протоколі від 14.07.2024 року вказано, що ОСОБА_1 порушив вимоги п.1.2.6. ПДР України, хоча правила керування водними транспортними засобами установлюються Наказом Міністерства транспорту України №91 від 16.02.2004.

В матеріалах справи відсутні дані щодо ідентифікуючих ознак технічного присторою на який здійснювалась відео фіксація, що в свою чергу унеможливлює прийняття до уваги відеозапису як допустимого доказу.

З огляду на вищевказані аргументи, захисник Білецький Н.Т. вважає, що провадження у справі стосовно ОСОБА_1 слід закрити у зв'язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст. 130 КУпАП.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, приходжу до наступного висновку.

Згідно з ч. 1, 2, 3, 4, 5 ст. 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Відповідно до диспозиції ч. 6 ст. 130 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність, зокрема, за керування річковими, морськими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами особами, які не мають права керування річковими, морськими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами, в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само за відмову цих осіб від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Частиною 5 вищевказаної статті встановлена адміністративна відповідальність, зокрема, за керування річковими, морськими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Відповідно до п. 65, 35 ст. 1 Закону України «Про внутрішній водний транспорт» судно - це самохідний чи несамохідний плавучий транспортний засіб, що використовується: для перевезення вантажів, пасажирів, багажу і пошти, для рибогосподарської діяльності, розвідки і видобування корисних копалин, пошуку і рятування людей та суден, що зазнають лиха на воді, буксирування, штовхання або ведення складу інших суден чи плавучих об'єктів, здійснення аварійно-рятувальних, шляхових, гідротехнічних, навігаційно-гідрографічних робіт, обслуговування суден і пасажирів у річковому порту (терміналі) чи піднімання затонулого майна; для здійснення державного нагляду за безпекою судноплавства, охороною навколишнього природного середовища і водних біоресурсів; для відпочинку (прогулянок, туризму, любительського рибальства); для занять спортом; для наукових, науково-дослідних, навчальних і культурних цілей.

Мале судно - це будь-яке судно довжиною до 20 метрів (крім пасажирських суден, буксирів та штовхачів, призначених для ведення складу суден, які не є малими, плавучого обладнання, криголамів, поромів, плавучого обладнання суднових шлюпок і плотів, спортивних суден, а також водних мотоциклів і засобів для розваг на воді).

Водний мотоцикл - вид самохідного прогулянкового судна, персональний плавучий засіб довжиною до 4 метрів включно, призначений для занять спортом або відпочинку, що приводиться в рух водометом і управляється особою, яка перебуває на корпусі, а не всередині засобу;

Згідно з п. 1, 2, 5 ч. 3 ст. 40 вищевказаного Закону судноводію малого, спортивного судна, водного мотоцикла забороняється:

1) керувати судном, яке не зареєстровано (крім суден, які не підлягають обов'язковій реєстрації) та/або не пройшло огляд у процесі здійснення технічного нагляду і не має суднових документів, передбачених статтею 37 цього Закону;

2) керувати судном без підтвердження кваліфікації безстроковим міжнародним посвідченням на право управління прогулянковим судном або посвідченням судноводія малого судна/водного мотоцикла, виданим до набрання чинності цим Законом;

5) керувати судном у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, втоми або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;

Відповідно до Порядку підготовки та підтвердження кваліфікації судноводіїв малих суден і водних мотоциклів, а також видачі міжнародного посвідчення на право управління прогулянковим судном, затвердженого Наказом №8 від 07.01.2023, дія цього Порядку поширюється на громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які проходять підготовку та підтвердження кваліфікації з метою отримання Посвідчення та мають намір експлуатувати прогулянкові/малі судна, а також на посадових осіб Адміністрації судноплавства.

4. Розрізняють такі типи прогулянкового/малого судна: водний мотоцикл; прогулянкове вітрильне судно; моторне судно.

7. Посвідчення отримують кандидати, які: мають вік не молодше 18 років; мають чинний документ про придатність до управління судном (прогулянковим/малим судном) за станом здоров'я; мають документальне підтвердження успішного проходження теоретичної та практичної підготовки на підприємстві, в установі або організації, що проводять підготовку судноводіїв прогулянкового/малого судна (навчально-тренажерний заклад) (далі - НТЗ), навчальні програми яких погоджені Адміністрацією судноплавства та опубліковані на вебсайті НТЗ; мають документ про сплату адміністративного збору; успішно склали іспит, що проводиться КК.

З огляду на вказане, приходжу до висновку, що винаОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.130 КУпАП, доведена матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, а саме:

- даними, які містяться у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №005102 від 14.07.2024;

- результатами тестування ОСОБА_1 за допомогою пристрою Алкофор 507, проведеного 14.07.2024, результат становить 0,36%.

- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. Огляд проведений у зв'язку з виявленими ознаками: почервоніння шкіряного покриву шкіри, порушення координації рухів, запах алкоголю з порожнини рота. Результати огляду на стан сп'яніння становлять 0,36 проміле. З результатами ОСОБА_1 згідний.;

- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння до КНП «ТОМЦСНЗ» ТОР від 14.07.2024 о 14:50 ОСОБА_1 . У результаті огляду, проведеного поліцейським виявлені ознаки сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння шкірного покриву, виражене тремтіння пальців рук. Водій не доставлявся до медичного закладу, оскільки відмовився.;

- копією свідоцтва про придатність судна до плавання №088774, з якого вбачається, що SEA DOORXT - X300 - прогулянковий моторний водний мотоцикл, двигун стаціонарний, потужність 300 к.с., довжина найбільша 3,45 м., ширина найбільша 1,12м., висота борту 1,15 м., висота надводного боту 0,85 м.;

- рапортом інспектора СВП ВП ПП Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області М.Капустіна від 14.07.2024;

- довідкою із Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області від 18.07.2024, з якої вбачається, що ОСОБА_1 не видавалось посвідчення судноводія малого/маломірного судна України.

- матеріалами відеозапису із нагрудних камер працівників поліції зупинили водний мотоцикл SEA DOORXT - X300 на Тернопільському ставі, судноводієм був ОСОБА_1 при перевірці документів працівники поліції виявили у ОСОБА_1 ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння шкірних покривів. У зв'язку із цим, йому було запропоновано пройти огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки модного мотоцикла. Водій погодився. Результати тестування становили 0,36% проміле. Водій вказав, що вживав пиво та квас. У подальшому працівниками поліції було роз'яснено ОСОБА_1 , що у разі його незгоди із результати огляду, він має право пройти такий огляд у медичному закладі. Водій вказав, що згідний, тому стосовно нього було складено протокол за ч.6 ст. 130 КУпАП.

За наведеного, суд не має жодних сумнівів, щодо обставин викладених у протоколі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , оскільки такі дійсно мали місце, що підтверджується доказами, що долучені суб'єктом владних повноважень до матеріалів адміністративної справи. При цьому наведені докази жодним чином не спростовуються іншими доказами чи матеріалами справи.

З огляду на наведені докази, суд не бере до уваги аргументи захисника ОСОБА_3 щодо закриття провадження щодо ОСОБА_1 .

За таких обставин, оцінюючи докази в їх сукупності вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.130 КУпАП, а саме: керування водним мотоциклом особою в стані алкогольногосп'яніння, вчинене особою, яка не має права керування водними мотоциклами.

За встановлених обставинах при накладенні адміністративного стягнення, беручи до уваги характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність чи пом'якшують відповідальність, вважаю, що ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу.

Згідно ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення. Тому, у відповідності до п.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 33, 40-1, 130, 245, 251, 252, 280, 283, 284 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.130 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу, у розмірі 1500 (однієї тисячі п'ятисот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 25 500 (двадцять п'ять тисяч п'ятсот) гривень.

Штраф має бути сплачений ОСОБА_1 не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У випадку несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 стягується подвійний штраф в розмірі 3000 (трьох тисяч) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51 000 (п'ятдесят одну тисячу) гривень в дохід держави.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок в дохід держави.

Постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу підлягає примусовому виконанню після закінчення строку, установленого частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, шляхом звернення до виконання протягом трьох місяців з дня винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 Кодексу України про адміністративні правопорушення перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 КУпАП.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.

Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.

Суддя П.П. Гуменний