Україна
Донецький окружний адміністративний суд
09 серпня 2024 року Справа№200/2260/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, треті особи, які не заявлять самостійних вимог щодо предмета спору, - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про встановлення факту, визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
У квітні 2024 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ, відповідач), треті особи, які не заявлять самостійних вимог щодо предмета спору, - ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 , третя особа-1), ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3 , третя осба-2), в якому просить: - встановити факт проживання однією сім'єю з чоловіком ОСОБА_4 з 17.02.2007 і на момент його смерті ІНФОРМАЦІЯ_4; - визнати протиправним і скасувати рішення Фонду соціального страхування України Управління виконавчої дирекції фонду в Донецькій області Добропільське відділення №22-01/03-889 від 13.09.2021 про відмову призначення страхових виплат, а саме одноразової допомоги на сім'ю, в зв'язку з тим, що вона є дружиною загиблого, але на момент смерті не була зареєстрована за адресою чоловіка та не входила до складу сім'ї загиблого; - зобов'язати здійснити, як дружині загиблого ОСОБА_4 виплату одноразової допомоги згідно з п.6 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в сумі 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на день настання права на страхову виплату.
На обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на те, що після смерті чоловіка вона звернулась до Добропільського відділення Управління виконавчої дирекції фонду в Донецькій області Фонду соціального страхування України із заявою щодо призначення їй страхових виплат, а саме одноразової допомоги на сім'ю, але їй було відмовлено в зв'язку з тим, що вона є дружиною загиблого, але на момент смерті не була зареєстрована за адресою чоловіка та не входила до складу сім'ї загиблого.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що 13.09.2021 до Добропільського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області звернулась ОСОБА_1 з заявою про призначення страхової виплати, а саме на призначення одноразової допомоги на сім'ю у разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві. Було відмовлено у призначенні одноразової допомоги на сім'ю відповідно до п. 6 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» оскільки на момент смерті ОСОБА_4 позивачка не була зареєстрована разом з чоловіком та не входила до складу сім'ї загиблого. Позивачка не надала органу соціального страхування доказів, що вони були сім'єю, тобто спільно проживали, були пов'язані спільним побутом, мали взаємні права та обов'язки. Вважає, що факт спільного проживання та ведення спільного побуту позивача з загиблим під час розгляду цієї справи також не знайшов свого належного нормативного підґрунтя та документального підтвердження.
Треті особи не надали пояснення щодо позивачу.
Ухвалою суду від 19 квітня 2024 року позовну заяву було залишено без руху.
Ухвалою суду від 28 травня 2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, витребувані докази.
Ухвалами суду від 12 липня 2024 року позовну заяву залишено без руху та витребувані докази.
Ухвалою суду від 9 серпня 2024 року визнано поважними причини пропуску строку звернення ОСОБА_1 до адміністративного суду. Продовжено розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, треті особи, які не заявлять самостійних вимог щодо предмета спору, - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про встановлення факту, визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії. Відмовлено в задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про залишення позовної заяви без розгляду.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується з копією паспорта громадянина України НОМЕР_1 , виданого 26.07.2007. Місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до копії свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_2 від 17.02.2007 установлено, що позивачка уклала шлюб з ОСОБА_4 , про що 17.02.2007 в книзі реєстрації шлюбів буз зроблений відповідний актовий запис № 27.
Згідно з копії повторного свідоцтва про народження серія НОМЕР_3 , виданого 26.03.2021, позивачка є матір'ю ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . У графі батько зазначений - ОСОБА_4 .
Також до суду надана копія свідоцтва про смерть ОСОБА_4 , серія НОМЕР_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що 25 січня 2021 року складено відповідний актовий запис № 11.
ІНФОРМАЦІЯ_4 року ОСОБА_4 загинув внаслідок нещасного випадку на «Шахті «Добропільська» ВСП «Шахтоуправління «Добропільське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля», про що зазначено в акті форми Н-1/П від 28 липня 2021 року (затверджено 30.07.2021) розслідування нещасного випадку, що стався ІНФОРМАЦІЯ_4 о 15 год. 35 хв, на шахті «Добропільська» виробничого структурного підрозділу «Шахтоуправління «Добропільське» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля».
Відповідно до копії довідки Приватного підприємства «Громадське будівництво» № 01/14-748 від 04.08.2021 ОСОБА_1 мешкає без реєстрації за адресою АДРЕСА_2 , та має наступний склад сім'ї: - чоловік ОСОБА_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 . Також зазначено, що подружжя мешкало сумісно з 17.02.2007 по ІНФОРМАЦІЯ_4 за вказаною адресою. Підставою видачі вказано депутатський акт.
Згідно з копією листа Добропільського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 13.09.2021 № 22.01/03-889 позивачці на її заяву від 13.09.2021 щодо призначення їй страхових виплат, а саме одноразової допомоги на сім'ю повідомлено про те, що загиблий ОСОБА_4 на момент смерті був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 . Зазначено, що вона є дружиною загиблого, але на момент смерті не була зареєстрована за вказаною адресою та не входила до складу сім'ї загиблого. Роз'яснено, що у зв'язку з цим відділення Фонду не має можливості призначити їй одноразову допомогу на сім'ю відповідно до п. 6 ст. 42 Закону України, оскільки факт сумісного проживання може визначити тільки суд.
Спірні правовідносини виникли з приводу наявності підстав для призначення одноразової допомоги на сім'ю у разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві.
Частиною 6 ст. 42 Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 1105-XIV), у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, було передбачено, що в разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві виплачується одноразова допомога його сім'ї у сумі, що дорівнює 100 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на день настання права на страхову виплату, та одноразова допомога кожній особі, яка перебувала на його утриманні, а також на його дитину, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після смерті потерпілого, у сумі, що дорівнює 20 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на день настання права на страхову виплату.
Частиною 2 ст. 43 Закону № 1105-XIV, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, було передбачено, що Фонд приймає рішення про виплати у разі втрати годувальника за умови подання таких документів, які видаються відповідними організаціями у триденний строк з моменту звернення заявника: 1) копії свідоцтва органу реєстрації актів цивільного стану про смерть потерпілого; 2) довідки житлово-експлуатаційної організації, а за її відсутності - довідки виконавчого органу ради чи інших документів про склад сім'ї померлого, у тому числі про тих, хто перебував на його утриманні, або копії відповідного рішення суду; 3) довідки житлово-експлуатаційної організації, а за її відсутності - виконавчого органу ради про батьків або іншого члена сім'ї померлого, який не працює та доглядає дітей, братів, сестер чи онуків померлого, які не досягли восьмирічного віку; 4) довідки навчального закладу про те, що член сім'ї потерпілого віком від 18 до 23 років, який має право на відшкодування шкоди, навчається за денною формою навчання; 5) довідки навчального закладу інтернатного типу про те, що член сім'ї потерпілого, який має право на відшкодування шкоди, перебуває на утриманні цього закладу.
Статтею 44 Закону № 1105-XIV, у редакції, чинній на момент складання листа від 13.09.2021 № 22.01/03-889, було передбачено, що Фонд розглядає справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або заінтересованої особи за наявності усіх необхідних документів і приймає відповідні рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження зазначених документів.
Рішення оформляється постановою, в якій зазначаються дані про осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат на кожного члена сім'ї та їх строки або обґрунтування відмови у виплатах; до постанови додаються копії необхідних документів.
Фонд може затримати страхові виплати до з'ясування підстав для виплат, якщо документи про нещасний випадок оформлені з порушенням установлених вимог.
Відповідно до п. 5.1 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 № 11 (далі - Порядок № 11), у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, було передбачено, що для отримання одноразової допомоги на сім'ю дружиною (чоловіком) або дитиною, реєстрація їх місця проживання повинна співпадати з реєстрацією місця проживання померлого потерпілого.
Пунктом 1.4 Порядку № 11 було встановлено, що рішення про страхові виплати приймається начальником управління Фонду або за його письмовим дорученням начальником підпорядкованого відділення Фонду та оформляється постановою (у тому числі в разі призначення страхової виплати за рішенням суду), у якій зазначаються дані про потерпілого та осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат та їх строки або обґрунтування відмови у виплатах.
Копія постанови на вимогу надається потерпілому або особам, які мають право на страхові виплати у разі смерті потерпілого.
З 01.01.2023 Закон України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» викладено в новій редакції.
Відповідно до ст. 4 Закону № 1105-XIV, уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку є Пенсійний фонд України.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1105-XIV вирішено припинити Фонд соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду, реорганізувавши їх шляхом приєднання до Пенсійного фонду України з 1 січня 2023 року. Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками Фонду соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції Фонду та їх відділень. Кабінету Міністрів України у встановленому порядку вжити заходів, що випливають із цього Закону.
Постановою КМУ від 27 грудня 2022 року № 1442 «Питання припинення Фонду соціального страхування України та управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України» припинено з 1 січня 2023 року, реорганізувавши шляхом приєднання до Пенсійного фонду України, зокрема, управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області.
Постановою КМУ від 29 листопада 2022 року № 1323 «Деякі питання забезпечення здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням» встановлено, що залишки коштів, які утворилися на рахунках виконавчої дирекції Фонду соціального страхування та її робочих органів станом на кінець останнього банківського дня у системі електронних платежів Національного банку у 2022 році, перераховуються власниками рахунків в перший банківський день 2023 року на дохідний рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в Державній казначейській службі для обліку коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, з подальшим їх спрямуванням цього ж дня на видатковий рахунок Пенсійного фонду України для здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг, визначених Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування";
Пунктом 3 цієї постанови доручено Пенсійному фонду України з 2 січня 2023 року забезпечити здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на підставі переданих виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування та її робочими органами справ, баз даних, носіїв інформації та програмного забезпечення, а також підготовлених нею виплатних документів на січень 2023 року.
На цей час заходи по вищезазначеній постанові виконано у повному обсязі. З січня 2023 року здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" фактично забезпечено Пенсійним Фондом України та його органами.
Міністерством соціальної політики України яким 9 січня 2023 року було опубліковано наступне: «…У зв'язку з приєднанням Фонду соціального страхування України до Пенсійного фонду України уповноваженим органом в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування наразі є Пенсійний фонд України. Тому для вирішення питань з призначення, перерахування та здійснення страхових виплат із відшкодування шкоди, заподіяної потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві та/або професійного захворювання або особам, які мають право на страхові виплати в разі смерті потерпілого, з 1 січня 2023 року необхідно звертатися до органів Пенсійного фонду України…».
Актом Кабінету Міністрів України фактично передано повноваження та функції Фонду соціального страхування України та його робочих органів до Пенсійного Фонду України та його органів.
Частинами 1 і 2 ст. 38 Закону № 1105-XIV, у чинній редакції, установлено, що територіальні органи уповноваженого органу управління розглядають справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або заінтересованої особи і приймають відповідні рішення протягом 10 календарних днів, не враховуючи дня надходження зазначених документів.
Рішення оформлюється постановою, в якій зазначаються дані про осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат на кожного члена сім'ї та строки їх здійснення або обґрунтування відмови у виплатах; до постанови додаються копії необхідних документів.
Водночас з відзиву на позов та з клопотання відповідача від 19.07.2024 випливає, що Фондом не приймалось постанови про відмову позивачці у страхових виплатах.
Лист Добропільського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 13.09.2021 № 22.01/03-889 не є установленою Законом № 1105-XIV і Порядком № 11, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, належною формою реалізації владних повноважень.
Отже, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (в особі Добропільського міського відділення) діяло не в спосіб, що визначений наведеним законодавством.
На момент розгляду цієї справи ст. 38 Закону № 1105-XIV також передбачає прийняття рішення, яке оформлюється постановою, за наслідками розгляду відповідної заяви.
Частиною 2 ст. 9 КАС України передбачено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оскільки лист Добропільського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 13.09.2021 № 22.01/03-889 не є рішенням суб'єкта владних повноважень, не може задовольнити позовні вимоги в частині скасування вказаного листа.
Відповідно, позовні вимоги в частині зобов'язання здійснити виплату спірної допомоги також не можуть бути задоволені, оскільки рішення по суті заяви позиваки не приймалося, а суд не є уповноваженим органом на розгляд справ про страхові виплати.
Водночас, ураховуючи наведені приписи ст. 9 КАС України, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо не прийняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 13.09.2021 щодо призначення одноразової допомоги на сім'ю у разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.09.2021 щодо призначення одноразової допомоги на сім'ю у разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві з прийняттям постанови по суті.
Щодо позовних вимог у частині встановити факт проживання однією сім'єю, суд зазначає наступне
Ухвалою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 7 лютого 2022 року у справі № 227/3709/21 залишено без розгляду заяву ОСОБА_1 про встановлення факту спільного проживання, заінтересована особа - Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області, з підстав, що заява ОСОБА_1 має розглядатися в порядку позовного провадження.
Ухвалою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 17 листопада 2022 року у справі № 227/1494/22 позовну заяву ОСОБА_1 до Фонду соціального страхування України Управління виконавчої дирекції фонду в Донецькій області Добропільське відділення, про встановлення факту спільного проживання було залишено без руху.
Ухвалою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 19 травня 2023 року у справі № 227/1494/22 закрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про встановлення факту спільного проживання та зобов'язання вчинити певні дії. На виконання вимог ч.1 ст. 256 ЦПК України роз'яснено позивачеві, що розгляд такої справи віднесено до юрисдикції адміністративних судів.
Водночас Велика Палата Верховного Суду в постанові від 18 січня 2024 року у справі № 560/17953/21 зазначила, що юридичні факти, які належать встановлювати в судовому порядку, вирішуються судами цивільної юрисдикції за правилами ЦПК України.
Суд зазначає, що суспільний інтерес, який полягає у тому, щоб справу розглядав «суд, встановлений законом», і суспільний інтерес, який полягає у тому, щоб суди виконували свої власні рішення і діяли послідовно, є важливими, рівнозначними і підлягають захисту.
Якщо держава запроваджує спеціалізовану судову систему, то недоліки цієї системи, зумовлені нечіткістю правового регулювання та несталою судовою практикою, не повинні мати негативних наслідків для людини.
Наведене відповідає висновкам Верховного Суду в постанові від 12.09.2019 у справі № 826/6879/16.
Суд зазначає, що Кодекс адміністративного судочинства України не передбачає такої форми захисту особи як встановлення юридичного факту.
Водночас, статтею 245 КАС України передбачено, що суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Верховний Суд у постанові від 22 квітня 2024 року у справі № 420/17371/22 дійшов висновку, що встановлена Порядком № 11 обов'язковість збігу зареєстрованого місця проживання усієї родини для отримання одноразової допомоги на сім'ю у разі смерті потерпілого є додатковою обмежуючою умовою, що значно звужує обсяг встановлених законом прав сімей застрахованих осіб, що загинули на виробництві.
Також Верховний Суд звернув увагу, що Закон № 1105-XIV не містить вимоги співпадіння зареєстрованого місця проживання усієї родини для отримання одноразової допомоги на сім'ю у разі смерті потерпілого та не вбачається серед переліку підстав для відмови в призначенні страхових виплат і наданні соціальних послуг застрахованому.
Отже, не співпадіння зареєстрованого місця проживання усієї родини не може бути підставою для відмови в призначенні спірної одноразової допомоги.
Ураховуючи довідку № 01/14-748 від 04.08.2021, суд дійшов висновку про те, що позивачкою доведено таку обставину як проживання з її чоловіком ОСОБА_4 однією сім'єю по день його смерті.
Указаний висновок суду має бути врахований під час розгляду по суті заяви ОСОБА_1 від 13.09.2021 щодо призначення одноразової допомоги на сім'ю у разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві.
Тому в цій частині суд вважає за необхідне захистити права позивачки шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.09.2021 щодо призначення одноразової допомоги на сім'ю у разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві з прийняттям постанови по суті, з урахуванням висновків суду, викладених в мотивувальній частині цього рішення суду.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно до квитанцій № 1291958771 від 28.02.2027 і № 38 від 23.05.2024 позивачем сплачено судовий збір за подання позову в загальному розмірі 1211,20 грн.
Частинами 1, 3 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Отже, стягненню на користь позивача підлягає 605,60 грн понесених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ; АДРЕСА_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010; 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3), треті особи, які не заявлять самостійних вимог щодо предмета спору, - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_4 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_4 ) про встановлення факту, визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо не прийняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 13.09.2021 щодо призначення одноразової допомоги на сім'ю у разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.09.2021 щодо призначення одноразової допомоги на сім'ю у разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві з прийняттям постанови по суті, з урахуванням висновків суду, викладених в мотивувальній частині цього рішення суду.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області суму судових витрат у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Повне рішення суду складено 9 серпня 2024 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Куденков