Рішення від 20.05.2024 по справі 160/19/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2024 року Справа № 160/19/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Юхно І. В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

01.01.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в обчисленні пенсії за віком на пільгових умовах із застосуванням ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз.3 ч.1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області обчислити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз.3 ч.1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз.3 ч.1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум, з дати призначення пенсії, а саме з 17.09.2022 року.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.01.2024 адміністративний позов було залишено без руху та запропоновано позивачу протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання до суду: - уточненого адміністративного позову з уточненими позовними вимогами у відповідності до вимог КАС України, а також його копії для направлення відповідачу/відповідачам у справі; - уточненого адміністративного позову із зазначенням дати отримання позивачем сум першої пенсії, обчисленої на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.01.2023 року у справі №160/19456/22 (дати, коли позивач дізнався про порушення своїх прав, свобод чи інтересів), а також його копії для направлення відповідачу у справі, а в разі подання позову після закінчення строків, установлених законом - заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з доказами поважності причин його пропуску.

За даними КП «ДСС» копію вищевказаної ухвали 28.03.2024 о 20:59 надіслано одержувачу - ОСОБА_1 . Отже, оскільки позивач зареєстрований в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі та судове рішення надіслано на офіційну електронну адресу пізніше 17 години, суд вважає, що ухвала про залишення позовної заяви без руху вважається врученою позивачеві 29.03.2024 в електронній формі шляхом її направлення на офіційну електронну адресу в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі. Тобто, враховуючи приписи ч.7 ст.251 КАС України, строк для усунення недоліків з урахуванням ч.6 ст.120 КАС України до 08.04.2024.

08.04.2023 через систему «Електронний суд» від позивача надійшла уточнена позовна заява, у якій позовні вимоги викладені таким чином:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в обчисленні пенсії за віком на пільгових умовах із застосуванням ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абз.3 ч.1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз.3 ч.1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум, з дати призначення пенсії, а саме з 17.09.2022 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 16.09.2022 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням Головного управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області від 27.09.2022 року за №046350011043, відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільговим умовах, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи. Пенсію позивачеві було призначено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.01.2023 року у справі №160/19456/22. Розмір пенсії обчислено за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до протоколу призначення пенсії, розрахунку стажу, пенсію обчислено з урахуванням: - страхового стажу 45 років 4 місяці 22 дні, в тому числі до страхового стажу додатково враховано 17 років роботи за Списком № 1 (підземні роботи); - 20 років 8 місяців 12 днів - Список 1. Позивач, як шахтар, відпрацювавши 15 років на підземних роботах з повним робочим днем, маю право на обчислення пенсії у розмірі 80 відсотків своєї заробітної плати (доходу) відповідно до ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» та яка кореспондується з абз.3 ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Натомість в порушення вказаних норм закону пенсія позивача обчислена без застосування ст.8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз.3 ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що призвело до зменшення розміру пенсії. Фактично рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.01.2023 року, яке набрало законної сили 31.08.2023 року (після перегляду в суді апеляційної інстанції - постанова Третього апеляційного адміністративного суду віл 31.08.2023 р.) було виконано 21.09.2023 р. та призначено пенсію з 17.09.2022 р. без врахування статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці, що також підтверджується протоколом розрахунку пенсії від 21.09.2023 р. Про порушення своїх прав позивач дізнався 21.09.2023 р. та одразу звернувся до Відповідача. Так, 21.09.2023 позивач звернувся до Відповідача із скаргою щодо невірного обчислення розміру пенсії через вебпортал Пенсійного фонду України. Листом від 19.10.2023 позивачу було повідомлено, що право на обчислення пенсії за віком на пільгових умовах згідно статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" судом не розглядалося, тому пенсія розраховано за нормами ст.28 ЗУ 1058, що є підставою для звернення до суду із даним позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.04.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали на подання відзиву на позов та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача; витребувано від відповідача додаткові докази у справі та встановлено строк для їх подання.

Про відкриття спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) сторони повідомленні відповідно до приписів КАС України, що підтверджується матеріалами справи.

За даними КП «ДСС» копію ухвали про відкриття провадження 19.04.2024 надіслано одержувачам - ОСОБА_1 та Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за допомогою підсистеми «Електронний суд» в їх електронний кабінет, а копію адміністративного та уточненого адміністративного позову відповідачу - 01.01.2024 та 10.04.2024 відповідно, що підтверджується матеріалами справи. Тобто, строк на подання відзиву з урахуванням ч.6 ст.120 КАС України до 06.05.2024.

30.04.2024 від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області через систему «Електронний суд» надійшов відзив на позов (документ сформований в системі 29.04.2024), у якому відповідач позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити у їх задоволенні, посилаючись на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні з 17.09.2022 та отримує пенсію за віком на пільгових умовах, призначену за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.01.2023 по справі №160/19456/22. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.01.2023 по справі №160/19456/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до стажу ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, періоди його навчання у професійно-технічному училищі №2 м. Лисичанська з 01.09.1987р. по 31.01.1991р., проходження ним військової служби з 24.06.1991р. по 11.12.1992р., його роботи у ВП «шахта ім. Г.Г. Капустіна» АТ «Лисичанськвугілля» з 23.10.2007р. по 07.07.2008р. та з 08.07.2008р. по 22.05.2018р. та роботи у ВП шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля» з 16.01.2021р. по 31.03.2022р. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 17.09.2022 року. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 31.08.2023 по справі № 160/19456/22, апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 січня 2023 року по справі №160/19456/22 - без змін. Рішення судів у справах щодо пенсійного забезпечення, які набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених судом зобов'язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством. На виконання судового рішення, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області призначено Позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 17.09.2022. Оскільки судом не зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області застосувати до періоду пільгової роботи за Списком № 1 при розрахунку пенсії норму статті 8 Закону України від 02 вересня 2008 року № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці», розрахунок розміру пенсії проведено без застосування зазначеної статті. Зважаючи на викладене, покладені судом зобов'язання вчинити дії виконані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області в повному обсязі.

До відзиву надано копію матеріалів пенсійної справи позивача.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , виданим 01.10.1997 Лисичанським МВ УМВС України в Луганській області.

19.09.2022 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За результатами розгляду вищевказаної заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії від 19.09.2022 за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення від 27.09.2022 року №046350011043, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.2 ст.114 Закону №1058-IV з посиланням на відсутність у позивача необхідного пільгового стажу.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 січня 2023 року у справі № 160/19456/22, яке набрало законної сили за наслідками апеляційного перегляду 31.08.2023, позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково, а саме:

- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 27.09.2022 року №046350011043 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не зарахування до стажу ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, періодів його навчання у професійно-технічному училищі № 2 м. Лисичанська з 01.09.1987р. по 31.01.1991р., проходження ним військової служби з 24.06.1991р. по 11.12.1992р. та його роботи у ВП шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля» з 16.01.2021р. по 31.03.2022р.;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до стажу ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, періоди його навчання у професійно-технічному училищі №2 м. Лисичанська з 01.09.1987р. по 31.01.1991р., проходження ним військової служби з 24.06.1991р. по 11.12.1992р., його роботи у ВП «шахта ім. Г.Г. Капустіна» АТ «Лисичанськвугілля» з 23.10.2007р. по 07.07.2008р. та з 08.07.2008р. по 22.05.2018р. та роботи у ВП шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля» з 16.01.2021р. по 31.03.2022р.;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 17.09.2022 року;

- у задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

На виконання вказаного рішення позивачеві з 17.09.2022 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, що свідчить наявна у матеріалах справи копія рішення Павлоградського об'єднаного управління ПФУ від 13.09.2023 №046350011043.

Згідно вказаного рішення пенсійного органу розмір пенсії позивача становить 11580,75 грн та розрахований, виходячи з страхового стажу 45 років 04 місяців 22 дні, з яких страховий стаж до 01.01.2004 - 10 років 02 місяці 20 днів, страховий стаж після 01.01.2004 - 18 років 02 місяці 02 дні, додаткові роки за список №1 - 17 років, в тому числі: Робота з Списком №1 - 20 років 08 місяців 12 днів. Коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,45333. Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((544 / 100 х 12) х 1) - 0,45333. Розмір пенсії за віком (ст.27) (25098.83 х 0.45333) - 11 378,05 грн. Доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз.2) (за 10 років) - 202,70 грн. Загальний розмір пенсії - 11580,75 грн.

Рішенням Павлоградського об'єднаного управління ПФУ від 22.09.2023 №046350011043 про перерахунок пенсії (вид перерахунку: індивідуальний (масовий). Індексація заробітку) пенсію ОСОБА_1 з 01.03.2023 перераховано, виходячи з страхового стажу 45 років 04 місяців 22 дні, з яких страховий стаж до 01.01.2004 - 10 років 02 місяці 20 днів, страховий стаж після 01.01.2004 - 18 років 02 місяці 02 дні, додаткові роки за список №1 - 17 років, в тому числі: Робота з Списком №1 - 20 років 08 місяців 12 днів. Коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,45333. Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((544 / 100 х 12) х 1) - 0,45333. Розмір пенсії за віком (ст.27) (25098.83 х 0.45333) - 11 378,05 грн. Доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз.2) (за 10 років) - 202,70 грн. Загальний розмір пенсії - 11580,75 грн. Надбавка 100 грн на індексації 01.03.2023 - 100,00 грн. Розмір пенсії з надбавками - з 01.03.2023 - 11 680,75 грн.

В подальшому, листом відділу обслуговування громадян №23 (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 18.10.2023 №51270-41706/Б-01/8-0400/23 на звернення ВЕБ-2800-Ф-С-23-222665 від 21.09.2023, що надійшло через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (вх.№41706/Б-0400-23 від 25.09.2023), ОСОБА_1 повідомлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.01.2023 у справі № 160/19456/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до частини 2 статті 114 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 17.09.2022. На виконання рішення суду, яке набрало законної сили 31.08.2023, призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 17.09.2022. Рішення судів у справах щодо пенсійного забезпечення, які набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених судом зобов'язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством. Оскільки судом не зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області застосувати до періоду пільгової роботи за Списком № 1 при розрахунку пенсії норм статті 8 Закону України від 02 вересня 2008 року № 345-VІ "Про підвищення престижності шахтарської праці", розрахунок розміру пенсії проведено без застосування зазначеної статті.

Не погоджуючись з відмовою в обчисленні пенсії із застосуванням ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз.3 ч.1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частиною 2 зазначеної статті у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже, суд вважає за необхідне зазначити, що під час розгляду спорів щодо оскарження рішень (дій) суб'єктів владних повноважень, суд зобов'язаний незалежно від підстав, наведених у позові, перевіряти оскаржувані рішення (дії) на їх відповідність усім зазначеним вимогам.

Пунктом 2 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №41/26486 (далі - Положення №№28-2), Головне управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки (пункт 6 частина перша статті 92 Конституції України).

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Згідно частини першої статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац дев'ятий частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV).

Абзацом десятим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV передбачено, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац третій частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Згідно із преамбулою Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" №345-VI від 02.09.2008 року (далі - Закон № 345-VI) цей Закон спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

Статтею 1 Закону № 345-VI передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно з абзацом 3 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 8 Закону № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення шахтарів, відповідно до яких мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

Вказаний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21 січня 2020 року у справі № 640/4469/17.

В ході судового розгляду справи встановлено та матеріалами справи підтверджено, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.01.2023 у справі №160/19456/22 позивачу з 17.09.2022 призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV.

За розрахунком пенсії, наведеним у рішенні Павлоградського об'єднаного управління ПФУ від 13.09.2023 №046350011043, страховий стаж позивача складає 45 років 04 місяці 22 дні, пільговий стаж за Списком №1 - 20 років 08 місяців 12 днів.

Водночас, як встановлено з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, обчислення розміру пенсії позивачу було здійснено без урахування статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Доводи відповідача, викладені у листі від 18.10.2023 №51270-41706/Б-01/8-0400/23 та у відзиві про відсутність правових підстав для призначення пенсії у мінімальному розмірі, передбаченому статтею 8 Закону «Про підвищення престижності шахтарської праці» через те, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.01.2023 у справі №215/19456/22 таких зобов'язань не містить, не враховуються судом та не можуть бути підставою для не визнання за позивачем такого права.

Відсутність у судовому рішенні визначення обов'язку відповідача обчислити розмір пенсії з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не перешкоджає відповідачу діяти відповідно до вимог законодавства України та, більш того, не звільняє відповідача від обов'язку діяти у відповідності до вимог чинного законодавства.

Крім того, суд наголошує, що статтю 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.

Отже, посилання відповідача на виконання Головним управління Пенсійного фонду України в Донецькій області рішення суду в повному обсязі та на відсутність інших зобов'язань щодо виконання рішення суду є безпідставними, оскільки при призначенні пенсії пенсійний орган зобов'язаний самостійно визначати право позивача на призначення пенсії з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

За наведених обставин, суд доходить висновку, що саме відповідач допустив протиправні дії не здійснивши обрахунок пенсії позивачеві відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як працівнику, на якого поширюється дія статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці», оскільки рішення про призначення пенсії від 13.09.2023 №046350011043 прийнято Павлоградським об'єднаним управлінням ПФУ як структурним підрозділом ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню в цій частині.

Оскільки відповідачем неправомірно відмовлено позивачу в обчисленні пенсії з урахуванням вимог статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці», а тому порушені позивачем права підлягають відновленню судом.

Таким чином, суд доходить висновку, що з метою належного та ефективного захисту порушених прав позивача слід скоригувати заявлені ним позовні вимоги на підставі ч.2 ст.9 КАС України, а саме: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 з 17.09.2022 із застосуванням норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та норм абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність з урахуванням раніше виплачених сум.

За приписами частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно з частинами 1 та 4 статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до приписів статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частиною 1 статті 77 КАС України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Аналогічна позиція стосовно обов'язку доказування була висловлена Європейським судом з прав людини у пункті 36 справи Суомінен проти Фінляндії (Suominen v. Finland) від 01 липня 2003 року №37801/97, в якому він зазначив, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення).

Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (частина 1 статті 139 КАС України).

Таким чином, судовий збір у розмірі 1073,60 грн., сплачений позивачем при поданні адміністративного позову до суду відповідно до квитанції від 06.11.2023 №6429-9205-1874-2613, підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь позивача.

Керуючись статтями 9, 73-77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26; код ЄДРПОУ 31910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в обчисленні пенсії за віком на пільгових умовах із застосуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 з 17.09.2022 із застосуванням норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та норм абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області сплачені позивачем судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок).

Відповідно до статті 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

На підставі положень статті 297 КАС України апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя І.В. Юхно