79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128
07.08.2024 Справа № 914/3425/23
За клопотанням:судового експерта Т. Лукшонової Львівського НДІСЕ, м. Львів,
про:надання додаткових матеріалів
у справі за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України», м. Київ,
до відповідача:Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», м. Львів,
про:стягнення 3?947?201,80 грн, з яких: 835?154,26 грн - основна заборгованість, 177?586,11 грн - три відсотки річних, 873?014,58 грн - інфляційні втрати та 2?061?446,85 грн - пеня.
Суддя Трускавецький В. П.
Представники сторін не викликались (не повідомлялись).
Встановив.
На розгляді Господарського суду Львівської області перебуває справа за позовом ТзОВ «Оператор газотранспортної системи України» до АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» про стягнення 3?947?201,80 грн, з яких: 835?154,26 грн - основна заборгованість, 177?586,11 грн - три відсотки річних, 873?014,58 грн - інфляційні втрати та 2?061?446,85 грн - пеня.
Детальний рух справи відображено у попередніх ухвалах суду та протоколах судових засідань.
Ухвалою суду від 20.02.2024 призначено судову експертизу та зупинено провадження у даній справі.
22 липня 2024 року до суду надійшов лист Львівського НДІСЕ разом з клопотанням про надання додаткових матеріалів. У вказаному клопотання судовий експерт просить:
1. Забезпечити доступ до об'єктів дослідження (пунктів приймання передачі газу) з можливістю огляду та фотографування кожного із таких. Перелік об'єктів, що підлягають огляду відповідно до Додатку 3 до договору транспортування природного газу від 14.02.2020 № 2002000109 додається.
2. Надати на дослідження технологічну схему і перелік обладнання, що використовується АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» для приймання газу у розподільні газопроводи на пунктах приймання-передачі газу.
3. Надати на дослідження технологічну схему і перелік обладнання, що використовується ТзОВ «Оператор газотранспортної системи України» для закачування газу у розподільні газопроводи газорозподільних станцій АТ «Львівгаз».
Листом від 22.07.2024 суд просив ЛНДІСЕ повернути матеріали справи № 914/3425/23 для розгляду відповідного клопотання. 26 липня 2024 року на адресу суду повернулись даної матеріали.
Ухвалою суду від 30.07.2024 поновлено провадження у справі № 914/3425/23, призначено підготовче засідання на 13.08.2024, зобов'язано АТ «Львівгаз» у строк до 12.08.2024 надати суду технологічну схему і перелік обладнання, що використовується АТ «Львівгаз» для приймання газу у розподільні газопроводи на пунктах приймання-передачі газу та зобов'язано ТзОВ «Оператор газотранспортної системи України» у строк до 12.08.2024 надати суду технологічну схему і перелік обладнання, що використовується ТзОВ «Оператор газотранспортної системи України» для закачування газу у розподільні газопроводи газорозподільних станцій АТ «Львівгаз».
05 серпня 2024 року представником АТ «Львівгаз» подано заяву на виконання вимог ухвали суду від 30.07.2024, де зокрема викладено прохання при розгляді клопотання експерта перейти до закритого розгляду справи, оскільки відомості, які просить надати експерт щодо технологічних схем ГРС, а також висновки експертиз є інформацією з обмеженим доступом, а тим більше в умовах воєнного стану.
Щодо заявленого, суд зазначає таке.
Приписами статті 20 Закону України «Про інформацію» передбачено, що за порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом. Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.
Інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація. Порядок віднесення інформації до таємної або службової, а також порядок доступу до неї регулюються законами (частини 1 та 3 статті 21 Закону України «Про інформацію»).
У частині 2 статті 7 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що розпорядники інформації, визначені частиною першою статті 13 цього Закону, які володіють конфіденційною інформацією, можуть поширювати її лише за згодою осіб, які обмежили доступ до інформації, а за відсутності такої згоди - лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог:
1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;
2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;
3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Правові та організаційні засади створення та функціювання національної системи захисту критичної інфраструктури визначає Закон України «Про критичну інфрастуктуру».
У статті 1 згаданого закону, зокрема містяться визначення таких термінів:
13) об'єкти критичної інфраструктури - об'єкти інфраструктури, системи, їх частини та їх сукупність, які є важливими для економіки, національної безпеки та оборони, порушення функціонування яких може завдати шкоди життєво важливим національним інтересам;
21) сектор критичної інфраструктури - сукупність об'єктів критичної інфраструктури, які належать до одного сектору (галузі) економіки та/або мають спільну функціональну спрямованість.
Віднесення об'єктів до критичної інфраструктури здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч. 1 ст. 8 Закону України «Про критичну інфрастуктуру»).
Відповідно до Переліку секторів критичної інфраструктури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 № 1109 послуги з видобутку газу, переробки та очищення газу, передачі (транзит) газу, розподілу газу, забезпечення роботи систем зрідження природного газу, експлуатації газотранспортної системи та зберігання природного газу належать до паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури.
Таким чином, паливно-енергетичний сектор України, зокрема об?єкти газової промисловості, належать до критичної інфраструктури, належне функціонування якої є важливим для національної безпеки та оборони України.
Водночас, у зв'язку з введенням воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, введеним відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, відповідно до Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у постанові № 349 від 26.03.2022 постановила, зокрема:
Встановити, що під час дії воєнного стану в Україні та до останнього дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного стану: 2) на вебсайтах ліцензіатів та/або учасників оптового енергетичного ринку повинен бути закритий доступ до інформації, яка в умовах воєнного стану може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом, у тому числі щодо об'єктів критичної інфраструктури, зокрема щодо:
місцезнаходження, стану та режимів роботи енергетичного обладнання виробників електричної та теплової енергії, системи передачі та розподілу електричної енергії, газотранспортної системи, газорозподільної системи, газосховищ, транспортування нафти, нафтопродуктів магістральним трубопроводом, системи централізованого теплопостачання, водопостачання та водовідведення;
величини коефіцієнтів завантаження трансформаторних підстанцій основної мережі, для трансформаторних підстанцій - кількість трансформаторів, їх тип та номінальна потужність, для ліній електропередачі - рівень напруги, протяжність лінії, нумерація опор, переріз провідників тощо, для газосховищ - інформація про буферний об'єм газу, вільної потужності закачування, газотранспортної, газорозподільної системи, системи транспортування нафти, нафтопродуктів магістральним трубопроводом, системи централізованого теплопостачання, водопостачання та водовідведення - діаметр, протяжність трубопроводу, інформація щодо споруд на них (ГРС, ГРП, ЦТП тощо);
іншої наявної на вебсайтах інформації про енергетичне обладнання виробників електричної та теплової енергії, системи передачі та розподілу електричної енергії, газотранспортної системи, газорозподільної системи, газосховищ, системи транспортування нафти, нафтопродуктів магістральним трубопроводом, системи централізованого теплопостачання, водопостачання та водовідведення, включаючи всю наявну проектну документацію щодо таких мереж та трубопроводів;
іншої інформації, в тому числі чутливої інформації щодо захисту критичної інфраструктури, яка може ідентифікувати об'єкти критичної інфраструктури або створювати уявлення про потенціал об'єкта в енергосистемі України.
Суд зазначає, що у своєму клопотанні експерт просить суд надати доступ до пунктів прийому передачі газу та надати технологічні схеми та перелік обладнання, що використовується сторонами для закачування і відбору газу у розподільних газопроводах та газорозподільних системах. З огляду на Постанову НКРЕКТ № 349 від 26.03.2022 та чинне законодавство, запитувані дані є інформацією із обмеженим доступом. Таким чином, відкритий розгляд даної справи може мати наслідком розголошення інформації щодо об?єктів газової промисловості, які є об?єктами критичної інфраструктури. В умовах воєнного стану захист критичної інфраструктури є важливим для забезпечення національної безпеки України, а отже є підстави для розгляду даної справи у закритому судовому засіданні.
Згідно з частиною 8 статті 8 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи у закритому судовому засіданні проводиться у випадках, коли відкритий судовий розгляд може мати наслідком розголошення таємної чи іншої інформації, що охороняється законом, необхідності захисту особистого та сімейного життя людини, а також в інших випадках, установлених законом.
Про розгляд справи у закритому судовому засіданні постановляється ухвала.
Відповідно до частин 10, 11 статті 8 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи та вчинення окремих процесуальних дій у закритому судовому засіданні проводяться з додержанням правил здійснення судочинства в господарських судах. Під час такого розгляду можуть бути присутні лише учасники справи, а в разі необхідності - свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі. Суд попереджає зазначених осіб про обов'язок не розголошувати інформацію, для забезпечення захисту якої розгляд справи або вчинення окремих процесуальних дій відбувається в закритому судовому засіданні.
Крім того, суд звертає увагу, що використання систем відеоконференц-зв'язку та транслювання перебігу судового засідання в мережі Інтернет у закритому судовому засіданні не допускаються.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що клопотання представника АТ «Львівгаз» про розгляд клопотання експерта у справі № 914/3425/23 у закритому судовому засіданні, яке викладене у заяві з процесуального питання (щодо проведення судової експертизи) вх. № 19492/24 від 05.08.2024 підлягає задоволенню.
З метою належного розгляду клопотання експерта Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз, суд вважає за доцільне зобов'язати позивача та відповідача додатково надати перелік співробітників, які будуть присутні під час здійснення досліджень експертом у справі № 914/3425/23 із зазначенням їх паспортних даних та посад.
Керуючись статтями 8, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Клопотання представника Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» про розгляд клопотання експерта у справі № 914/3425/23 у закритому судовому засіданні, яке викладено у заяві з процесуального питання (щодо проведення судової експертизи) вх. № 19492/24 від 05.08.2024 - задовольнити.
2. Розгляд клопотання експерта у справі № 914/3425/23 проводити у закритому судовому засіданні.
3. Зобов'язати позивача та відповідача до 12.08.2024 надати перелік співробітників, які будуть присутні під час здійснення досліджень експертом у справі № 914/3425/23 із зазначенням їх паспортних даних та посад.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя Трускавецький В.П.