Ухвала від 02.08.2024 по справі 909/250/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

02.08.2024 м. Івано-ФранківськСправа № 909/250/23

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Скапровської І. М.

Секретар судового засідання Куцанюк Й.С.

За участю: представника позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області про встановлення порядку виконання наказу Господарського суду Івано-Франківської області від 04.01.2024 у справі №909/250/23 за позовом: ФОП ОСОБА_3 , АДРЕСА_1

до відповідача: Івано-Франківської митниці Державної митної служби України вул. Чорновола, буд. 159, м. Івано-Франківськ,76005, про стягнення шкоди, завданої органом державної влади в сумі 101 398, 62 грн та судових витрат,

встановив, що ФОП ОСОБА_3 звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Івано-Франківської митниці Державної митної служби України про стягнення шкоди в розмірі 101 398,62 грн., з яких: 10 738,99 грн - 3% річних, 90 659,67 грн - інфляційних збитків, що завдані Івано-Франківською митницею Державної митної служби України та судових витрат.

18.05.2023, Господарським судом Івано-Франківської області винесено рішення про часткове задоволення позову.

04.01.2024, на виконання рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 18.05.2023 та постанови Західного апеляційного господарського суду від 15.11.2023, судом видано накази.

15.07.2024, від Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області надійшла до суду заява про встановлення порядку виконання наказу Господарського суду Івано-Франківської області від 04.01.2024 у справі №909/250/23, а саме звідки проводити безспірне списання коштів - з рахунків боржника Івано-Франківської митниці Державної митної служби України (код 43971364) чи за рахунок Державного бюджету України. В обґрунтування заяви, заявник послався на ст.19,129-1 Конституції України, ст. 331 ГПК України, Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників" та вказав на те, що наказом Господарського суду Івано-Франківської області від 04.01.2024, що виданий у справі №909/250/24 передбачено стягнення коштів з бюджету, а боржником визначено юридичну особу - державний орган, відповідно, така ситуація значно ускладнює виконання судового рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши присутніх представників, суд вважає, що в задоволенні заяви про встановлення порядку виконання наказу суду, зокрема встановлення рахунку з якого слід проводити безспірне списання коштів, слід відмовити.

При цьому суд врахував наступне.

Предметом розгляду в судовому засіданні, в даному випадку, є заява ГУДКС України в Івано-Франківській області про встановлення порядку виконання наказу, зокрема, встановлення рахунку з якого слід проводити безспірне списання коштів.

Примусове виконання судових рішень та рішень інших органів регулюється Законом України" Про виконавче провадження" (далі Закону).

Так, зокрема, вказаним законом передбачено те, що сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, рішення про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів ( ст. 6 Закону).

Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

У виконавчому документі зазначаються:

1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім'я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала;

2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ;

3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи;

4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності);

реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків);

5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень;

6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню);

7) строк пред'явлення рішення до виконання(ст.4 Закону)

Спосіб реалізації та здійснення способу захисту, що встановлено статтею 16 Цивільного кодексу України, і є способом виконання суднового рішення. Під зміною способу виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у спосіб, раніше встановлений (постанова Касаційного цивільного суду від 03 жовтня 2018 року у справі № 523/16632/15-ц, постанова Касаційного цивільного суду від 06 червня 2018 року у справі №522/21465/15).

Чинне законодавство України не містить конкретного переліку підстав зміни способу та порядку виконання суднового рішення.

Отже, для зміни способу виконання суднового рішення необхідним є з'ясування питання чи не призведе така зміна способу виконання до зміни первісно обраного позивачем способу захисту своїх прав та інтересів, оскільки змінюючи спосіб виконання суднового рішення, суд не може змінювати останнє по суті (постанова Верховного суду України від 25.11.2015 у справі №6-1829цс15, постанова Касаційного господарського суду від 11 квітня 2018 року у справі №904/1478/15).

Однією з основних засад судочинства, згідно Конституції України, є обов'язковість судового рішення.

З матеріалів справи суд встановив, що за наслідками розгляду позову ФОП ОСОБА_3 до Івано-Франківської митниці Державної митної служби України, суд виніс рішення про стягнення на користь позивача інфляційних збитків, які заподіяні позивачу внаслідок неправомірних дій відповідача. Задовольняючи позов в цій частині, вказав в резолютивній частині рішення відомості, які зазначив представник позивача у прохальній частині позову. На виконання зазначеного рішення, що набрало законної сили, суд видав наказ в якому зазначив обумовлені Законом України" Про виконавче провадження" відомості.

З урахуванням викладеного, Конституції України, яка гарантує обов'язковість виконання судового рішення та того, що державні органи, зокрема і відповідач в даній справі, фінансуються з бюджету, відповідно , виконання рішення суду про стягнення з бюджету інфляційних втрат, яких зазнав позивач внаслідок неправомірних дій державного органу, не є складним у виконанні, а визначення рахунків з яких може проводитись безспірне списання коштів не відноситься до повноважень суду, керуючись ст. 129-1 Конституції України, ст. ст. ст. 232-234, 331 Господарсько процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

в задоволенні заяви Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області про встановлення порядку виконання наказу Господарського суду Івано-Франківської області від 04.01.2024 у справі №909/250/23, а саме звідки проводити безспірне списання коштів - з рахунків боржника Івано-Франківської митниці Державної митної служби України (43971364) чи за рахунок державного бюджету України - відмовити.

Згідно ч. 2 ст. 235 ГПК України, ухвала набирає законної сили з дня її оголошення/підписання та може бути оскаржена в порядку встановленим ст. 256 ГПК України.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://if.arbitr.gov.ua/sud5010.

Повний текст ухвали виготовлено 08.08.2024

Суддя І.М Скапровська