Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
07 серпня 2024 року № 520/10329/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до НОМЕР_2 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_3 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до Харківський окружний адміністративний суду з адміністративним позовом, в якому просить:
визнати протиправними дії НОМЕР_2 прикордонного загону щодо нарахуванню ОСОБА_1 компенсації за не отримане речове майно пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордокслужби;
зобов'язати НОМЕР_2 прикордонний загін нарахувати та виплатити грошову компенсацію за належне, але не отримане протягом проходження військової служби речове майно відповідно до Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки , Служби зовнішньої розвідки , Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за не отримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2016 № 178 без застосування пропорції часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордокслужби за цінами предметів речового майна визначеними станом на 01.01.2024 наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 22.12.2023 № 1130-АГ «Про проведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації».
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.01.2024р. №29-ОС припинено контракт та звільнено з військової служби за підпунктами «г», пункту 3, частини 5 ст. 26 Закону у запас. Витягом з Наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону ДПС України від 19.01.2024 № 52-ОС виключено з особового складу та всіх видів забезпечення з 20.01.2024. На її звернення до відповідача із рапортом про виплату у зв'язку зі звільненням з військової служби грошової компенсації за не отримане речове майно та їй було виплачено 66 387,69 гривень. Однак, після отримання довідки про вартість речового майна, що належить до видачі дізналася, що вона недоотримала в повному обсязі компенсацію. Вважаючи свої права порушеними звернулася до суду.
По справі було відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу та отримана ним.
Відповідач надав відзив на позов у якому, позовні вимоги не визнав, вважає їх безпідставними, оскільки він ні є головним розпорядником коштів, таки функції покладені на Міністерство внутрішніх справ України, а розпорядником коштів 2 рівні є Адміністрація Державної прикордонної служби України, а прикордонний загін є розпорядником 3 рівня, тому просить в задоволенні позовних вимог відмовити.
Відповідно до ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) , зокрема, щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно вимог ст. 229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.
Листом НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 19.02.2024 за № 06.1.4./1384-24-Вих. повідомлено, що ОСОБА_1 нарахована грошова компенсація згідно вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 № 178 «Про затвердження Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки , Служби зовнішньої розвідки , Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за не отримане речове майно» у розмірі 67 398,67 грн (без урахування податків) та надіслано копію довідки № 60 від 15.01.2024 щодо вартості речового майна, що належить до видачі.
Позивачка у позовній заяві зазначила, що отримала нараховану суму, однак з наданої копії довідки № 60 від 15.01.2024 щодо вартості речового майна, що належить до видачі, дізналась, що компенсація отримана не в повному обсязі, тобто сума грошової компенсації зменшена, а саме капелюх (№ 1) в наказі зазначена ціна 1190,00 грн, що мало б становити суму компенсації 1190,00 грн, а нараховані до виплати 19,83 грн; штани (№ 2) за ціною в наказі 1 080,00 грн при належних до видачі за нормами належності фактично 1 шт., що мало б становити суму компенсації 1 080,00 грн, а нараховано до виплати 18,00 грн, позивачка зазначає, що у такий спосіб нараховано до виплати майже всі найменування предметів речового майна належні їй до видачі.
Позивачка зазначила, що форма довідки вартості речового майна, повинна відповідати додатку до Порядку № 178, станом на 1 січня поточного року, однак форма довідки та її назва, затверджена Постановою № 178 як і Порядок вказують, що військовослужбовцям виплачується компенсація за неотримане речове майно відповідно до його вартості на 01 січня року звільнення, а не пропорційно часу виникнення права на отримання цього майна та дати звільнення ,чи загибелі.
Позивачка вважає, що вона набула право на речове майно особистого користування під час проходження військової служби має право на його реалізацію при виключенні зі списків особового складу у спосіб отримання компенсації саме вартості не отриманого речового майна у повному обсязі за цінами станом на 01.01.2024, встановлених наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 22.12.2023 № 1130-АГ «Про доведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації» без застосування пропорційності часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби».
Суд вбачає за необхідне зазначити, що позовні вимоги зводяться до досягнення позивачкою мети отримати грошової компенсації за неотримане речове майно у належному розмірі. Відтак, суд зазначає, що у разі встановлення судом наявності у позивачці такого права відповідну компенсацію належало виплати позивачці при її звільненні, що відповідачем зроблено не було. Відтак, предметом цього позову є дії НОМЕР_2 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_3 ) щодо нарахування та виплати позивачці грошової компенсації за неотримане речове майно у неналежному розмірі. Отже, при розгляді цієї справи, суд має надати таким діям відповідача оцінку на предмет відповідності чинним нормативно-правовим актам, через призму верховенства права.
Суд, у відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, зазначає, що при вирішенні даної справи необхідно керуватись нормами Конституції України, Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту від 22.10.1993 № 3551-ХІІ(далі Закон№3551-ХІІ), Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991 року №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ).
Так, згідно частини 1 статті 9 Закону №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів..
У відповідності до частини 1 статті 9-1 Закону №2011-ХІІ, речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються Міністерством оборони України, Міністерством інфраструктури України для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, головою Служби безпеки України, начальником Управління державної охорони України, головою Служби зовнішньої розвідки України, головою Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, а порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно затверджений постановою Кабінету Міністрів України №178 від 16.03.2016 року (далі - Порядок № 178).
Пункт 2 Порядку №178 вказує, що виплата грошової компенсації здійснюється особам офіцерського, старшинського, сержантського і рядового складу.
Згідно пункту 3 Порядку № 178, грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі, зокрема, й звільнення з військової служби. Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації (пункт 4 Порядку № 178).
Довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони, МВС, Головним управлінням Національної гвардії, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецтрансслужби, Адміністрацією Держспецзв'язку, Головним управлінням розвідки Міноборони та Управлінням державної охорони станом на 1 січня поточного року, та оформляється згідно з додатком (пункт 5 Порядку №178).
Таким чином, статтею 9-1 Закону №2011-XII та пунктом 3 Порядку № 178 чітко передбачено право військовослужбовця на отримання грошової компенсації вартості за неотримане речове майно у разі його звільнення з військової служби.
Верховний Суд у постановах від 03.10.2018 року у справі № 803/756/17, від 30.04.2020 року у справі № 813/4138/17 сформував висновок щодо застосування норм права, який в силу положень частини 5 статті 242 КАС України враховується судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин. Так, Верховним Судом визначено, що у разі звільнення військовослужбовця з військової служби у нього виникає право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно, яке реалізується шляхом подання військовослужбовцем відповідної заяви (рапорту) за місцем військової служби. Застосовування в пункті 3 Порядку №178 словосполучення "у разі звільнення з військової служби", а не, наприклад, "при звільненні з військової служби", дозволяє дійти висновку, що право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно не залежить від факту закінчення проходження військової служби (виключення військовослужбовця зі списків особового складу).
Отже, військовослужбовці після звільнення їх з військової служби зберігають право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно.
На користь вказаного висновку свідчить те, що в пункті 4 Порядку № 178 передбачено застосування різних форм звернення про виплату грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, а саме рапорту, як особливої, передбаченої спеціальним законодавством форми доповіді військовослужбовця при його зверненні до вищого начальника в різних випадках службової діяльності, так і заяви, як звернення громадянина із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством його прав та інтересів.
Враховуючи вищевказане, за позивачкою навіть після звільнення з військової служби у запас зберігається право на грошову компенсацію вартості за не отримане речове майно у тому випадку, якщо така не була виплачена при звільненні.
Судом у цій справі встановлено, що позивачка звернувся до начальника НОМЕР_2 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_3 ) із заявою про виплату грошової компенсації при звільненні за недоотримане речове майно.
Відповідно до довідки № 60 про вартість речового майна, що належить до видачі за період проходження служби, підполковнику ОСОБА_1 Наказ № 52 від 19.01.2024, визначено вартість речового майна у розмірі 66 387,69 гривень.
Проте, судом встановлено, що розрахунок суми, яка підлягає позивачці до виплати не проведений виходячи із закупівельної вартості такого майна станом на 1 січня поточного року, крім того, ціни зазначені у довідці № 60 (без дати) про вартість речового майна, що належить до видачі за період проходження служби позивачкою, не відповідають цінам, визначеними наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 22.12.2023 № 1130-АГ «Про доведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації».
Суд звертає увагу на те, що Адміністрацією Державної прикордонної служби України згідно наказу від 22.12.2023 № 1130-АГ «Про доведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації» зобов'язано здійснити нарахування військовослужбовцям грошової компенсації замість належних до видачі, але не отриманих протягом проходження військової служби предметів речового майна особистого користування, здійснювати відповідно до його розрахунку вартості згідно з додатковим до цього розпорядження.
З приводу зазначених доводів у відзові представника відповідача, суд зазначає наступне.
Інструкція про порядок речового забезпечення військовослужбовців та працівників Державної прикордонної служби України в мирний час та особливий період, що затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.10.2016 № 1132 (далі - Інструкція №1132) визначає, що речове майно особистого користування військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом, видається в їхню власність. За неотримане згідно із встановленими нормами речового забезпечення речове майно їм виплачується грошова компенсація у порядку, визначеному чинним законодавством України. Нарахування грошової компенсації військовослужбовцям під час їхнього звільнення з військової служби в запас, відставку або загибелі (смерті), за належне, але не отримане протягом проходження військової служби речове майно здійснюється пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби (пункт 10 Інструкції № 1132).
Однак, суд наголошує, що відповідно до частини 1 статті 9-1 Закону № 2011-ХІІ порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.
Оскільки саме Порядком № 178, встановлено, що довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони, МВС, Головним управлінням Національної гвардії, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецтрансслужби, Адміністрацією Держспецзв'язку, Головним управлінням розвідки Міноборони та Управлінням державної охорони саме станом на 1 січня поточного року, відтак дії відповідача щодо нарахування та виплати при звільненні позивача компенсації за неотримане речове майно пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби, а також не за цінами, встановленими наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 13.01.2023 № 24-АГ «Про доведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації», є протиправними.
При цьому, суд вважає, що у НОМЕР_2 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_3 ), як суб'єкта владних повноважень, наявний обов'язок дотримуватись вимог Закону №2011-ХІІ та Порядку № 178 для уникнення звуження обсягу прав позивача як військовослужбовця.
Таким чином, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права позивачці в даному випадку є зобов'язання провести відповідний перерахунок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно станом на 1 січня 2024 року.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною 2 статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, яким є відповідач.
Дослідженням матеріалів справи встановлено, що розрахунок суми компенсації за належне, але не отримане протягом проходження військової служби речове майно, не проведений відповідачем виходячи із закупівельної вартості такого майна станом на 1 січня поточного року, крім того, ціни зазначені у довідці № 60 (без дати) про вартість речового майна, що належить до видачі за період проходження служби підполковником ОСОБА_1 , не відповідають цінам, визначеним наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 22.12.2023 № 1130-АГ «Про доведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації». При цьому, як встановлено судом, відповідачем виплачено позивачці суму компенсації за належне, але не отримане протягом проходження військової служби речове майно у неналежному розмірі, право на отримання якого наступило за час проходження служби.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено правомірність своїх дій, натомість з матеріалів справи вбачається порушення прав позивача.
За таких обставин суд прийшов до висновку, що зазначений позов підлягає задоволенню з підстав викладених у його мотивувальній частині.
Розподіл судових витрат відповідно до ст.ст. 139, 143 КАС України та Закону України «Про судовий збір» не здійснюється, оскільки позивачка звільнена від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до НОМЕР_2 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_3 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії 11 прикордонного (військова частина НОМЕР_3 ) щодо нарахування ОСОБА_1 компенсації за неотримане речове майно пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби.
Зобов'язати НОМЕР_2 прикордонний загін (військова частина НОМЕР_3 ) ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити грошову компенсацію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за належне, але не отримане протягом проходження військової служби речове майно відповідно до Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки , Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за не отримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2016 № 178 без застосування пропорції часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордокслужби за цінами предметів речового майна визначеними станом на 01.01.2024 наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 22.12.2023 № 1130-АГ «Про проведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації», за цінами предметів речового майна, визначеними станом на 01.01.2024, з урахуванням виплачених сум..
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Заічко О.В.