м. Вінниця
08 серпня 2024 р. Справа № 120/3193/23
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара П.А., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про: визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому у перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення від 09.01.2023 №8, виданої Військовою частиною НОМЕР_1 ;
- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій здійснити ОСОБА_1 з 07.12.2021 перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням уже виплачених сум пенсії, на підставі довідки про грошове забезпечення від 09.01.2023 №8, виданої Військовою частиною НОМЕР_1 відповідно до ст. 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, ст. 9 ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з урахуванням положень постанови КМУ від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, із урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач з 07.12.2021 отримує пенсію по інвалідності , яка призначена відповідно до вимог ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". З 01.03.2022 його було призвано до лав ЗСУ. Військовою частиною де проходить службу позивач виготовлено довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії №8 від 09.01.2023, яку позивачем направлено до ГУ ПФУ у Вінницькій області для перерахунку його пенсії з дня призначення. Однак, відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії.
Непогоджуючись із такими діями, позивач звернувся в суд.
У строк встановлений судом відповідач правом подати відзив на позовну заяву не скористався.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що позивач перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з 07.12.2021.
З 01.03.2022 ОСОБА_1 у зв'язку із введенням загальної мобілізації та правового режиму воєнного стану перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 , про що свідчить довідка ВЧ НОМЕР_1 від 19.09.2022 №843.
09.01.2023 військовою частиною НОМЕР_1 за зверненням позивача виготовлено довідку №8 про проходження військової служби, нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.
09.02.2023 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Вінницькій області із заявою в якій просив здійснити перерахунок пенсії починаючи з 01.01.2022 на підставі довідки №8 від 09.01.2023, виданої ВЧ НОМЕР_1 , з урахуванням зазначених в довідці основних і додаткових видів грошового забезпечення та премії, а також здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідач Листом від 20.02.2023 на звернення позивача повідомив, що у разі проходження військової служби особами, які є пенсіонерами, після звільнення, заяву про перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення необхідно подати до головного управління через уповноважений структурний підрозділ за місцем проходження служби. а підставі доданих документів, до пенсійної справи внесено зміни та встановлено статус "працюючого пенсіонера".
Позивач непогоджується із відповіддю пенсійного органу, вважає протиправними дії відповідача що полягають у відмові йому у перерахунку пенсії на підставі довідки ВЧ НОМЕР_1 , а тому звернувся до суду.
Надаючи оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ ( далі - Закон № 2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-ХІІ , згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Як на підставі для перерахунку пенсії позивач посилається на те, що оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, в додаток 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та не чинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
З цього приводу суд зазначає, що Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Тобто, станом на дату призначення позивачу пенсії по інвалідності з 07.12.2021 відповідно до положень ЗУ № 2262-ХІІ діяли тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, згідно постанови №704.
Відтак, посилання позивача рішення Київського окружного адміністративного суду від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 не стосується предмету спору у даній справі.
Фактично, позовні вимоги зводяться до визнання права позивача на перерахунок пенсії по інвалідності у зв'язку із призовом його на військову службу під час мобілізації.
З цього питання суд звертає увагу ОСОБА_1 на вимоги ч. 3 ст. 2 ЗУ № 2262-ХІІ відповідно до якої пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.
З аналізу зазначеної норми слідує, що позивач набуде права на перерахунок його пенсії з урахування додаткової вислуги, а також усіх видів грошового забезпечення після звільнення з військової служби.
Алгоритм дій звернення з метою перерахунку пенсії з урахування додаткової вислуги визначений положеннями Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008.
З огляду на зазначене, з урахуванням встановленого нормами чинного законодавства порядку перерахунку пенсії за Законом № 2262 та необхідних для цього документів, суд приходить до висновку, що відповідачем не були порушені права позивача при наданні відповіді від 20.02.2023.
За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005, код ЄДРПОУ 13322403)
Суддя Комар Павло Анатолійович