Справа №521/14606/23
Номер провадження 3/521/345/24
25 липня 2024 року м. Одеса
Малиновський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді Передерка Д.П.,
при секретарі Ковач Е.В.,
представника Одеської митниці Держмитслужби Ревенко Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №0435/50000/23 від 09.03.2023, що надійшла з Одеської митниці Держмитслужби, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії « НОМЕР_1 » від 17.12.1997, виданий Іллічівсьим РВ УМВС України в Одеській області, ідентифікаційний код - НОМЕР_2 ,
про порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України, -
Під час проведення перевірки митного оформлення МД типу «ІМ 40 АА», №UA500030/2021/232179 було встановлено, що 26.10.2021 до відділу митного оформлення №1 митного поста «Одеса-автомобільний» Одеської митниці для митного контролю та митного оформлення декларантом ПП «Вісдом» було подано МД, яка була прийнята та зареєстрована за номером №UA500030/2021/232179.
В якості підстави для переміщення товарів через митний кордон України та їх подальшого митного оформлення декларантом ОСОБА_2 до Одеської митниці були надані:
свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_3 ,
паспорт серії « НОМЕР_1 » від 17.12.1997,
договір купівлі-продажу б/н від 18.08.2021,
документ про зняття з обліку транспортного засобу від 18.08.2021 NR К.4139.4275.2021.МР,
заява про зміну режиму б/н від 13.10.2021 та інші документи.
Відповідно графи 31 за МД №UA500030/2021/232179 заявлено товар: 1. автомобіль легковий пасажирський, що був у використанні, марка MERCEDES-BENZ, модель C220, номер кузова (VIN) - НОМЕР_4 , номер двигуна - нема даних, номер шасі - нема даних, тип двигуна - дизель, робочий об'єм циліндрів двигуна 2148 см3, календарний рік виготовлення - 2001, модельний рік виготовлення - 2001, колісна формула - 4х2, загальна кількість місць, включаючи місце водія - 5, тип кузова - універсал, пробіг - 436287 км, призначення - для перевезення людей по дорогах загального користування, авто має ознаки експлуатації та пошкодження ЛФП по кузову, торговельна марка - MERCEDES-BENZ, країна виробництва - Німеччина, DE, виробник - DAIMLER AG.
Також, відповідно до інформації, зазначеної у МД №UA500030/2021/232179 та товаросупровідних документах встановлено, що продавцем транспортного засобу марки «MERCEDES-BENZ» (кузов № НОМЕР_4 ) є громадянин ОСОБА_3 ( НОМЕР_5 , 37-514 MUNINA 3-GO MAJA 26A), а покупцем та одержувачем є громадянка ОСОБА_1 .
Вартість автомобілю, згідно договору купівлі-продажу від 18.08.2021 склала 1000,00 євро. Митна вартість автомобілю склала 30574,90 гривень.
Митні платежі за транспортний засіб по МД №UA500030/2021/232179 із застосуванням преференції «310» було нараховані та сплачені в розмірі 33434,45 гривень (без застосування надходження від добровільно сплачених фізичними особами коштів відповідно до пунктів 97 та 99 розділу ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України у розмірі 8500 гривень).
Після здійснення митного оформлення за МД №UA500030/2021/232179 вищевказаний транспортний засіб було випущено у вільний обіг.
Статтею 320 Митного кодексу України встановлено, що форми та обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи та міжнародних договорів України при митному оформленні, обираються на підставі результатів системи управління ризиками. Форми та обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи та міжнародних договорів України, укладених відповідно до закону, після завершення митного оформлення, визначаються в порядку, встановленому Митним кодексом України.
Пунктом 8 частини 1 статті 336 МКУ встановлено, що однією з форм митного контролю є направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу.
Листом Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби України від 27.01.2023 №26/26-04/7.10/139 до Одеської митниці спрямовано лист митних органів Республіки Польща від 01.12.2022 №0201-IGM.541.388.2022.4.JC (вхід. Держмитслужби від 26.12.2022 №26779/11), у якому зазначено, що відповідно до п. 1 ст. 79 Закону Республіки Польщі від 20.06.1997 «Закон про дорожній рух», транспортний засіб підлягає зняття з обліку у відповідному органі, який був містом останньої реєстрації транспортного засобу, по заяві його власника.
Відповідно до інформації, що міститься на публічній (урядовій) інтернет - сторінці (https://historiapojazdu.gov.pl), наданою палатою фіскальної адміністрації у Вроцлаві Республіки Польща, транспортний засіб марки «MERCEDES-BENZ» (кузов № НОМЕР_4 ), значиться як зареєстрований (Status rejestracji - Zarejestrowany). Тобто, транспортний засіб марки «MERCEDES-BENZ» (кузов № НОМЕР_4 ) не було знято його власником з обліку в місті останньої реєстрації транспортного засобу 72042700152, 37-514 MUNINA 3-GO MAJA 26A, Польща.
Таким чином, при декларуванні вищезазначеного транспортного засобу для здійснення митного оформлення надано документи, які стали підставою для заявлення у МД №UA500030/2021/232179 від 26.10.2021 неправдивих відомостей про зняття з обліку уповноваженим органом у Польщі транспортного засобу ««MERCEDES-BENZ» (кузов № НОМЕР_4 ) та застосування пільгового режиму, преференції у сплаті митних платежів.
Сума митних платежів, які підлягають обов'язковій сплаті у разі переміщення через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу без застосування преференції, відповідно до листа митного поста «ОДЕСА-ПОРТ» Одеської митниці від 30.01.2023 №7.10-28.1-01/193 становить 98445,07 гривень, тобто різниця в нарахуванні податків становить 65010,62 гривень.
На підставі вищевикладеного, Одеською митницею відносно ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил митних №0435/50000/23 від 09.03.2023 за ознаками порушення митних правил, передбаченого ст. 485 МК України.
Згідно ст. 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, за відсутністю цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи, і, якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
ОСОБА_1 , у судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи була сповіщена шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Малиновського районного суду м. Одеси інформації про дату, час та місце судового засідання.
Відповідно до практики Європейського суду, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
За вказаних обставин, враховуючи строки розгляду справи та відповідно до ч. 4 ст. 526 Митного кодексу України, суд вважав за можливе розглянути справу про порушення митних правил у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Представник Одеської митниці Держмитслужби у суді заявила, що вина ОСОБА_1 доведена повністю матеріалами справи, тому просила визнати її винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України та накласти на неї стягнення, передбачене санкцією цієї статті.
Вислухавши думку представника митниці та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що особа, стосовно якої складено протокол, підлягає притягненню до адміністративної відповідальності та її дії кваліфікує за ст. 485 МК України.
Відповідно до ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Судом встановлено, що 26.10.2021 до відділу митного оформлення №1 митного поста «Одеса-автомобільний» Одеської митниці для митного контролю та митного оформлення декларантом ПП «Вісдом» було подано МД, яка була прийнята та зареєстрована за номером №UA500030/2021/232179.
В якості підстави для переміщення транспортного засобу марки «MERCEDES-BENZ» (кузов № НОМЕР_4 ) через митний кордон України та їх подальшого митного оформлення декларантом ОСОБА_2 до Одеської митниці були надані: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_3 , паспорт серії « НОМЕР_1 » від 17.12.1997, договір купівлі-продажу б/н від 18.08.2021, документ про зняття з обліку транспортного засобу від 18.08.2021 NR К.4139.4275.2021.МР, заява про зміну режиму б/н від 13.10.2021 та інші документи.
Відповідно до інформації, зазначеної у МД №UA500030/2021/232179 та товаросупровідних документах встановлено, що продавцем транспортного засобу марки «MERCEDES-BENZ» (кузов № НОМЕР_4 ) є громадянин ОСОБА_3 ( НОМЕР_5 , 37-514 MUNINA 3-GO MAJA 26A), а покупцем та одержувачем є громадянка ОСОБА_1 .
Згідно графи 8 «Одержувач» та графи 9 митної декларації №UA500030/2021/232179 від 26.10.2021 «Особа, відповідальна за фінансове врегулювання» вказано ОСОБА_1 .
Статтею 257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до положень ч. 8 ст. 264 МК України, з моменту прийняття митним органом митної декларації №UA500030/2021/232179 від 26.10.2021, вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Відповідно до «Інструкції про порядок заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документу» затвердженої наказом Міністерства фінансів України 30.05.2012 №651 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.2012 за №1372/21684) декларант зобов'язаний заявити точні відомості про товар у митній декларації.
Пунктом 8 частини 1 статті 336 Митного кодексу України встановлено, що однією з форм митного контролю є направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу.
Листом Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби України від 27.01.2023 №26/26-04/7.10/139 до Одеської митниці спрямовано лист митних органів Республіки Польща від 01.12.2022 №0201-IGM.541.388.2022.4.JC (вхід. Держмитслужби від 26.12.2022 №26779/11), за результатами опрацювання якого встановлена невідповідність документів та інформації, які надавались митному органу під час митного контролю та митного оформлення транспортного засобу марки «MERCEDES-BENZ» (кузов № НОМЕР_4 ).
Відповідно до інформації, що міститься на публічній (урядовій) інтернет - сторінці (https://historiapojazdu.gov.pl), наданою палатою фіскальної адміністрації у Вроцлаві Республіки Польща, транспортний засіб марки «MERCEDES-BENZ» (кузов № НОМЕР_4 ), значиться як зареєстрований (Status rejestracji - Zarejestrowany). Тобто, транспортний засіб марки «MERCEDES-BENZ» (кузов № НОМЕР_4 ) не було знято його власником з обліку в місті останньої реєстрації транспортного засобу 72042700152, 37-514 MUNINA 3-GO MAJA 26A, Польща.
Відповідно до ч. 6 ст. 377 МК України, товари, зазначені у ч.ч. 1 та 5 ст. 377 МК України (товари за товарними позиціями 8701-8707, 8711, 8716 згідно з УКТ ЗЕД), що були зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземних держав і ввозяться в Україну для вільного обігу, повинні бути зняті з обліку в цих органах.
При цьому, у матеріалах справи міститься заява ОСОБА_1 від 13.10.2021, яка була подана разом із митною декларацією до митного органу. Зі змісту вказаної заяви вбачається, що ОСОБА_1 просить дозволити їй змінити митний режим 31 («Тимчасове ввезення») транспортного засобу марки «MERCEDES-BENZ» (кузов № НОМЕР_4 ), на митний режим «імпорт (випуск у вільний обіг)», право власності на транспортний засіб вона здобула у результаті придбання, зобов'язалася сплатити митні платежі та інформує, що транспортний засіб знято з обліку у країні реєстрації.
Відповідно до листа митного поста «Одеса-порт» Одеської митниці від 30.01.2023 №7.10-28.1-01/193, сума митних платежів, які підлягають обов'язковій сплаті у разі переміщення через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу без застосування преференції становить 98445,07 гривень, а митні платежі за МД №UA500030/2021/232179 від 26.10.2021 із застосування преференцій «310» були нараховані та сплачені в сумі 33434,45 гривень, тобто різниця в нарахуванні податків становить 65010,62 гривень.
Вина ОСОБА_1 у порушенні митних правил, передбачених ст. 485 МК України підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи, а саме: протоколом про порушення митних правил №0435/50000/23 від 09.03.2023, листом митного поста «Одеса-порт» Одеської митниці від 30.01.2023 №7.10-28.1-01/193, листом митних органів Республіки Польща від 01.12.2022 №0201-IGM.541.388.2022.4.JC (вхід. Держмитслужби від 26.12.2022 №26779/11), копією витягу з сайту щодо реєстрації транспортного засобу та переклад сайту, копією митної декларації №UA500030/2021/232179 від 26.10.2021, копією договору купівлі - продажу, копією заяви ОСОБА_1 від 13.10.2021 та іншими матеріалами справи.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
На підставі вищевикладеного, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь її вини, інші обставини справи, суд вважає, що необхідним і достатнім для попередження нових правопорушень та виховання особи в дусі додержання Законів України буде накладення на правопорушника адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) відсотків несплаченої суми митних платежів.
Керуючись ст. ст. 27, 33, 252, 280, 283, 284 КпАП України, ст. ст. 471, 527-529 МК України, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) відсотків несплаченої суми митних платежів.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Дмитро Передерко