Справа № 496/3988/24
Провадження № 3/496/2882/24
09 серпня 2024 року м. Біляївка
Суддя Біляївського районного суду Одеської області Пендюра Л.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Одеського районного управління поліції № 2 ГУНП в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого,
за ст. 122-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 577854, відповідно до якого він 26.05.2024 року о 20 год. 05 хв., за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Біляївка, з'їзд з вул. Отамана Головатого в бік ст. «Дністер», керуючи транспортним засобом «ЗАЗ 110308» д.н.з. НОМЕР_1 , не виконав законну вимогу про зупинку транспортного засобу, подану за допомогою проблискових маячків синього та червоного кольорів та гучномовця, чим порушив вимоги п. п. 2.4, 8.9.б ПДР України.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку про необхідність повернення адміністративного матеріалу для належного оформлення органу, який його склав з наступних підстав.
Статтею 245 КУпАП визначено завдання провадження в справах про адміністративні правопорушення. Такими, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення .
Особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення. Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Дії особи яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 кваліфіковано за ст. 122-2 КУпАП.
Стаття 122-2 КУпАП містить дві частини які передбачають адміністративну відповідальність за:
1.Невиконання водіями вимог поліцейського, а водіями військових транспортних засобів - вимог посадової особи військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України про зупинку транспортного засобу;
2.Невиконання вимог уповноваженої посадової особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, про зупинку транспортного засобу.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 577854 не зазначено за якою саме частиною кваліфіковано дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Постановою Біляївського районного суду Одеської області від 14.06.2024 року матеріали відносно ОСОБА_1 направлені на доопрацювання для усунення зазначених недоліків.
24.07.2024 року матеріали після доопрацювання надійшли до Біляївського районного суду Одеської області. До матеріалів додано рапорт інспектора САП Одеського РУП № 2 ГУНП в Одеській області Т. Коротнян, згідно якого зазначено, що вірною слід вважати ч. 1 ст. 122 КУпАП.
Відповідно до ст. 221 КУпАП, ч. 1 ст. 122 КУпАП не відноситься до підвідомчості районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів, та відповідно до ст. 222 КУпАП частини перша, друга, третя, четверта, шоста і сьома ст. 122 КУпАП підвідомча органам національної поліції.
Враховуючи те, що органом поліції не вірно кваліфіковані дії ОСОБА_1 , а тому справа підлягає поверненню до ОРУП №2 ГУНП в Одеській області.
Керуючись ст. ст. 122, 221, 222, 254, 256, 278, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП повернути до ОРУП №2 ГУНП в Одеській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Л.О. Пендюра