Ухвала від 05.08.2024 по справі 757/34594/24-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/34594/24-к

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2024 року Печерський районний суд міста Києва у складі:

слідчого судді - ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 ,

за участю:

прокурора - ОСОБА_3 ,

захисника - адвоката ОСОБА_4 ,

підозрюваного - ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення першого управління Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Офісу Генерального прокурора ОСОБА_6 про відсторонення підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 425, ч. 5 ст. 426-1 КК України:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Пирятин, Полтавської області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , одруженого, освіта - вища, не адвокат, не депутат, раніше не судимого,

від посади начальника Управління персоналу штабу оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 »,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення першого управління Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Офісу Генерального прокурора ОСОБА_6 звернувся до слідчого судді з клопотанням про відсторонення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади начальника Управління персоналу штабу оперативного командування «ІНФОРМАЦІЯ_2».

В обґрунтування клопотання слідчий зазначає, що наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 03.08.2020 № 359 ОСОБА_5 призначений на посаду начальника Управління персоналу штабу оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ОК «ІНФОРМАЦІЯ_2»). Також у період з 24.02.2022 по 09.01.2024 ОСОБА_5 неодноразово тимчасово виконував обов'язки командувача військ ОК « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

12.07.2024 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 425 та ч. 5 ст. 426-1 КК України.

Так, на даний час існують обставини, що дають підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.

Так, через специфіку інкримінованих злочинів, а також його виняткову складність, на даний час ще не встановлені всі його обставини, зокрема: не допитано осіб, які володіють відомостями щодо вчинених кримінальних правопорушень, у тому числі з числа підлеглих працівників територіального центру комплектування або працівників військово-лікарської комісії, направлення на проходження якої видавав підозрюваний; не витребувано (вилучено) всі необхідні речі й документи, а тому підозрюваний, будучи спеціалістом у військовій сфері, перебуваючи на вказаній посаді, маючи відповідний досвід, зв'язки, сталі стосунки з широким колом осіб з числа військовослужбовців Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_3 , з підлеглими та іншими військовослужбовцями може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які можуть мати доказове значення, або навпаки, з використанням службового становища, ваги та впливовості своєї посади організувати виготовлення документів з недостовірними відомостями для прикриття вчинених кримінальних правопорушень; може використати зазначені можливості для незаконного тиску на інших учасників кримінального провадження шляхом їх підкупу або примушування до давання вигідних йому показань чи вчинення інших дій.

На переконання органу досудового розслідування лише відсторонення підозрюваного ОСОБА_5 від посади начальника Управління персоналу штабу оперативного командування «ІНФОРМАЦІЯ_2» унеможливить незаконний вплив на свідків, інших підозрюваних та інших учасників кримінального провадження та дозволить уникнути ризику знищення, підробки речей і документів, які мають суттєве значення для досудового розслідування, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав, посилаючись на викладені в ньому доводи.

Підозрюваний та його захисник у судовому засіданні щодо задоволення клопотання заперечили, оскільки у клопотанні відсутні доводи необхідності застосування до підозрюваного вказаного заходу забезпечення кримінального провадження. Просили відмовити у його задоволенні, врахувавши відсутність доказів про вчинення ОСОБА_5 інкримінованого йому кримінального правопорушення, позитивну репутацію та характеристику, відсутність судимостей, сімейний стан.

Дослідивши матеріали клопотання, заслухавши думку учасників процесу за клопотанням, слідчий суддя дійшов такого висновку.

Слідчою групою Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань за процесуального керівництва прокурорів Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62023000000000965 від 02.11.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 426-1, ч. 4 ст. 425, ч. 3 ст. 368, ч. 3 ст. 369 КК України та за підозрою:

- начальника Управління персоналу штабу оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Сухопутних військ Збройних Сил України полковника ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 425 та ч. 5 ст. 426-1 КК України;

- начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 » полковника ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 425 та ч. 5 ст. 426-1 КК України;

- заступника начальника територіального центру комплектування та соціальної підтримки - начальника сектору комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 » полковника ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 425 та ч. 5 ст. 426-1 КК України;

- заступника начальника територіального центру комплектування та соціальної НОМЕР_1 - начальника сектору мобілізаційно-оборонної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 » полковника ОСОБА_9 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 425 та ч. 5 ст. 426-1 КК України;

- начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 полковника ОСОБА_10 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 425 та ч. 5 ст. 426-1 КК України;

- начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 полковника ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 425 та ч. 5 ст. 426-1 КК України;

- начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 полковника ОСОБА_12 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 425, ч. 5 ст. 426-1 та ч. 3 ст. 368 КК України.

Враховуючи те, що ОСОБА_5 був наділений достатніми владними повноваженнями для здійснення організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, а також мав достатній досвід у виконанні обов'язків на зазначеній посаді, останній мав вичерпні можливості для здійснення контролю та організації роботи усіх підпорядкованих йому ІНФОРМАЦІЯ_6 .

До числа основних завдань, покладених на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, є постачання людських мобілізаційних ресурсів до навчальних центрів та військових частин Збройних Сил України. Особливої важливості така діяльність набуває в умовах дії особливого правового режиму воєнного стану. З цією метою ОК «ІНФОРМАЦІЯ_2» щомісячно видає мобілізаційні розпорядження, в яких визначаються кількісні та цільові показники постачань, а також надаються відповідні доручення і вказівки в організації такої діяльності. В свою чергу, обласні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, у межах відповідальності, щомісячно складають акти про хід виконання мобілізаційних розпоряджень. Відповідно до актів з постачання людських мобілізаційних ресурсів територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Черкаської області за серпень, жовтень, листопад, грудень 2023 року та січень 2024 року, мають місце щомісячні зриви мобілізаційних розпоряджень, обсяг виконання яких, в кращому випадку, коливався у межах 40-50 відсотків. Також, на виконання розпорядження тимчасово виконуючого обов'язки начальника штабу - заступника Командувача військ ОК « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 31.08.2023 № 502/2/1/2/1956дск, ІНФОРМАЦІЯ_7 підготовлено аналіз виконання завдань з призову людських мобілізаційних ресурсів до навчальних центрів та військових частин у серпні 2023 року. Зазначеним аналізом констатовано, що в районних ( ІНФОРМАЦІЯ_8 ) та підпорядкованих їм відділах районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки продовжується безвідповідальне ставлення до виконання завдань з призову людського ресурсу до військових частини НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 . Також аналізом відзначається систематичне невиконання мобілізаційних завдань у постачанні людського ресурсу до військової частини НОМЕР_2 , що набуло ознак тенденції практичного невиконання.

Більш того, виконуючи обов'язки командувача військ ОК « ІНФОРМАЦІЯ_2 », під час аналізу стану військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів в ОК « ІНФОРМАЦІЯ_2 », обласних та ІНФОРМАЦІЯ_2 » у 2023 році, ОСОБА_5 не надав належної оцінки вкрай негативному забезпеченню поставок людського мобілізаційного ресурсу до військових частин Збройних Сил України з боку ІНФОРМАЦІЯ_9 та видав наказ командувача військ ОК « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 26.01.2024 № 24 дск «Про стан військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у обласних, Київському міському територіальних центрах комплектування і соціальної підтримки оперативного командування «ІНФОРМАЦІЯ_2» у 2023 році і завдання на 2024 рік».

У викладених умовах, підпорядковані ОСОБА_5 , посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_10 , а також районних (міського) ІНФОРМАЦІЯ_6 , а саме: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_10 , ОСОБА_12 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_11 та ОСОБА_19 діючи у період з 24.02.2022 по 09.01.2024 здійснили ряд порушень вимог законів, інших нормативно-правових та керівних документів, в частині управління, контролю, організації та виконання мобілізаційних процесів, а також неналежним чином виконували свої функціональні обов'язки і допустили недбалість та перевищення службових повноважень, кожен - окремо у межах персональної відповідальності за штатною посадою, що спричинили шкоду належному забезпеченню комплектування та формування окремих частин, які виконують спеціальні завдання у складі ЗСУ, викликали недовіру цивільного населення до ТЦК СП з питань виконання Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», дискредитацію мобілізаційного процесу в цілому, а також сприяли утворенню негативного іміджу військової служби та підриву її авторитету як серед військовослужбовців, так і в суспільстві в цілому.

З урахуванням посад, які займав ОСОБА_5 у період з 24.02.2022 по 09.01.2024, він не міг бути необізнаним з реальним станом справ мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Таким чином, полковник ОСОБА_5 , проходячи військову службу на посаді начальника Управління персоналу - заступника начальника штабу оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 », діючи в умовах воєнного стану, будучи військовою службовою особою, перебуваючи у приміщеннях оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 », за адресою: АДРЕСА_2 , а також його структурних (відокремлених) підрозділах, розташованих на території м. Чернігова, недбало ставлячись до служби, у період з 24.02.2022 по 09.01.2024 не забезпечив належний контроль за діяльністю підпорядкованих органів військового управління та їх посадових осіб, не вжив належних управлінських та організаційних рішень щодо фактичних дій та виконаних заходів посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_10 , а також підпорядкованих йому ІНФОРМАЦІЯ_11 , що перебувають на території Черкаської області, а саме: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_10 , ОСОБА_12 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_11 та ОСОБА_19 , які спричинили шкоду належному забезпеченню комплектування та формування окремих частин, які виконують спеціальні завдання у складі Збройних Сил України, викликали недовіру цивільного населення до ІНФОРМАЦІЯ_6 з питань виконання Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», дискредитацію мобілізаційного процесу в цілому, а також сприяли утворенню негативного іміджу військової служби та підриву її авторитету як серед військовослужбовців, так і в суспільстві в цілому, а також щодо припинення систематичного невиконання планів постачання людських мобілізаційних ресурсів до навчальних центрів та військових частин Збройних Сил України, чим заподіяв істотну шкоду належному забезпеченню комплектування та формування окремих частин, які виконують спеціальні завдання у складі Збройних Сил України, недовіри цивільного населення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з питань виконання Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», дискредитації мобілізаційного процесу в цілому, а також сприяння утворенню негативного іміджу військової служби та підриву її авторитету як серед військовослужбовців, так і в суспільстві в цілому.

У викладених умовах, ОСОБА_5 допустив порушення Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» з питань обліку та відмобілізування військовозобов'язаного ОСОБА_20 , який перебував у розшуку, ініційованому ІНФОРМАЦІЯ_12 , а саме поставив завдання щодо сприяння в ухиленні від мобілізації військовозобов'язаним.

Так, о 15 год. 34 хв. 26.10.2023 шляхом надсилання фотографій військового квитка військовозобов'язаного ОСОБА_20 у кількості 7 одиниць, ОСОБА_5 поставив завдання начальнику ІНФОРМАЦІЯ_13 ОСОБА_12 : «Драбівський відділ. Цінний робітник на виробництві. Не трогайте його».

Повідомлення категоричного змісту, супроводжене зображенням військового квитка, виданого на особу « ОСОБА_20 », адресоване ОСОБА_12 , вербалізує спонукання до непризову на військову службу «Не трогайте його».

Згідно з обліковою карткою, військовозобов'язаний ОСОБА_20 рядового складу, 22.09.2023 комісією при ІНФОРМАЦІЯ_14 , військовозобов'язаний визнаний здоровим, придатним до військової служби.

Відповідно до наказу Мінекономіки від 21.12.2023 № 20018, військовозобов'язаному ОСОБА_20 надана відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації строком до 03.05.2024.

Таким чином, ОСОБА_5 порушив вимоги відповідних законів, інших нормативно-правових та керівних документів, в частині організації та виконання мобілізаційних процесів, а також неналежним чином виконував свої функціональні обов'язки, при цьому допустив перевищення службових повноважень у межах персональної відповідальності згідно штатної посади.

Фактичні дії та виконані заходи спричинили шкоду належному забезпеченню комплектування та формування окремих частин, призначених до виконання спеціальних завдань у складі Збройних Сил України, викликали недовіру цивільного населення до ІНФОРМАЦІЯ_6 з питань виконання Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», дискредитацію мобілізаційного процесу в цілому, а також сприяли утворенню негативного іміджу військової служби, підриву авторитету військовослужбовців у суспільстві в цілому.

Прийняті рішення, а також дії (бездіяльність), вчинені у період з 24.02.2022 по 09.01.2024 ОСОБА_5 при виконанні своїх службових обов'язків, перебувають у причинно-наслідковому зв'язку з неналежним забезпеченням комплектування та формування окремих частин, призначених до виконання спеціальних завдань у складі ЗСУ; з недовірою цивільного населення до ТЦК СП з питань виконання Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», дискредитацією мобілізаційного процесу в цілому; зі створенням негативного іміджу військової служби та підривом авторитету військовослужбовців у суспільстві в цілому.

12.07.2024 року за вказаними обставинами злочинної діяльності, ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 425 та ч. 5 ст. 426-1 КК України.

05.08.2024 року ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_5 обрано запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання та покладено процесуальні обов'язки передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України.

01.08.2024 року о 18 год. 00 хв. ОСОБА_5 вручені копія вказаного клопотання та матеріалів на його обґрунтування відповідно до ч. 2 ст. 184 КПК України.

01.08.2024 року о 18 год. 00 хв. захиснику підозрюваного адвокату ОСОБА_4 вручені копія вказаного клопотання та матеріалів на його обґрунтування відповідно до ч. 2 ст. 184 КПК України.

Відповідно до ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.

Слідчим суддею встановлено, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні тяжкого та нетяжкого кримінальних правопорушень. На час вчинення інкримінованого йому кримінальних правопорушень він був та є службовою особою.

Також, слідчим суддею досліджено матеріали клопотання, які в своїй сукупності доводять обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 425 та ч. 5 ст. 426-1 КК України.

Разом з тим, підстави для задоволення клопотання на даний час відсутні, оскільки слідчим суддею встановлено, що на даний час органом досудового розслідування проведено низку слідчих дій у рамках розслідування вказаного кримінального провадження, що підтвердив прокурор у судовому засіданні.

Будь-яких доказів того, що підозрюваним здійснюється будь-який вплив на свідків, інших підозрюваних у кримінальному провадженні або підозрюваний іншим чином перешкоджає або має намір перешкодити кримінальному провадження, може знищити, сховати чи спотворити документи, речові докази слідчому судді не надано.

Під час розгляду клопотання не доведені обставини, передбачені ч. 1 ст. 157 КПК України, а саме: наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Відповідно до пункту 3 розділу 2.4 Узагальнення судової практики щодо розгляду слідчим суддею клопотань про застосування заходів забезпечення кримінального провадження ВССУ від 07.02.2014 підставами для відмови в задоволенні клопотання про відсторонення підозрюваної особи від займаної посади є, здебільшого недостатність підстав для відсторонення підозрюваної особи від займаної посади, а також недоведеність існування обґрунтованої підозри у вчиненні злочину такого ступеня тяжкості, за умови вчинення якого може бути здійснено відсторонення від посади, а також недоведеність того, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання в права і свободи особи, про який йдеться в клопотанні прокурора.

Відповідно до ч. 1 ст. 157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

З урахуванням наведеного, слідчий суддя дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання, у зв'язку з відсутністю правових підстав для здійснення такого відсторонення, передбачених ст. 157 КПК України.

Керуючись ст. 155-157, 534, 309, 392 КПК України, слідчий суддя,

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення першого управління Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Офісу Генерального прокурора ОСОБА_6 про відсторонення підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 425, ч. 5 ст. 426-1 КК України, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади начальника Управління персоналу штабу оперативного командування «ІНФОРМАЦІЯ_2» - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1