Постанова від 03.09.2010 по справі 2а-257/10

Справа № 2а-257/10 р.

,П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

1. вересня 2010 року

Народицький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого - судді Бруховського Є.Б.

з секретарем Пивовар К.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Народичі справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці і соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира , про стягнення коштів, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить визнати дії відповідача протиправними та стягнути на її користь з управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира , не виплачені кошти, що передбачені ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01.07.2002 року по 30.04.2007 року в сумі 42743,97 грн., мотивуючи тим, що вона отримувала доплату, що встановлена Законом, не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, а згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.96, що призвело до порушення її прав. Розмір не виплачених коштів за ст. 39 Закону становить вказану вище суму.

Позивач та представник третьої особи державного управління охорони навколишнього природного середовища в Житомирській області просять справу розглядати без їх участі.

Представник відповідача управління праці і соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира в судове засідання не з”явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Дослідивши докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.

Позивач з 01.07.2002 року по 16.04.2007 року працювала в смт.Народичі Житомирської області . Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України №106 від 23.07.91 та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.93, смт.Народичі Житомирської області відноситься до зони безумовного (обов»язкового) відселення.

Відповідно до ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” позивач має право на відповідні компенсації, доплати та допомоги, які отримував згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.96 в конкретних розмірах, а зокрема за ст.39 - в сумі 13,2 грн.

Вказані обставини підтверджуються наданими копіями паспорту, трудової книжки, посвідчення потерпілого ЧАЕС, довідками.

Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”(надалі Закон) передбачені наступні виплати:

ст.39 Закону - громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні безумовного (обов»язкового) відселення - 3 мінімальні заробітні плати.

Зазначеною вище постановою усупереч Закону № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається Законом, встановлено конкретні розміри таких компенсацій і, зокрема:

для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні безумовного (обов»язкового ) відселення - 1320 тис. крб. (13,2 грн. за гр. реф.).

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначено вказані виплати в кратному розмірі від мінімальної заробітної плати в Україні. Даним Законом (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього Закону, якими є постанови КМ № 987 від 20.06.00, №936 від 20.09.05 та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає Закону.

Частиною 2 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян, визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.

Позивачем ставиться питання про стягнення коштів за період з 01.07.2002 року по 30.04.2007 року .

Законом України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" дія ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в частині, що стосується виплат в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, була зупинена, однак, 09.07.07 Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп (справа про соціальні гарантії громадян) п.30 ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" визнано таким, що не відповідає Конституції України.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дія ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в частині, що стосується виплат в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, була зупинена, однак, 09.07.07 Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп (справа про соціальні гарантії громадян) п.30 ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" визнано таким, що не відповідає Конституції України.

Відповідно до ст.73 Закону України "Про Конституційний Суд України" та п.3 резолютивної частини даного Рішення Суду вищевказаний п.30 ст.71 Закону, що стосується неможливості застосування мінімальної заробітної плати, оголошений не чинним і втратив чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про її неконституційність.

На підставі викладеного, в задоволенні вимог позивача в частині стягнення коштів за період з 01.01.2006 року по 30.06.2007 року слід відмовити за безпідставністю.

Розмір мінімальної заробітної плати в Україні становив:

з 1.01.2002 р. - 140 грн.,

з 1.07.2002 р. - 165 грн.,

з 1.01.2003 р. - 185 грн.,

з 1.12.2003 р. - 205 грн.,

з 1.09.2004 р. - 237 грн.,

з 1.01.2005 р. - 262 грн.,

з 1.04.2005 р. - 290 грн.,

з 1.07.2005 р. - 310 грн.,

з 1.09.2005 р. - 332 грн.,

з 1.07.2007 р. - 440 грн.,

з 1.10.2007 р. - 460 грн.

В зв'язку з викладеним, розмір не виплачених коштів позивачу становить:

по ст.39 Закону:

- за 2002 рік: 165х3х5-59,25 = 2415,75 грн.;

- за 2003 рік: 185x3x11+205х3-131,28= 6588,72 грн.;

- за 2004 рік: 205x3x8+237х3х3-129,81 = 6923,19 грн.;

- за 2005 рік: 262х3х3+290х3х3+310х3x2+332х3х3-131,91 = 9684,09 грн.

а всього 25611,75 грн.

В задоволенні позовних вимог в частині стягнення доплати за решту періоду відмовити за безпідставністю.

Статтею 62 Закону визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Відповідно до Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, та п. 2 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05, розпорядниками коштів є управління праці та соціального захист у населення, а тому заборгованість підлягає стягненню з відповідача.

На підставі викладеного, суд дійшов переконання, що при нарахуванні коштів, передбачених ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідач діяв всупереч вимогам Закону, а тому, суд визнає дії відповідача протиправними.

Керуючись ст.19 Конституції України, ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та ст.ст. 8-11, 18, 71, 160, 161, 162 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира , щодо виплати ОСОБА_1 коштів, передбачених ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у фіксованому розмірі, протиправними.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира , на користь ОСОБА_1 доплату до заробітної плати, передбачену ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, за період з 01.07.2002 року по 31.12.2005 року, в сумі 25611,75 грн.

В задоволенні позовних вимог в частині стягнення доплати за решту періоду відмовити за безпідставністю.

На постанову суду до апеляційного суду Житомирської області через Народицький районний суд може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня отримання копії постанови особами, що беруть участь у справі, а апеляційна скарга у такому ж порядку протягом 10 днів з дня отримання копії постанови або 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження з направленням копії скарги до апеляційного суду Житомирської області.

СУДДЯ: