09.08.2024
Справа № 482/1173/24
Номер провадження 3/482/833/2024
09 серпня 2024 року м. Нова Одеса
Суддя Новоодеського районного суду Миколаївської області Сергієнко С.А., розглянувши матеріали, які надійшли з УПП в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення правопорушення передбаченого ст. 124 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №415124 від 18.05.2024 року, 18.05.2024 року о 19 год. 20 хв.на 221 км. автомобільної дороги Н-24 ОСОБА_1 керував автомобілем ЗАЗ LANOS номерний знак НОМЕР_1 , рухався з боку м. Миколаїв у бік с. Баловне, не був уважний, не стежив за дорожньою обстановкою, не зреагував на її зміну , перед перешикування і зміною напрямку руху не переконався що це буде безпечно і він не створить перешкод іншим учасникам дорожнього руху, чим порушив п. 2.3 б, 10.1 Правил дорожнього руху, у наслідок чого автомобіль яким він керував зазнав механічних пошкоджень, відповідальність за що передбачено за ст. 124 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився будучи належним чином повідомленим про дату час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомила.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд приходить до такого висновку.
Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення. Наявність події та складу правопорушення доводиться шляхом надання суду доказів.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Статтею 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Предмет судового розгляду обмежений обставинами, які вказані в протоколі про адміністративне правопорушення та які визначають його суть.
Суд має право розглядати саме протокол про адміністративне правопорушення і матеріали справи в межах цього протоколу, не виходячи за межі пред'явленого в протоколі обвинувачення.
Диспозицією ст.124 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Таким чином, об'єктом правопорушення за ст.124 КУпАП є суспільні відносини в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Проте, оскільки об'єктивна сторона даного правопорушення передбачає обов'язкове спричинення пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, то додатковим обов'язковим об'єктом даного виду правопорушення є також суспільні відносини у сфері власності.
Таким чином, особа несе відповідальність за ст.124 КУпАП не просто за будь-яке порушення правил дорожнього руху, а лише коли таке порушення посягнуло на суспільні відносини у сфері власності.
Згідно даних протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №415124 від 18.05.2024 року та схеми ДТП, ОСОБА_1 пошкодив належний йому на праві власності транспортний засіб.
Жодних відомостей про пошкодження іншого майна у наслідок порушення ОСОБА_1 Правил дорожнього руху, а ні протокол про адміністративне правопорушення, ні додані до нього матеріали не містять.
Крім того у своїх письмових поясненнях ОСОБА_1 пояснював що він рухався у крайній лівій смузі руху, з правого ряду поперед його автомобіля зненацька виїхав інший автомобіль, для уникнення зіткнення з яким ОСОБА_1 виїхав на роздільну смугу руху де його автомобіль занесло і він перекинувся.
Пояснення ОСОБА_1 повністю суперечать викладу обставин у протоколі про адміністративне правопорушення ААД №415124 від 18.05.2024 року, доказів на спростування версії ОСОБА_1 уповноваженою на складання протоколу особою не надано.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи, що диспозиція ст. 124 КУпАП передбачає відповідальність за порушення водіями Правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажів, шляхів, шляхових споруд чи іншого майна, а дані про це в протоколі про адміністративне правопорушення відсутні, а є тільки дані про пошкодження ОСОБА_1 керованого ним автомобіля належного йому на праві власності, ОСОБА_1 не допустив пошкоджень інших об'єктів, передбачених ст.124 КУпАП, в діях останнього відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ст. 124 КУпАП, у зв'язку із чим провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 247, 283, 284 КУпАП, суддя, -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити за відсутності події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Суддя Новоодеського районного суду
Миколаївської області С.А.Сергієнко