Справа № 487/6389/24
Провадження № 1-кс/487/4177/24
08.08.2024 м. Миколаїв
Слідчий суддя Заводського районного суду міста Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №12024150000000516 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, про тимчасовий доступ до документів,-
Старший слідчий відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_3 за погодженням з заступником начальника відділу Миколаївської обласної прокуратури ОСОБА_4 звернулася до слідчого суді з клопотанням, в якому просив надати дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів, та інформації, яка перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), зокрема що стосується: дати, часу, номеру пристрою, ІР-адреси, місцезнаходження пристрою, та іншої інформації, які використані для подачі документів ФОП « ОСОБА_5 », ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 , при реєстрації в Єдиному комплексі інформаційних систем ІНФОРМАЦІЯ_2 ; інформації про те, яким чином ФОП пройдено електронну ідентифікацію та автентифікацію користувачів при реєстрації в Єдиному комплексі інформаційних систем ІНФОРМАЦІЯ_2 та отриманні ліцензій; документів щодо отримання ліцензій ФОП « ОСОБА_5 », ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 , та ліцензій на право провадження господарської діяльності з дозволеними видами робіт, з зазначенням їх виду (міжнародні перевезення вантажів вантажними автомобілями (крім перевезення небезпечних вантажів, тощо), та іншими, які були видані відповідно до наказів про прийняття рішень за результатами розгляду заяв здобувачів на отримання ліцензій, із зазначенням кому із посадових осіб цього товариства видавалась ліцензія; завірені належним чином копії ліцензій, сертифікатів виданих ФОП « ОСОБА_5 », ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 для провадження певного виду господарської діяльності; рішень щодо розгляду заяв щодо надання ліценції, їх анулювання, та за наявності рішення комісій з питань припинення доступу ФОП до Єдиного комплексу інформаційних систем Укртрансбезпеки, а також усіх документів що стали підставою для прийняття вказаних рішень; до інформації про осіб (прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, серія паспорту громадянина України для виїзду за кордон, трудові договори), яких ФОП « ОСОБА_5 », ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 вносили за період з часу отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності з міжнародних перевезень по час подання ухвали, до ЄКІС Укртрансбезпеки, через електронний кабінет перевізника Системи «Шлях» (електронний сервіс «Заявка на перетин 18-60»), як водіїв транспортних засобів, які здійснюють міжнародні перевезення, із датою, часом та ІP-адресою пристрою звідки здійснювалось внесення цих відомостей; до інформації про транспортні засоби, які подавали ФОП « ОСОБА_5 », ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 , як такі, що використовуються ними для здійснення міжнародних перевезень; інформацію щодо рахунків ФОП « ОСОБА_5 », ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 , для зарахування плати за ліцензії та сертифікати, яка сплачується ліцензіатами за місцем здійснення діяльності, з зазначенням номеру рахунку, місця проведення платежу, інформації щодо пристроїв та Ір-адрес звідки здійснено платіж.
Клопотання обґрунтоване тим, що слідчими відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Миколаївській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12024150000000516 від 03.06.2024, яке здійснюється за фактом організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, вчиненої за попередньою змовою групою осіб з корисливих мотивів, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що невстановлені на даний час особи, маючи умисел на організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон України, переслідуючи мету незаконного збагачення, достовірно знаючи, що в умовах дії на території України правового режиму «Воєнний стан» та у відповідності до Правил перетинання державного кордону, військовозобов'язаним громадянам України віком від 18 до 60 років, виїзд за межі території України заборонено, вирішили створити групу, протиправна діяльність якої полягала у організації незаконного переправлення, використовуючи положення п. 28 Правил перетинання державного кордону, осіб через державний кордон України, керуванні такими діями, сприянні їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод, з корисливих мотивів.
Так, достовірно знаючи що у громадян України - військовозобов'язаних осіб (клієнтів), які мають намір виїхати за межі території України немає законних підстав для перетину державного кордону в умовах воєнного стану, усвідомлюючи, що наявність відомостей про особу у системі «Шлях», відповідно до п. 28 Правил перетинання державного кордону, надасть їм право на безперешкодний виїзд за межі території України, організовував виготовлення відповідного пакету документів так званим клієнтам, необхідного для успішного внесення їх даних у систему «Шлях» та подальшого перетину вказаними особами державного кордону України, група невстановлених осіб організували схему незаконного переправлення осіб призовного віку через державний кордон України, яким на підставі Указів Президента від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та №65/2022 «Про загальну мобілізацію» на даний час заборонено виїзд з території України.
Встановлено також, що до вказаного кримінального правопорушення має відношення суб'єкт економічної діяльності: ФОП « ОСОБА_5 », ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , який, з невстановленими особами, використовуючи персональні данні вищенаведеного суб'єкту економічної діяльності, використали їх дані та отримали ліцензію на здійснення міжнародних пасажирських перевезень, що дає змогу доступу та внесення до електронної інформаційної системи «Шлях» ІНФОРМАЦІЯ_3 інформації щодо осіб, як других водіїв пасажирських транспортних засобів, які здійснюють міжнародні пасажирські перевезення та будуть мати змогу перетинати державний кордон України.
В подальшому, невстановлені особи організовували особам чоловічої статі призовного віку під виглядом працевлаштованих у ФОП других водіїв, на зареєстрованих за ФОП транспортних засобах, або тих, що перебували у них в оренді, перетин державного кордону України. Після перетину державного кордону України, особи призовного віку, чоловічої статі, залишались за кордоном, а перший водій на транспортному засобі ФОП повертався до України. У клопотанні слідчий посилається на те, що на даний час у органу досудового розслідування виникла необхідність у тимчасовому доступі до вказаної вище інформації, яка перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , та яка має істотне значення у даному кримінальному провадженні та є джерелом доказів, які слугуватимуть підтвердженням вчинення вищезазначеного кримінального правопорушення.
Окрім, цього отримання зазначеної вище інформації, яка міститься в документах має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні і підлягає вилученню та зберіганню при матеріалах кримінального провадження, для подальшого використання, як доказ.
В інший спосіб, окрім як за допомогою вказаних документів довести обставини вчинення кримінального правопорушення, наразі не можливо.
В судовому засіданні слідчий не була присутньою, надала до суду заяву про розгляд клопотання за її відсутності.
Відповідно до ст. 163 КПК України, клопотання розглянуто без участі особи у володінні якої знаходяться речі та документи.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов до наступного.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів є одним із заходів забезпечення кримінального провадження, який застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.
Згідно з ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором (ч. 1 ст. 160 КПК України).
Порядок доступу до такої інформації регулюється положеннями ч.ч. 5, 6 ст.163 КПК України, а саме, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; а також доведе можливість використання як доказ відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Слідчим суддею встановлено, що відділом розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Миколаївській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12024150000000516 від 03.06.2024 за фактом організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, вчиненої за попередньою змовою групою осіб з корисливих мотивів, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що згідно ст. 1 Закону України «Про оборону України» та ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень. На підставі Указу Президента України «Про введення воєнного стану в України» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні із 05.30 год. 24.02.2022 введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався та триває до теперішнього часу. Відповідно до п.28 Правила перетинання державного кордону громадянами України, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 №57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 № 724) (далі за текстом Правила перетинання державного кордону) у разі введення в Україні воєнного стану пропуск водіїв, що здійснюють перевезення медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами для потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також населення України, через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 за наявності відповідних рішень про виїзд за межі України, виконання правил перетину державного кордону України та за наявності інформації про особу у відповідній інформаційній системі, адміністратором якої є Укртрансбезпека.
Рішення про виїзд за межі України водіїв, що здійснюють перевезення для потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами, приймається Мінінфраструктури або обласними, Київською міською військовими адміністраціями за наявності відповідного обґрунтування щодо обсягів вантажів та кількості транспортних засобів, необхідних для їх перевезення, у листах від будь-якого з таких органів, підприємств, установ, організацій, закладів: військових, правоохоронних органів; військових адміністрацій; медичних закладів; відправників чи отримувачів гуманітарної допомоги. Рішення про виїзд за межі України, яке дає можливість перетину державного кордону, приймається на строк не більше шести місяців. Мінінфраструктури або обласні, ІНФОРМАЦІЯ_5 надсилають до Адміністрації Держприкордонслужби рішення про виїзд за межі України зазначених в абзаці першому цього пункту осіб для врахування під час їх виїзду за межі України. Особи, зазначені в абзаці першому цього пункту, можуть безперервно перебувати за кордоном не більше 30 календарних днів з дня перетину державного кордону.
Досудовим розслідуванням також встановлено, що невстановлені на даний час особи, маючи умисел на організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон України, переслідуючи мету незаконного збагачення, достовірно знаючи, що в умовах дії на території України правового режиму «Воєнний стан» та у відповідності до Правил перетинання державного кордону, військовозобов'язаним громадянам України віком від 18 до 60 років, виїзд за межі території України заборонено, вирішили створити групу, протиправна діяльність якої полягала у організації незаконного переправлення, використовуючи положення п. 28 Правил перетинання державного кордону, осіб через державний кордон України, керуванні такими діями, сприянні їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод, з корисливих мотивів.
Так, достовірно знаючи що у громадян України - військовозобов'язаних осіб (клієнтів), які мають намір виїхати за межі території України немає законних підстав для перетину державного кордону в умовах воєнного стану, усвідомлюючи, що наявність відомостей про особу у системі «Шлях», відповідно до п. 28 Правил перетинання державного кордону, надасть їм право на безперешкодний виїзд за межі території України, організовував виготовлення відповідного пакету документів так званим клієнтам, необхідного для успішного внесення їх даних у систему «Шлях» та подальшого перетину вказаними особами державного кордону України, група невстановлених осіб організували схему незаконного переправлення осіб призовного віку через державний кордон України, яким на підставі Указів Президента від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та №65/2022 «Про загальну мобілізацію» на даний час заборонено виїзд з території України.
Отже, встановлено, що до вказаного кримінального правопорушення має відношення суб'єкт економічної діяльності: ФОП « ОСОБА_5 », ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , який, з невстановленими особами, використовуючи персональні данні вищенаведеного суб'єкту економічної діяльності, використали їх дані та отримали ліцензію на здійснення міжнародних пасажирських перевезень, що дає змогу доступу та внесення до електронної інформаційної системи «Шлях» ІНФОРМАЦІЯ_3 інформації щодо осіб, як других водіїв пасажирських транспортних засобів, які здійснюють міжнародні пасажирські перевезення та будуть мати змогу перетинати державний кордон України.
В подальшому невстановлені особи організовували особам чоловічої статі призовного віку під виглядом працевлаштованих у ФОП других водіїв, на зареєстрованих за ФОП транспортних засобах, або тих, що перебували у них в оренді, перетин державного кордону України. Після перетину державного кордону України, особи призовного віку, чоловічої статі, залишались за кордоном, а перший водій на транспортному засобі ФОП повертався до України.
З урахуванням встановлених досудовим розслідуванням обставин, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, а також встановлення осіб причетних до вчинення злочину, повного, всебічного та об'єктивного проведення досудового розслідування даного кримінального провадження, у органу досудового розслідування виникла необхідність у тимчасовому доступі до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , зокрема, зокрема, що стосується: дати, часу, номеру пристрою, ІР-адреси, місцезнаходження пристрою, та іншої інформації, які використані для подачі документів ФОП « ОСОБА_5 », ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 , при реєстрації в Єдиному комплексі інформаційних систем ІНФОРМАЦІЯ_2 ; інформації про те, яким чином ФОП пройдено електронну ідентифікацію та автентифікацію користувачів при реєстрації в Єдиному комплексі інформаційних систем ІНФОРМАЦІЯ_2 та отриманні ліцензій; документів щодо отримання ліцензій ФОП « ОСОБА_5 », ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 , та ліцензій на право провадження економічної (господарської) діяльності з дозволеними видами робіт, з зазначенням їх виду (міжнародні перевезення вантажів вантажними автомобілями (крім перевезення небезпечних вантажів, тощо), та іншими, які були видані відповідно до наказів про прийняття рішень за результатами розгляду заяв здобувачів на отримання ліцензій, із зазначенням кому із посадових осіб цього товариства видавалась ліцензія; ліцензій, сертифікатів виданих ФОП « ОСОБА_5 », ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 для провадження певного виду економічної (господарської) діяльності; рішень щодо розгляду заяв щодо надання ліценції, їх анулювання, та за наявності рішення комісій з питань припинення доступу ФОП до Єдиного комплексу інформаційних систем Укртрансбезпеки, а також усіх документів що стали підставою для прийняття вказаних рішень; інформації про осіб (прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, серія паспорту громадянина України для виїзду за кордон, трудові договори), яких ФОП « ОСОБА_5 », ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 , вносили за період з часу отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності з міжнародних перевезень по час подання ухвали, до ЄКІС Укртрансбезпеки, через електронний кабінет перевізника Системи «Шлях» (електронний сервіс «Заявка на перетин 18-60»), як водіїв транспортних засобів, які здійснюють міжнародні перевезення, із датою, часом та ІP-адресою пристрою звідки здійснювалось внесення цих відомостей; інформації про транспортні засоби, які ФОП « ОСОБА_5 », ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 , як такі, що використовуються ними для здійснення міжнародних перевезень; інформації щодо рахунків ФОП « ОСОБА_5 », ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 для зарахування плати за ліцензії та сертифікати, яка сплачується ліцензіатами за місцем здійснення діяльності, з зазначенням номеру рахунку, місця проведення платежу, інформації щодо пристроїв та Ір-адрес звідки здійснено платіж.
Документи та інформація, доступ до яких планується отримати, мають істотне значення у даному кримінальному провадженні та є джерелом доказів, які слугуватимуть підтвердженням вчинення вищезазначеного кримінального правопорушення.
Окрім, цього отримання зазначеної вище інформації, яка міститься в документах, має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні і підлягає вилученню та зберіганню при матеріалах кримінального провадження, для подальшого використання їх як доказ.
В інший спосіб, окрім як за допомогою вказаних документів довести обставини вчинення кримінального правопорушення, наразі не можливо.
Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя приходить до висновку, що вищевказані документи можуть бути використані як доказ фактів та обставин, що підлягають встановленню у даному кримінальному провадженні, отримати їх іншим способом неможливо, а тому є підстави для задоволення клопотання.
Керуючись ст.ст. 131, 159-163 КПК України, -
Клопотання слідчого задовольнити.
Надати слідчим у кримінальному провадженні: ОСОБА_6 - заступнику начальника відділу СУ ГУНП в Миколаївській області, старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_7 , старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_8 , старшому слідчому СУ ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_9 , старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_10 , старшому слідчому СУ ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_11 , старшому слідчому СУ ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_3 дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що містять такі відомості: дату, час, номер пристрою, ІР-адреси, місцезнаходження пристрою та іншу інформацію, які використані для подачі документів ФОП « ОСОБА_5 », ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 , при реєстрації в Єдиному комплексі інформаційних систем ІНФОРМАЦІЯ_2 ; інформацію про те, яким чином ФОП пройдено електронну ідентифікацію та автентифікацію користувачів при реєстрації в Єдиному комплексі інформаційних систем ІНФОРМАЦІЯ_2 та отриманні ліцензій; отримання ліцензій ФОП « ОСОБА_5 », ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 , та ліцензій на право провадження господарської діяльності з дозволеними видами робіт, з зазначенням їх виду (міжнародні перевезення вантажів вантажними автомобілями (крім перевезення небезпечних вантажів, тощо), та іншими, які були видані відповідно до наказів про прийняття рішень за результатами розгляду заяв здобувачів на отримання ліцензій, із зазначенням кому із посадових осіб цього товариства видавалась ліцензія; ліцензій, сертифікатів виданих ФОП « ОСОБА_5 », ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 для провадження певного виду господарської діяльності; рішень щодо розгляду заяв щодо надання ліценції, їх анулювання, та за наявності рішення комісій з питань припинення доступу ФОП до Єдиного комплексу інформаційних систем Укртрансбезпеки, а також усіх документів що стали підставою для прийняття вказаних рішень; інформацію про осіб (прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, серія паспорту громадянина України для виїзду за кордон, трудові договори), яких ФОП « ОСОБА_5 », ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 вносили за період з часу отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності з міжнародних перевезень по час подання ухвали, до ЄКІС Укртрансбезпеки, через електронний кабінет перевізника Системи «Шлях» (електронний сервіс «Заявка на перетин 18-60»), як водіїв транспортних засобів, які здійснюють міжнародні перевезення, із датою, часом та ІP-адресою пристрою звідки здійснювалось внесення цих відомостей; інформацію про транспортні засоби, які подавали ФОП « ОСОБА_5 », ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 , як такі, що використовуються ними для здійснення міжнародних перевезень; інформацію щодо рахунків ФОП « ОСОБА_5 », ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 , для зарахування плати за ліцензії та сертифікати, яка сплачується ліцензіатами за місцем здійснення діяльності, з зазначенням номеру рахунку, місця проведення платежу, інформації щодо пристроїв та Ір-адрес звідки здійснено платіж, з можливістю ознайомитися та зробити копії цих документів.
Ухвала дійсна до 08.10.2024.
Роз'яснити положення частини 1 статті 166 КПК України, згідно яких, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1