про залишення позовної заяви без руху
07 серпня 2024 р. м. Чернівці Справа № 600/3394/24-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Сіжук О.В., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправним та скасування рішення від 19.04.2024 №241670071314 про відмову в призначенні пенсії по втраті годувальника; зобов'язання повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії по втраті годувальника від 12.04.2024.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіривши наявність передумов та існування правових підстав для відкриття провадження в адміністративній справі, визначених пунктом 3 частини першої статті 171 КАС України, суддя зазначає наступне.
Згідно з пунктами 4, 5 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Так, відповідно до частини першої статті 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Відповідачем є суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача (пункт 9 частини першої статті 4 КАС України).
Згідно із частиною четвертою статті 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Порядок приймання оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до абзацу чотирнадцятого пункту 4.2 Порядку №22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Згідно з абзацами першим - третім пункту 4.3 Порядку №22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Пунктом 4.7 Порядку №22-1 передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Відповідно до абзацу першого пункту 4.10 Порядку №22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Тобто, з аналізу вищенаведених норм слідує, що після прийняття пенсійним органом рішення в порядку екстериторіальності щодо призначення (відмови) у призначенні (перерахунку) пенсії, такий пенсійний орган не приймає в подальшому будь-яких рішень щодо розгляду заяв такої особи, оскільки електронна пенсійна справа передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи.
Із матеріалів позовної заяви слідує, що позивач зверталась із заявою від 12.04.2024 про призначення пенсії по втраті годувальника до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, яка відповідно до екстериторіальності розподілу єдиної черги заяв розглядалась Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області та за її наслідками прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії по втраті годувальника.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 25.04.2024 року позивача було повідомлено про те, що за результатами розгляду її заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області прийнято відповідне рішення про відмову у призначенні пенсії у разі втрати годувальника.
З урахуванням наведеного, суддя зазначає, що оскільки після вирішення питання про відмову у призначенні пенсії у разі втрати годувальника позивачу Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області було передано до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області сформовану електронну пенсійну справу ОСОБА_1 , належним відповідачем в частині зобов'язання повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії у разі втрати годувальника є саме Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.
Приймаючи до уваги той факт, що на момент звернення позивача до суду статус Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, як пенсійного органу, до повноважень якого віднесено призначення пенсії за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання ОСОБА_1 не визначено, позивачу слід визначитись із складом сторін у справі та привести прохальну частину позову у відповідність до положень частини п'ятої статті 160 КАС України.
Згідно із частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання (надіслання) до суду нової редакції позовної заяви, що відповідає вимогам пункту 2 частини п'ятої статті 160 КАС України, в якій слід визначитись із складом сторін у справі та привести прохальну частину позовної заяви у відповідність до вимог пунктів 4, 5 частини п'ятої 5 статті 160 КАС України.
Керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити позивачеві, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
Суддя Сіжук Ольга Володимирівна