Ухвала від 06.08.2024 по справі 580/7623/24

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

06 серпня 2024 року справа № 580/7623/24

м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Руденко А. В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у місті Черкаси про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

01.08.2024 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі позивач) в особі представника адвоката Казмірчук Марії Михайлівни з позовною заявою до відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у місті Черкаси, в якій просить:

- визнати протиправними рішення відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у місті Черкаси від 04.04.2024 щодо відмови позивачу у реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 ;

- зобов'язати відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у місті Черкаси провести державну реєстрації шлюбу між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та громадянкою України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В обгрунтування позовних вимог представник позивача вказала, що у квітні 2024 року відповідач відмовив позивачу в реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 у зв'язку з недостатньою кількістю поданих підтверджуючих документів та їх перекладу, оскільки позивач є громадянином Російської Федерації. Вважаючи таку відмову протиправною, представник за захистом прав та інтересів позивача звернулася до суду з цим позовом.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Подана позивачем позовна заява не відповідає вимогам ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України і підлягає залишенню без руху з огляду на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

Згідно з пунктами 4, 5 частини 5 статті 160 КАС України у позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

З матеріалів справи суддя з'ясував, що позивач звернувся до відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у місті Черкаси із зверненням від 04.04.2024 щодо роз'яснення порядку реєстрації шлюбу між громадянкою України та іноземцем.

Відповідач листом від 04.04.2024 № 977/32.17-04-05 повідомив позивача, що відповідно до п. п. 4, 7 глави 2 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні та Постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2015 № 23 «Про зупинення дії окремих положень Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про безвізові поїздки Громадян України і Російської Федерації» іноземці та особи без громадянства для державної реєстрації шлюбу в Україні повинні пред'явити паспорт для виїзду за кордон та посвідку на постійне чи тимчасове проживання або інший документ, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України. Якщо документи громадян України, іноземців, осіб без громадянства, які є підставою для державної реєстрації шлюбу, складені іноземною мовою, до них обов'язково долається переклад тексту на українську мову, належним чином засвідчений. Інші документи для подачі заяви на державну реєстрацію шлюбу законодавством не передбачені. Також роз'яснив, що оскільки позивач проходить службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 Збройних Сил України, при подачі документів для державної реєстрації шлюбу необхідно пред'явити контракт на підтвердження законності перебування на території України.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.

Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 24.12.2010 № 3307/5) затверджено Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні (далі Правила).

Відповідно до п. 1 розділу I Правил державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Органами державної реєстрації актів цивільного стану, які проводять державну реєстрацію, є відділи державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану), виконавчі органи сільських, селищних, міських рад.

Згідно з пунктами 1 - 4 глави 2 розділу ІІІ Правил для державної реєстрації шлюбу жінкою та чоловіком особисто подається заява про державну реєстрацію шлюбу.

Якщо жінка та/або чоловік не можуть через поважну причину особисто подати заяву про державну реєстрацію шлюбу, така заява, справжність підпису (підписів) на якій засвідчено нотаріально, може бути подана їх представниками, що діють на підставі нотаріально посвідченої довіреності, або надіслана засобами поштового зв'язку.

Заява про державну реєстрацію шлюбу подається до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за вибором жінки та чоловіка за умови, що державна реєстрація шлюбу буде проводитися у приміщенні відповідного органу.

Під час особистого подання заяви про державну реєстрацію шлюбу жінкою та чоловіком з метою встановлення їх особи пред'являються документи, що посвідчують їх особу, передбачені пунктом 3 глави 1 розділу II цих Правил.

У разі подання заяви про державну реєстрацію шлюбу представником жінки та/або чоловіка таким представником пред'являється документ, що посвідчує його особу, передбачений пунктом 3 глави 1 розділу II цих Правил, та нотаріально посвідчена довіреність.

Посадова особа органу державної реєстрації актів цивільного стану формує та реєструє заяву про державну реєстрацію шлюбу за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян в день її отримання або не пізніше наступного робочого дня, якщо така заява надійшла засобами поштового зв'язку, з внесенням відомостей про «...».

У разі подання заяви про державну реєстрацію шлюбу представником додатково зазначаються відомості про такого представника «...».

У разі подання заяви про державну реєстрацію шлюбу в електронній формі, така заява має містити відомості, передбачені цим пунктом.

Відповідно до п. 8 Правил у разі якщо жінка та/або чоловік є іноземцем чи особою без громадянства, такими жінкою та/або чоловіком пред'являються документи, що підтверджують законність перебування на території України, та в разі наявності громадянства декількох країн також пред'являються відповідні паспортні документи.

З усіх паспортних документів та документів, що підтверджують законність перебування на території України, пред'явлених відповідним заявником, що є іноземцем чи особою без громадянства, посадовою особою органу державної реєстрації актів цивільного стану виготовляються їх копії.

У разі якщо жінка та/або чоловік є іноземцем чи особою без громадянства і заява про державну реєстрацію шлюбу подається представником або надсилається засобами поштового зв'язку, до заяви додаються копії паспортних документів та документів, що підтверджують законність перебування на території України, засвідчені нотаріально, та їх переклади на українську мову, засвідчені в установленому порядку.

Орган державної реєстрації актів цивільного стану, до якого подано заяву про державну реєстрацію шлюбу, надсилає запит до територіального органу Державної міграційної служби України за місцем подання такої заяви з метою перевірки законності перебування іноземця або особи без громадянства на території України станом на день державної реєстрації шлюбу.

Запит до територіального органу Державної міграційної служби України надсилається органом державної реєстрації актів цивільного стану не пізніше наступного робочого дня з дня подання / надходження заяви про державну реєстрацію шлюбу з використанням системи електронної взаємодії органів виконавчої влади чи у разі її відсутності - на електронну адресу відповідного територіального органу Державної міграційної служби України. У разі неможливості надсилання запиту в електронній формі, такий запит надсилається в паперовій формі на поштову адресу відповідного територіального органу Державної міграційної служби України.

Територіальний орган Державної міграційної служби України у строки, визначені Законом України «Про особливості надання публічних (електронних публічних) послуг», але не пізніше ніж за день до дати державної реєстрації шлюбу повідомляє відповідний орган державної реєстрації актів цивільного стану про результати перевірки законності перебування іноземця або особи без громадянства на території України.

З наведеного слідує, що державній реєстрації шлюбу передує визначена Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні процедура, а саме: звернення до відділу РАЦС з необхідними документами та подання заяви про державну реєстрацію шлюбу; призначення дати реєстрації шлюбу (через місяць після подачі заяви); відділ РАЦС надсилає запит до Державної міграційної служби України щодо законності перебування іноземця на території України та отримує висновок; реєстрація шлюбу та отримання свідоцтв про шлюб.

Також заяву на реєстрацію шлюбу можна подати безпосередньо онлаи?н - через портал «Дія». Крім того, існує прискорена послуга «Шлюб за добу».

При цьому, в матеріалах справи відсутні відповідні докази на підтвердження того, що позивач та громадянка ОСОБА_2 особисто чи їх представники зверталися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану із заявою про державну реєстрацію шлюбу.

Лист відповідача від 04.04.2024 № 977/32.17-04-05 носить роз'яснювальний (інформативний) характер та був наданий позивачу на його звернення від 04.04.2024 щодо роз'яснення порядку реєстрації шлюбу між громадянкою України та іноземцем.

Враховуючи зазначене, позивачу необхідно уточнити зміст позовних вимог і виклад обставин, якими він обґрунтовує свої вимоги із зазначенням доказів, що підтверджують вказані обставини, а саме в чому полягає порушення прав та інтересів позивача та чи може роз'яснювальний лист свідчити про наявність публічно-правового спору, який виник у зв'язку із виконанням або невиконанням відповідачем публічно-владних управлінських функцій.

Враховуючи викладене, суддя дійшов висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з частиною 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п?яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

На підставі викладеного, керуючись частиною 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.

2. Надати позивачу десять днів з дня, наступного за днем отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху, для усунення недоліків позовної заяви, викладених у мотивувальній частині цієї ухвали.

3. Копію ухвали направити позивачеві.

Роз'яснити позивачеві, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає поверненню.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Алла РУДЕНКО