Рішення від 07.08.2024 по справі 580/444/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2024 року справа № 580/444/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А. В., розглянувши у спрощеному позовному провадженні у письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

12.01.2024 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі позивач) з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі відповідач), в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не виготовлення та не направлення оновлених довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 з урахуванням індексації грошового забезпечення станом на 05.03.2019 та 29.01.2020 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 та 01.02.2020;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовити та направити до Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019 та 29.01.2020 відповідно до ст.ст. 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням індексації грошового забезпечення, для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 та 01.02.2020, а копію такої довідки направити ОСОБА_1 .

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначила, що отримує пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідач видав позивачу довідку від 10.12.2021 № ФР52932 про розмір грошового забезпечення, однак не включив в оновлену довідку індексацію грошового забезпечення. Рішенням від 18.04.2022 у справі № 580/1180/22 суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі зазначеної довідки. Позивач у листопаді 2023 року звернулася до відповідача із заявою щодо направлення до Головного управління пенсійного фонду України в Черкаській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням індексації грошового забезпечення. Втім, відповідач не надав позивачу відповіді на подану заяву. Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернулася до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Відповідач проти позову заперечив. У відзиві на позовну заяву, наданому до суду 08.02.2024, зазначив, що згідно з даними Держстату індекс споживчих цін у 2019 році не перевищував поріг індексації, а тому у заявлений позивачем період з 01.04.2019 по 31.12.2019 індексація грошового забезпечення ОСОБА_2 не мала проводитись, адже для цього не було законодавчо встановлених підстав. У зв'язку з цим видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за період з 01.04.2019 по 31.12.2019 не потребується, адже в довідці від 10.12.2021 № ФР52932 зазначено усі складові грошового забезпечення, які підлягали виплаті протягом періоду з 01.04.2019 по 31.12.2019. Також відповідно до даних Держстату індекс споживчих цін у 2020-2021 роках не перевищував поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Таким чином, не підлягає задоволенню позовна вимога про надання довідки з урахуванням індексації грошового забезпечення за період, починаючи з 29.01.2020, адже у період з 2020 року по 2021 рік включно не було законодавчо встановлених підстав для проведення індексації. У зв'язку з чим просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою від 23.01.2024 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

З'ясувавши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, дослідивши подані письмові докази, суд встановив таке.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за померлого чоловіка ОСОБА_2 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 видав позивачу довідку від 10.12.2021 № ФР52932 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019.

До наведеної довідки включено такі складові: посадовий оклад - 3 260,00 грн; оклад за спеціальним званням - 1 020,00 грн; надбавка за вислугу років (50 %) - 2 140,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (65 %) - 4 173,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10 %) - 326,00 грн; премія (95 %) - 3 097,00 грн, всього: 14 016,00 грн.

Рішенням від 18.04.2022, що набрало законної сили 19.04.2022, у справі № 580/1180/22 суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області здійснити перерахунок пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 від 10.12.2021 № ФР52932 у відповідності до ст.ст. 43, 51, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” та виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум з 01 квітня 2019 року.

У листопаді 2023 року позивач звернулася до відповідача із заявою від 13.11.2023, в якій просила направити до Головного управління пенсійного фонду України в Черкаській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, в якій зазначити індексацію грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.04.2019 та з 01.02.2020.

Відповідач листом від 03.01.2024 № 1021/8/5/ФР52932/48 повідомив позивача, що пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (зі змінами) установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, розраховуються виходячи з розміру 1 762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт. Оскільки рішення Кабінетом Міністрів України про перерахунок пенсій, призначених за Законом, не приймалося, а розміри посадового окладу, окладу за військовим званням та інших складових грошового забезпечення розраховані шляхом множення 1 762 гривні на відповідний тарифний коефіцієнт, в ІНФОРМАЦІЯ_3 відсутні підстави для складання та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області запитуваних довідок про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 та 01.02.2020 для перерахунку пенсії. Відповідно до ст. 43 Закону пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи оклади за посадою, оклади за військове звання, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії. Одночасно ст. 64 Закону передбачена індексація пенсії, а не грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не включення у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії сум індексації грошового забезпечення, позивач за захистом своїх прав, свобод та інтересів звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення працівників поліції, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі Закон №2262-ХІІ).

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

У справі, яка розглядається спір виник через з порушенням, на думку позивача, його права на перерахунок пенсії у зв'язку із неправомірністю дій державного органу, який видає довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії особі, яка проходила військову службу у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення з 01.04.2019 та з 01.01.2020, які полягають у невключенні до складових цього грошового забезпечення сум індексації грошового забезпечення.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих поліцейських, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.

Так, згідно частини третьої статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (набрала чинності з 01.01.2017) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно із статтею 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Грошове забезпечення військовослужбовців визначається Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII.

Частиною 2 статті 9 вказаного Закону передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно частини 4 вказаної статті грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Нормативно-правовими актами, якими визначається розмір грошового забезпечення, його складові, умови та порядок його виплати, є постанова Кабінету Міністрів № 704 від 30.08.2018 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затверджений наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260, якими не передбачено такого додаткового виду грошового забезпечення для перерахунку пенсії як індексація грошового забезпечення.

Разом з цим, відповідно до частини 2 статті 9 Закону № 2011-XII. № 580-VIII грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України врегульовано Законом України від 03.07.1991 № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-XII).

Відповідно до статті 1 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 вказаного Закону визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення) та пенсії.

Отже, індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії, оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому, індексація є невід'ємною складовою частиною сум при розрахунку пенсії військовослужбовцям, поліцейським, тощо.

Обов'язковий характер індексації визначається статтею 18 Закону України від 05.10.2000 № 2017-ІІІ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон № 2017-ІІІ), у якій зазначається, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 19 Закону № 2017-ІІІ).

У той же час, у рішенні Конституційного Суду України від 13.05.2015 № 4-рп/2015 у справі № 1-9/2015 Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення першого речення частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.

Таким чином, індексація грошового забезпечення не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії на підставі частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Поряд з цим, відповідно до статті 64 Закону №2262-ХІІ у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Аналіз наведених норм права свідчить про те, що об'єктом здійснення індексації доходів позивача є її дохід у формі пенсії, а не розмір грошового забезпечення діючого військовослужбовця за прирівняною посадою, яку померлий ОСОБА_2 обіймав на момент звільнення, а тому відсутні підстави для врахування індексації цього грошового забезпечення при формуванні довідки для перерахунку пенсії.

Проведення індексації призначеної (перерахованої) позивачу пенсії (з урахуванням надбавок, доплат та підвищень) є встановленим механізмом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг, реалізація якого дає підстави стверджувати про дотримання державних гарантій, спрямованих на підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, у розумінні Закону України від 05.10.2020 № 2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії».

Таким чином, системний аналіз наведених норм права свідчить про те, що, суми індексації грошового забезпечення військовослужбовців не віднесені до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та не підлягають зазначенню у довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

Вказаний висновок викладений у постанові Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 30 січня 2024 року у справі № 580/1974/23.

У вказаній постанові Верховний Суд відступив від висновків, викладених у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів з цієї самої палати від 21.06.2023 у справі № 480/11090/21 про наявність у особи, яка перебувала на службі в органах внутрішніх справ, та якій пенсія призначена відповідно до Закону № 2262-ХІІ, права на включення в довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку її пенсії у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій осіб, сум індексації цього грошового забезпечення, та сформував наступні висновки:

(1) об'єктом здійснення індексації доходів особам, зокрема, які проходили службу в органах внутрішніх справ, пенсія яким призначена згідно із Законом № 2262-XII, є їх дохід у формі пенсії (у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідної соціальної групи населення), а не розмір грошового забезпечення діючого поліцейського за прирівняною посадою до тієї, яку вони обіймали на момент звільнення з відповідних органів;

(2) суми індексації грошового забезпечення поліцейських не належать до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та не підлягають зазначенню у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) при її формуванні.

Застосовуючи наведені вище правові висновки Верховного Суду до спірних відносин, які виникли у справі, яка розглядається, суд дійшов висновку про те, що дії відповідача щодо невключення в довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу сум індексації цього грошового забезпечення діючих військовослужбовців при формуванні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 10.12.2021 №ФР52932 станом на 05.03.2019, а також при видачі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020 вчинені на законних підставах, а тому є правомірними.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У силу статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За наведених обставин, перевіривши обґрунтованість доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

З огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог та за відсутності доказів понесення судових витрат відповідачем, підстав для їх розподілу немає.

Керуючись статтями 2, 3, 5-10, 72-77, 90, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Суддя Алла РУДЕНКО