08 серпня 2024 року Справа № 480/2384/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Воловика С.В., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 480/2354/24 за позовом ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення,-
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся з позовною заявою до Центральної військово-лікарської комісії Державної прикордонної служби України (далі - відповідач, ЦВЛК) у якій просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення ЦВЛК, оформлене протоколом № 1333 від 06.12.2023, про скасування постанови Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 № 117 від 08.08.2022.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_1 зазначив, що за результатами медичного огляду 08.08.2022, Військово-лікарською комісією було прийнято рішення відповідно до якого на підставі ст. 36 «а» графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, його визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
У зв'язку з цим, позивача виключено з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно з підпунктом 3 пункту 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» за станом здоров'я.
Втім, у лютому 2024 року ОСОБА_1 було з'ясовано, що відповідно до Витягу з протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України № 1333 від 06.12.2023, згадана постанова ВЛК про непридатність до військової служби та виключення з військового обліку була скасована у зв'язку з необґрунтованістю застосування пункту «а» статті 36 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.
На переконання позивача, вказане рішення ЦВЛК є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки право на оскарження постанови ВЛК до ВЛК вищого рівня, ЦВЛК або у судовому порядку, належить виключно особі, якої ця постанова стосується. Ні Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, ні іншими нормативно-правовими актами не передбачено право правоохоронних органів чи інших осіб оскаржувати рішення ВЛК.
ОСОБА_1 зауважив на тому, що згідно з Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, ЦВЛК надано право розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати чи не затверджувати, контролювати постанови будь-якої ВЛК, які стосуються військовослужбовців Збройних Сил України, а не військовозобов'язаних осіб, які не залучались до служби в ЗСУ.
Позивач наголосив на тому, що строк дії постанови ВЛК про непридатність до військової служби не обмежений певним періодом. Після визнання ВЛК особи непридатною до військової служби, відповідна інформація вноситься до військового квитка та ця особа виключається з військового обліку. При цьому, Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, не передбачає процедури поновлення придатності до військової служби особи, проходження нового огляду, надання додаткових документів, поновлення у військовому обліку тощо.
Ухвалою суду від 18.03.2024 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі № 480/2384/24, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення осіб, встановлені строки для подання заяв по суті справи.
Ухвалами суду від 09.05.2024 та від 15.07.2024 відповідача зобов'язано надати усі документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Не погоджуючись з позовними вимогами, ЦВЛК у відзиві (а.с. 31-35) зазначила, що на виконання пункту 1 Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30.08.2023, введеного в дію Указом Президента України № 576/2023 від 12.09.2023, у ЦВЛК створено робочу групу з перевірки обґрунтованості рішень військово-лікарських комісій щодо визнання непридатності до військової служби, прийнятих у період дії правового режиму воєнного стану.
Так, за запитом старшого слідчого у особливо важливих справах ГУ НП в Сумській області № 9749 від 01.11.2023, ЦВЛК були розглянуті копія довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 № 117 від 08.08.2022 стосовно ОСОБА_1 , консультативний висновок спеціаліста КНП «Клінічна лікарня святого Пантелеймона» Сумської міської ради від 01.09.2022 та аудіограма КНП «Клінічна лікарня святого Пантелеймона» Сумської міської ради від 01.08.2022, зі змісту яких з'ясовано, що ОСОБА_1 встановлено діагноз «Нейросенсорна приглуховатість IV ст. Двобічна глухота Н90.3».
Згідно зі статті 36 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, до пункту «а» належать стійка повна глухота на обидва вуха та глухонімота, а до пункту «б» належить стійка повна глухота або стійке зниження слуху при сприйнятті шепітної мови на відстані до 1 м на одне вухо, при сприйнятті шепітної мови на відстані до 2 м на друге вухо.
Враховуючи те, що стійка повна глухота відповідає V (п'ятому) ступеню втрати втрати слуху, ЦВЛК дійшла висновку про те, що діагноз ВЛК, вказаний у довідці № 117 від 08.08.2022, необґрунтований та не відповідає вимогам пункту «а» статті 36 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.
За таких обставин, відповідач вважає, що мав право переглядати постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 стосовно військовозобов'язаного ОСОБА_1 та, встановивши необґрунтованість і невідповідність діагнозу вимогам пункту «а» статті 36 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, мав право скасувати цю постанову.
Дослідивши подані матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті в їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 23.05.2022 перебував на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 та 23.05.2022 отримав тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , згідно з яким з 06.10.2011 був зарахований в запас по досягненню 27-річного віку. (а.с. 8)
За результатами проходження медичного огляду військовозобов'язаного, 08.08.2022 Військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 прийнята постанова № 117 про непридатність до військової служби ОСОБА_1 та виключення його з військового обліку на підставі пункту «а» статті 36 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби. (а.с. 10-11, 40)
Згодом, у зв'язку з проведенням досудового розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023202350000028 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 364 Кримінального кодексу України, старшим слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні 31.10.2023 Центральній військово-лікарській комісії Міністерства оборони України був направлений лист № 11280/117/24/06-23 з вимогою переглянути постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 , в тому числі, і постанову стосовно позивача. (а.с. 41-56)
За результатами розгляду наданих документи, Центральною військово-лікарською комісією Збройних Сил України 06.12.2023 згідно з протоколом № 1333 прийнято рішення про скасування постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 № 117 від 08.08.2022 щодо непридатності до військової служби ОСОБА_1 та виключення його з військового обліку. (а.с. 7, 36-37)
Підставою для прийняття такого рішення відповідачем визначено необґрунтованість застосування пункту «а» статті 36 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.
Надаючи правову оцінку правовідносинам що виникли між сторонами та вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що на виконання частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод т та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Процедура проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями, врегульована Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800. (далі - Положення № 402)
Відповідно до пункту 1.2. вказаного Положення, придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, визначає військово-лікарська експертиза.
Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК приймають постанови. Постанови ВЛК оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії. (пункт 2.1. Положення)
Згідно з пунктом 2.2 Положення № 402, штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія та ВЛК регіону.
Підпунктами 2.3.1., 2.3.3. пункту 2.3. Положення № 402 передбачено, що ЦВЛК є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України та на неї, окрім іншого, покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, організація медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних та резервістів (кандидатів у резервісти), розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи, а також прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.
На виконання підпункту 2.3.4. пункту 2.3. Положення № 420, ЦВЛК зокрема має право: перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП) і закладах охорони здоров'я (установах) організацію, стан та результати лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів; запитувати від закладів охорони здоров'я (установ), військових частин, ТЦК та СП і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи; а також розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
Відповідно до підпункту 2.5.1. пункту 2.5. Положення № 420, ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 належать до позаштатних постійно діючих ВЛК.
До складу ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 входять медичні працівники закладу охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, визначеного рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (голови обласної, Київської міської військових адміністрацій, а також районних військових адміністрацій та військових адміністрацій населених пунктів), за погодженням з головою відповідної штатної ВЛК регіону. (підпункт 2.5.3. пункту 2.5.)
Підпунктом 2.8.4. пункту 2.8. Положення № 420 передбачено, що на ВЛК районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_5 покладається огляд громадян відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення.
Порядок подання та розгляду звернень штатними ВЛК врегульований главою 3 розділу І Положення № 420.
Так, за змістом пункту 3.1. Положення № 420, вимоги до звернення військовослужбовців та інших осіб, указаних у пункті 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, їх права, порядок та строки розгляду пропозицій, заяв та скарг, а також обов'язки штатних ВЛК щодо розгляду звернень регулюються Законом України «Про звернення громадян», Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року № 735, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 року за № 94/29962.
Згідно з пунктом 3.3. Положення № 420, скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».
Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим.
Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, Севастопольського міського) ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК.
Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.
Пунктом 3.4. Положення № 420 встановлено, що у разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на повторний (контрольний) медичний огляд.
Отже, зміст вказаних норм дає підстави дійти висновку про те, що ЦВЛК є найвищим органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України, який має повноваження розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
У цій справі, стверджуючи про протиправність рішення ЦВЛК щодо скасування постанови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 , відповідно до якої ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, останній вказує на наявність у відповідача повноважень переглядати та скасовувати постанови ВЛК лише за зверненнями осіб, яких ці постанови стосуються. Тобто, на думку позивача, у інших осіб, в тому числі і правоохоронних органів, відсутнє право звертатись до ЦВЛК із заявами про перегляд постанов ВЛК.
Суд зазначає, що пункт 3.3. Положення № 420, який визначає процедуру оскарження дій (бездіяльності) чи постанов позаштатних ВЛК, в тому числі і ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 , не встановлює коло осіб, які можуть подати відповідну скаргу.
Відповідно до приписів зазначеного пункту, скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. Разом з цим, вимоги про те, що така скарга може бути подана виключно особою, якої оскаржувана дія (бездіяльність) чи постанова стосується, пункт 3.3. Положення № 420 не містить.
Суд акцентує увагу на тому, що 30.08.2023 Радою національної безпеки і оборони України було прийнято рішення, яке введено в дію Указом Президента України № 576/2023 від 12.09.2023, згідно з яким, Кабінет Міністрів України зобов'язано забезпечити утворення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, обласними, Київською міською державними адміністраціями, до сфери управління яких належать заклади охорони здоров'я, у складі яких функціонують медико-соціальні експертні комісії та військово-лікарські комісії, робочих груп із перевірки обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій та військово-лікарських комісій щодо встановлення інвалідності, визнання непридатності до військової служби, прийнятих у період дії правового режиму воєнного стану в Україні.
На виконання цього рішення, у ЦВЛК Збройних Сил України було створено робочу групу, яка здійснює перевірку обґрунтованості постанов позаштатних військово-лікарських комісій щодо непридатності військовозобов'язаних до військової служби, прийнятих у період дії правового режиму воєнного стану.
За таких обставин, суд робить висновок про відповідність оскаржуваного рішення ЦВЛК критеріям, встановленим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Воловик