Рішення від 08.08.2024 по справі 360/552/24

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

08 серпня 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/552/24

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

24.05.2024 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла справа за позовом адвоката Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі- відповідач), з такими позовними вимогами:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 9118,81 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01.03.2022 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01.03.2023 відповідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01.03.2024 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01.03.2022.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 2021 року.

Для обчислення розміру пенсії позивача при її призначенні відповідачем був врахований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018-2020, в розмірі 9118,81 гривень.

Відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-ІV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова КМУ № 118) було установлено, що з 01.03.2022 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-ІV, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі - Порядок №124) проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.

Пунктом першим постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова КМУ №168) було установлено, що з 01.03.2023 перерахунок пенсій згідно з Порядком №124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197.

Пунктом першим постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі по тексту Постанова КМУ №185 ) було установлено, що з 01.03.2024 перерахунок пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-ІV та Порядку № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.

Позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив повідомити інформацію про те, чи проведено позивачу перерахунок пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV із застосуванням коефіцієнтів збільшення, установлених Постановою КМУ №118, Постановою КМУ № 168 та Постановою КМУ № 185. Також в заяві містилась вимога усунути порушення законодавства та провести належний перерахунок пенсії позивача з 01.03.2022, з 01.03.2023 та з 01.03.2024 у тому випадку, якщо зазначений перерахунок проведено не було. У відповідь на зазначену заяву позивача відповідач надіслав листа від 07.05.2024 №2881-2277/Д-02/8-1200/24, зі змісту якого вбачається, що згідно з Порядком № 124 внаслідок індексації пенсія позивача не підлягала підвищенню. А тому з 01.03.2022 на підставі пункту четвертого Постанови КМУ № 185 позивачу встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 130 грн, з 01.03.2023 на підставі пункту шостого Постанови КМУ №168 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 грн, а з 01.03.2024 відповідно до пункту третього Постанови КМУ №185 також доплату в розмірі 100 гривень.

Таким чином, відповідач протиправно відмовився проводити перерахунок пенсії позивача відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14, установлений Постановою КМУ №118, починаючи з 01.03.2022, у розмірі 1,197, установлений Постановою КМУ № 168, починаючи з 01.03.2023, та на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796, установлений Постановою КМУ № 185, починаючи з 01.03.2024, установивши натомість доплату в розмірі 135 грн та по 100 грн відповідно.

При цьому до спірних правовідносин відповідач протиправно не застосував частину другу статті 42 Закону № 1058-IV, пункти 1-4, 7 Порядку № 124, пункт 1 Постанови №118, пункт 1 Постанови КМУ № 168 та пункт 1 Постанови №185, натомість помилково застосував абзац перший в сукупності з абзацом другим пункту 5 Порядку № 124, пункт 4 Постанови №118, пункт 6 Постанови КМУ № 168 та пункт 3 Постанови КМУ № 185.

Вказані обставини стали підставою для звернення до суду.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 29.05.2024 позовну заяву залишено без руху, запропоновано позивачеві протягом 10-ти (десяти) календарних днів з дати отримання цієї ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» зі скріпленням електронним підписом учасника справи (його представника) заяви про поновлення строку звернення до суду в частині позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням індексації з 01.03.2022 та з 01.03.2023 з обґрунтуванням та документальним підтвердженням наявності поважних причин пропуску строку звернення до суду.

05.06.2024 на виконання вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху, позивач надав заяву про поновлення строку звернення до суду.

Ухвалою суду від 10.06.2024 відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

28.06.2024 до Луганського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшов відзив на позов, в якому відповідач проти позову заперечує в повному обсязі з огляду на таке.

ОСОБА_1 (електронна пенсійна справа № 122950001531) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та з 13.07.2021 отримує пенсію за віком на пільгових умовах призначену з відповідно до частини третьої статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).

З заявою про призначення пенсії позивач звернувся 13.07.2021.

За наслідками розгляду заяви позивача та поданих ним документів Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області 22.07.2021 прийнято рішення про призначення пенсії № 122950001531 (дата-час розрахунку: 22.07.2021 10:53).

При призначенні пенсії для обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 враховано заробітну плату за період з 01.07.2000 по 31.03.2021 за даними Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення розміру пенсії складає 2,26286.

Середньомісячний заробіток для розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 складає 20634,59 грн.

При призначенні пенсії застосовано показник середньомісячного заробітку (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії за три попередні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії 2018-2020, який складає - 9118,81 грн.

З 01.03.2019 діє новий механізм щорічної індексації пенсій, призначених за нормами Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124), яким визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пунктом 5 Порядку № 124 визначено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017, тобто за три попередні роки (2014-2016), розмір якої становив 3764,40 грн, на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Таким чином, коефіцієнт індексації застосовується до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017 - 3764,40грн. Тобто, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні для проведення перерахунку з 01.03.2019 складає 4404,35 грн (3764,40 грн х 1,17).

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», перерахунок пенсій згідно з Порядком 124 провадився з 01.05.2020 із застосуванням коефіцієнта середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11. Тобто, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні для проведення перерахунку з 01.05.2020 складає 4883,83 грн (3764,40 х 1,17 грн х 1,11).

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів від 22.02.2021 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», перерахунок пенсій згідно з Порядком 124 провадився з 01.03.2021 із застосуванням коефіцієнта середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11. Тобто, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні для проведення перерахунку з 01.03.2021 складає 5426,60 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11х 1,11).

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118), перерахунок пенсій згідно з Порядком 124 провадився з 01.03.2022 із застосуванням коефіцієнта середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14.

Тобто, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні для проведення перерахунку з 01.03.2022 складає 6186,32 грн ( 3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14).

На виконання Постанови № 118 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача про що свідчить рішення від 22.02.2022 № 122950001531 (дата-час розрахунку: 22.02.2022 00:11).

Відповідно до пункту 4 Постанови № 118 з 01.03.2022 до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31.12.2021 включно, які не підвищуються з 01.03.2022 згідно з Порядком № 124, заявнику встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 гривень.

Розмір пенсії ОСОБА_1 з надбавками з 01.03.2022 склав 16642,67 грн.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168), перерахунок пенсій згідно з Порядком 124 провадився з 01.03.2023 із застосуванням коефіцієнта середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197. Тобто, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні для проведення перерахунку з 01.03.2023 складає 7405,05 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197).

На виконання Постанови № 168 відповідач провив перерахунок призначеної позивачу пенсії, про що свідчить рішення від 25.02.2023 № 122950001531 (дата-час розрахунку: 25.02.2023 18:23).

Відповідно до пункту 6 Постанови № 168 з 01.03.2023 до пенсій, які не підвищуються з 01.03.2023 згідно з Порядком № 124, встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень.

Розмір пенсії позивача з надбавками з 01.03.2023 склав 16742,67 грн.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185) встановлено, що з 01.03.2024 проводиться перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,0796. Середня заробітна плата (дохід), з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії складає 7994,47 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796).

На виконання Постанови № 185 відповідач провив перерахунок призначеної позивачу пенсії, про що свідчить рішення від 25.02.2024 № 122950001531 (дата-час розрахунку: 25.02.2024 19:01).

Відповідно до пункту 6 Постанови № 185 з 01.03.2024 до пенсій, які не підвищуються з 01.03.2024 згідно з Порядком № 124, встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень.

Розмір пенсії позивача з надбавками з 01.03.2024 склав 16842,67 грн.

Оскільки показник середньомісячного заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 , який застосовано при призначенні пенсії складає 9118,81 грн, що перевищує показники: - з 01.03.2022 - 6186,32 грн; - з 01.03.2023 - 7405,03 грн; - з 01.03.2024 - 7994,47 грн для перерахунку пенсій із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати підстав немає.

Порядком № 124 передбачено застосування коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017 - 3764,40 грн, та не передбачено застосування коефіцієнта до показника середньої заробітної плати із якого призначались пенсії позивачу в 2021 році - 9118,81 грн.

Пенсія ОСОБА_1 була призначена в 2021 року і для обчислення її розміру був застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за попередні три роки (2018-2020 роки), який становив 9118,81 грн, що є більшим за показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, збільшений на коефіцієнт 1,14 (в 2022 році), на коефіцієнт 1,197 (в 2023 році) і на коефіцієнт 1,0796 (в 2024 році).

Варто зауважити, що, приймаючи Постанови № 118, № 168 ат № 185, Уряд передбачав, що внаслідок перерахунку з 01.03.2022, 01.03.2023 та з 01.03.2024 певні пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058, не підвищаться.

У зв'язку з цим для досягнення мети індексації п. 4 Постанови № 118 з 01.03.2022 установлена щомісячна доплата в розмірі 135 грн до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, що надійшли до 31.12.2021 включно, які не підвищуються з 01.03.2022 згідно з Порядком № 124, п. 6 Постанови № 168 з 01.03.2023 установлена щомісячна доплата в розмірі 100 грн до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, що надійшли до 31.12.2022 включно, які не підвищуються з 01.03.2023 згідно з Порядком № 124, а п. 6 Постанови № 185 з 01.03.2024 установлена щомісячна доплата в розмірі 100 грн до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, що надійшли до 31.12.2023 включно, які не підвищуються з 01.03.2024 згідно з Порядком № 124.

Оскільки пенсія ОСОБА_1 не підвищились внаслідок перерахунків відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанов № 118, № 168 та № 185, з 01.03.2022 встановлена доплата до пенсії в розмірі 135,00 грн, з 01.03.2023 в розмірі 100,00 грн та з 01.03.2023 в розмірі 100,00 грн, що підтверджено рішеннями про перерахунок пенсії.

Внаслідок перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022, з 01.03.2023 та з 01.03.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області не допустило протиправної поведінки та не порушило право позивача на належне пенсійне забезпечення.

З приводу твердження позивача про те, що норми Порядку № 124 суперечать положенням ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, а тому до спірних правовідносин належить застосовувати норми Закону, відповідач зазначив таке.

Абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. При цьому абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 установлено, що розмір та порядок такого збільшення визначаються в межах бюджету Пенсійного фонду України за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини, а відповідно до ч. 5 ст. 2 Закону № 1282 індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз. абз. 2 і 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.

Таким чином, Верховна Рада України уповноважила Кабінет Міністрів України визначати порядок перерахунку пенсії з метою її індексації.

Порядок № 124 затверджений постановою Кабінету Міністрів України в межах наданих йому законом повноважень. Цей Порядок ні в цілому, ні в окремій його частині не був визнаний незаконним та нечинним. Як наслідок, норми Порядку № 124 були обов'язковими для пенсійного органу та підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

«Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії», про який йдеться в ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, не є тотожним «середній заробітній платі (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії», яка є складовою формули, за якою визначається заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058.

Закон № 1058 безпосередньо не визначає порядок індексації пенсії, такий порядок визначений Кабінетом Міністрів України шляхом затвердження Порядку № 124 в межах наданих йому повноважень.

Запроваджений Урядом механізм перерахунку пенсії для цілей індексації (п. 5 Порядку № 124) передбачає, що:

- в 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку;

- кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії;

- пенсії, які призначені відповідно до Закону № 1058 та розмір яких не підвищено відповідно до п. 4 Порядку № 124, абз. абз. 1, 2 п. 5 Порядку № 124, з урахуванням абз. абз. 1, 3 ч. 1, ч. 2 ст. 28, абз. 2 п. 4-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону, п. 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2148, а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Те, що в п. 5 Порядку № 124 Кабінет Міністрів України визначив, що для цілей індексації в 2019 році на відповідний коефіцієнт збільшується показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017, не може вважатися виходом Уряду за межі наданих йому повноважень.

З огляду на чинне правове регулювання в правовідносинах щодо пенсійного забезпечення застосовуються два показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески та який враховується для обчислення пенсії: 1)показник, про який йдеться в ч. 2 ст. 40 Закону № 1058, який застосовується для визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема при її призначенні; 2)показник, про який йдеться в ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, який застосовується для цілей індексації пенсій, (який визначається відповідно до п. 5 Порядку № 124). Отже аргументи позивача щодо дискримінації певних пенсіонерів в залежності від року виходу на пенсію мають бути відхилені судом.

В контексті спірних правовідносин визначальним є не рік виходу на пенсію, а те, чи перевищує показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, та збільшений на визначений Кабінетом Міністрів України коефіцієнт для цілей індексації у відповідному році, середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, як складову формули визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії конкретної особи.

В результаті перерахунку пенсії для цілей індексації підвищується розмір пенсії тих пенсіонерів, які отримували пенсію, розмір якою був обчислений із заробітної плати (доходу), при визначенні якої врахована середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, яка є меншою за показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, та збільшений на визначений Кабінетом Міністрів України коефіцієнт для цілей індексації у відповідному році.

Водночас розмір пенсії тих пенсіонерів, які отримували пенсію, розмір якою був обчислений із заробітної плати (доходу), при визначенні якої врахована середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, яка є більшою за показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, та збільшений на визначений Кабінетом Міністрів України коефіцієнт для цілей індексації у відповідному році, не підвищується в результаті перерахунку пенсії для цілей індексації.

Заробітна плата, з якою обчислений розмір пенсії позивача, визначені із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії 9118,81 грн, що є більшим за показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, та збільшений на визначений Кабінетом Міністрів України коефіцієнт для цілей індексації в 2022 році (6186,32 грн), в 2023 році (7405,03 грн) та в 2024 року (7994,47).

Як наслідок, в результаті перерахунків пенсії позивачу для забезпечення її індексації з 01.03.2022, з 01.03.2023 та з 01.03.2024 його пенсія не збільшилась, у зв'язку з чим йому були встановлені відповідні доплати (135,00 грн з 01.03.2022, 100,00 грн з 01.03.2023 та 100,00 грн з 01.03.2024).

Посилання позивача на Порядок № 795 неприйнятні, оскільки останній втратив чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», а тому він не підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

З приводу посилання позивача на висновок Великої Палати Верховного Суду, наведений в п. 56 постанови від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а, про те, що в разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосовувати підхід, який би був найбільш сприятливим для особи, суд зауважує, що цей висновок був сформульований за інших фактичних обставин, ніж ті, що виникли у справі, яка розглядається. Крім того, Велика Палата Верховного Суду в постанові від 22.03.2023 у справі № 154/3029/14-ц вказала на те, що Велика Палата Верховного Суду висловлює правові висновки у справах з огляду на встановлення судами певних фактичних обставин справи. Такі висновки не є універсальними та типовими до всіх справ і фактичних обставин, які можуть бути встановлені судами.

Очікування, про які вказує позивач, не можуть вважатися легітимними допоки не буде доведено їх виникнення відповідно до закону або практики правозастосування, що склалася. З моменту призначення позивачу пенсії Законами № 1058 і № 1282 було визначено, що порядок індексації пенсій визначається Кабінетом Міністрів України, а Порядок № 124, в тому числі його п. 5, був чинним і підлягав застосуванню. Як наслідок, для позивача мало бути передбачуваним, що при перерахунку пенсії для цілей індексації застосовуватиметься, з-поміж іншого, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017.

10.04.2024 за вхід. № 2277/Д-1200-24 відповідачем зареєстровано звернення позивача довільної форми від 18.04.2024, що надійшло на електрону пошту відповідача з електронної пошти: ІНФОРМАЦІЯ_1 , логін відправника - ОСОБА_2 (копія звернення додається).

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 07.05.5024 вихід. № 2881-2277/Д-02/8-1200/24 до відома ОСОБА_1 , окрім іншого доведено, що під час проведення перерахунків пенсії відповідно до норм Постанови № 118, Постанови № 168 та Постанови № 185 індексація заробітної плати не проводилася, оскільки показник середньої заробітної плати, який застосовувався при призначенні пенсії (9118,81 грн), є більшим за показники середньої заробітної плати для перерахунку пенсії відповідно до вищезазначених постанов.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 за заявою від 04.04.2024 не приймалось. Лист відповідача від 07.05.2024 вихід. № 2881-2277/Д-02/8-1200/24 має суто роз'яснювальний характер та не тягне для позивача правових наслідків, оскільки не є актом індивідуальної дії - рішенням суб'єкта владних повноважень.

На підставі викладеного відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 13.07.2021, що підтверджується відомостями з паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , дубліката довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, пенсійного посвідчення, матеріалів пенсійної справи.

Рішенням ГУПФУ в Луганській області від 22.07.2021 № 122950001531 призначено ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Законом №1058 з 13.07.2021 у розмірі 16507,67 грн, у тому числі: розмір пенсії за віком (ст.27) (20634,59 грн*0,47167) - 9732,72 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 12 років) - 222,48 грн, загальний розмір пенсії - 9955,20 грн, доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 6552,47 грн, сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 20634,59 грн) - 16507,67 грн, місяць підвищення розміру пенсії - 01.06.2021.

Згідно із зазначеним рішенням тривалість стажу ОСОБА_1 становить 47 років 2 місяці 7 днів, страховий стаж до 01.01.2004 - 10 років 7 місяців 18 днів, страховий стаж після 01.01.2004 - 15 років 6 місяців 19 днів, додаткові роки за Список № 1 - 21 рік 0 місяців 0 днів, в тому числі роботи підземні, професії за пост. № 202 (25) - 25 років 11 місяців 21 день; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,47167, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності (566/100*12)*1) - 0,47167; середньомісячний заробіток - 20634,59000.

Відповідно до розрахунку заробітку для обчислення пенсії за віком позивача:

- загальний страховий стаж в одинарному розмірі складає 26 років 2 місяці 7 днів - 314 місяців;

- загальний страховий стаж після 01.07.2000 - 17 років 2 місяці 2 дні - 206 міс;

- дата вводу заробітку - 13.07.2021;

- середній заробіток за 3 попередні роки - 9118,81 грн (за 2018 - 2020 роки);

- останній місяць врахованої зарплати - 31.03.2021;

- максимальна дата оптимізації - 31.03.2021;

- сума коефіцієнтів заробітної плати - 417,54037 (до оптимізації);

- сума коефіцієнтів заробітної плати - 398,26400 (після оптимізації);

- кількість місяців заробітної плати - 207 (до оптимізації);

- кількість місяців, виключених оптимізацією - 31 (в межах 10%);

- кількість місяців, виключених додатково - 0 (понад 10%);

- кількість місяців заробітної плати - 176 (після оптимізації);

- індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 2,01710 (до оптимізації);

- страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 176,00000;

- індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 2,26286 (після оптимізації);

- середньомісячний заробіток для обчислення - 20634,59000.

Відповідно до рішення від 25.08.2021 № 122950001531 про перерахунок пенсії у зв'язку з уточненням даних в ЕПС середньомісячний заробіток - 20634,59000, страховий стаж (повний) - 47 років 2 місяці 7 днів, страховий стаж до 01.01.2004 - 10 років 7 місяців 18 днів, страховий стаж після 01.01.2004 - 15 років 6 місяців 19 днів, додаткові роки за список 1 - 21 рік 0 місяців 0 днів, в тому числі роботи підземні, професії за пост.202 (25) - 25 років 8 місяців 7 днів; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,47167, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності (566/100*12)*1) - 0,47167; розмір пенсії за віком (ст.27) (20634,59 грн*0,47167) - 9732,72 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 12 років) - 222,48 грн, загальний розмір пенсії - 9955,20 грн, доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 6552,47 грн, сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 20634,59 грн) - 16507,67 грн, місяць підвищення розміру пенсії - 01.06.2021, розмір пенсії з надбавками - 16507,67 грн.

Згідно із рішенням від 22.02.2022 № 122950001531 про перерахунок пенсії у зв'язку з індексацією заробітку (масовий) середньомісячний заробіток - 20634,59000, страховий стаж (повний) - 47 років 2 місяці 7 днів, страховий стаж до 01.01.2004 - 10 років 7 місяців 18 днів, страховий стаж після 01.01.2004 - 15 років 6 місяців 19 днів, додаткові роки за список 1 - 21 рік 0 місяців 0 днів, в тому числі роботи підземні, професії за пост.202 (25) - 25 років 8 місяців 7 днів; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,47167, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності (566/100*12)*1) - 0,47167; розмір пенсії за віком (ст.27) (20634,59 грн*0,47167) - 9732,72 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 12 років) - 222,48 грн, загальний розмір пенсії - 9955,20 грн, надбавка 135 грн на індексації 01.03.2022 - 135,00 грн, доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 6552,47 грн, сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 20634,59 грн) - 16507,67 грн, місяць підвищення розміру пенсії - 01.03.2022, розмір пенсії з надбавками - 16642,67 грн.

Згідно із рішенням від 25.02.2023 № 122950001531 про перерахунок пенсії у зв'язку з індексацією заробітку (масовий) середньомісячний заробіток - 20634,59000, страховий стаж (повний) - 47 років 2 місяці 7 днів, страховий стаж до 01.01.2004 - 10 років 7 місяців 18 днів, страховий стаж після 01.01.2004 - 15 років 6 місяців 19 днів, додаткові роки за список 1 - 21 рік 0 місяців 0 днів, в тому числі роботи підземні, професії за пост.202 (25) - 25 років 8 місяців 7 днів; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,47167, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності (566/100*12)*1) - 0,47167; розмір пенсії за віком (ст.27) (20634,59 грн*0,47167) - 9732,72 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 12 років) - 222,48 грн, загальний розмір пенсії - 9955,20 грн, надбавка 135 грн на індексації 01.03.2022 - 135,00 грн, надбавка 100 грн на індексації 01.03.2023 - 100,00 грн, доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 6552,47 грн, сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 20634,59 грн) - 16507,67 грн, місяць підвищення розміру пенсії - 01.03.2023, розмір пенсії з надбавками - 16742,67 грн.

Відповідно до рішення від 25.02.2024 № 122950001531 про перерахунок пенсії у зв'язку з індексацією заробітку (масовий) середньомісячний заробіток - 20634,59000, страховий стаж (повний) - 47 років 2 місяці 7 днів, страховий стаж до 01.01.2004 - 10 років 7 місяців 18 днів, страховий стаж після 01.01.2004 - 15 років 6 місяців 19 днів, додаткові роки за список 1 - 21 рік 0 місяців 0 днів, в тому числі роботи підземні, професії за пост.202 (25) - 25 років 8 місяців 7 днів; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,47167, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності (566/100*12)*1) - 0,47167; розмір пенсії за віком (ст.27) (20634,59 грн*0,47167) - 9732,72 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 12 років) - 222,48 грн, загальний розмір пенсії - 9955,20 грн, надбавка 135 грн на індексації 01.03.2022 - 135,00 грн, надбавка 100 грн на індексації 01.03.2023 - 100,00 грн, надбавка 100 грн на індексації 01.03.2024 - 100,00 грн, доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 6552,47 грн, сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 20634,59 грн) - 16507,67 грн, місяць підвищення розміру пенсії - 01.03.2024, розмір пенсії з надбавками - 16842,67 грн.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області із заявою від 04.04.2024 щодо проведення належної індексації пенсії.

Листом від 07.05.2024 № 2881-2277/Д-02/8-1200/24 відповідач повідомив позивача, що під час проведення перерахунків пенсії відповідно до норм Постанови 118, Постанови 168 та Постанови 185 індексація заробітної плати не проводилася, оскільки показник середньої заробітної плати, який застосовувався при призначенні пенсії (9118,81 грн), є більшим за показники середньої заробітної плати для перерахунку пенсій відповідно до вищезазначених постанов. Водночас, відповідно до пункту 4 Постанови 118, з 01.03.2022 було встановлено щомісячну доплату до пенсії в сумі 135,00 грн, з 01.03.2023 за нормами пункту 6 Постанови 168 - щомісячну доплату до пенсії в сумі 100,00 грн, з 01.03.2024 згідно з підпунктом 6 пункту 2 Постанови 185 - щомісячну доплату до пенсії в сумі 100,00 грн, які враховуються під час подальших перерахунків пенсії відповідно до законодавства.

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом врегульовано Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Згідно частини 2 статті 40 Закону № 1058-1V, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: - Зп-заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; - Зс-середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно з абзацом другим частини першо статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії.

Індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (частина п'ята статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Статтею 42 Закону №1058-IV врегульовано порядок і умови проведення індексації та перерахунок пенсій.

Для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

За положеннями частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до пункту 4 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі - Порядок № 124).

Пунктом 1 Порядку № 124 встановлено, що цим Порядком відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону № 1058-IV.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 124 перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли:

по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок);

в період з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок, до дати, з якої проводиться перерахунок, обчислені відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Згідно з абзацом 8, 9 пункту 4 Порядку № 124 розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

Пунктом 5 Порядку № 124 встановлено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пенсії, які призначені відповідно до Закону та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців першого, другого цього пункту, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону, пункту 4 розділу IІ «Прикінцеві та перехідні» положення Закону України від 3 жовтня 2017 р. № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій, а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. № 265 Деякі питання пенсійного забезпечення громадян (Офіційний вісник України, 2008 р., № 25, ст. 785), щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Враховуючи приписи пункту 5 Порядку № 124, у 2019 році при перерахунку пенсій застосовувався показник середньої заробітної плати станом на 01.10.2017, який складав 3764,40 грн. Він підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,17, визначений пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124. З урахуванням цього, при перерахунку пенсій у 2019 році застосовувався показник середньої заробітної плати 4404,35 грн (3764,40 х 1,17).

Відповідно до пункту 7 Порядку № 124 збільшений відповідно до цього Порядку показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, застосовується:

під час проведення наступних перерахунків пенсій, переведення з одного виду пенсії на інший (крім умов, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону);

під час обчислення пенсії відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі відшкодування фактичних збитків

Індексація пенсій в 2021 році проведена на підставі постанові Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22.02.2021 №127 (далі - Постанова №127), згідно із пунктом 1 якої у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11;

у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

З 01.03.2021 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, становить 5426,60 грн (3764,40*1,17*1,11*1,11).

Згідно з пунктом 2 Постанови № 127 якщо пенсії, призначені відповідно до Закону за зверненнями, які надійшли по 31 грудня 2020 р. включно, не підвищувалися відповідно до пункту 1 цієї постанови, а також не підвищувалися із січня по липень 2021 р. включно у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої та частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV Прикінцеві положення Закону, пункту 4 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 3 жовтня 2017 р. № 2148-VIII Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій, а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. № 265 Деякі питання пенсійного забезпечення громадян (Офіційний вісник України, 2008 р., № 25, ст. 785), з 1 липня 2021 р. до таких пенсій установлюється щомісячна доплата в розмірі 100 гривень у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до законодавства.

Індексація пенсій в 2022 році проведена на підставі постанові Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16.02.2022 №118 (далі - Постанова №118), пунктом 1 якої встановлено, що з 1 березня 2022 року: перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14;

у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Отже, розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2022 році становив 6186,32 грн (5426,60 х 1,14).

Пунктом 4 Постанови № 118 установлено, що з 1 березня 2022 р. до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2022 р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 гривень, яка виплачується додатково до встановленої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. № 127 Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році (Офіційний вісник України, 2021 р., № 17, ст. 679) щомісячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

На виконання Постанови №118 позивачу встановлено доплату до пенсії в розмірі 135 грн з 01.03.2022, що підтверджується рішенням про перерахунок пенсії від 22.02.2022.

24.02.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року №168 (далі по тексту - Постанова №168).

Пунктом 1 Постанови №168 установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Отже, розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2023 році становив 7405,03 грн (6186,32 х 1,197).

Пунктом 6 Постанови №168 установлено, що з 1 березня 2023 р. до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. № 127 Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році (Офіційний вісник України, 2021 р., № 17, ст. 679) та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968), в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Так, на виконання Постанови №168 відповідачем з 01.03.2023 позивачу встановлено доплату до пенсії в розмірі 100 грн, що підтверджується протоколом про перерахунок пенсії від 25.02.2023.

Індексація пенсій в 2024 році проведена на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23.02.2024 № 185 (далі - Постанова № 185).

Пунктом 1 Постанови № 185 установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2024 році становив 7994,47 грн (7405,03 х 1,0796).

Відповідно до підпункту 6 пункту 2 Постанови №185 установлено, що з 1 березня 2024 р. до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2023 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2024 р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. № 127 Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році (Офіційний вісник України, 2021 р., № 17, ст. 679), пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475), в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Так, на виконання Постанови №185 відповідачем з 01.03.2024 позивачу встановлено доплату до пенсії в розмірі 100 грн, що підтверджується протоколом про перерахунок пенсії від 25.02.2024.

Суд зауважує, що згідно з даних, розміщених на вебсайті Пенсійного фонду України (http://www.pfu.gov.ua), середня заробітна плата за 2014 рік становила 3149,45 грн, за 2015 рік 3661,41 грн, за 2016 рік 4482,35 грн.

Отже, середній показник станом на 01.10.2017 становить 3764,40 грн ((3149,45 грн + 3661,41 грн + 4482,35 грн): 3 = 3764,40 грн).

Перерахунки раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії для забезпечення для забезпечення індексації пенсії, пенсійним органом проводились:

з 01.03.2019 на підставі Порядку № 124 (із застосуванням коефіцієнта 1,17);

з 01.05.2020 відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» (із застосуванням коефіцієнта 1,11);

з 01.03.2021 відповідно до пункту 1 Постанови № 127 (із застосуванням коефіцієнта 1,11);

з 01.03.2022 відповідно до пункту 1 Постанови № 118 (із застосуванням коефіцієнта 1,14);

з 01.03.2023 відповідно до Постанови № 168 (із застосуванням коефіцієнта 1,197);

з 01.03.2024 відповідно до Постанови № 185 (із застосуванням коефіцієнта 1,0796).

Таким чином, при перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV і Порядку № 124 використовуються такі показники середньої заробітної плати: з 01.03.2019 складає 4404,35 грн (3764,40 грн х 1,17); з 01.03.2020 складає 4888,83 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11); з 01.03.2021 складає 5426,60 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11); 01.03.2022 складає 6186,32 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14); з 01.03.2023 складає 7405,03 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197) та з 01.03.2024 складає 7994,47 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796).

Таким чином, показник середньої заробітної плати, обчислений згідно з Порядком № 124, починаючи з 01.10.2017 (3764,40 грн) та помножений на коефіцієнти збільшення (2019 рік - 1,17), постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 (2020 рік - 1,11), Постанови № 127 (2021 рік - 1,11), Постанови № 118 (2022 рік - 1,14), Постанови № 168 (2023 рік - 1,197), Постанови № 185 (2024 рік - 1,0796) за результатами індексації 2022 року складав - 6186,32, індексації 2023 року - 7405,03 грн, індексації 2024 року - 7994,47 грн, тобто був менший, ніж розмір середньої заробітної плати, яка визначено позивачу при призначенні пенсії для обчислення її розміру - 9118,81 грн.

Відповідно, пенсія позивача дійсно підлягала перерахунку, однак отримана величина, за рахунок якої мала змінитися (в сторону збільшення) формула визначення розміру пенсії позивача, була меншою, ніж відповідна величина (показник середньої заробітної плати), яка вже використана у формулі розміру пенсії позивача. При цьому перерахунок фактично проведено, що підтверджується розрахунками пенсії.

Враховуючи викладене суд погоджується з твердженням відповідача, що при обчисленні пенсії за віком позивача відповідно до Закону №1058-ІV у 2022 році Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області було застосовано середній заробіток в Україні, з якого сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018-2020 роки, який становив 9118,81 грн. Оскільки цей розмір є більшим за розміри показників середньої заробітної плати, які підлягають застосуванню при проведенні перерахунку пенсії з урахуванням її індексації відповідно до статті 42 Закону №1058-ІV, а саме: 6186,32 грн (з 01.03.2022), 7405,03 грн (з 01.03.2023) і 7994,47 (з 01.03.2024), Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області позивачу було призначено відповідні надбавки до пенсії, які виплачуються в розмірах, визначених постановами № 118 від 26.02.2022 - 135,00 грн, №168 від 24.02.2023 - 100 грн, №185 від 23.02.2024 - 100 грн.

Вказані постанови Кабінету Міністрів України на даний час є чинними і у встановлений законодавством спосіб протиправними не визнавались, а тому підлягають застосуванню.

Таким чином, у відповідача відсутні правові підстави для здійснення індексації пенсії позивача шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення його пенсії (за 2018-2020 роки) на коефіцієнти збільшення 1,14 з 01.03.2022, 1,197 з 01.03.2023 та 1,0796 з 01.03.2024.

Щодо доводів позивача про необхідність застосування правового висновку Верховного Суду, викладеного в постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а (провадження № 11-1207апп19, пункт 56), та щодо неможливості застосування до спірних правовідносин абзацу першого пункту 5 Порядку № 124, оскільки він не відповідає та суперечить частині другій статті 42 Закону № 1058-ІV, суд погоджується з відповідачем, що Верховна Рада України уповноважила Кабінет Міністрів України визначати порядок перерахунку пенсії з метою її індексації. Закон № 1058 безпосередньо не визначає порядок індексації пенсії, такий порядок визначений Кабінетом Міністрів України шляхом затвердження Порядку № 124 в межах наданих йому повноважень.

З приводу посилання позивача на висновок Великої Палати Верховного Суду, наведений в п. 56 постанови від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а, про те, що в разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосовувати підхід, який би був найбільш сприятливим для особи, суд зауважує, що цей висновок був сформульований за інших фактичних обставин, ніж ті, що виникли у справі, яка розглядається. Крім того, Велика Палата Верховного Суду в постанові від 22.03.2023 у справі № 154/3029/14-ц вказала на те, що Велика Палата Верховного Суду висловлює правові висновки у справах з огляду на встановлення судами певних фактичних обставин справи. Такі висновки не є універсальними та типовими до всіх справ і фактичних обставин, які можуть бути встановлені судами.

Суд не вбачає проявів дискриминації осіб за ознакою року виходу на пенсію при проведенні індексації пенсії. Послідовне щорічне застосування коефіцієнтів підвищення показників середнього заробітку, внаслідок якого з часом таке значення при проведенні індексації зрівняється з іншими, забезпечить рівність осіб в контексті індексації незалежно від року призначення їм пенсії. В контексті спірних правовідносин визначальним є не рік виходу на пенсію, а те, чи перевищує показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, та збільшений на визначений Кабінетом Міністрів України коефіцієнт для цілей індексації у відповідному році, середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, як складову формули визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії конкретної особи.

Також суд не бере до уваги посилання позивача на протиправне позбавлення його права власності на індексацію пенсії, яке виникло внаслідок легітимних очікувань застосування Закону №1058 у певний спосіб, оскільки очікування, про які вказує позивач, не можуть вважатися легітимними допоки не буде доведено їх виникнення відповідно до закону або практики правозастосування, що склалася. Судом не встановлена відповідність очікувань позивача положенням Закону №1058 та Порядку №124, який вже був чинним на момент призначення пенсії.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України дійшов висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.

У зв'язку з відмовою у позові підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви адвоката Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області ((код ЄДРПОУ 21782461, вул. Шевченка, 9, м. Сєвєродонецьк, Луганської області, 93404) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Г. Секірська