07 серпня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/3403/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 (далі - позивачка) до Олександрійського відділу Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби (відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивачка (через представника - адвоката Гулого А.В.) звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати його оформити і видати, у зв'язку із втратою, новий паспорт громадянина України у формі книжечки згідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ, без надання згоди на обробку персональних даних.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачка звернулася до відповідача із заявою щодо видачі нового паспорту громадянина України, зразка 1994 року, замість втраченого. У заяві, з посиланнями на норми Законів України, було вказано про відмову за релігійними переконаннями від паспорту у формі ID картки, а також обґрунтовано право на видачу нового паспорту громадянина України, зразка 1994 року. Листом від 29.03.2024, вих.№3512/101-24 відповідач, посилаючись на Тимчасовий порядок оформлення та видачу паспорту громадянина України, затверджений наказом МВС України № 456 від 06.06.2019 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.06.2019 року за № 620/33591, роз'яснив, що внаслідок відсутності рішення суду по вказаному питанню, відсутні підстави для видачі паспорту старого зразка. За таких обставин, оскільки позивачці відмовлено в оформленні та видачі паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки у зв'язку втратою з посиланням на те, що видача паспорта громадянина України здійснюється відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 або Порядку № 456, позивач вважає, що є наявні підстави для визнання протиправною такої відмови відповідача. При цьому, задля реалізації свого права на користування паспортом громадянина України, зразка 1994 року, позивач вважає необхідним зобов'язати відповідача оформити та видати паспорт громадянина України, зразка 1994 року, у вигляді паспортної книжечки, у зв'язку з втратою.
Представник відповідача подав відзив, у якому просив суд відмовити у задоволені позовних вимог, оскільки позивачкою до Олександрійського відділу заява, передбачена додатком 5 до Порядку № 456, та документи, визначені пунктом 1 розділу VI Порядку № 456, не надходили, а звернення від 30.06.2023 та від 26.09.2023 не можуть бути розглянуті Олександрійським відділом як заява про надання адміністративної послуги в розумінні Закону № 5203-VІ, Постанови № 302 або Порядку № 456, а тому розглянуті в порядку Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 № 393/96-ВР. Дана інформація та вимоги чинного законодавства щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України роз'ясненні позивачці листом від 29.03.2024 № 3512/101-24 (а.с.29-35).
Представник позивачки відповідь на відзив до суду не подав.
Дослідивши подані сторонами документи, судом встановлено наступне.
Так, позивачка звернулась до Олександрійського відділу Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби із заявою від 21.03.2024, у якій просила оформити і видати новий паспорт громадянина України у вигляді книжечки замість втраченого паспорта відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ, без надання згоди на обробку персональних даних (а.с.36-38).
Листом від 29.03.2024 № 3512/101-24 відповідач повідомив позивача, що її звернення від 21.03.2024 не відповідає вимогам підпункту 1 пункту 3 розділу І Порядку № 456, а додані до нього документи не відповідають переліку, визначеному пунктом 1 розділу IV Порядку № 456, тому вказане звернення не може бути розглянуто як заява про надання адміністративної послуги в розумінні Закону № 5203-VІ, Постанови № 302 або Порядку № 456 (а.с.39-41).
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 № 5492-VI (далі - Закон №5492-VI) документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення поділяються, зокрема, на: документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, серед яких: паспорт громадянина України.
Згідно до частини 1 ст. 16 Закону № 5492-VI оформлення, видача, обмін документів, їх пересилання, вилучення, повернення державі та знищення відбуваються в порядку, встановленому законодавством, якщо інше не передбачено цим Законом.
Відповідно до ч. 7 ст. 16 Закону № 5492-VI, уповноважений суб'єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа виключно у разі, якщо: 1) за видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку, або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа; 2) заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, зазначених у частині сьомій цієї статті); 3) заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа; 4) дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, не підтверджують інформацію, надану заявником.
У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника у порядку і строки, встановлені законодавством, мають зазначатися підстави для відмови. Особа має право звернутися до уповноваженого суб'єкта з повторною заявою у разі зміни або усунення обставин, через які їй було відмовлено у видачі документа.
Рішення про відмову у видачі документа може бути оскаржено особою в адміністративному порядку або до суду.
Пунктом 46 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 (далі - Порядок №302) передбачено, що заявник для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого подає такі документи: 1) заяву встановленого МВС зразка про втрату або викрадення паспорта зразка 1994 року (далі - заява про втрату паспорта); 2) витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення паспорта на території України); 3) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб); 5) рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи); 6) документ, що посвідчує особу законного представника/ уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи; 7) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки “Згідно з оригіналом” та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати; 8) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів): про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка; про народження дітей - свідоцтва про народження дітей; про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; документ, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків з даними про РНОКПП, або повідомлення про відмову від його прийняття, або дані про РНОКПП, внесені до паспорта або свідоцтва про народження. Особа може пред'явити копію документа, що засвідчує реєстрацію особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, у тому числі в електронній формі, за умови наявності в територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта технічної можливості провести перевірку відповідності реєстраційних даних особи даним Державного реєстру фізичних осіб - платників податків в електронній формі технічними засобами електронних комунікацій з використанням технічного та криптографічного захисту інформації відповідно до вимог законодавства з питань захисту інформації; 9) одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби); 10) паспорт громадянина України для виїзду за кордон, у тому числі строк дії якого закінчився (для особи, яка постійно проживає за кордоном, або яка постійно проживала за кордоном та повернулася на постійне проживання в Україну); 11) заява про зняття з консульського обліку.
Відповідно до п. 24 Порядку № 302 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.
У разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб'єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.
Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів.
Наказом МВС України від 06 червня 2019 року № 456 затверджено Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України (далі - Тимчасовий порядок № 456).
Відповідно до пункту 1 розділу VI Тимчасового порядку № 456, для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого заявник подає:
1) заяву про втрату/викрадення паспорта (далі - заява про втрату паспорта) за зразком, наведеним у додатку 5 до цього Тимчасового порядку;
2) рішення суду;
3) заяву;
4) дві (три - у разі одержання втраченого паспорта в іншому територіальному підрозділі ДМС) фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см;
5) платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита або оригінал документа про звільнення від його сплати (у разі втрати паспорта);
6) витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення паспорта на території України);
7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);
8) посвідчення про взяття на облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).
У разі оформлення паспорта замість втраченого/викраденого, оформленого територіальним підрозділом ДМС, який припинив свою діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, заявник додатково подає всі наявні документи, у тому числі документи, що містять фотозображення особи. Для оформлення паспорта замість втраченого/ викраденого, рішення суду не подається, якщо паспорт, який було втрачено/викрадено оформлювався на підставі рішення суду.
Пунктом 2 розділу VI Тимчасового порядку № 456 передбачено, що заява про втрату паспорта реєструється в журналі реєстрації заяв про втрату/викрадення паспорта за формою згідно з додатком 6 до цього Тимчасового порядку, після чого посадова особа територіального підрозділу ДМС заводить справу про втрату або викрадення паспорта (далі - справа про втрату паспорта), до якої долучаються подані документи та матеріали перевірки.
До видачі паспорта територіальний підрозділ ДМС на підставі заяви про видачу тимчасового посвідчення за формою згідно з додатком 7 до цього Тимчасового порядку видає особі тимчасове посвідчення за формою згідно з додатком 8 до цього Тимчасового порядку відповідно до розділу VII цього Тимчасового порядку.
Строк розгляду заяви про втрату паспорта становить 30 календарних днів з дня подання заяви. За потреби проведення додаткової перевірки за матеріалами справи про втрату паспорта або у разі несвоєчасного надходження відповіді на направлені запити строк розгляду продовжується не більше ніж на 30 календарних днів.
Відповідно до пункту 8 розділу VI Тимчасового порядку № 456 після проведення необхідних перевірок за заявою про втрату паспорта працівник територіального підрозділу ДМС складає висновок за заявою про втрату паспорта за формою згідно з додатком 11 до цього Тимчасового порядку, який затверджується керівником цього підрозділу. У висновку зазначаються результати перевірки і прийняте рішення про видачу паспорта.
Як вказав Верховний Суд у постанові від 21.08.2020 у справі № 260/99/19, реалізація волевиявлення громадянина на отримання паспорта, незалежно від форми такого, здійснювалась і здійснюється шляхом подання заяви за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ до компетентного органу особисто особою, яка звертається за отриманням паспорта, із зазначенням інформації та долученням документів, які передбачені вимогами чинного законодавства. При цьому, дотримання особою певних правил, пов'язаних з процедурою оформлення та видачі паспорта, зокрема щодо дотримання форми заяви, є обов'язковим.
Крім того, на необхідності дотримання Тимчасового порядку № 456 щодо форми заяви про видачу паспорту та переліку документів, які до неї додаються, вказав Верховний Суд у постанові від 24.09.2020 у справі № 340/2618/19.
В даному випадку, позивачкою не було надано до суду доказів звернення до відповідача з відповідним переліком документів, визначеним у пункті 1 розділу VI Тимчасового порядку № 456, стосовно оформлення паспорта замість втраченого.
При цьому, суд не бере до уваги посилання представника позивача на необхідність застосування у цих спірних правовідносин правових висновків Верховного Суду, наведених постанові від 19 вересня 2018 року у зразковій справі №806/3265/17, оскільки предметом судового розгляду у такій справі були вимоги щодо неправомірної відмови відповідача у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних та зобов'язання відповідача видати позивачеві паспорт у формі книжечки, у відповідності до Положення № 2503-ХІІ.
Водночас, у даній справі відповідач не відмовляв позивачці у видачі паспорту у вигляді книжечки з підстав ненадання особою згоди на обробку персональних даних. Також, не оспорюється право позивачки на отримання паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки, оскільки як вбачається з листа від 29.03.2024 № 3512/101-24 відповідач фактично відмовив в оформленні паспорта у зв'язку з ненаданням заяви, передбаченої підпунктом 1 пункту 3 розділу І Порядку № 456, та документів, перелік яких визначено у пункті 1 розділу VІ Порядку № 456.
Відтак, суд зазначає, що звернення позивачки від 21.03.2024 не може вважатись здійсненим у спосіб, визначений законодавством, отже, і звернення до суду за захистом порушеного права є передчасним.
Враховуючи вищевикладене, суд не знаходить підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд,
В задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Л.І. ХИЛЬКО