про залишення позовної заяви без руху
07 серпня 2024 року місто Київ № 320/36296/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Перепелиця А.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови військовому пенсіонеру полковнику ОСОБА_1 у проведені перерахунку і невиплати пенсії з 01 лютого 2021 року без обмеження максимальним розміром пенсії відповідно до рішення Київського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2024 року у Адміністративній справі №320/46609/23 з врахуванням основного встановленого розміру пенсії 80% грошового забезпечення відповідно Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 грудня 2020 року у адміністративній справі №640/15774/20 та рішення Київського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2024 року у Адміністративній справі №320/46609/23 та згідно виготовленої уповноваженим органом ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) нової Довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року полковника ОСОБА_1 від 05 грудня 2023 року за №06/26056 та не здійснення виплати Індексації базового ОСНІ за 2024 рік відповідно до вимог статті 43 та статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-Х, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-ХІ та вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року №704-2017-п із обов?язковим врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії;
- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату 100% пенсійного забезпечення (пенсії) військового пенсіонера полковника ОСОБА_1 з 01 лютого 2021 року без обмеження максимальним розміром пенсії на підставі Рішення Конституційного суду України від 20 грудня 2016 року N? 7-рп/2016 та Рішення Київського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2024 року у Адміністративній справі №320/46609/23 котре набрало законної сили 21 березня 2024 року з обов?язковим врахуванням основного встановленого розміру пенсії 80% грошового забезпечення на підставі Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 грудня 2020 року у адміністративній справі №640/15774/20 котре набрало законної сили 01 лютого 2021 року та Рішення Київського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2024 року у адміністративній справі №320/46609/23 котре набрало законної сили 21 березня 2024 року та згідно виготовленої уповноваженим органом ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) нової Довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року полковника ОСОБА_1 від 05 грудня 2023 року за №06/26056, з 01 липня 2021 року проводити щомісячну доплату в розмірі 2 000.00 грн. без обмеження максимальним розміром пенсії передбачену Постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року №713 згідно Рішення Київського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2024 року у Адміністративній справі №320/46609/23 котре набрало законної сили 21 березня 2024 року, з 01 березня 2022 року з обов?язковим врахуванням до виплати Індексації пенсії за 2022 рік без обмеження максимальним розміром пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року №118 згідно Рішення Київського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2024 року у Адміністративній справі №320/46609/23 котре набрало законної сили 21 березня 2024 року, з 01 березня 2023 року з врахуванням до виплати Індексації пенсії за 2023 рік без обмеження максимальним розміром пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року N? 168 згідно Рішення Київського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2024 року у Адміністративній справі №320/46609/23 котре набрало законної сили 21 березня 2024 року та з 01 березня 2024 року з врахуванням до виплати Індексації пенсії за 2024 рік без обмеження максимальним розміром пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року №185 відповідно до вимог статті 43 та статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-XII і провести повну виплату недоотриманих пенсійних коштів за період починаючи з 01 лютого 2021 року з врахуванням проведених раніше виплат за вказаний період.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам статті 161 КАС України з огляду на наступне.
Згідно з частиною третьою статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Так, частиною першою статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (далі - Закон №3674-VI) передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону №3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову:
- немайнового характеру, який подано фізичною особою, встановлюється ставка судового збору 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет на 2024 рік" установлено у 2024 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня - 3028,00 грн.
Відповідно до частини третьої статті 6 Закону №3674-VI у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Суд звертає увагу позивача на те, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумови для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
Аналогічний правовий висновок висловлений Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.11.2020 у справі № 9901/67/20 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 93218001) та Верховним Судом у постанові від 09.09.2020 у справі №540/2321/18 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 91414456).
Як вбачається з прохальної частини адміністративного позову, позивачем у даному позові заявлено 7 (сім) вимог немайнового характеру.
Таким чином, при зверненні до суду з даним адміністративним позовом, позивачу, з урахуванням вимог похідного характеру, слід було сплатити судовий збір у розмірі 8 478,40 грн.
Позивачем сплачено судовий збір на суму 1211,20 грн., тому необхідно доплатити судовий збір на суму 7267,20 грн.
Окрім того, позивачем в прохальній частині заявлено вимоги щодо непроведення перерахунку і невиплати пенсії з 01 лютого 2021 року без обмеження максимальним розміром пенсії відповідно до рішення Київського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2024 року у адміністративній справі №320/46609/23, з урахуванням основного встановленого розміру пенсії 80% грошового забезпечення відповідно рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 грудня 2020 року у адміністративній справі №640/15774/20 та рішення Київського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2024 року в адміністративній справі №320/46609/23.
Згідно пункту 2 частини першої статті 170 КАС України суд відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили, рішення або постанова суду, ухвала про закриття провадження в адміністративній справі.
Тому позивач має уточнити позовній вимоги та конкретизувати їх зміст з урахуванням даної ухвали.
Також, відповідно до частини першої статті 21 КАС України позивач може заявити кілька вимог в одній позовній заяві, якщо вони пов'язані між собою.
Відповідно до пункту 6 частини четвертої статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо порушено правила об'єднання позовних вимог (крім випадків, в яких є підстави для застосування положень статті 172 цього Кодексу).
Згідно з частиною шостою статті 172 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи вправі до початку розгляду справи по суті роз'єднати позовні вимоги, виділивши одну або декілька об'єднаних вимог в самостійне провадження, якщо це сприятиме виконанню завдання адміністративного судочинства.
Частиною першою статті 172 КАС України встановлено, що в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.
Пов'язаними між собою можна вважати вимоги, що випливають з одних правовідносин, і, як наслідок, ґрунтуються на одних і тих самих фактичних даних.
Таким чином, у випадку заявлення позивачем в одній позовній заяві кількох вимог, що становлять предмет адміністративного позову, вказані вимоги мають виникати з однакових юридичних фактів, тобто мати єдині підстави позову, або ж мають бути зверненні до одного відповідача, оскільки в протилежному випадку виникають різні адміністративні позови, які підлягають розгляду в окремих самостійних провадженнях.
Відповідні обставини мають бути обґрунтовані позивачем з урахуванням змісту спірних правовідносин.
З позовної заяви встановлено, що позивачем оскаржується потенційна неправомірність дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії з 01 лютого 2021 року без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням основного встановленого розміру пенсії 80%, на підставі довідок уповноваженого органу відповідно до рішень суду в адміністративних справах №320/46609/23, №640/15774/20, а також щодо не здійснення виплати індексації базового ОСНП за 2022 рік, за 2023 рік та за 2024 рік.
Фактично, звернувшись до суду з таким позовом, позивач має намір одночасно врегулювати усі наявні у нього спірні правовідносини з відповідачем, незважаючи на те, що підстави їх виникнення є різними та не пов'язаними між собою, а також не враховуючи, що таке об'єднання непов'язаних між собою вимог значно ускладнить розгляд справи.
При цьому позивачем у позовній заяві не наведено будь-яких аргументів на користь необхідності розгляду зазначених вимог в рамках одного провадження та відповідних доказів на обґрунтування пов'язаності між собою зазначених позовних вимог.
Зазначені вище обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам Кодексу адміністративного судочинства України та є недоліками позовної заяви, що в свою чергу створює перешкоди для вирішення питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі.
Відповідно до статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Вказані недоліки повинні бути усунені шляхом подання до суду:
- подання до суду оригіналу документа про доплату судового збору на суму 7267,20 грн;
- уточненої позовної заяви з належним чином сформованими позовними вимогами відповідно до приписів статті 5 КАС України;
- письмових пояснень з аргументацією на користь необхідності розгляду зазначених вимог в рамках одного провадження та відповідних доказів на обґрунтування пов'язаності між собою зазначених позовних вимог.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 - залишити без руху.
2. Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків.
3. Попередити позивача про те, що у випадку неусунення недоліків позовної заяви позовна заява буде повернута йому відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Перепелиця А.М.