08 серпня 2024 року ЛуцькСправа № 140/4900/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Смокович В. І., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної та ветеранської політики Волинської обласної державної адміністрації, Волинської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулась до суду із позовом до Департаменту соціальної та ветеранської політики Волинської обласної державної адміністрації (далі - Департамент соціальної та ветеранської політики, відповідач 1), Волинської обласної державної адміністрації (далі - Волинська ОДА, відповідач 2) про визнання протиправними дій та скасування рішення регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян, Волинської обласної державної адміністрації, оформлене протоколом №133 від 29 лютого 2024 року щодо відмови позивачу у видачі посвідчення «Потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б»; зобов'язати відповідача видати ОСОБА_1 посвідчення «Потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 з народження проживає на території, на яку негативно вплинула Чорнобильська катастрофа, на підставі чого позивачу було встановлено другу групу інвалідності, захворювання спричинене випливом аварії на Чорнобильській АЕС.
Позивач звернулася до Камінь-Каширської РДА із заявою щодо встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, серії Б.
Проте, листом від 04 березня 2024 року №1044/01-13/05/2-24 ОСОБА_1 повідомлено про прийняте відповідачем рішення щодо відмови у видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, серії Б, оскільки у дитячому віці позивачу не було встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи. Дана відмова була оформлена протоколом від 29 лютого 2024 року №133 засідання регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, Волинської обласної державної адміністрації (далі - Регіональна комісія).
Позивач не погоджується із таким рішенням Регіональної комісії та вказує, що експертним висновком від 18 січня 2024 року №30188 встановлено, що захворювання позивача пов'язане з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС. Згідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №588863 ОСОБА_1 встановлено другу групу інвалідності, захворювання викликане впливом аварії на Чорнобильській АЕС.
Відтак, на думку ОСОБА_1 , оскільки причиною захворювання, яке призвело до інвалідності, є вплив аварії на Чорнобильській АЕС, що встановлено медичною комісією, тому вона має право на встановлення їй статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, серії Б.
З наведених підстав позивач просить позовні вимоги задовольнити повністю (арк. спр. 1-2).
В поданому до суду у відзиві на позовну заяву від 11 червня 2024 року представник відповідача 1 зазначає, що у дитячому віці і до досягнення повноліття ОСОБА_1 не встановлено інвалідності, пов'язаної з Чорнобильською катастрофою. Надалі позивач не мала права і не користувалась пільгами, визначеними Законом України від 28 лютого 1991 року № 796 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Повідомляє, що на момент встановлення причинного зв'язку хвороби позивача з наслідками Чорнобильської катастрофи позивач не мала статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи, а тому відсутні законодавчі підстави для задоволення позовних вимог (арк. спр. 34-37).
На адресу суду 11 червня 2024 року надійшов відзив на позовну заяву від Волинської ОДА, у якому представник відповідача позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваного рішення. Вказує, що на момент причинного зв'язку захворювання з наслідками Чорнобильської катастрофи позивач не мав статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи і їй в дитячому віці (до 18 років) не встановлено інвалідності, правові підстави для видачі посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії Б» відсутні (арк. спр. 44-48).
Інших заяв по суті справи, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України) до суду не надходило.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 13 травня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (арк. спр. 13).
На адресу суду 22 травня 2024 року надійшло клопотання про залучення до участі у справі, в якості співвідповідача Волинську ОДА, яке ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 27 травня 2024 року було задоволено (арк. спр. 27-28).
Суд, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 23 лютого 2024 року звернулась до Камінь-Каширської РДА із заявою про видачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1Б) (арк. спр. 55) на підставі, зокрема, таких документів: посвідчення потерпілого від 18 лютого 1994 року серії НОМЕР_1 (арк. спр. 10), довідки МСЕК від 22 лютого 2024 року серії 12ААГ №588863 (арк. спр. 7), експертного висновку від 18 січня 2024 року №30188 (арк. спр. 8), копії паспорта громадянина України № НОМЕР_2 виданого 16 лютого 2017 року (арк. спр. 3) та свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 від 14 січня 2017 року (арк. спр. 6).
Відповідно до протоколу від 29 лютого 2024 року №133 засідання Регіональної комісії вирішено, що не підлягає видачі посвідчення «Потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б» у зв'язку з тим, що у дитячому віці не був встановлений причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи по Камінь-Каширському району громадянці ОСОБА_1 (зворот арк. спр. 9).
Листом від 04 березня 2024 року №1044/01-13/05/2-24 Департамент соціального захисту повідомив Камінь-Каширську районну державну адміністрацію про результат розгляду на засіданні Комісії справи, надіславши Витяг з протоколу засідання Комісії від 29 лютого 2024 року №133 (арк. спр. 9).
Уважаючи відмову у видачі позивачу посвідчення «Потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б», остання за захистом своїх прав звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ (зі змінами, далі - Закон №796-ХІІ) для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: особа з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 11 Закону №796-ХІІ до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать: особи, які досягли повноліття, з числа зазначених у статті 27 цього Закону, та яким у дитячому віці встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, за умови проходження переогляду у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії відповідно до частини п'ятої статті 17 цього Закону.
Крім осіб, зазначених у частині першій цієї статті, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать неповнолітні діти, зазначені у статті 27 цього Закону. Після досягнення повноліття (в разі одруження або влаштування на роботу в передбачених чинним законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням відповідно з часу одруження або влаштування на роботу) визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи провадиться на умовах, визначених частиною першою цієї статті, а щодо потерпілих, зазначених у пункті 6 частини першої цієї статті, визначення категорії провадиться відповідно до пункту 1 частини першої статті 14 цього Закону (частина друга статті 11 Закону №796-ХІІ).
Згідно із статтею 27 Закону №796-ХІІ до дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, належать неповнолітні діти, які: 1) евакуйовані із зони відчуження, у тому числі діти, які на момент евакуації знаходились у стані внутріутробного розвитку; 2) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше одного року у зоні безумовного (обов'язкового) відселення; 3) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше двох років у зоні гарантованого добровільного відселення; 4) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше трьох років у зоні посиленого радіоекологічного контролю; 5) народились після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері мав підстави належати до категорії 1, 2 або 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, або народжені матір'ю, яка на час настання вагітності або під час вагітності мала підстави належати до категорії 1, 2 або 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи; 6) хворі на рак щитовидної залози незалежно від дозиметричних показників, а також хворі на променеву хворобу; 7) одержали дозу опромінення щитовидної залози внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка перевищує рівні, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
За приписами частини першої статті 12 Закону №796-ХІІ причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Відповідно до частин першої, третьої, четвертої статті 65 Закону №796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Дітям, які не досягли повноліття, посвідчення видаються на загальних підставах та вручаються батькам. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Згідно із пунктом 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року №551 (далі - Порядок №551), особам з інвалідністю з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, видаються посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (категорія 1) серії Б синього кольору.
Пунктом 8 Порядку №551 передбачено, що особам, зазначеним у статті 27 Закону, категорії встановлюються після досягнення повноліття (в разі одруження або укладення трудового договору в передбачених законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням відповідно з дати реєстрації шлюбу або укладення трудового договору згідно із законодавством) відповідно до статті 14 Закону, а посвідчення видаються згідно з цим Порядком.
За правилами пункту 11 Порядку №551 посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).
Отже, аналіз вказаних вище нормативно-правових актів свідчить, що до потерпілих від Чорнобильської АЕС відносяться особи, які досягли повноліття, з числа зазначених в статті 27 Закону №796-ХІІ, яким спеціалізованою медико-соціальною комісією встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Вказані висновки щодо застосування норм права викладені також у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21 лютого 2018 року у справі №826/3650/17, від 30 жовтня 2018 року у справі №826/13094/16 та від 28 січня 2021 року у справі № 826/14053/16 та в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України враховуються при вирішенні даного спору.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 мала статус дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням від 18 лютого 1994 року серії НОМЕР_1 (арк. спр. 10).
Відповідно до експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії від 18 січня 2024 року №30188 захворювання ОСОБА_1 пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи (арк. спр. 8).
Позивачу встановлена друга група інвалідності (причина - захворювання визване впливом аварії на ЧАЕС) відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 22 лютого 2024 року серії 12 ААГ №588863 (арк. спр. 7).
Оскільки причиною захворювання, яке призвело до інвалідності позивача, є вплив аварії на ЧАЕС, що встановлено медичною комісією, тому суд дійшов висновку про те, що позивач набув право на встановлення їй статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії.
Суд відхиляє доводи відповідача щодо відсутності у позивача права на встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, через не встановлення у дитячому віці причинного зв'язку інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, оскільки дана обставина не спростовує наявності причинного зв'язку між захворюванням та впливом Чорнобильської катастрофи, з огляду на документальне підтвердження цього факту Львівською регіональною міжвідомчою експертною комісією. При цьому, суд враховує аналогічні висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21 лютого 2018 року у справі №826/3650/17, від 30 жовтня 2018 року у справі №826/13094/16 та від 28 січня 2021 року у справі № 826/14053/16.
Розпорядженням голови Волинської ОДА від 10 серпня 2018 року №515 утворено Регіональну комісію та затверджено Положення про неї (арк. спр. 49).
Так, пунктом 3 Положення про Регіональну комісію визначено, що одним із основних завдань Регіональної комісії є прийняття з дотриманням вимог законодавства рішень щодо видачі (відмови у видачі, вилучення) відповідних посвідчень (арк. спр. 52-54).
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що позивач набула право на встановлення їй статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, а рішенням Регіональної комісії, оформленим протоколом від 29 лютого 2024 року №133, було безпідставно відмовлено у видачі позивачу посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Відтак, суд дійшов висновку про те, що оскаржуване рішення Регіональної комісії, оформлене протоколом від 29 лютого 2024 року №133, не відповідає критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, та порушує права позивача, тому з метою повного та ефективного захисту порушених прав позивача, виходячи із наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, взаємопов'язані позовні вимоги належить задовольнити шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправним та скасування рішення регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, оформлене протоколом від 29 лютого 2024 року №133, про відмову у видачі ОСОБА_1 посвідчення «Потерпілого від Чорнобильської катастрофи» (категорія 1) серії Б та зобов'язання видати позивачу посвідчення «Потерпілого від Чорнобильської катастрофи»(категорія 1) серії Б.
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат пов'язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 244-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ) до Департаменту соціальної та ветеранської політики Волинської обласної державної адміністрації (43027, Волинська область, місто Луцьк, майдан Київський, 9, ідентифікаційний код юридичної особи 03192135), Волинської обласної військової адміністрації (43027, Волинська область, місто Луцьк, майдан Київський, 9, ідентифікаційний код юридичної особи 13366926) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, Волинської обласної військової адміністрації, оформлене протоколом від 29 лютого 2024 року №133, в частині відмови у видачі ОСОБА_1 посвідчення «Потерпілого від Чорнобильської катастрофи» (категорія 1) серії Б.
Зобов'язати Волинську обласну державну адміністрацію видати ОСОБА_1 посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (категорія 1) серії Б.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.І. Смокович