Справа № 761/16107/24
Провадження № 3/761/3994/2024
09 липня 2024 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Мєлєшак О.В., за участю секретаря Кулініч Т.О., прокурора Дяченка В., особи відносно якої складено протокол ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, що надійшли з Департаменту внутрішньої безпеки НП України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за ч.4 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді поліцейського взводу №1 роти № 6 ППОП №2 ГУНП у місті Києві, будучи ознайомлений з вимогами антикорупціиного законодавства, усвідомлюючи свою приналежність до служби в поліції, а також обов'язки, пов'язані з цим, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 даного Закону, припинивши 07.11.2023 виконання функцій держави, 01.02.2024 о 11:14, несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (при звільнені), за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, шляхом заповнення електронної форми на офіційному веб- сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, через власний персональний кабінет суб'єкта декларування, у системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 визнав свою вину частково.
Прокурор уважав доведенною вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного із корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, просив накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу.
Суд, заслухавши особу відносно якої складено протокол, думку прокурора щодо наявності підстав для притягнення особи до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
Відповідно до витягу з Наказу ГУНП у м. Києві № 1428 о/с від 22.08.2023 ОСОБА_1 , було призначено на посаду поліцейського взводу 1 роти № 6 ППОП №2 ГУНП у м. Києві та присвоєно спеціальне звання рядовий поліції.
Відповідно до ст. 64 «Про Національну поліцію» ОСОБА_1 склав присягу на вірність Українському народові.
При прийнятті на службу до Національної поліції ОСОБА_1 підписав форму інструктажу з основних положень Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до витягу з Наказу ГУНП у м. Києві № 1960 о/с від 07.11.2023 ОСОБА_1 з 07.11.2023 звільнено зі служби в поліції відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (через службову невідповідність).
Під час несення служби ОСОБА_1 ознайомлювався з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», які покладені на працівників поліції.
Статтею 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Пунктом 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, - що правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною ч. 1 ст. З цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно- правову відповідальність.
Діяльність ППОП №2 ГУНП у м. Києві регулюється Положенням про полк поліції особливого призначення №2 Головного управління Національної поліції у м. Києві, затвердженого наказом ГУНП від 10.12.2018 № 1608 (в редакції Наказу ГУНП № 1985 від 13..10.2023.
Розділом 1 Положення, передбачено, що полк у своїй діяльності керується Конституцією України, Кримінальним кодексом України, Кримінальним процесуальним кодексом України, Законами України «Про Національну поліцію», «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві», «Про боротьбу з тероризмом», іншими законами України, указами Президента України та постановами Врховної Ради України, актами, які регулюють діяльність Національної поліції України, Положенням про підрозділи поліції особливого призначення затвердженим наказом МВС України від 04.12.2017 № 987 та цим Положенням.
Відповідно до п. п. «з», п. 1,ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», поліцейський взводу № 1 роти № 6 ППОП №2 ГУНП у м. Києві рядовий поліції ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією.
Відповідно до Закону України від 03.03.2022 № 2115-ІХ у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Верховна Рада України установила, що фізичні особи подають документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період обов'язку подати документи.
Прикінцевими положеннями Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Відповідно до даних офіційного веб-сайту Верховної Ради України Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності
12.10.2023.
Таким чином, з 12.10.2023 здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України «Про запобігання корупції» • зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) відновлено у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням' особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Відповідно, до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до пп. 2 п. 2 Розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Порядок), затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 449/21 від 23.07.2021 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 987/36609 від 29.07.2021 та аналогічного за змістом наказу НАЗК № 252/23 від 08.11.2023 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 1965/41021 від 13.11.2023 встановлено, що декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - протягом ЗО днів з дня припинення діяльності.
Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.
Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду
Декларація при звільненні не подається у таких випадках:
- особа, яка припинила здійснення діяльності на одній посаді, продовжує здійснювати діяльність на іншій посаді;
- особа, яка припинила здійснення діяльності, упродовж 30 днів з дня припинення діяльності знову розпочала здійснення діяльності.
Втрата статусу суб'єкта декларування у зв'язку із внесенням змін до закону або статусу юридичної особи публічного права не вважається припиненням діяльності та не зобов'язує особу подавати декларацію будь-якого виду.
Водночас в абз. 1 п. 2 Порядку перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 539/21 від 20.08.2021 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 1303/36925 від 06.10.2021, визначено, що припиненням діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, є останній день виконання суб'єктом декларування зазначених функцій.
Також, пп. 2 п. 1 розділу І «Роз'яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) № 4 від передбачено, що декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності.
Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.
Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру, крім декларації кандидата на посаду (абз. 2 пп. 2 п. 2 розд. II Порядку, затвердженого наказом НАЗК № 449/21 та в подальшому - № 252/23).
Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у п.п. «а» та «в» п. 2 ч. 1 ст. З Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, п.п. «а» та «в» п. 2 ч. 1 ст. З Закону.
Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.
Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень відповідно до п. 5 ч. 1 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно- правових актів, що зазначено у ч. 5 ст. 12 Закону. Так, згідно п. п. 1 п. 1 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України за № 958/29088 від 15.07.2016 та із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 1 від 18.08.2016, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України за № 1153/29283 від 19.08.2016 і набрало чинності з 23.08.2016, Національне агентство з питань запобігання корупції визначило, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи.
Крім цього, зазначена у пункті 1 цього ж рішення декларація «повідомлення) подається згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб - сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування (за текстом - Реєстр), ОСОБА_1 , 01.02.2024 подав декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, тоді коли повинен був подати вказану декларацію не пізніше, як до 00:00:00 год. 08 грудня 2023 року.
З 22.08.2023 ОСОБА_1 проходив службу на посаді поліцейського взводу №1 роти № 6 ППОП №2 ГУНП у місті Києві, а 07.11.2023 останнього було звільнено з Національної поліції України через службову невідповідність, відповідно до Наказу Національної академії внутрішніх справ від 20.10.2023 № 1416, довідки управління логістики та матеріально-технічного забезпечення від 30.10.2023 № 163.
Також 27.10.2023 у відділенні кадрового забезпечення ППОП №2 ГУНП у м- Києві ОСОБА_1 ознайомлено під підпис з «Пам'яткою застереженням, для працівників поліції та державних службовців, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільненні та порядок подачі декларації при звільненні, в яких розясненно порядок та послідовність дій при поданні декларації та термінів їх подання.
Відповідно до інформації наданої НАЗК, а саме про послідовність ДІЙ користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 у період з 07.11.2023 по 01.02.2024, останній працював з реєстром 31.01.2024, 01.02.2024.
Згідно публічної частини реєстру декларацій, ОСОБА_1 06.06.2023 подав декларацію кандидата на посаду, 01.02.2024 здійснив подання декларації при звільненні, а 31.03.2024 подав декларацію за період 2023 року.
Таким чином, встановлено, що ОСОБА_1 у порушення вимог в порушення вимог
абз. 1 ч. 2 ст. 45 даного Закону, припинивши 07.11.2023 виконання функцій держави, 01.02.2024 о 11:14, несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (при звільнені), за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
У зв'язку із зазначеним, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 своїми діями вчинив адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Обставин, які б пом'якшували або обтяжували відповідальність особи за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Враховуючи особу, що вчинив правопорушення, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, суддя дійшов висновку, що ОСОБА_1 необхідно визнати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.4 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу, передбаченого санкцією статті у мінімальному розмірі, що становить 50 (п'ятдесят) неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
З урахуванням вимог ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладання адміністративного стягнення, сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Враховуючи викладене, керуючись ст.. 40-1, ч.1 ст.172-6, 221, 279-280, 283-285 Кодексу України про Адміністративні правопорушення, Закону України «Про запобігання корупції»,
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень на користь держави.
Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше, як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови або внесення подання прокурором, не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення. У разі не сплати правопорушником штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання правопорушника, роботи або місцем знаходження його майна.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого ст. 32 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду м. Києва протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги через Шевченківський районний суду м. Києва.
Суддя: