Справа № 587/2840/24
08 серпня 2024 рокусуддя Сумського районного суду Сумської області Вортоломей І.Г., розглянувши матеріали, які надійшли від ВП №4 (м. Суми) Сумського РУП ГУНП в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки Сумської області, Сумського району с. Терешківка, зареєстрованої та проживаючої: АДРЕСА_1 , непрацюючої, паспорт НОМЕР_1 , виданий 19 жовтня 2016 року, РНОКПП: НОМЕР_2 ,
за ч. 3 ст. 178 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №191993 від 02 серпня 2024 року - 02 серпня 2024 року о 16:00 год ОСОБА_1 біля будинку 20 по вул. Шкільна перебувала у п'яному вигляді: млява мова, хитка хода, брудний та розстебнутий одяг, своїми виглядом ображала людську гідність та громадську мораль, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 178 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, про що свідчить її особистий підпис у відповідній графі протоколу про адміністративне правопорушення, заяв і клопотань він неї не надходило.
Згідно зі ст. 268 КУпАП вважаю за можливе справу розглянути без її участі.
Частина 3 ст. 178 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті (розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль), вчинених особою, яка двічі протягом року піддавалась адміністративному стягненню за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або появу в громадських місцях у п'яному вигляді.
Всупереч зазначеним правовим нормам у фабулі протоколу відсутнє посилання на те, що останню двічі протягом року було піддано адміністративному стягненню за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або появу в громадських місцях у п'яному вигляді за ст.178 КУпАП.
Крім того, не надано достатніх доказів притягнення ОСОБА_1 двічі упродовж року до адміністративної відповідальності за ст. 178 КУпАП. В матеріалах справи наявна лише одна копія постанови про накладення стягнення, а саме постанова серії ГБВ №612215 від 10 вересня 2023 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.178 КУпАП (адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 51 грн.).
Зокрема, положення ч. 1 ст. 178 КУпАП свідчить про те, що складом вказаного правопорушення є вчинення альтернативних дій, в тому числі розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв у визначених та інших заборонених законом місцях або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль.
Поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль є окремим діянням зазначеного правопорушення, оскільки п'яний вигляд особи у такому випадку має не відповідати загальним уявленням про мораль, нормальний уклад життя в суспільстві, та інші аспекти етичної поведінки людини, вражати стороннього спостерігача.
При цьому перебування особи у такому стані має бути доведено відповідними доказами, оскільки у протилежному випадку при виявленні будь-яких ознак сп'яніння у громадян (запах, почервоніння очей, млява мова тощо) відповідні правоохоронні органи мали би безпідставні формальні підстави притягнути таку особу за появу в громадських місцях у п'яному вигляді.
Однак, в матеріалах справи відсутні докази того, що ОСОБА_1 своїми діями, а саме п'яним виглядом дійсно ображала людську гідність і громадську мораль, у фабулі протоколу не міститься конкретних даних, в якому саме громадському місці було перебування у п'яному вигляді, не надано жодних показів свідків чи фото, відео доказів.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Стаття 62 Конституції України передбачає, що обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Аналогічного роду положення закріплено в ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, які зводяться до того, що кожен вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за умови відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Оцінивши надані докази суд приходить до висновку про відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 178 КУпАП у зв'язку із чим провадження відносно неї підлягає закриттю.
Керуючись ст. ст. 7, 9, 178, 247, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 - закрити за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 178 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Сумський районний суд Сумської області.
Суддя І.Г. Вортоломей