Справа № 342/930/24
Провадження № 3/342/315/2024
07 серпня 2024 року м. Городенка
Городенківський районний суд Івано-Франківської області у складі судді Гайдич Р.М. розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка отримана від ВП №2 (м.Городенка) Коломийського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, зареєстровану по АДРЕСА_1 , не працюючу, одружену, на утриманні має малолітніх дітей,
за ч.1 ст.184 КУпАП,
ОСОБА_1 ухилилася від виконання обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дитини.
Правопорушення було скоєно за наступних обставин.
06.07.2024 о 18-09 год. по вул.І.Франка,19, с.Прикмище ОСОБА_1 ухилилася від виконання передбачених ст.150 Сімейного кодексу України, ст.12 ЗУ «Про охорону дитинства» обов'язків щодо забезпечення належних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, в наслідок чого її діти - дочка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та син ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживають в неналежних умовах, не доглянуті.
В судові засідання призначені по справі на 23.07.2024 та на 07.08.2024 ОСОБА_4 не прибула. Про час і місце розгляду справи повідомлялась у передбачений законодавством спосіб. Будь-яких клопотань від ОСОБА_4 які б перешкоджали розгляду справи без її участі до суду від неї не надходило.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, зазначає наступне.
При прийнятті рішення за наслідками розгляду справи суд враховує практику Європейського Суду з прав людини про те, що процесуальні особливості справ про адміністративні правопорушення прирівнюються до кримінального процесуального законодавства.
Так, згідно із статтею 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції,у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Особу може бути визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення виключно в разі встановлення в її діянні всіх ознак складу інкримінованого їй адміністративного правопорушення, тобто наявність усіх необхідних елементів об'єктивних та суб'єктивних ознак, які характеризують діяння як правопорушення. Відсутність одного з елементів юридичних ознак складу правопорушення не утворює складу правопорушень.
За змістом ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Законом України «Про охорону дитинства» визначено, що батьки або особи, які їх замінюють, зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Закон передбачає, що виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. Тому неналежне виховання неповнолітньої дитини - це правопорушення батьків і, як наслідок, настання відповідальності. Обов'язки батьків висвітлені в ст.150 Сімейного кодексу України, згідно якої батьки зобов'язані: виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя та поважати дитину. За невиконання або неналежне виконання обов'язків щодо виховання дітей батьки можуть бути притягнені до різних видів юридичної відповідальності.
За ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей настає відповідальність за ч.1 ст.184 КУпАП
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адмінправопорушення доводиться даними, що містяться:
- в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №206115 від 06.07.2024, де викладено обставини правопорушення, а в своїх поясненнях ОСОБА_4 зазначила «з протоколом згідна ознайомлена більше такого не повториться».;
- рапортах працівників поліції;
- поясненнях ОСОБА_4 від 06.07.2024 де вона зазначила, що вона 06.07.2024 перебувала на ставку в с.Прикмище де із своїми знайомими розпивала спиртні напої, діти самі знаходились дома.
- в акті обстеження житлово-побутових умов зазначено, що діти недоглянуті, голодні.
ОСОБА_1 є матір'ю малолітнього сина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 . згідно даних свідоцтва про народження НОМЕР_1 та дочки ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 . згідно даних свідоцтва про народження НОМЕР_2 .
13.05.2023 ОСОБА_1 (дошлюбне ОСОБА_5 ) зареєструвала шлюб і змінила прізвище.
Вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад адмінправопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП.
Обираючи адміністративне стягнення правопорушниці враховую характер вчиненого правопорушенння, особу порушниці, яка є мамою двох малолітніх дітей, ніде не працює, одружена, судом враховується і ступінь її вини, те, що вона раніше до адмінвідпоідальності за аналогічні правопорушення не притягувалась, тому приходжу до переконання, що їй слід призначити адміністративне стягнення у виді попередження.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП особа, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачує судовий збір у розмірі, визначеному п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір».
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 23, 30-1, 33-36, 40-1, 184, 221, 283-287, 289, 294 КУпАП,-
Визнати ОСОБА_1 винною у скоєні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП та призначити адміністративне стягнення у виді попередження.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 грн. 60 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Івано-Франківського апеляційного суду через Городенківський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя: Гайдич Р. М.