07 серпня 2024 рокум. ПолтаваСправа № 440/8682/24
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Супрун Є.Б., перевіривши обставини усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в особі Відділу примусового виконання рішень ( код ЄДРПОУ 43316700; вул. Героїв-пожежних, 13, м. Полтава, 36014 ) про визнання протиправною та скасування постанови,
18.07.2024 адвокат Рак Артем Сергійович, здійснюючи представництво інтересів позивача ОСОБА_1 , звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Ніколенко Станіслава Васильовича, в якому просив суд визнати протиправною та скасувати постанову від 25.06.2024 про закінчення виконавчого провадження №74509232 та зобов'язати державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Ніколенко Станіслава Васильовича та відновити виконавче провадження №74509232.
Мотивуючи заявлені вимоги, адвокат вказує на обставини порушення прав позивача у виконавчому провадженні №74509232 з примусового виконання виконавчого листа, виданого Полтавським окружним адміністративним судом у справі №440/12262/23, з огляду на обставини закінчення виконавчого провадження без його фактичного виконання.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 23.07.2024 позовну заяву було залишено без руху та роз'яснено необхідність усунення виявлених недоліків шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду доказів сплати судового збору у розмірі 968,96 грн або доказів на підтвердження обставин звільнення від сплати судового збору, а також привести коло відповідачів у відповідність до вимог ч. 3 ст. 287 КАС України.
02.08.2024 представник позивача надав заяву про усунення недоліків разом з доказами сплати судового збору у розмірі, визначеному судом, просив прийняти до розгляду заяву про усунення недоліків та відкрити провадження у справі №440/8682/24 вже за позовною заявою заявою адвоката Рака Артема Сергійовича, який діє від імені та в інтересах ОСОБА_1 , до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в особі Відділу примусового виконання рішень про визнання протиправною та скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії.
За таких обставин позовну заяву слід визнати такою, що відповідає вимогам статей 160, 161 КАС України, подана з дотриманням правил підсудності. Підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження на даній стадії відсутні.
Вирішуючи питання про склад учасників справи суд також враховує обставини того, що цей спір, стосується питання правомірності дій державного виконавця щодо закінчення виконавчого провадження №74509232, а тому, у разі скасування спірної постанови, рішення суду вплине на обсяг прав і обов'язків боржника у цьому виконавчому провадженні.
Боржником за вказаним виконавчим провадженням є Головне управління ДФС у Полтавській області.
З'ясовуючи питання щодо доцільності залучення вказаної юридичної особи суддя з'ясував, що зазначена особа донині перебуває у стані припинення. Натомість постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу. Цією ж постановою передбачено, що Державна податкова служба України та Державна митна служба України є правонаступниками прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби України у відповідних сферах діяльності.
Відповідно до пункту 12 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 №1074, орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Кабінетом Міністрів України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №682-р погоджено пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227 “Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України” функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
Наказом Головного управління ДПС у Полтавській області від 29.08.2019 №7 розпочато виконання Головним управлінням ДПС у Полтавській області функцій і повноважень Головного управління ДФС у Полтавській області.
Пунктом 1 Положення про Головне управління ДПС у Полтавській області, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12.07.2019 №14, визначено, що Головне управління ДПС у Полтавській області є правонаступником усіх прав та обов'язків Головного управління ДФС у Полтавській області.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" передбачено ліквідацію як юридичних осіб публічного права територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, до якого, у тому числі, включено Головне управління ДПС у Полтавській області.
Абзацами 3 та 4 пункту 2 вказаної Постанови установлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій; права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
Наказом ДПС України від 30.09.2020 №529 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком, до якого, крім інших, включено Головне управління ДПС у Полтавській області.
Наказом ДПС України від 24.12.2020 №755 "Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій" розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС України, утвореними як її відокремлені підрозділи, повноважень і функцій територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893.
З огляду на викладене суддя приходить до висновку про необхідність залучення до участі у розгляді цієї справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головного управління ДПС у Полтавській області, яке є правонаступником Головного управління ДФС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39461639) - боржника у виконавчому провадженні №74509232.
Враховуючи характер спірних правовідносин, склад учасників та предмет доказування, що не вимагають проведення підготовчого провадження або виклику учасників справи у судове засідання, ця справа може бути розглянута без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) з урахуванням особливостей визначених статтею 287 вказаного Кодексу.
Частиною четвертою статті 9 КАС України передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Тож з метою повного та всебічного з'ясування обставин справи від Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції слід витребувати засвідчену належним чином копію матеріалів виконавчого провадження №74509232.
З урахуванням з'ясованих обставин, керуючись статтями 9, 52, 160, 161, 171, 262, 287 Кодексу адміністративного судочинства України,
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі №440/8682/24 за позовом ОСОБА_1 до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в особі Відділу примусового виконання рішень про визнання протиправною та скасування постанови.
Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Головне управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ ВП 44057192; вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000).
Призначити справу до розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позов тривалістю п'ятнадцять днів з моменту отримання повідомлення про цю ухвалу та повідомити про його обов'язок надіслання копії відзиву на адресу позивача з наданням відповідних доказів до суду.
Встановити третій особі семиденний строк з дня отримання повідомлення про цю ухвалу для надання пояснень щодо позову разом з усіма доказами, на яких ґрунтуються пояснення, якщо такі докази не надані позивачем, та документами, що підтверджують факт надіслання (надання) пояснень і доданих до них документів іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) пояснень до суду.
Зобов'язати Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) протягом двох днів з дня отримання повідомлення про цю ухвалу надати до суду засвідчену належним чином копію матеріалів виконавчого провадження №74509232, а також будь-які інші документи, які на думку відповідача мають значення для розгляду справи.
Справа розглядатиметься суддею одноособово.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за адресою: http://adm.pl.court.gov.ua/sud1670/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Є.Б. Супрун