07 серпня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/2736/24
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Костенко Г.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 11.04.2024 у справі №440/2736/24 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо обмеження максимальним розміром пенсійних виплат ОСОБА_1 з 01.03.2024. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити виплату нарахованої ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2024 з урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", без обмеження її максимальним розміром, із врахуванням раніше виплачених сум.
25.07.2024 до суду надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 11.04.2024 у справі №440/2736/24, в якій представник позивача просить: встановити судовий контроль за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.04.2024 у справі №440/2736/24, а саме: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати до суду в десятиденний строк звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2024 року по справі №440/2736/24.
Заява мотивована тим, що рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.04.2024 у справі №440/2736/24 не виконано, а тому є підстави для встановлення судового контролю за виконанням рішення.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.07.2024 заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду призначено до розгляду у письмовому провадженні. Витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області інформацію щодо виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.04.2024 у справі №440/2736/24, докази на підтвердження виконання рішення.
02.08.2024 до суду надійшла інформація від ГУ ПФУ в Полтавській області, у якій пенсійний орган повідомив про те, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.04.2024 у справі №440/2736/24 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.03.2024 з урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", без обмеження її максимальним розміром, та нараховано доплату пенсії за період з 01.03.2024 по 31.05.2024 у розмірі 4821,60 грн.
Суд, оцінюючи наявність підстав для встановлення судового контролю, дійшов наступних висновків.
Статтею 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Відповідно до частин першої та другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п'ятою статті 19 Закону України від 23.02.2006 №3477-IV Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
У пункті 40 рішення Європейського Суду з прав людини по справі «Горнсбі проти Греції» суд наголосив, що, відповідно до усталеного прецедентного права, пункт 1 статті 6 гарантує кожному право на звернення до суду або арбітражу з позовом стосовно будь-яких його цивільних прав та обов'язків. Таким чином, ця стаття проголошує "право на суд", одним з аспектів якого є право на доступ, тобто право подати позов з приводу цивільно-правових питань до суду. Однак це право було б ілюзорним, якби правова система Договірної держави допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося на шкоду одній із сторін. Важко собі навіть уявити, щоб стаття 6 детально описувала процесуальні гарантії, які надаються сторонам у спорі, - а саме: справедливий, публічний і швидкий розгляд, - і водночас не передбачала виконання судових рішень. Якщо вбачати у статті 6 тільки проголошення доступу до судового органу та права на судове провадження, то це могло б породжувати ситуації, що суперечать принципу верховенства права, який Договірні держави зобов'язалися поважати, ратифікуючи Конвенцію. Отже, для цілей статті 6 виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина "судового розгляду".
Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності,- за її межами.
Згідно з частинами 1, 2, 4 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено процесуальний механізм реалізації конституційного принципу обов'язковості судового рішення у формі встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом подання відповідачем-суб'єктом владних повноважень звіту про виконання судового рішення.
При цьому встановлення судового контролю є допустимим і після ухвалення судового рішення справі.
Такий висновок узгоджується із позицією Великої Палати Верховного Суду від 20.06.2018 у справі №800/592/17.
Судом встановлено, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.04.2024 у справі №440/2736/24 ГУ ПФУ в Полтавській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023, основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення (вислуга років 36) у розмірі 16920 грн, з урахуванням індексації 22288,80 грн; з урахуванням доплати: 2000,00 грн - відповідно до постанови КМУ №713 від 14.07.2021 (згідно рішення суду); 944,40 грн - прирівнені до інвалідів війни 2 групи інвалід війни 2 гр. (ст.7) (з 01 по 30); 50,00 грн - інвалід війни 2 гр./при виконанні обов'язків в/с; підсумок пенсії (з надбавками): 30480,40 грн. Розмір пенсії не обмежено.
Згідно з розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №1603006452 за Дорученням №Д ФП1603006452/34, сума виплати становить 4821,60 грн.
Суд зауважує, що у резолютивній частині рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.04.2024 у справі №440/2736/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити виплату нарахованої ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2024 з урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", без обмеження її максимальним розміром, із врахуванням раніше виплачених сум.
Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснено перерахунок пенсії позивача на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.04.2024 у справі №440/2736/24, відповідно до резолютивної частини.
Відтак заява представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №440/2736/24 не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 248, 256, 294, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви представника представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Копію ухвали надіслати заявнику та Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення ухвали до Другого апеляційного адміністративного суду.
Головуючий суддя Г.В. Костенко