07 серпня 2024 р. № 400/14292/23
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бульби Н.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївська водна компанія", вул. Степова, 1/2, с. Галицинове, Миколаївська обл., Миколаївський р-н, 57286,
до Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001,
провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 11.05.2023 № 000027610410, від 24.07.2023 № 0000055470410, № 55920410
Товариство з обмеженою відповідальністю «Миколаївська водна компанія» (далі - позивач) звернулось до адміністративного суду з вимогами визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 11.05.2023 № 000027610410, від 24.07.2023 № 0000055470410, від 24.07.2023 № 55920410.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами камеральної перевірки встановлено порушення щодо невчасного подання податкової звітності з податку на прибуток підприємств за 2022, 2023 роки, за результатами яких прийняті оскаржувані податкові повідомлення-рішення. Позивач зазначає, що акт перевірки ним не був отриманий вчасно, заперечення, подані на акт перевірки не були враховані під час винесення оскаржуваних рішень. Водночас, неврахування контролюючим органом при прийнятті податкового повідомлення - рішення своєчасно поданих заперечень до акту перевірки є підставою для його скасування. Крім того зазначає, що приписи п. 52.1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України передбачають відсутність відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних впродовж усього терміну дії карантину, вказана норма є чинною та не скасована. Отже підстави для застосування штрафу відсутні.
Відповідач надіслав відзив, заперечує проти задоволення позову. На обґрунтування своєї позиції зазначає, що відповідно до пункту 11 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).
На період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу. Товариство з обмеженою відповідальністю «Миколаївська водна компанія» до контролюючого органу заяву щодо неможливості виконання податкових обов'язків, визначених у підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, не подавало.
Ухвалою від 25.12.2023 суд відкрив провадження у справі. Враховуючи воєнний стан та ведення бойових дій на території Миколаївської області, з метою безпеки учасників судового процесу, суд не призначав судового засідання, та розглянув справу без виклику сторін (в порядку письмового провадження).
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.
ГУ ДПС у Миколаївській області проведено камеральну перевірку щодо своєчасності подання податкової декларації з податку на прибуток за 2021 рік товариства з обмеженою відповідальністю «Миколаївська водна компанія». Перевіркою встановлено порушення за несвоєчасно подану податкову декларацію за 2021 рік та складено акт від 11.04.2023, який направлено рекомендованим листом позивачу. На підставі виявлених порушень відповідач виніс винесено податкове повідомлення - рішення від 11.05.2023 №000027610410 про сплату штрафних санкцій у сумі 340,00 грн.
За результатом проведеної камеральної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Миколаївська водна компанія» складено акт від 23.05.2023 № 3525/14-29-04-10-09/38979801, яким встановлено порушення за несвоєчасне подання податкових декларацій за березень-грудень 2022 року, лютий 2023 року та винесено податкове повідомлення - рішення від 24.07.2023 № 55920410 зі сплати штрафних санкцій у розмірі 12240,00 грн.
Актом перевірки від 11.07.2023 № 5492/14-29-04-10-09-38979801 встановлено порушення вимог податкового законодавства, а саме несвоєчасна реєстрація податкових накладних, за результатом якого винесено податкове повідомлення - рішення від 24.07.2023 № 0000055470410 зі сплати штрафних санкцій у сумі 4080,00 грн.
Позивач не погодився із податковими повідомленнями - рішеннями, що і стало підставою для звернення до суду з позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, які справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно з пунктом 86.1 статті 86 Податкового кодексу України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності).
Відповідно до пункту 86.7 статті 86 Податкового кодексу України у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки).
Такі заперечення, додаткові документи і пояснення є невід'ємною частиною матеріалів перевірки.
Акт перевірки, заперечення до акта перевірки та/або додаткові документи і пояснення, у разі їх подання платником податку у визначеному цим пунктом порядку (далі - матеріали перевірки), розглядаються комісією такого контролюючого органу з питань розгляду заперечень та пояснень до актів перевірок (далі - комісія з питань розгляду заперечень), яка є постійно діючим колегіальним органом контролюючого органу. Склад комісії та порядок її роботи затверджуються наказом керівника контролюючого органу.
Розгляд матеріалів перевірки здійснюється комісією з питань розгляду заперечень контролюючого органу протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів і пояснень відповідно до цього пункту (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у запереченнях, додаткових документах та поясненнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Згідно матеріалів справи, позивач посилається на порушення процедури прийняття повідомлень - рішень. Зазначає, що акт перевірки від 11.04.2023(на підставі якого винесено ППР від 11.05.2023№ 000027610410) направлено позивачу та вручено 21.04.2023, проте позивач заперечує, що на поштовому відправленні міститься підпис його посадових осіб. Щодо оскаржуваного ППР від 24.07.2023 № 55920410, то воно прийнято також без можливості на ознайомлення з актом перевірки та подання заперечень.
Як встановлено судом, позивачу були направлені рекомендованою кореспонденцією акти перевірки від 23.05.2023 року (повернувся за закінченням терміну зберігання), від 11.04.2023 (отриманий 21.04.2023, про що свідчить відмітка у поштовому відправленні), від 11.07.2023 (отриманий 13.07.2024, про що свідчить інформація з відстеження відправлення).
Відповідно до п. 42.2 ст. 42 ПКУ документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Отже, акти камеральної перевірки ТОВ «Миколаївська водна компанія» були направлені позивачу рекомендованою кореспонденцією відповідно до вимог чинного законодавства, а тому відсутні підстави вважати, що було порушено право позивача на подання заперечень до акту перевірки.
Водночас, за результатом камеральної перевірки, контролюючим органом встановлено порушення позивачем вимог податкового законодавства в частині несвоєчасності подання податкової звітності з податку на додану вартість за березень-грудень 2022 року, січень, лютий 2023 року; з податку на прибуток за перший квартал 2022 року, перше півріччя 2022 року, три квартали 2022 року, 2022 рік; несвоєчасності подання податкової декларації з податку на прибуток за 2021 рік.
Відповідно до п. 137.4 ст.137 ПКУ податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених п. 137.5 ст.137 ПКУ є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік.
Враховуючи норми п. 137.4 ст.137 ПКУ для ТОВ ТК "МВК" встановлено квартальний податковий (звітний) період.
Відповідно до п. 49.2 ст. 49 ПКУ платник податків зобов'язаний за кожний звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до ПКУ подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.
Згідно з підпунктом 49.18.6. п.49.18 ст.49 ПКУ податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на прибуток, для податкової декларації , яка розраховується наростаючим підсумком за рік, - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Враховуючи норми п.п. 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, з урахуванням змін внесених Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України», який набрав чинності 03.01.2023, платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: звітності, у тому числі передбаченої п. 46.2 ст. 46 Кодексу, за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для звітності, що подасться за річний звітний (податковий) період), граничний термін подання якої припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до 1 червня 2022 року, I квартал 2022 року (для звітності, що подасться за квартальний звітний (податковий) період) та звітності за лютий-травень 2022 року (для звітності, що подасться за місячний звітний (податковий) період), за умови подання такої звітності до контролюючого органу не пізніше 20 липня 2022 року (абзац шостий п.п. 69.1 п.69 підрозділ 10 розділу XX Кодексу).
Відповідальність за несвоєчасне подання податкової декларації встановлено п. 120 ст. 120 ПКУ, а саме неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340
гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Згідно з матеріалами перевірки, граничним терміном подання податкової декларації ТОВ «Миколаївська водна компанія» за 2021 рік є 01.03.2022, проте подано її 09.02.2023, за перший квартал 2022 року - 20.07.2022, перше півріччя 2022 року - 09.08.2022, три квартали 2022 року - 09.11.2022, 2022 рік - 01.03.2023, тобто з порушенням строку реєстрації.
Отже, за результатами проведеної камеральної перевірки податкові повідомлення -рішення від 11.05.2023 № 000027610410, від 24.07.2023 № 0000055470410 винесені правомірно, відповідно до вимог чинного законодавства.
Щодо прийнятого податкового повідомлення - рішення від 24.07.2024 № 55920410 суд зазначає, що перевіркою встановлено порушення строків реєстрації податкових накладних, а саме: за березень-грудень 2022 року подано на реєстрацію - 15.04.2023, за січень-лютий 2023 року - 20.04.2023.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 розділу V Кодексу реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, зокрема: - для податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; - для податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; - для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені; - для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Відповідно до пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
У разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії або акцизного складу, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії або акцизні склади, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: - реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року; - реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року.
Законом України від 12 січня 2023 року №2876-ХІ «Про внесення змін до розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (далі - Закон №2876), доповнено підрозділ 2 розділу ХХ Кодексу пунктами 89 та 90, згідно з якими на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, збільшено граничні строки реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, встановлені пунктами 201.10 статті 201 Кодексу, та зменшено розміри штрафних санкцій за їх порушення, які встановлені пунктом 120-1 статті 120 Кодексу.
Визначені пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу строки реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН застосовуються до податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на період з дати набрання чинності Законом № 2876 (тобто з дати складання, починаючи з 16 січня 2023 року).
Пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу встановлено розмір штрафів за порушення платником податку граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, передбачених пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
Згідно з матеріалами перевірки, позивачем було несвоєчасно проведено реєстрацію податкових накладних та/або розрахунків коригування», згідно з якою встановлено порушення терміну реєстрації по податковим накладним/розрахункам коригування періоду складання березень-грудень 2022 року, січень-лютий 2023 року.
Отже, за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних передбачено відповідальність, про що і визначено у Акті перевірки. А тому податкове повідомлення-рішення від 24.07.2024 № 55920410 прийнято відповідно до вимог чинного законодавства.
Доводи позивача щодо незастосування штрафних санкцій під час дії мораторію суд відхиляє та зазначає, що його скасовано з 27 травня 2022 року.
Відповідно до п. 52 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються.
Водночас, Законом України від 12 травня 2022 року № 2260-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.
Отже, термін реєстрації податкових накладних за березень-грудень 2022 року, січень-лютий 2023 року, що були предметом камеральної перевірки, і їх фактична реєстрація припадають на період після скасування мораторію, що і є підставою для застосування санкцій за порушення строків реєстрації податкових накладних.
Таким чином, суд дійшов висновку, що підстави для задоволення позову відсутні.
Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.
Водночас, суд роз'яснює позивачу, що за подання цього позову передбачена сплата судового збору у сумі 2422,40 грн. Позивач сплатив судовий збір у розмірі 6441,60 грн.
Пунктом 1) ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" передбачено повернення сплаченої суми судового збору за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївська водна компанія" (вул. Степова, 1/2, с. Галицинове, Миколаївська обл., Миколаївський р-н, 57286, код ЄДРПОУ 38979801) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 44104027) відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 07.08.2024.
Суддя Н.О. Бульба