про відкриття спрощеного провадження в адміністративній справі
07 серпня 2024 рокусправа № 380/16834/24
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Желік О.М., одержавши позовну заяву ОСОБА_1 до Оброшинської сільської ради Львівського району Львівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Оброшинської сільської ради Львівського району Львівської області із вимогами:
- визнати порушення Оброшинською сільською радою мого права на звернення, а саме: - ненадання відповіді на заяву від 29.03.2024; - ненадання відповіді на заяву від 29.03.2024 своєчасно, згідно вимог ст. 20 Закону України «Про звернення громадян»;
- зобов'язати відповідача надати відповідь на заяву від 29.03.2024.
07.08.2024 від позивача до суду надійшло клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі у зв'язку з неспроможністю сплати такого збору. Так, позивач зазначає, що активно займається громадською діяльністю в напрямку посилення громадських прав сфері захисту довкілля, зокрема, поводження з відходами. Покликається на свій скрутний майновий стан, вказує, що фінансово неспроможний сплатити судовий збір. Скрутний майновий стан підтверджує: - відомостями з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків за період з першого кварталу 2023 по перший квартал 2024 року, відповідно до яких відсутні відомості щодо нарахованого та виплаченого доходу. Позивач надав: інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо відсутності у нього на праві власності речових прав та нерухомого майна; довідку АТ КБ «Приват Банк» з інформацією про те, що станом на 19.12.2023 на рахунку залишок кредитного ліміту складає 9.34 грн.; довідки з пенсійного фонду та Управління соціального захисту населення Синельнеківської РДА щодо відсутності пенсійних виплат та соціальних допомог.
Відповідно до статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно з частиною 2 статті 8 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті. Відповідно до частини першої цієї статті суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі якщо позивачем є члени малозабезпеченої сім'ї.
Суддя врахувала викладені позивачем обставини та надані докази з врахування наведених вище правових норм вважає можливим відстрочити позивачу сплату судового збору за подання цього позову - до ухвалення рішення суду у цій справі. Це рішення спрямоване на те, щоб вимога сплатити судовий збір не стала перешкодою в реалізації ОСОБА_1 права на звернення до суду за захистом своїх прав. Разом з тим суддя зауважує, що у випадку визнання позовних вимог безпідставними суд при прийнятті рішення покладе судові витрати за розгляд цієї справи на позивача.
Таким чином, розглянувши матеріали позовної заяви та поданого позивачем клопотання суддя з'ясувала, що позовна заява подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Спір виник з публічно-правових відносин, належить до компетенції адміністративних судів, предметної та територіальної підсудності Львівського окружного адміністративного суду.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 263 КАС України справи про оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію розглядаються в порядку спрощеного провадження.
З урахуванням значення справи для сторін, обраного позивачем способу захисту, категорії та незначної складності справи, обсягу та характеру доказів у справі, кількості сторін та інших учасників справи, суддя дійшла висновку про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Керуючись ст. ст. 12, 19, 22, 171, 257, 258, 260, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору за подання позову Оброшинської сільської ради Львівського району Львівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - до ухвалення рішення суду у цій справі.
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Справа розглядатиметься судом у складі судді Желік Олександри Мирославівни одноособово в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідачу встановити 15-денний строк для подання відзиву до суду з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 162 КАС України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 2 ст. 263 КАС України.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади в Україні за адресою http://adm.lv.court.gov.ua/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Желік О.М.