07 серпня 2024 рокусправа № 380/25469/23
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Пабтрейд" до Державної податкової служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Пабтрейд" (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової служби України (далі-відповідач), у якому, з урахуванням заяви від 17.11.2023, просить:
- визнати бездіяльність відповідача протиправною та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ "Пабтрейд" від 23.01.2023 № 9.
Ухвалою від 10.11.2023 позовна заява залишена без руху. Позивачу наданий строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою від 22.11.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 03.01.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Кормотех" (Покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Пабтрейд" (Продавець) укладений договір купівлі-продажу № 03/01/18, за умовами якого Продавець зобов'язується передати, а Покупець прийняти і вчасно оплатити заморожене м'ясо та субпродукти тварин та птиці.
На виконання умов Договору № 03/01/18 позивач відвантажив ТОВ "Кормотех" кістковий залишок та каркас курячий на загальну суму 188 932,50 грн із ПДВ, що підтверджується, зокрема, видатковою накладною від 23.01.2023 № РН-2309, платіжною інструкцією від 07.02.2023 № 1239 та випискою банку АТ "Кредобанк" про фактичний рух цих коштів по рахунку ТОВ "Пабтрейд" від 07.02.2023.
Наведені обставині стали підставою для подачі на реєстрацію податкової накладної від 23.01.2023 № 9 на суму 188 932,50 грн, у т.ч. ПДВ 31 488,75 грн.
13.02.2024 сформувана квитанція № 9022211072 про зупинення реєстрації податкової накладної від 23.01.2023 № 9. Позивач стверджує, що у квитанції № 9022211072, відповідач виклав неправдиву інформацію про те, що обсяг постачання товару 0207, дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 "Критеріїв ризиковості здійснення операцій".
Вказав, що фінансова діяльність ТОВ "Пабтрейд" на час спроби реєстрації податкової накладної повністю підпадає під дію пункту 3 пункту 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1165 від 11.12.2019, через що податкова накладна повинна бути зареєстрованою відповідачем на безумовній підставі.
Із наведених підстав, просить позов задовольнити повністю.
14.12.2023 відповідач надіслав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позову, з огляду на те, що позивач здійснив всі етапи стосовно реєстрації податкової накладної, зокрема, в строк встановлений п. 6 Поряду № 520 надав пояснення та копії документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію або прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН Комісією Головного управління ДПС у Львівській області з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН.
Зауважує, що за результатами розгляду наданих позивачем документів Комісія Головного управління ДПС у Львівській області прийняла рішення від 18.07.2023 №9208160/41690586, яким відмовила у реєстрації податкової накладної від 23.01.2023 № 9.
Окрім того, відповідач відмічає, що позивач оскаржив зазначене рішення Комісії ГУ ДПС у Львівській області в адміністративному порядку до ДПС. Так, за результатами розгляду скарги ТОВ "Пабтрейд", ДПС з урахуванням норм Порядку розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку затвердженого Постановою № 1165, прийняло рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 01.08.2023 № 61250/41690568/2, яким залишено скаргу без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня від 18.07.2023 № 9208160/41690586, про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
Також відповідач зазначає, що відповідно до змісту статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Проте, в межах цієї адміністративної справи № 380/25469/23 позивач не оскаржує рішення ГУ ДПС у Львівській області від 18.07.2023 № 9208160/41690586, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної від 23.01.2023 № 9 та рішення ДПС від 01.08.2023 №61250/41690568/2 за результатами скарги.
Стверджує, що вимога про зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну від 23.01.2023 № 9 на думку відповідача, є передчасною, а тому у задоволенні такої необхідно відмовити.
17.12.2023 від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій останній заперечує проти доводів відповідача, наведених у відзиві. Зазначає, що відзив жодним чином не спростовує надані позивачем докази, а тому просить його відхилити повністю.
Ухвалою від 06.08.2024 суд відмовив ТОВ "Пабтрейд" у задоволенні клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін.
Розглянувши надані сторонами документи, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини та їх застосування, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Пабтрейд" з 27.10.2017 зареєстроване як юридична особа, за адресою: 79012, Львівська обл., місто Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 28А, кв. 4; код ЄДРПОУ 41690568.
Видами діяльності ТОВ Пабтрейд" за КВЕД є: 46.32 Оптова торгівля м'ясом і м'ясними продуктами (основний); 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин.
03.01.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Кормотех" (Покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Пабтрейд" (Продавець) укладений Договір купівлі-продажу № 03/01/18 (далі - Договір № 03/01/18), за умовами якого Продавець зобов'язується передати, а Покупець прийняти і вчасно оплатити заморожене м'ясо та субпродукти тварин та птиці.
Відповідно до розділу 3 Договору № 03/01/18, оплата товару (його партії) здійснюється протягом 14-ти календарних днів з моменту отримання Товару. Вартість Договору складається із сумарної вартості всіх переданих Покупцеві партій товару згідно даного договору. Розрахунки між Сторонами здійснюються шляхом перерахування грошових коштів з поточного банківського рахунку Покупця на поточний банківський рахунок Продавця.
Згідно із п. 4.1. Договору № 03/01/18, приймання товар по кількості здійснюється згідно із товаросупровідних документів (видаткової накладної), а по якості - на підставі документів, передбачених п. 4.2 цього договору.
На виконання умов Договору № 03/01/18 позивач відвантажив ТОВ "Кормотех" кістковий залишок та каркас курячий на загальну суму 188 932,50 грн із ПДВ, що підтверджується, зокрема, видатковою накладною від 23.01.2023 № РН-2309 на загальну суму 188 932,50 грн із ПДВ, платіжною інструкцією від 07.02.2023 № 1239 на суму на загальну суму 188 932,50 грн, та випискою банку АТ "Кредобанк" про фактичний рух цих коштів по рахунку ТОВ "Пабтрейд" від 07.02.2023.
За результатом здійснення господарської операції, передбаченої укладеним Договором № 3012/22-1, у зв'язку з настанням першої події, згідно із ст. 187 Податкового кодексу України та на виконання приписів п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, позивач склав та направив до податкового органу для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 23.01.2023 № 9 (кістковий залишок; каркас курячий) на загальну суму 188 932,50 грн, у тому числі ПДВ - 31 488,75 грн.
Згідно із отриманою квитанцією від 13.02.2023 № 9022211072 до податкової накладної від 23.01.2023 № 9, реєстрацію ПН зупинено відповідно до п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України. Також зазначено, що обсяг постачання товару/послуги 0207, дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідно п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник "D"=14.9725%, "Р"=89113.51".Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За результатами розгляду додатково поданих позивачем документів Комісія Головного управління ДПС в Львівській області прийняла рішення від 18.07.2023 № 9208160/41690586, про відмову у реєстрації податкової накладної від 23.01.2023 № 9. Відповідно до інформації зазначеної в оскаржуваному рішенні, підставою для відмови у реєстрації ПН послугувало: "надання платником податків копій документів складених із порушенням законодавства".
За результатами розгляду скарги позивача, рішенням Голови комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Осаволюк О.О. від 01.08.2023 № 61250/41690568/2 скарга залишена без задоволення, а рішення від 18.07.2023 № 9208160/41690586 про відмову у реєстрації податкової накладної - без змін.
Позивач, вважаючи бездіяльність відповідача щодо не реєстрації податкової накладної ТОВ "Пабтрейд" від 23.01.2023 № 9 протиправною, звернувся з позовною заявою суду.
Надаючи оцінку позиціям сторін у справі, суд застосовує наступні правові норми.
Згідно із статтею 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України (далі - ПК України) є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Згідно із п.п. "а", "б" п. 185.1 ст. 185 ПК України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів та послуг місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно з приписами пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів) (п. 188.1 ст. 188 ПК України).
Пунктом 201.7 ст. 201 ПК України визначено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Згідно із п. 201.10 ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Пунктом 12 Порядку № 1246 встановлено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 2001.3 і 2001.9 статті 2001 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно із п. 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Відповідно до п. 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (п. 4 Порядку № 1165).
Зі змісту п. 10 Порядку № 1165 слідує, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Відповідно до п. 11 Порядку № 1165 передбачено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Отже, у разі зупинення реєстрації податкової накладної, платнику податків надається можливість надати документи на спростування наявних у податкового органу сумнівів, пов'язаних з господарською операцією.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі по тексту Реєстр) визначений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 "Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (далі - Порядок № 520).
Згідно із п. п. 2-4 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку № 520 встановлено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 зазначеного Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (п. 7 Порядку № 520).
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (п. 9 Порядку № 520).
Згідно із п. 11 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Відповідно до п. 12 Порядку № 520 рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.
Із аналізу правових норм Порядку № 520 слідує, що саме Комісія регіонального рівня, якою, у даному випадку, є комісія Головного управління ДПС у Львівській області, здійснює аналіз поданих платником поадків документів та приймає рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Лише після прийняття Комісією регіонального рівня такого рішення у відповідності до Порядку № 1165 Комісія центрального рівня - ДПС України набуває повноважень щодо прийняття іншого рішення - щодо розгляду скарги платника податку в порядку адміністративного оскарження.
Тобто, рішення суб'єкта владних повноважень є такими, що порушують права і свободи особи у тому разі, якщо такі рішення прийняті владним суб'єктом поза межами визначеної законом компетенції, та оспорюванні рішення є юридично значимими, тобто такими, що мають безпосередній вплив на суб'єктивні права та обов'язки особи шляхом позбавлення можливості реалізувати належне цій особі право або шляхом покладення на цю особу будь-якого обов'язку.
Варто зауважити, що у заяві про усунення недоліків від 17.11.2023 позивач наголосив: "...ми не лише вважаємо протиправною бездіяльність Державної податкової служби України, а вона є єдиним відповідачем у справі…ми оскаржуємо не рішення відповідача, якого/яких не було, а його поведінку у формі бездіяльності, який у поручення встановлених законодавством термінів не зареєстрував податкову накладну, чим вчинив перешкоду законній господарській діяльності підприємства...".
Так, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Отже, з урахуванням меж заявлених позовних вимог, суд не знаходить правових підстав для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не реєстрації податкової накладної від 23.01.2023 № 9 в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки, як зазначено вище, ДПС України не наділена функціями аналізу поданих платником документів при первинному поданні ним ПН на реєстрацію та вчинення з цього приводу дій чи прийняття рішення про відмову в реєстрації вказаної податкової накладної.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкову накладну від 23.01.2023 № 9, подану "Пабтрейд", то в цій частині також відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог, з огляду на таке.
Відповідно до п. 13 Порядку № 520 рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Згідно із п. п. 3, 12, 18 Порядку № 1165 скарга подається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) у строки, визначені статтею 56 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), з наступного дня після набрання чинності рішенням комісії регіонального рівня.
За результатами розгляду скарги Комісія центрального рівня у строк, визначений пунктом 56.23 статті 56 Кодексу, приймає одне з таких рішень:
задовольняє скаргу та скасовує рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі;
залишає скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі без змін.
Задоволення скарги є підставою для реєстрації зазначених у скарзі податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі з урахуванням вимог пункту 2001.3 статті 2001 Кодексу.
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає, що
Комісія Головного управління ДПС у Львівській області прийняла рішення від 18.07.2023 № 9208160/41690586, яким відмовила у реєстрації податкової накладної від 23.01.2023 № 9.
За результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 01.08.2023 № 61250/41690568/2, яким скарга залишена без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня від 18.07.2023 №9208160/41690586 про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
Позивач не надав суду доказів скасування рішення ГУ ДПС у Львівській області від 18.07.2023 № 9208160/41690586 про відмову в реєстрації податкової накладної від 23.01.2023 № 9.
У свою чергу, у межах цього спору, позивач рішення від 18.07.2023 №9208160/41690586 не оскаржує, тобто реалізує надане статтею 5 КАС України право на власний розсуд.
Водночас, позивач не позбавлений права звернутися до суду з позовом про скасування зазначеного рішення.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, виходячи із меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та відмовляє ТОВ "Пабтрейд" у задоволенні позову.
За правилами ст. 139 КАС України у разі відмови у задоволенні позову судові витрати зі сплати судового збору на користь позивача стягненню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд,
Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю "Пабтрейд" у задоволенні позовних вимог до Державної податкової служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
СуддяКисильова Ольга Йосипівна