06 серпня 2024 рокусправа № 380/9145/24
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Карп'як Оксана Орестівна, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, -
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ; далі - Позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885; далі - Відповідач) з вимогами:
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області щодо виплати в неповному обсязі з 01.01.2024 року з обмеженням виплати максимальним розміром ОСОБА_1 протиправними;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням доплати за участь у бойових діях в порядку визначеному Законом 3551 та з урахуванням збільшення її розміру з 01.01.2024 року та без обмеження виплати пенсії максимальним розміром.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області проведено перерахунок та виплату пенсії без врахування виплати встановленої Законом України № 3551 з обмеженням максимального розміру.
У зв'язку з наведеним позивач за захистом свого порушеного права звернувся з цим позовом до суду, який просить задовольнити повністю.
Відповідач не погодившись з доводами позивача, викладеними у позовній заяві надав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечував проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки перерахунок пенсії проводився відповідно до норм чинного законодавства.
24.05.2024 року позивач подав відповідь на відзив (вх. № 39765).
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 01.05.2024 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі доказами.
Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону № 2262.
Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим 09 вересня 2004 року Управлінням кадрів Західного оперативного командування, та згідно з частиною 4 статті 12 Закону № 3551 має право на отримання підвищення у розмірі 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, до основного розміру пенсії.
Згідно з Перерахунком пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (пенсійна справа № 1301007757-Міноборони) Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснило перерахунок пенсії позивача із таких сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 9730,00 грн;
- оклад за військовим (спеціальним) званням - 1480,00 грн;
- надбавка за вислугу років (50%) - 5605,00 грн;
Середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т.ч. особи які працюють в умовах режимних обмежень -15%, надбавка за особливо важливі завдання %, премія 35 % усього 35 %.
Всього: 34291,25 грн.
В тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 34291,25 грн.
Основний розмір пенсії: 77% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі 26404,26 грн. З урахуванням індексації 31600, 86. З урахуванням доплати:
Індексація базового ОСНП 2022 (26404,26*0,140): - 3696, 60 грн.
Індексація базового ОСНП 2023 (30100, 86*0,197):- 1500, 00 грн.
Щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ № 713 від 14.07.2021 (згідно рішення) - 2000, 00 грн.
Вид підвищення або надбавки до пенсії:
- щомісячне підвищення до пенсії за статус учасника бойових дій в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність - 523,25 грн;
- цільова допомога учасникам бойових дій - 40,00 грн;
Підсумок пенсії (з надбавками): 34164, 11 грн;
З урахуванням максимального розміру пенсії: 34164, 11 грн.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
При вирішенні спору суд керується таким.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, регулює Закон №2262-ХІІ. Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до статті 10 Закону №2262-XII пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Згідно зі статтею 1 Закону №2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до частини четвертої статті 12 Закону №3551-XII учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Позивач є учасником бойових дій та має право на підвищення пенсії в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, згідно з частиною четвертою статті 12 Закону № 3551.
З аналізу названої статті вбачається, що розмір підвищення до пенсії учаснику бойових дій не є сталим та змінюється відповідно до зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
За змістом статті 2 Закону України від 15 липня 1999 року №966-ХІV «Про прожитковий мінімум» (далі - Закон №966-ХІV) прожитковий мінімум застосовується для: встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України.
Відповідно до частини третьої статті 4 Закону №966-ХІV прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.
Пунктом 9 частини першої статті 40 Бюджетного кодексу України передбачено, що Законом про Державний бюджет України визначаються: розмір прожиткового мінімуму на відповідний бюджетний період у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для основних соціальних і демографічних груп населення та рівень забезпечення прожиткового мінімуму на відповідний бюджетний період.
Відповідно до підпункту 4 пункту 2 статті 41 Бюджетного кодексу України до набрання чинності Закону про Державний бюджет України на поточний бюджетний період прожитковий мінімум застосовується в розмірах і на умовах, що діяли в грудні попереднього бюджетного періоду.
Отже, зміна (підвищення) розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, є підставою для зміни (збільшення) розміру підвищення до пенсії як учаснику бойових дій, встановленого частиною четвертою статті 12 Закону №3551-XII.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2024» від 09.11.2024 №3460-ІХ визначено, що з 01 січня 2024 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становить - 2361 грн.
Відповідно до пункту 8 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет на 2024» від 09.11.2024 №3460-ІХ перерахунок пенсій, надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії, який здійснюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2024 року, проводиться з 1 березня 2024 року разом із здійсненням щорічної індексації пенсій, передбаченої частиною другою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Абзацом 1 частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Суд зазначає, що вказані положення є чинними та неконституційними не визнавались.
Крім того суд звертає увагу на те, що даною правовою нормою не змінюється дата проведення підвищення пенсії відповідно до ч. 4 ст. 13 Закону України №3551-XII а лише конкретизується дата з якої саме проводиться даний перерахунок.
Як встановлено судом з протоколу про перерахунок пенсії позивача по пенсійній справі № 1301007757 - Міноборони, здійсненого відповідачем на виконання рішення, станом на 01 січня 2024 року розмір спірного підвищення позивачеві було визначено у розмірі 523,25 грн.
Натомість, як встановлено судом з протоколу масового перерахунку пенсії позивача по пенсійній справі № 1301007757 станом на 01 березня 2024 року розмір спірного підвищення становив 590,25 грн. (тобто, 2361,00 грн х 25%), виходячи із прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність у розмірі 2361 грн., як такому, що був передбачений Законом України «Про державний бюджет України на 2024 рік».
Відтак, права позивача у нарахуванні та виплаті з 1 березня 2024 року підвищення не є порушеними, оскільки відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Інші доводи сторін висновки суду в цій частині позовних вимог не спростовують.
За таких обставин, суд доходить до висновку, що в цій частині позовних вимог права позивача не порушено, а отже, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Позивач в позовній заяві зазначає, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2022 року у справі № 380/4804/22 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо проведення виплати пенсії ОСОБА_1 після її перерахунку з 01 квітня 2019 року з обмеженням максимального розміру та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії без обмеження її максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами) з 01 квітня 2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання вказаного рішення суду Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснило перерахунок пенсії позивача, однак, на його думку, допустило нові порушення статей Закону № 2262 та статті 12 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон № 3551), зокрема щодо виплати щомісячного підвищення до пенсії за статус учасника бойових дій в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та виплати пенсії за період з 01 квітня 2019 року.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09 червня 2023 року у справі № 380/3580/23, позов задоволено частково.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року, ураховуючи складові пенсії: основний розмір 77% грошового забезпечення згідно з довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06 серпня 2021 року № С/2947, щомісячне підвищення до пенсії за статус учасника бойових дій, передбачене частиною четвертою статті 12 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з врахуванням зростання розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність протягом 2019-2022 років, передбаченого Законами України про Державний бюджет України на 2019-2022 роки, без обмеження пенсії максимальним розміром та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із 01 квітня 2019 року по 31 грудня 2019 року включно з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, виплату здійснити із урахуванням раніше виплачених сум.
В решті позовних вимог - відмовити.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2023 року у справі № 380/19074/23, позов задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.03.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 пенсію з урахуванням нарахованої індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» без обмеження пенсії максимальним розміром виходячи з відсоткового значення 77% основного розміру грошового забезпечення з урахуванням 100% підвищення та з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2024 року у справі №380/7467/24, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження з 01.03.2024 ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром, з урахуванням індексації, передбаченої чинним законодавством України та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році”.
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити із 01.03.2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації, установленої згідно з постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році”, без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням виплачених сум.
Позивач вважає, що з врахуванням вищевикладених рішень Львівського окружного адміністративного суду, відповідач повинен був обрахувати пенсію позивача станом на 01.01.2024 року без обмеження пенсії максимальним розміром.
У випадку коли позивач вважає, що рішення суду не виконано в певній мірі є наявність спеціальних правових норм КАС України (ст.ст. 382, 383), направлених на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову.
Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Згідно з частинами другою та третьою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.
Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 20 лютого 2019 у справі №806/2143/15, від 21 грудня 2020 року у справі №440/1810/19.
У випадку коли позивач вважає, що рішення суду не виконано в певній мірі є наявність спеціальних правових норм КАС України (ст.ст. 382, 383), направлених на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову.
Як вбачається з протоколу перерахунку пенсії станом на 01.01.2024 року позивачеві здійснювалась виплата пенсії без обмеження максимальним розміром в сумі 34 164,11 грн., таким чином права позивача не були порушені обмеженням максимального розміру пенсії станом на 01.01.2024 року, в зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 19 Конституції України Відповідно суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема, у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
За змістом пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
За умовами частини першої статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи встановлені судом обставини, системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши наявні у матеріалах справи докази у їх сукупності при безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, за результатами з'ясування обставини у справі та їх правової оцінки, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
З урахуванням положень статті 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень, п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ - 13814885) про визнання протиправними дій, зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» та п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» цього Кодексу.
СуддяКарп'як Оксана Орестівна