ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"07" серпня 2024 р. справа № 300/2895/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Шумея М.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправну бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в проведенні перерахунку пенсійного забезпечення ОСОБА_1 , як військовослужбовцю Збройних Сил України у розмірі 74% грошового забезпечення;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 та подальшу виплату пенсійного забезпечення в розмірі 74% грошового забезпечення з 01.01.2018 з виплатою заборгованості за вказаний період з 01.01.2018 року.
Позовні вимоги мотивовані протиправною бездіяльністю відповідача в проведенні перерахунку пенсійного забезпечення ОСОБА_1 , як військовослужбовцю Збройних Сил України у розмірі 74% грошового забезпечення.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.04.2024 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.04.2024 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
14.05.2024 року на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечує проти позову з підстав викладених у відзиві. Просить відмовити у задоволенні позову.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.
ОСОБА_1 , є військовим пенсіонером Міністерства оборони України і перебуваю на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 25.11.2010 та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з протоколом за пенсійною справою № 0901001992 від 14.10.2010, пенсія позивача обраховувалась за 28 календарних років військової служби в основному розмірі 74% грошового забезпечення із врахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
При проведенні Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (у подальшому відповідач) перерахунку пенсії позивача за вислугу років, як військовослужбовцю Збройних Сил України, за рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.06.2023 року у справі №300/2680/23 та на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.02.2023 № 8/1/796 (копію надаю) відповідачем неправомірно змінено відсотковий розмір пенсії з 74% до 70% грошового забезпечення, що призвело до зменшення розміру пенсії позивача.
12 березня 2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою, щодо виправлення помилки та здійснити відповідачем перерахунок моєї пенсії виходячи з 74% відповідних сум грошового забезпечення та виплати всі належні кошти в повному обсязі.
12 квітня 2024 року позивач отримав лист-відповідь від 09.04.2024 року Nє3811-2572/Г-02/8-0900/24 від відповідача на його звернення, в якому відповідач вказує, що станом на сьогоднішній день немає зобов'язань, щодо проведення перерахунку пенсії позивача з урахуванням 74% від розміру грошового забезпечення.
Позивач вважаючи дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправними, звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992. № 2262-XII (далі - Закону № 2262-ХІІ).
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист (абз.3 преамбули до Закону № 2262-ХІІ).
Право на пенсійне забезпечення на умовах Закону № 2262-ХІІ мають особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі і на службі в органах внутрішніх справ мають право на довічну пенсію за вислугою строків служби (ст.1 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу).
Як встановлено судом, ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи з вислуги у розмірі 74 % від суми грошового забезпечення.
Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, зміна розміру пенсії позивача з 74 % до 70 % суми грошового забезпечення, що відбулася відповідно до положень ч.2 ст.13 Закону № 2262-ХІІ після призначення пенсії позивачу, не може бути підставою для зменшення розміру вже призначеної пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку.
Внесені Законом № 1166-VІІ зміни до ч.2 ст.13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 % грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при первинному призначенні пенсій. Тому відповідач при перерахунку пенсії позивача повинен був застосувати норми ч.2 ст.13 Закону № 2262-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії, якою максимальний розмір грошового забезпечення для призначення пенсії встановлювався не більше 90 % від розміру грошового забезпечення.
Аналогічні висновки щодо протиправності зменшення відсоткового значення розміру грошового забезпечення при перерахунку пенсії викладені в рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 р. у зразковій справі № 240/5401/18.
Положеннями ч.5 ст.242 КАС України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 74 % на 70 % при здійсненні перерахунку пенсії позивача на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.10.2022 року у справі № 300/2829/22.
Враховуючи вищевказане, суд приходить до висновку що належним способом поновлення порушених прав позивача є визнання протиправним дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зменшення позивачу з 01.01.2018 р. відсоткового розміру пенсії з 74 % до 70 % грошового забезпечення та зобов'язати відповідача здійснити з 01.01.2018 р. перерахунок та виплату пенсії позивача у розмірі 74 % відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
З огляду на викладене, позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, наступне.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином з урахування задоволення позовних вимог, суд приходить висновку про необхідність стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправну бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в проведенні перерахунку пенсійного забезпечення ОСОБА_1 , як військовослужбовцю Збройних Сил України у розмірі 74% грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 та подальшу виплату пенсійного забезпечення в розмірі 74% грошового забезпечення з 01.01.2018 з виплатою заборгованості за вказаний період з 01.01.2018 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Шумей М.В.