ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"07" серпня 2024 р. справа № 300/4486/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Шумея М.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Івано-Франківськводотехпром» до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача ТОВ «Прикарпатенерготрейд» про визнання протиправною та скасування вимоги,
Комунальне підприємство «Івано-Франківськводотехпром» звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача ТОВ «Прикарпатенерготрейд», в якому просить суд визнати протиправною та скасувати Вимогу Управління Західного офісу Держаудит служби в Івано-Франківській області про усунення порушень, виявлених перевіркою закупівель від 17.05.2024 за №130919-14/1031-2024.
Позовні вимоги мотивовані винесенням Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області протиправної Вимоги Управління Західного офісу Держаудит служби в Івано-Франківській області про усунення порушень, виявлених перевіркою закупівель від 17.05.2024 за №130919-14/1031-2024.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.06.2024 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
02.07.2024 року через систему «Електронний суд» від Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечує проти позову з підстав викладених у відзиві. Просить відмовити у задоволенні позову.
11.07.2024 року через систему «Електронний суд» від ТОВ «Прикарпатенерготрейд» надійшли додаткові пояснення щодо позову та відзиву, згідно яких викладено пояснення, міркування щодо предмету позову. Просить визнати протиправною та скасувати Вимогу Управління Західного офісу Держаудит служби в Івано-Франківській області про усунення порушень, виявлених перевіркою закупівель від 17.05.2024 за №130919-14/1031-2024.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив такі обставини.
Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області на виконання підпункту 1 пункту 4 Порядку проведення перевірок закупівель Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 року та на підставі направлень для проведення перевірки закупівель від 04.04.2024 №№100,101, проведено перевірку предмета закупівлі «Електрична енергія, код ДК 021:2015-09310000-5, Електрична енергія» ( ID:UA-2021-11-23-007051-а), очікуваною вартістю 59 400 000,00грн. в Комунальному підприємстві «Івано-Франківськводоекотехпром» за період з 01.01.2022 року по 31.12.2022року, якою Управлінням, встановлено порушення.
За результатами перевірки було складено Акт від 23.04.2024 року за №19-21/01-п. Відповідно до Акту №19-21/01-п Управління прийшло до висновку, що КІ «Івано-Франківськводоекотехпром» зайво оплачено ТОВ «Прикарпатенерготрейд» за постановлену електричну енергію грошові кошти в сумі 5 243435,90 грн., чим не дотримано п.2 ч.5 ст.41 Закону України « Про публічні закупівлі» та пунктів 5.3, 15.7 Договору від 25.01.2022року за № 2022/111/138 чим завдано шкоди (збитків) на зазначену суму комунальному підприємству.
Вважаючи Акт перевірки від 23.04.2024 року за №19-21/01-п необґрунтованим та протиправним, позивач скористався своїм правом закріпленим у п.40 та п.42 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами та подало до у правління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області письмові заперечення на Акт перевірки від 23.04.2024 року за № 19-21/01-п.
Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській направило на адресу комунального підприємства висновок на заперечення до акту перевірки закупівель предмету: «Електрична енергія, код ДК 021:2015-09310000-5, Електрична енергія» (ID: UA-2021-11-23-007051-а), очікуваною вартістю 59 400 000,00грн в комунальному підприємстві «Івано-Франківськводоекотехпром» за період з 01.01.2022 по 31.12.2022, акт від 23.04.2024 №19-21/01-п.
За результатами складеного акту від 23.04.2024 №19-21/01-п та Висновку на заперечення від 16.05.2024 року позивачу пред'явлено Вимогу про усунення порушень, виявлених перевіркою закупівель.
Даною вимогою Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області вимагає забезпечити відшкодування на користь комунального підприємства завищеної вартості електроенергії ТОВ «Прикарпатенерготрейд» в 2022 році в сумі 5 243 435,90 грн. відповідно до норм статтей 216-229 Господарського кодексу України та статтей 22, 610-625 Цивільного кодексу України.
В іншому випадку стягнути з осіб, винних у проведенні зайвої оплати, у порядку та розмірі встановленому ст. ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся з відповідним адміністративним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Згідно статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах, повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначені Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні»
Відповідно до положень ст.1 даного Закону , здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Згідно пункту 1 положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 року №43 Державна Аудиторська служба України є центральним органом виконавчої влади діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Статтею 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» визначено, що головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують державне чи комунальне майно, за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовими рішеннями, ухваленими у кримінальному провадженні.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю шляхом проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.
Відповідно до статті 5 Закону №2939, контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України "Про публічні закупівлі", проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування. Перевірка закупівель у замовників проводиться за місцезнаходженням юридичної особи, що перевіряється, чи за місцем розташування об'єкта права власності, щодо якого проводиться перевірка, і полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання замовником законодавства про закупівлі. Результати перевірки закупівель викладаються в акті перевірки закупівель.
Відповідно до пункту 4 Порядку проведення перевірок закупівель Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №631 (далі - Порядок №631), перевірки закупівель проводяться за письмовим рішенням керівника органу державного фінансового контролю або його заступника за наявності однієї з передбачених підстав.
Так, відповідно до пп.1 п.4 Порядку №631, наказу Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області від 03.04.2024 № 25-з та на підставі направлень для проведення перевірки закупівель від 04.04.2024 №100, №101, виданих начальником Управління Грицаком Б.О., проведено в КП «Івано- Франківськводоекотехпром» перевірку предмета закупівлі «Електрична енергія, код ДК 021:2015-09310000-5, Електрична енергія» (ID: UA-2021-11-23-007051-a), очікуваною вартістю 59 400 000,00 грн за період з 01.01.2022 по 31.12.2022. Захід державного фінансового контролю проведено з 08.04.2024 по 19.04.2024.
За результатами перевірки закупівлі складено акт від 23.04.2024 № 19-21/01-п, який підписано посадовими особами об'єкта контролю із запереченням.
Відповідно до п. 27 Порядку № 631, п. 43 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550 (зі змінами) (далі - Порядок № 550) Управлінням, здійснивши аналіз правильності обґрунтувань, викладених у запереченнях, підготовлено та надано Позивачу відповідний Висновок на заперечення від 16.05.2024 №130919-14/1019-2024.
Проведеною перевіркою закупівель встановлено порушення вимог чинного законодавства, що призвели до втрат фінансових та матеріальних ресурсів, на загальну суму 5 243 435,90 гривень.
Зокрема, на думку відповідача по справі Підприємство в порушення п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі - Закон «Про публічні закупівлі», Закон №922) та пунктів 5.3, 15.7 Договору на закупівлю електричної енергії від 25.01.2022 № 2022/111/138 (далі - Договір - № 2022/111/138) необгрунтовано збільшило в 2022 році ціну електричної енергії внаслідок укладання чотирьох додаткових угод до Договору № 2022/111/138 (від 29.07.2022 № 4, від 30.08.2022 № 5, від 29.098.2022 № 7, від 28.10.2022 № 8), внаслідок чого КП «Івано-Франківськводоекотехпром» зайво оплатило ТОВ «Прикарпатенерготрейд» за поставлену електричну енергію 5 243 435,90 грн з ПДВ, чим завдано шкоди (збитків) на зазначену суму.
Щодо оскаржуваної вимоги, то слід вказати наступне.
Договір про закупівлю електричної енергії від 25 січня 2022 року за №2022/111/138" між комунальним підприємством Івано-Франківськводоекотехпром» та ТОВ «Прикарпатенерготрейд» був укладений відповідно до тендерної документації згідно з ч.4 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі», Закону України « Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії. Усі подальші зміни були внесені до Договору, шляхом укладання додаткових угод, які є невід'ємною частиною Договору №2022/111/138.
Так відповідно до умов Договору №2022/111/138 Товариство з обмеженою відповідальністю «Прикарпатенерготрейд» (Постачальник) продає електричне енергію комунальному підприємству «Івано-Франківськводоекотехпром» (Споживач) для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії на умовах цього договору. Обов'язковою умовою для постачання електричної енергії Споживачу є наявність у нього укладеного в установленому порядку з оператором системи розподілу договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого Споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії (п.2.1, п.2.2 Договору).
Пункти 5.3, 5.4 даного Договору, встановлюють порядок зміни ціни за одиницю електричної енергії, так в п.5.3 зазначено, що зміна ціни за одиницю товару (електричної енергії) може відбуватися відповідно до умов ч.5 і 6 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі», підставою для зміни ціни є письмове звернення сторони договору про закупівлю та документально підтверджене коливання ціни на ринку.
Сторони погоджуються та допускають, що документальним підтвердженням відповідності коливання ціни на ринку є роздруківки з офіційного вебсайту Оператора ринку за посиланням: //www.oree.com.ua з інформацією щодо середньозваженої ціни товару на РДН ОЕС України (дана умова прописана відповідно до листа Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 3304-04-'33869-06 від 14.08.2019 «Щодо зміни ціни в договорах постачання електричної енергії». Для документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку сторони можуть використовувати інформацію з офіційного сайту ДП «Оператор ринку»).
Так відповідно до листа Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України №№ 3304-04/33869-06 від 14.08.2019 «Щодо зміни ціни в договорах постачання електричної енергії», згідно із ч.6 ст.67 Закону України «Про ринок електричної енергії» відповідно до правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку за результатами торгів оприлюднюються ціна та обсяги купівлі-продажу електричної енергії для кожного розрахункового періоду та інші показники, що можуть використовуватись як орієнтир (індикатор) для укладання правочинів щодо купівлі- продажу електричної енергії на ринку електричної енергії. Оприлюднення результатів торгів на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» забезпечує ДП «Оператор ринку» на своєму вебсайті (https: //www.oree.com.ua). Отже, для документального підтверджених факту коливання ціни електричної енергії на ринку «на добу наперед», сторони можуть використовувати інформацію з вищезазначеного сайту, що і було прописано Договором №2022/111/138.
Пунктом 2 ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енгергії.
Відповідно до листа Мінекономіки №3304-04/69987-06 від 24.11.2020 «Щодо укладення, виконання, зміни та розірвання договору про закупівлю» зміна істотних умов договору про закупівлю у випадках, встановлених ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі», може здійснюватися саме у разі та у спосіб, що передбачені договором про закупівлю. При цьому порядок зміни умов договору про закупівлю визначається замовником самостійно з дотриманням законодавства в цілому. Внесення змін до договору про закупівлю у випадках, які передбачені Законом та умовами такого договору, має відбуватись шляхом укладання додаткової угоди, а також бути обгрунтованим та документально підтвердженим у спосіб, встановлений у договорі. Кожен із цих випадків застосовується у залежності від виникнення підстав, що спричинили внесення відповідних змін у договір про закупівлю.
Крім того, Міністерство розвитку економіки вказало, що норма пункту 2 ч.5 ст.4. даного Закону поширюється на договори про закупівлю, у разі якщо предметом закупівлі є товар. Під пропорційністю розуміється збільшення ціни саме на такий відсоток, на який відбулось коливання на ринку, але не більше ніж на 10 відсотків. У разі збільшення ціни має зменшуватись кількість товару. У разі збільшення ціни має зменшуватися кількість товару. Розрахунок відсотків зміни ціни і кількості здійснюється у додатковій угоді від ціни підписаного договору, а у наступних додаткових угодах за потреби - від останньої зміни ціни та кількості. Підтвердженням факту коливання ціни на товар, у документи який видає компетентна організація, має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватись ціни на ринку, як у бік збільшення, так у бік зменшення, тобто наявності коливання. Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін, зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження.
Отже, на час укладання основного договору №2022/111/138 від 25.01.2025 ТОВ «Прикарпатенерготрейд» засвідчило, що має можливість та погоджується виконати домовленість, вказану у Договорі та додатках до нього, тобто добровільно взяло на себе зобов'язання поставити Споживачу електричну енергію обсягом 12 000 000 кВт/год загальною вартістю 52 980 559,00 грн з ПДВ.
Як зазначив відповідач у відзиві між сторонами Договору, укладено чотири додаткові угоди до основного договору, яким поступово збільшено ціну за одиницю товару, внаслідок чого зменшено її обсяг, не згадавши про додаткову угоду №1 від 25.01.2022.
Складовою частиною вартості 1 кВт електричної енергії, що постачалась Позивачу за Договором про закупівлю № 2022/111/138, є ціна послуги з передачі та ціна послуги з розподілу електроенергії (за двома класами), які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг і на які не мають впливу ні Постачальник, ні Позивач. Оскільки закупівля електроенергії для річної потреби 2022 року розпочалась ще у листопаді 2021 року, Позивач, при формуванні очікуваної вартості предмету закупівлі, не міг передбачити розмір цих регульованих цін (тарифів), які були встановлені регулятором на 2022 рік в грудні 2021 р. (зокрема Постановами НКРЕКП № 2454 від 01.12.2021 та № 2605 від 17.12.2021 р). Можливість зміни ціни за одиницю електроенергії в таких випадках передбачена як Законом України «Про публічні закупівлі» (частина 7 п.5 стаття 41), так і Договором про закупівлю (п.5.3). Тому в день підписання Договору була укладена Додаткова угода № 1 від 25.01.2022 року, якою були змінені і ціна за одиницю товару (по першому класу напруги - до 3,86185258 грн. з ПДВ; по другому класу - до 5,25885658 грн. з ПДВ), і загальна сума Договору (пропорційно зміні розміру регульованих цін (тарифів) до 54 724 255,00 грн.
Таким чином фактично в день укладення основного договору шляхом укладення додаткової угоди №1 ціна Договору первинно становила 54 724 255,00 грн.
Враховуючи умови Договору № 2022/111/138, рекомендації Міністерства економіки та наявність факту коливання ціни електричної енергії у бік збільшення на підставі поданих заяв ТОВ «Прикарпатенерготрейд» з відповідними розрахунками, згідно фактографічних довідок Івано-Франківської торгово-промислової палати, що слугує документальним підтвердженням коливанням ціни на ринку під час дії Договору, було укладено 4 (чотири) Додаткові угоди до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 2022/111/138 в період липень-жовтень 2022 року, якими сторони домовились збільшити ціну за одиницю товару, збільшуючи при цьому виключно вартість самої електроенергії без врахування вартості регульованих тарифів, а саме:
- Додаткова угода № 4 до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 2022/111/138 від 25.01.2022, укладена 29.07.2022року на підставі поданої заяви ТОВ «Прикарпатенерготрейд» від 27.07.2022 за № 2149 з обґрунтуванням необхідності внесення змін у Договір та долученням документального підтвердження коливання ціни на ринку (фактографічна довідка № В-242 від 13.07.2022 з додатками про проведене дослідження розміщеної наявної інформації на сайті ДП «Оператор ринку»). Відповідно до даної довідки вбачається, що протягом першої декади липня 2022 року на ринку «на добу наперед» середньозважена ціна на електричну енергію зросла в порівнянні з аналогічною декадою червня 2022 року на 11,81% та становить 2,52211 грн/кВт*год. За даними сайту ДП «Оператор ринку», що відображено в додатках до фактографічної довідки № В-242 від 13.07.2022року, можна побачити, що середньозважена ціна РДН на ринку «на добу наперед» у порівнянні за період 10 днів липня 2022року та червня 2022року становить плюс 11,81%, а саме з 2 255,72 грн/ МВт.год до 2522,11 грн/МВт.год., не враховуючи ПДВ, регульовані тарифи та тариф постачальника;
- Додаткова угода №5 до договору про постачання електричної енергії споживачу №2022/111/138 від 25.01.2022, укладена 30.08.2022року на підставі поданої заяви ТОВ «Прикарпатенерготрейд» від 18.08.2022 за № 2348 з обгрунтуванням необхідності внесення змін у Договір та долученням документального підтвердження коливання ціни на ринку (фактографічна довідка № В-303 від 15.08.2022р. з додатками про проведене дослідження розміщеної наявної інформації на сайті ДП «Оператор ринку»). Відповідно до даної довідки вбачається, що протягом першої декади серпня 2022 року на ринку «на добу наперед» середньозважена ціна на електричну енергію зросла в порівнянні з аналогічною декадою липня 2022 року на 11,69%, а саме з 2,64045грн/кВт*год до 2,94910грн/кВт*год, виходячи з даних сайту ДП «Оператор ринку», що відображено в додатках до фактографічної довідки №В-303 від 15.08.2022року;
- Додаткова угода №7 до договору про постачання електричної енергії споживачу №2022/111/138 від 25.01.2022, укладена 29.09.2022року на підставі поданої заяви ТОВ «Прикарпатенерготрейд» від 23.09.2022 за №177741 з обгунтуванням необхідності внесення змін у Договір та долученням документального підтвердження коливання ціни на ринку (фактографічна довідка №В-354 від 14.09.2022р. з додатками про проведене дослідження розміщеної наявної інформації на сайті ДП «Оператор ринку»). Відповідно до даної довідки вбачається, що протягом першої декади вересня 2022 року на ринку «на добу наперед», середньозважена ціна на електричну енергію зросла в порівнянні з середньозваженою ціною серпня 2022 року на 10,37%, а саме - з 2,99306 грн/кВТ*год до 3,30340грн/кВт*год з врахуванням даних з сайту ДП «Оператор ринку», що відображено в додатках до фактографічної довідки;
- Додаткова угода №8 до договору про постачання електричної енергії споживачу №2022/111/138 від 25.01.2022, укладена 28.10.2022року на підставі поданої заяви ТОВ «Прикарпатенерготрейд» від 08.10.2022 за № 3201 з обґрунтуванням необхідності внесення змін у Договір та долученням документального підтвердження коливання ціни на ринку (фактографічна довідка № В-418 від 11.10.2022р. з додатками про проведене дослідження розміщеної наявної інформації на сайті ДП «Оператор ринку»). Відповідно до даної довідки вбачається, що протягом першої декади жовтня 2022 року на ринку «на добу наперед», середньозважена ціна на електричну енергію зросла в порівнянні з середньозваженою ціною з першою декадою вересня 2022 року на 6,44%, а саме - з 3,3034грн/кВт*год до 3,5163грн/кВт*год з врахуванням даних з сайту ДП «Оператор ринку», що відображено в додатках до фактографічної довідки.
Дані Додаткові угоди було укладено на виконання вимог статей 651, 652 Цивільного кодексу України, частин 5,7, 8 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі" де «Прикарпатенерготрейд» та КП «Івано-Франківськводоекотехпром» дійшли згоди щодо внесення змін до Договору про закупівлю електричної енергії у порядку та у спосіб, що передбачений Договором, а також з підстав, що передбачені вимогами спеціального законодавства.
Укладаючи Додаткові угоди сторони не виходили за рамки їх відсоткового збільшення ціни за одиницю товару, при цьому, загальна сума договору не збільшувалась, а зменшився обсяг закупівлі, а обмеження строків зміни ціни за одиницю товару на дату укладання додаткових угод Законом України «Про публічні закупівлі» не встановлено.
Суд звертає увагу, що в Акті від 23.04 2024 за №19-21/01-п Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області прийшли до необгрунтованого висновку про ненадання підтвердження коливання ціни електричної енергії на ринку, що слугувало б підставою підняття вартості ціни за 1 кВт електричної енергії по першому та по другому класу споживання електричної енергії, чим недотримано умови передбачені пунктами 5.3 та 15.7 Договору в частині збільшення ціни електричної енергії, внесені сторонами Договору №2022/111/138 Додатковими угодами від 29.07.2022 №4; від 30.08.2022 №5; від 29.09.2022 №7 та від 28.10.2022 №8 та такі Додаткові угоди укладені з порушенням вимог ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки кожна наступна додаткова угода має фіксовану ціну за одиницю товару, а тому є похідною від попередніх додаткових угод (розраховується на підставі ціни згідно попередньої додаткової угоди) тобто без попередньої додаткової угоди ціна по послідуючій буде фактично перевищувати підвищення ціни за одиницю товару більше, ніж на 10 відсотків, визначених Законом.
Поряд з цим в Акті зазначено, що завірені копії факсографічних довідок Івано-Франківської торгово-промислової палати, які застосовані для обгрунтування збільшення вартості ціни електричної енергії при укладанні чотирьох Додаткових угод носять довідково-інформаційний характер та надають інформацію щодо середньозваженої ціни на майданчику ринку «на добу наперед» (РДН) у торговій зоні об'єднаної енергетичної системи України (ОЕС) які склались за певний місяць або декаду 2022 року, порівняння між періодами коливання за попередній місяць або декаду 2022 року та не підтверджують коливання ціни електричної енергії на ринку в період з дати укладання договору - 25.01.2022 до дати введення в дію цих додаткових угод та з дати введення в дію попередньої додаткової угоди до дати введення в дію наступної додаткової угоди.
Дані доводи та висновки є безпідставними, оскільки чинним законодавством України не визначений виключений перелік органів, до компетенції яких належить надання підтверджувальних документів щодо коливання ціни на ринку. А п.2.2 Договору №2022/111/138 в розділі 15. Строк дії Договору та інші умови визначено, що для документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку сторони можуть використовувати інформацію з офіційного сайту ДП «Оператор ринку» цінові довідки ТПП або іншого уповноваженого на це органу.
Також жодним нормативно-правовим актом не затверджений виключний перелік підтверджувальних документів щодо коливання ціни товару на ринку, в тому числі відсутні законодавчо визначені обов'язкові вимоги до назви, змісту зазначення конкретного виробника товару, проміжку часу або конкретної дати, коли визначається коливання ціни, для таких документів.
Аналогічна позиція викладена у постановах від 09.06.2022 у справі № 927/636/21, від 07.12.2022 у справі № 927/189/22 та 05.09.2023 у справі № 926/3244/22 Верховного Суду де зазначено, що системний аналіз положень статей 651, 652 ЦК України та положень пункту 2 частини 5 статті 41 Закону дає підстави для висновку про те, що зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов: відбувається за згодою сторін, порядок зміни умов договору визначений самим договором, підстава збільшення має бути обгрунтованою та документально підтвердженою постачальником, ціна за одиницю може збільшуватись не більше ніж на 10 % з моменту підписання договору про закупівлю або з моменту внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару, загальна сума договору не повинна збільшуватись. Цих вимог було дотримано. Усі додаткові угоди були підписані за згодою сторін, відповідно до порядку, визначеного Договором, на підставі отриманих документів, що підтверджували значне та непрогнозоване зростання вартості електричної енергії у відповідні періоди. Ціну щоразу було переглянуто в межах 10%, і це не призвело до збільшення загальної суми Договору.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на постанову Верховного Суду №903/383/22 від 16.02.2023 року, оскільки доцільність підвищення ціни було обґрунтоване та підтверджене довідками Торгово-промислової палати, а постанова на яку посилається відповідач наголошує на звичайні умови, без обгунтувань Продавця збільшити ціну договору.
Підсумовуючи наведене, суд зазначає, що в даних спірних правовідносинах Законом України «Про публічні закупівлі» передбачено можливість збільшення вартості за одиницю електричної енергії без обмеження як в періодичності такого збільшення, так і в кількості додаткових угод, при тому, що укладення договору та додаткових угод проведено у відкритий спосіб з дотриманням вимог чинного законодавства, доцільність підвищення ціни було обґрунтоване та підтверджене довідками Торгово-промислової палати, які суд вважає належними та допустимими доказами.
За таких обставин суд вважає позовні вимоги підставними та обгрунтованими, а оскаржувана Вимога відповідно визнанню протиправною та скасуванню.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати Вимогу Управління Західного офісу Держаудит служби в Івано-Франківській області про усунення порушень, виявлених перевіркою закупівель від 17.05.2024 за №130919-14/1031-2024.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Шумей М.В.