07 серпня 2024 року о/об 09 год. 20 хв.Справа № 280/5512/24 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (проспект Соборний, буд.75, каб.226, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69002; код ЄДРПОУ 20508338)
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (надалі - позивач, ЗОВ ФСЗОІ) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі - відповідач, ФОП ОСОБА_1 ), в якому позивач просить суд стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю суму адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2023 році у розмірі 15152,35 грн.
У позовній заяві зазначено наступне. Відповідачем не сплачено всупереч вимогам ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» та «Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю», затвердженого 31.01.2007 постановою Кабінету Міністрів України №70, заявлену суму адміністративно-господарської санкції і пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2023 році.
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. Відповідач вважає не обґрунтованими «Розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю» за 2023 рік та розрахунок пені, зроблених за приписами ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні».
Відповідач заперечував проти позовної заяви.
Ухвалою судді від 01.07.2024 в адміністративній справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Позивач створив та надіслав відповідачу у формі електронного документа через електронний кабінет відповідача на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України «Розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю» за 2023 рік, обчислених відповідно до ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні».
У «Розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю» за 2023 рік, обчислених відповідно до ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», зазначено: 1) «Середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу за рік, осіб» - «9»; 2) «Середньооблікова чисельність штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, осіб» - «0»; 3) «Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю (4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця, округлені до цілого значення), одиниць» - «1»; 4) «Фонд оплати праці штатних працівників, тис. грн» - «266764,88»; 5) «Середня річна заробітна плата штатного працівника (04/01), грн» - «29640,54»; 6) «Кількість робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю і не зайнятих особами з інвалідністю для роботодавців, у яких працює 26 осіб і більше (03-02), одиниць» - «0,00»; 7) «Сума коштів адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю (для роботодавців, у яких працює 26 осіб і більше, сума коштів адміністративно-господарських санкцій (05х06); від 16 до 25 осіб, сума коштів адміністративно-господарських санкцій (05); від 8 до 15 осіб, сума коштів адміністративно-господарських санкцій (05/2), грн» - «14820,27».
Через порушення терміну сплати адміністративно-господарської санкції позивачем нараховано відповідачу пеню у сумі 333,08 грн.
Судом досліджено: Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору; Відомості про трудові відносини осіб та період проходження військової служби; Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам; Лист ФОП ОСОБА_1 від 22.05.2024 за №1 на адресу ЗОВ ФСЗОІ; Податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску; Трудовий договір між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю, від 01.11.2023; Довідку до Акта огляду МСЕК Серії АД №156858; Наказ (Розпорядження) про прийняття на роботу від 31.10.2023 за №б/н; Лист ЗОВ ФСЗОІ «Про надання відповіді» від 25.06.2024 за №03-332/1241 на адресу ФОП ОСОБА_1 з конвертом; Лист ЗОВ ФСЗОІ «Щодо сплати адміністративно-господарських санкцій» від 02.05.2024 за №03-218/578 на адресу ФОП ОСОБА_1 з конвертом; Виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань по ФОП ОСОБА_1 ; Таблицю-розрахунок середньооблікової чисельності штатних працівників по місячно за 2023 рік для нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю; Середньооблікову чисельність штатних працівників; інші документи, наявні у матеріалах даної адміністративної справи.
При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.
При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги приписи: Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (ст.ст.1, 18, 19, 20); «Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю», затвердженого 31.01.2007 постановою Кабінету Міністрів України №70; «Порядку надсилання розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.03.2023 за №14-1, Наказом Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю від 10.03.2023 за №17, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.03.2023 за №456/39512 (набрав чинності з 17.03.2023); Господарського кодексу України (ст.ст.55, 238); Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (ст.4); та інших норм права у редакціях на час виникнення спірних правовідносин.
Так, згідно з абз.1 пп.3.2.5 п.3.2 «Інструкції зі статистики кількості працівників», затвердженої 28.09.2005 наказом Державного комітету статистики України №286, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30.11.2005 за №1442/11722, середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто відповідно на 2, 3, 4, … 12. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Відповідно до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 1 квартал 2023 року ФОП ОСОБА_1 мала середньооблікову кількість штатних працівників: у січні - 2 особи, лютому - 2, березні - 2. Звідси, середньооблікова кількість штатних працівників за 1 квартал 2022 року становить 2 особи (2 = (2+2+2) : 3).
Таким чином, у ФОП ОСОБА_1 у 1 кварталі 2023 року не виникало обов'язку щодо працевлаштування особи з інвалідністю.
Відповідно до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 2 квартал 2023 року ФОП ОСОБА_1 мала середньооблікову кількість штатних працівників: у квітні - 2 особи, травні - 2, червні - 8. Звідси, середньооблікова кількість штатних працівників за 2 квартал 2023 року становить 4 особи (4 = (2+2+8) : 3).
Таким чином, у ФОП ОСОБА_1 у 2 кварталі 2023 року не виникало обов'язку щодо працевлаштування особи з інвалідністю.
Відповідно до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 3 квартал 2023 року ФОП ОСОБА_1 мала середньооблікову кількість штатних працівників: у липні - 4 особи, серпні - 11, вересні - 11. Звідси, середньооблікова кількість штатних працівників за 3 квартал 2023 року становить 9 осіб (9 = (4+11+11) : 3).
Таким чином, у ФОП ОСОБА_1 у 3 кварталі 2023 року виник обов'язок щодо працевлаштування 1 особи з інвалідністю.
Відповідно до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 4 квартал 2023 року ФОП ОСОБА_1 мала середньооблікову кількість штатних працівників: у жовтні - 12 осіб, листопаді - 24, грудні - 23. Звідси, середньооблікова кількість штатних працівників за 4 квартал 2023 року становить 20 осіб (20 = (12+24+23) : 3).
Таким чином, у ФОП ОСОБА_1 у 4 кварталі 2023 року виник обов'язок щодо працевлаштування 1 особи з інвалідністю.
Згідно з Наказом (Розпорядженням) про прийняття на роботу від 31.10.2023 за №б/н ФОП ОСОБА_1 прийнято на роботу з 01.11.2023 ОСОБА_2 , яка за Довідкою до Акта огляду МСЕК Серії АД №156858 є з 11.05.2011 особою з інвалідністю ІІ групи безстроково.
Враховуючи наведене, у 4 кварталі 2023 року ФОП ОСОБА_1 було працевлаштовано 1 особу з інвалідністю.
При цьому, у 3 кварталі 2023 року ФОП ОСОБА_1 не було працевлаштовано 1 особу з інвалідністю.
За вказаними Податковими розрахунками сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 1, 2, 3, 4 квартал 2023 року сума нарахованої заробітної плати становить: січень - 2825,03 грн.; лютий - 2844,31 грн.; березень - 2825,03 грн.; квітень - 7045,00 грн.; травень - 7045,00 грн.; червень - 9412, 92 грн.; липень - 9807,71 грн.; серпень - 30969,28 грн.; вересень - 25894,01 грн.; жовтень - 31454,35 грн.; листопад - 59982,57 грн.; грудень - 76659,67 грн. Загальна сума нарахованої заробітної плати за 2023 рік становить 266764,88 грн.
Відповідачем не надано до суду безспірних доказів роботи у нього працівників за сумісництвом у 2023 році та внесення ним недостовірних відомостей у Податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 1, 2, 3, 4 квартал 2023 року.
Строк після 15.04.2024 (строку сплати адміністративно-господарської санкції відповідно до ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні») по 10.06.2024 (день подання позовної заяви по даній справі до поштового відділення) становить 56 днів.
Так як відбулось з боку відповідача порушення терміну сплати адміністративно-господарської санкції, то нарахування позивачем пені - є правомірним.
З огляду на наведене, у суду відсутні зауваження щодо обчислення суми адміністративно-господарської санкції - 14820,27 грн. та суми пені - 332,08 грн.
Відповідачем не доведено, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Суд вважає, що відповідачем порушено приписи ст.ст.19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні».
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовна заява позивача є обґрунтованою і підлягає задоволенню. Доводи відповідча не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Суд вважає, що у стягненні з відповідача на користь позивача суми сплаченого судового збору за подання позовної заяви до суду має бути відмовлено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позовну заяву Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (проспект Соборний, буд.75, каб.226, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69002; код ЄДРПОУ 20508338) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю суму адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2023 році у розмірі 15152 грн. 35 коп.
У стягненні з відповідача на користь позивача суми сплаченого судового збору за подання позовної заяви до суду - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення складено 07.08.2024.
Суддя О.О. Прасов