Справа № 157/1271/24
Провадження №3/157/770/24
07 серпня 2024 року місто Камінь-Каширський
Суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області Антонюк О.В., при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, що надійшла від Камінь-Каширського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , не працевлаштований,
за ст. 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КпАП України),
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 969392 від 05 липня 2024 року зазначено: «05 липня 2024 року близько 00 год 10 хв у с. Грудки по вул. Набережна ОСОБА_1 перебував в п'яному вигляді, що ображав людську гідність та громадську мораль, не виконав законної вимоги поліцейського та наказу Волинської військової адміністрації від 28.09.2022 № 391 «Про затвердження комендантської години на території Волинської області», чим вчинив правопорушення, передбачене ст. 185 КпАП України».
Відповідно до статті 7 КпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами заходів адміністративного впливу провадиться у точній відповідності з законом.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 278 КпАП України орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Виходячи з системного аналізу положень ст. ст. 254-259 Глави 19 КпАП України, законною підставою для розгляду справи про адміністративне правопорушення є складений відносно особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, у встановленому порядку з дотриманням вимог закону протокол про адміністративне правопорушення.
У протоколі про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст. 256 КпАП України, зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості необхідні для вирішення справи.
Разом з тим, у протоколі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 не зазначено яку саме законну вимогу поліцейського не виконав ОСОБА_1 та не додано доказів на підтвердження законності такої вимоги.
Крім того, зазначений у протоколі про адміністративне правопорушення нормативно-правовий акт, порушення якого ставиться у вину ОСОБА_1 , - наказ Волинської обласної військової адміністрації № 391 від 28 вересня 2022 року має назву «Про зміну періоду дії комендантської години на території області», а не як зазначено у протоколі «Про затвердження комендантської години на території Волинської області».
Суд не вправі самостійно змінювати фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, що має доводитися в суді, а не судом.
Формулюючи обвинувачення щодо особи, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Вищеазначені недоліки перешкоджають об'єктивному, всебічному та повному розгляду справи і прийняттю законного судового рішення, у зв'язку з чим матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 належить повернути до Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області для належного оформлення.
Керуючись ст. ст. 256, 277, 278, 280 КпАП України, -
Протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ст. 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Камінь-Каширського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: О.В. Антонюк