Справа № 420/21686/24
05 серпня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Стефанова С.О., розглянувши в порядку письмового проваджені адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправною та скасування постанов ВП №75312150 від 01.07.2024 року та ВП №75310759 від 01.07.2024 року про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.,-
До Одеського окружного адміністративного суду 09 липня 2024 року надійшов адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправною та скасування постанов ВП №75312150 від 01.07.2024 року та ВП №75310759 від 01.07.2024 року про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.
Позиція позивача обґрунтована наступним
Позивач зазначає, що 02.07.2024 з Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) надійшли постанови ВП №75312150 від 01.07.2024 та ВП № 75310759 від 01.07.2024 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн.
Також позивач вказує, що на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2024 року по справі № 420/6026/24, Головне управління зобов'язано здійснити ОСОБА_1 перерахунок індексації пенсії з 01 березня 2023 року за 2022 рік та за 2023 рік на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” та постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” без включення до основного розміру пенсії суми збільшення пенсії на 25 відсотків згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” та перерахунок та виплату пенсії з 01 березня 2023 року з урахуванням збільшення основного розміру пенсії на 25 відсотків згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 рік в розмірі 2322,42 грн. та за 2023 рік в розмірі 1500,00 грн., а саме із загальної суми 20411,13 грн.
Головним управлінням 27.05.2024 року за № 1500-0902-7/79770 подано апеляційну скаргу на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2024 року по справі № 420/6026/24. Згідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень вбачається, що Головним управлінням до П'ятого апеляційного адміністративного суду подано апеляційну скаргу на рішення суду від 29 квітня 2024 року по справі № 420/6026/24, яка ухвалою від 25.06.2024 року залишена без руху.
Старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області 17.06.2024 винесено постанови про відкриття виконавчого провадження № 75310759 та № 75312150 за виконавчими листами № 420/6026/24, виданими 10.06.2024 року.
Відділ примусового виконання рішень було повідомлено рекомендованими листами Головного управління від 26.06.2024 року № 1500-0505-5/97130 та від 26.06.2024 року № 1500-0505-5/97468. Проте, незважаючи на те, що у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду виконання судового рішення, старшим державним виконавцем винесено постанови ВП №75312150 від 01.07.2024 та ВП № 75310759 від 01.07.2024 про накладення штрафу у розмірі 5100 грн.
Позиція відповідача обґрунтовується наступним
Відповідач не погоджується з заявленими позовними вимогами, вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню та зазначає, що оскільки виконавчим документом чітко встановлено спосіб і порядок виконання, як і Законом для виконання рішень зобов'язального характеру, підстав для визнання постанов про накладення штрафів незаконним та неправомірним не має. Законом України «Про виконавче провадження» передбачений певний порядок виконання рішень зобов'язального характеру, а Закон має вищу юридичну силу, аніж постанови КМУ та постанови Верховного суду, що є порушенням мало того прав стягувача на пенсію та основних завдань та засад адміністративного судочинства, а саме: 1) п. 1, 2, 8 частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства, так як державному виконавцю Законом України «Про виконавче провадження» надано право накладати штраф на боржника за невиконання рішення суду, адже штраф є своєрідним стимулюванням виконання боржником рішення; 2) п. 1 та 5 частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства, адже судове рішення є обов'язковим для всіх, чому боржник його не виконує, штраф є засобом впливу на боржника. Крім того, постанова про накладення штрафу є своєрідним захистом прав стягувача та стимулюванням виконання рішення суду боржником.
Процесуальні дії у справі та клопотання учасників справи
Ухвалою суду від 15.07.2024 року позов залишено без руху та позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви.
Заявою від 22.07.2024 року (вхід. № ЕС/30102/24) позивач усунув недоліки позову, зокрема, надав до суду квитанцію про сплату судового збору, у зв'язку з чим, ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 25 липня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за окремою категорію термінових адміністративних справ передбачених статтею 287 КАС України.
Вищевказаною ухвалою також витребувано з відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (вул. Розумовська, 37, м. Одеса, 65091, код ЄДРПОУ 43315529) належним чином засвідчені копії матеріалів виконавчого провадження №75312150 та №75310759 у повному обсязі.
01 серпня 2024 року від відповідача надійшов відзив на позов (вхід. №ЕС/31695/24) разом з копіями матеріалів виконавчого провадження №75312150 та №75310759.
Станом на 05 серпня 2024 року, інших заяв по суті справи з боку сторін на адресу суду не надходило.
Вивчивши матеріали справи, а також дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги та відзив, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
Обставини справи встановлені судом
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2024 року по справі № 420/6026/24 адміністративний позов задоволено, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо здійснення ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року розрахунку розміру індексації пенсії за 2022 рік та за 2023 рік із порушенням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” та постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році”; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок індексації пенсії з 01 березня 2023 року за 2022 рік та за 2023 рік на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” та постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” без включення до основного розміру пенсії суми збільшення пенсії на 25 відсотків згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення”; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку і виплати пенсії з 01 березня 2023 року з урахуванням збільшення основного розміру пенсії на 25 відсотків згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 рік в розмірі 2322,42 грн. та за 2023 рік в розмірі 1500,00 грн., а саме із загальної суми 20411,13 грн.; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01 березня 2023 року з урахуванням збільшення основного розміру пенсії на 25 відсотків згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 рік в розмірі 2322,42 грн. та за 2023 рік в розмірі 1500,00 грн., а саме із загальної суми 20411,13 грн.
Головним управлінням 27.05.2024 року за № 1500-0902-7/79770 подано апеляційну скаргу на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2024 по справі № 420/6026/24.
10 червня 2024 року по справі № 420/6026/24 видано виконавчий лист, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок індексації пенсії з 01 березня 2023 року за 2022 рік та за 2023 рік на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” та постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” без включення до основного розміру пенсії суми збільшення пенсії на 25 відсотків згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення”, Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок індексації пенсії з 01 березня 2023 року за 2022 рік та за 2023 рік на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” та постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” без включення до основного розміру пенсії суми збільшення пенсії на 25 відсотків згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення”, в якому вказано, що судове рішення набрало законної сили 30 травня 2024 року.
Ухвалою суду від 08 липня 2024 року визнано виконавчий лист, виданий 10 червня 2024 року Одеським окружним адміністративним суд по справі № 420/6026/24 таким, що таким, що не підлягає виконанню.
Також, 10 червня 2024 року по справі № 420/6026/24 видано виконавчий лист, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01 березня 2023 року з урахуванням збільшення основного розміру пенсії на 25 відсотків згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 рік в розмірі 2322,42 грн. та за 2023 рік в розмірі 1500,00 грн., а саме із загальної суми 20411,13 грн., в якому вказано, що судове рішення набрало законної сили 30 травня 2024 року.
Разом з тим, згідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень вбачається, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області до П'ятого апеляційного адміністративного суду подано апеляційну скаргу на рішення суду від 29 квітня 2024 року по справі № 420/6026/24, яка ухвалою від 25.06.2024 року залишена без руху.
Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2024 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2024 р. у справі № 420/6026/24.
Ухвалою суду від 18 липня 2024 року визнано виконавчий лист, виданий 10 червня 2024 року Одеським окружним адміністративним суд по справі № 420/6026/24 таким, що таким, що не підлягає виконанню.
Старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області 17.06.2024 винесено постанови про відкриття виконавчого провадження № 75310759 та № 75312150 за виконавчими листами № 420/6026/24, виданими 10.06.2024 року.
Відділ примусового виконання рішень було повідомлено рекомендованими листами Головного управління від 26.06.2024 року № 1500-0505-5/97130 та від 26.06.2024 року № 1500- 0505-5/97468 про оскарження рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2024 р. у справі № 420/6026/24.
01.07.2024 року державним виконавцем за невиконання рішення на виконання вимог виконавчого листа № 420/6026/24, було винесено постанову про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області штрафу у розмірі 5100 грн. у межах виконавчого провадження № 75312150. В даній постанові також зазначено вимогу державного виконавця щодо необхідності виконання рішення суду протягом десяти робочих днів та попередження про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення суду.
01.07.2024 року державним виконавцем за невиконання рішення на виконання вимог виконавчого листа № 420/6026/24, було винесено постанову про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області штрафу у розмірі 5100 грн. у межах виконавчого провадження № 75310759. В даній постанові також зазначено вимогу державного виконавця щодо необхідності виконання рішення суду протягом десяти робочих днів та попередження про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення суду.
Позивач, не погоджуючись з постановами державного виконавця про накладення штрафу у розмірі 5100 грн. в межах виконавчих проваджень № 75312150 та № 75310759, вважаючи їх протиправними та такими, що підлягають скасуванню, звернувся з даною позовною заявою до суду.
Релевантні джерела права та висновки суду
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 року № 1404-VIII (далі - Закон № 1404-VIII ) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно зі статтею 3 Закону № 1404-VIII підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.
Відповідно до частин першої та другої статті 63 Закон № 1404-VIII, зокрема, за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів та попередження про кримінальну відповідальність.
Частиною першою статті 75 Закон № 1404-VIII встановлено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Аналізуючи наведені положення законодавства в контексті цієї справи потрібно зауважити, що накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов'язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов'язання.
Застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і направлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження.
Умовою для накладення на боржника у виконавчому проваджені штрафу є невиконання ним виконавчого документа (судового рішення) без поважних причин. У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов'язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.
Аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави для висновку про те, що невиконання боржником рішення суду лише без поважних на те причин, тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами Закону України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII. Тобто на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.
Поважними, в розумінні наведених норм Закону № 1404-VIII, можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.
Згідно ст. 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Як встановлено судом, вище, Головним управлінням 27.05.2024 року за № 1500-0902-7/79770 подано апеляційну скаргу на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2024 по справі № 420/6026/24.
10 червня 2024 року по справі № 420/6026/24 видано виконавчий лист, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок індексації пенсії з 01 березня 2023 року за 2022 рік та за 2023 рік на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” та постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” без включення до основного розміру пенсії суми збільшення пенсії на 25 відсотків згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення”, Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок індексації пенсії з 01 березня 2023 року за 2022 рік та за 2023 рік на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” та постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” без включення до основного розміру пенсії суми збільшення пенсії на 25 відсотків згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення”, в якому вказано, що судове рішення набрало законної сили 30 травня 2024 року.
Ухвалою суду від 08 липня 2024 року визнано виконавчий лист, виданий 10 червня 2024 року Одеським окружним адміністративним суд по справі № 420/6026/24 таким, що таким, що не підлягає виконанню.
Також, 10 червня 2024 року по справі № 420/6026/24 видано виконавчий лист, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01 березня 2023 року з урахуванням збільшення основного розміру пенсії на 25 відсотків згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 рік в розмірі 2322,42 грн. та за 2023 рік в розмірі 1500,00 грн., а саме із загальної суми 20411,13 грн., в якому вказано, що судове рішення набрало законної сили 30 травня 2024 року.
Разом з тим, згідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень вбачається, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області до П'ятого апеляційного адміністративного суду подано апеляційну скаргу на рішення суду від 29 квітня 2024 року по справі № 420/6026/24, яка ухвалою від 25.06.2024 року залишена без руху.
Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2024 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2024 р. у справі № 420/6026/24.
Ухвалою суду від 18 липня 2024 року визнано виконавчий лист, виданий 10 червня 2024 року Одеським окружним адміністративним суд по справі № 420/6026/24 таким, що таким, що не підлягає виконанню.
Старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області 17.06.2024 винесено постанови про відкриття виконавчого провадження № 75310759 та № 75312150 за виконавчими листами № 420/6026/24, виданими 10.06.2024 року.
Відділ примусового виконання рішень було повідомлено рекомендованими листами Головного управління від 26.06.2024 року № 1500-0505-5/97130 та від 26.06.2024 року № 1500- 0505-5/97468 про оскарження рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2024 р. у справі № 420/6026/24.
Проте, незважаючи на те, що у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду виконання судового рішення, старшим державним виконавцем винесено постанови ВП №75312150 від 01.07.2024 року та ВП № 75310759 від 01.07.2024 року про накладення штрафу у розмірі 5100 грн.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 08.07.2024 року по справі № 420/6026/24 заяву Головного управління - задоволено. Визнано виконавчий лист, виданий 10 червня 2024 року Одеським окружним адміністративним судом по справі № 420/6026/24, таким, що не підлягає виконанню.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 39 Закону України від 02.06.2016 року № 1404 «Про виконавче провадження», виконавче провадження підлягає закінченню у разі скасування або визнання нечинним рішення, на підставі якого виданий виконавчий документ, або визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню.
В силу пункту 2 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними та скасування постанов Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) ВП №75312150 від 01.07.2024 року та ВП №75310759 від 01.07.2024 року про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.
За вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи усі наведені обставини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області підлягає задоволенню.
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Розподіл судових витрат
Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд зазначає, що у даних правовідносинах Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виступає не як суб'єкт владних повноважень, а як особа, яка оскаржує рішення суб'єкта владних повноважень.
З матеріалів справи вбачається, що, позивачем за подачу даного адміністративного позову сплачено судовий збір у розмірі 2 422,40 грн.
З огляду на задоволення позовних вимог судові витрати позивача в розмірі 2 422,40 грн. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 14, 44, 139, 242-246, 249, 269, 271, 287 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправною та скасування постанов ВП №75312150 від 01.07.2024 року та ВП №75310759 від 01.07.2024 року про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн. - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати постанови Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) ВП №75312150 від 01.07.2024 року та ВП №75310759 від 01.07.2024 року про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області суму сплаченого судового збору в розмірі 2 422 грн. 40 коп. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок).
Рішення суду набирає законної сили, згідно ст.255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст.287 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п.15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України. Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 272 КАС України.
Позивач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385).
Відповідач: відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (вул. Розумовська, 37, м. Одеса, 65091).
Суддя С.О. Cтефанов