Справа № 420/7177/24
06 серпня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фруктус Тім» про надання дозволу на погашення податкового боргу, -
Головне управління ДПС в Одеській області звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд надати дозвіл на погашення загальної суми податкового боргу за рахунок майна ТОВ «Фруктус Тім» (код ЄДРПОУ 40091451), що перебуває у податковій заставі.
В обґрунтування позовних вимог позивачем вказано, що станом на 13.02.2024 за ТОВ «Фруктус Тім» обліковується податковий борг у сумі 105 625 грн. 90 коп., а кошти на які можливо було б пред'явити стягнення та банківські рахунки, з яких можливо було б стягнути за рішенням суду кошти в рахунок погашення податкового боргу, у відповідача відсутні. Виходячи із наведеного, позивач вважає, що у нього наявні всі правові підстави для звернення до суду з позовною заявою про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна відповідача, що перебуває у податковій заставі, згідно з Акта опису майна №44/15-32-13-02-35 від 27.04.2023 року.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 11.03.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 420/7177/24 за позовом Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фруктус Тім» про надання дозволу на погашення податкового боргу.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Фруктус Тім» з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими, з підстав, викладених у письмовому відзиві на адміністративний позов (від 15.05.2024 р. вхід. №ЕП/8894/24; від 20.05.2024 р. вхід. №19837/24), наголошуючи, зокрема, що Головним управлінням ДПС в Одеській області при розрахунку суми податкового боргу не враховано частину платежів.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фруктус Тім» перебуває на обліку як платник податків у Головному управлінні ДПС в Одеській області Малиновській державній податковій інспекції за №155215164416 від 30.10.2015 року, що підтверджується даними з ідентифікаційної картки платника податків.
У зв'язку із несплатою Товариством з обмеженою відповідальністю «Фруктус Тім» заборгованості по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості та по земельному податку з юридичних осіб у загальній сумі 105 625 грн. 90 коп., податковим органом було винесено податкову вимогу форми «Ю» №20000212-1306-1532 від 28.03.2023 року.
Головне управління ДПС в Одеській області, на підставі п.95.5 статті 95 ПКУ, винесло Рішення про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу №547/4-1532 від 07.08.2023 року.
Податковий орган звернувся до банків, обслуговуючих Товариство з обмеженою відповідальністю «Фруктус Тім», щодо списання з розрахункових рахунків відповідача суму податкового боргу, що підтверджується: платіжною інструкцією №1845-13-06-15 від 16.11.2023 року, платіжною інструкцією №1846-13-06-15 від 16.11.2023 року, платіжною інструкцією №1847-13-06-15 від 16.11.2023 року, платіжною інструкцією №1849-13-06-15 від 16.11.2023 року, платіжною інструкцією №1850-13-06-15 від 16.11.2023 року, платіжною інструкцією №1851-13-06-15 від 16.11.2023 року, платіжною інструкцією №1852-13-06-15 від 16.11.2023 року, платіжною інструкцією №1853-13-06-15 від 16.11.2023 року.
Проте, зазначені платіжні інструкції повернуті банком, з огляду на неможливість їх виконання через відсутність коштів на рахунках ТОВ «Фруктус Тім».
Відповідно до ст. 89 розд. ІІ ПК України, ГУ ДПС в Одеській області прийнято Рішення про опис майна платника у податкову заставку №228/15-32-13-06- від 29.03.2023року. На підставі вказаного рішення також складено Акт опису майна Товариства з обмеженою відповідальністю «Фруктус Тім» №44/15-32-13-02-35 від 27.04.2023 року, відповідно до якого проведено опис майна відповідача, а саме: «Об'єкт нерухомого майна: нежитлова будівля, що розташована за адресою: Одеська обл., Ізмаїльський район, с. Кирнички, вул. Шкільна, будинок 40 загальною площею 1426,8 м2 та має такі характеристики об'єкта нерухомого майна: цеху перероблення літ. А, площею 196,9 кв.м; котельні літ. Б, площею 79,8кв.м.; цеху літ. В, площею 76,5 кв.м.; майстерні літ. Г, площею 102,0 кв.м.; сховища літ. Д, площею 712,1кв.м.; майстерні літ.Є, площею 38,6 кв.м.; вбиральні літ.Ж; контори літ.З, площею217,4 кв.м.; вагової літ.І, площею 3,5кв.м. ;підвалу літ.Л; надвірних споруд 1-8.».
Враховуючи, що вказані заходи не призвели до погашення Товариством з обмеженою відповідальністю «Фруктус Тім» податкового боргу, Головне управління ДПС в Одеській звернулося до суду з позовною заявою про надання дозволу на погашення податкового боргу відповідача за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд доходить висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні позовних вимог, з огляду на наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює ПК України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно з підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі -ПК України), податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до пунктів 87.1, 87.2 статті 87 ПК України, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених вказаною статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.
Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених вказаним Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Не можуть бути використані як джерела погашення податкового боргу платника податків, зокрема майно платника податків, надане ним у заставу іншим особам (на час дії такої застави), якщо така застава зареєстрована згідно із законом у відповідних державних реєстрах до моменту виникнення права податкової застави (підпункт 87.3.1 пункту 87.3 статті 87 ПК України).
Відповідно до пунктів 88.1,88.2 статті 88 ПК України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
Отже, податковий борг може бути погашений як за рахунок грошових коштів так і за рахунок майна платника податків.
Згідно зі ст.89 ПК України, право податкової застави виникає у разі:
- несплати у строки, встановлені вказаним Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;
- несплати у строки, встановлені вказаним Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
З урахуванням положень вказаної статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 вказаної статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно.
Згідно п.89.3 ст.89 ПК України, майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Пунктом 89.5 статті 89 ПК України передбачено, що у разі якщо на момент складення акта опису майно відсутнє або його балансова вартість менша від суми податкового боргу, право податкової застави поширюється на інше майно, на яке платник податків набуде право власності у майбутньому до погашення податкового боргу в повному обсязі.
Відповідно до підпунктів 95.1, 95.2, 95.3, 95.10 ст.95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.
З метою реалізації майна, яке перебуває у податковій заставі, проводиться експертна оцінка вартості такого майна для визначення початкової ціни його продажу.
Така оцінка проводиться у порядку, визначеному Законом України “Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні”.
Відповідно до пункту 93.4 статті 93 ПК України, у разі продажу майна, що перебуває у податковій заставі, відповідно до статті 95 Податкового кодексу України таке майно звільняється з податкової застави (із внесенням змін до відповідних державних реєстрів) з дня отримання контролюючим органом підтвердження про надходження коштів до бюджету від такого продажу.
Абзацом 2 пункту 95.3 статті 95 ПК України, передбачено право контролюючого органу звертатися до суду щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до пп..95.1-95.3, п.95.5 ст.95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі;
стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги;
контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі;
у разі якщо податковий борг виник у результаті несплати грошових зобов'язань та/або пені, визначених платником податків у податкових деклараціях або уточнюючих розрахунках, що подаються контролюючому органу в установлені Податковим кодексом України строки, стягнення коштів за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, та/або коштів з рахунків/ електронних гаманців такого платника у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей здійснюється за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу без звернення до суду, за умови якщо такий податковий борг не сплачується протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку його сплати, та відсутності/наявності у меншій сумі непогашеного зобов'язання держави щодо повернення такому платнику податків помилково та/або надміру сплачених ним грошових зобов'язань, та/або бюджетного відшкодування податку на додану вартість. У разі наявності непогашеного зобов'язання держави перед платником податків у сумі, що є меншою за суму податкового боргу, ця норма застосовується в межах різниці між сумою податкового боргу та сумою зобов'язання держави.
У таких випадках: рішення про стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців такого платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/ емітентах електронних грошей є вимогою стягувача до боржника, що підлягає негайному та обов'язковому виконанню шляхом ініціювання переказу у платіжній системі за правилами відповідної платіжної системи; рішення про стягнення готівкових коштів вручається такому платнику податків і є підставою для стягнення.
З наведених положень ст.95 ПК України слідує висновок, для надання дозволу на погашення загальної суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі у випадку якщо борг виник на підставі самостійно задекларованих зобов'язань, замість рішення суду про стягнення податкового боргу достатнім є рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу.
Як вбачається з матеріалів справи, за відповідачем рахується податковий борг з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (б/к -18010400) у сумі 22 146,27 грн. та із земельного податку з юридичних осіб (б/к -18010500) у сумі 83 479,63 грн.
На підставі п.95.5 статті 95 ПКУ винесло рішення про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу №547/4-1532 від 07.08.2023 року.
Отже, згідно з п.95.3 ПК України контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, а відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Таким чином, податковий орган має право на звернення до суду з позовом щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, незалежно від природи виникнення такого боргу - чи то внаслідок самостійно задекларованих податкових зобов'язань, чи то на підставі відповідних рішень контролюючого органу та відповідного рішення суду.
При цьому, стягнення податкового боргу, який виник внаслідок несплати самостійно задекларованих податкових зобов'язань, відповідно до п.95.5 ПК України не вимагає звернення податкового органу до суду, а відбувається на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу, яким у даній справі є Рішення ГУ ДПС в Одеській області про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу №547/4-1532 від 07.08.2023 року.
При цьому, суд звертає увагу, що на підтвердження виконання рішення ГУ ДПС в Одеській області №547/4-1532 від 07.08.2023 року ТОВ «Фруктус Тім» по погашенню податкового боргу з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (б/к -18010400) та із земельного податку з юридичних осіб (б/к -18010500), до суду надало наступні платіжні інструкції:
- платіжна інструкція № 524 від 28.02.2020 року на суму 5 177,41 грн;
- платіжна інструкція № 544 від 30.03.2020 року на суму 5 177,41 грн;
- платіжна інструкція № 587 від 29.04.2020 року на суму 5 177,41 грн;
- платіжна інструкція № 589 від 29.04.2020 року на суму 1 684,70 грн;
- платіжна інструкція № 635 від 29.05.2020 року на суму 5 177,41 грн;
- платіжна інструкція № 693 від 25.06.2020 року на суму 5 177,41 грн;
- платіжна інструкція № 732 від 29.07.2020 року на суму 1 684,70 грн;
- платіжна інструкція № 735 від 30.07.2020 року на суму 5 177,41 грн;
- платіжна інструкція № 34 від 31.08.2020 року на суму 5 177,41 грн;
- платіжна інструкція № 780 від 29,09.2020 року на суму 5 177,41 грн;
- платіжна інструкція № 799 від 29.10.2020 року на суму 1 684.70 грн
- платіжна інструкція № 102 від 30.10.2020 року на суму 5177,41 грн;
- платіжна інструкція № 828 від 30.10.2020 року на суму 5 177,41 грн;
- платіжна інструкція № 854 від 24.12.2020 року на суму 5 177,41 грн;
- платіжна інструкція № 864 від 19.02.2021 року на суму 5 177,41 грн;
- платіжна інструкція № 863 від 19.02.2021 року на суму 1 684,70 грн;
- платіжна інструкція № 247 від 26.02.2021 року на суму 6 348,65 грн;
- платіжна інструкція № 894 від -29.03.2021 року на суму 6 348,65 грн;
- платіжна інструкція № 269 від 28.04.2021 року на суму 6 348,65 грн;
- платіжна інструкція № 270 від 28.04.2021 року на суму 2 140,20 грн;
- платіжна інструкція № 915 від 19.05.2021 року на суму 6 348,65 грн;
- платіжна інструкція № 22 від 23.06.2021 року на суму 6 348,65 грн;
- платіжна інструкція № 967 від 26.07.2021 року на суму 6 348,65 грн;
- платіжна інструкція № 968 від 26.07.2021 року на суму 2 140,20 грн;
- платіжна інструкція № 988 від 30.08.2021 року на суму 6 348,65 грн;
- платіжна інструкція № 1017 від 30.09.2021 року на суму 6 348,65 грн;
- платіжна інструкція № 1051 від 27.10.2021 року на суму 6 348,65 грн;
- платіжна інструкція № 1052 від 27.10.2021 року на суму 2 140,20 грн;
- платіжна інструкція № 1119 від 26.11.2021 року на суму 6 348,65 грн;
- платіжна інструкція № 1154 від 28,12.2021 року на суму 6 348,65 грн;
- платіжна інструкція № 1195 від 26.01.2022 року на суму 6 348,65 грн;
- платіжна інструкція № 1196 від 26.01.2022 року на суму 2 140,20 грн;
- платіжна інструкція № 4 від 14.04.2023 року на суму 13 911,30 грн;
- платіжна інструкція № 13 від 26.04.2023 року на суму 10 000,00 грн;
- платіжна інструкція № 20 від 05.05.2023 року на суму 3 911,28 грн;
- платіжна інструкція № 68006847 від 06.12.2023 року на суму 55,94 грн;
- платіжна інструкція № 1848-13-06-15 від 08.12.2023 року на суму 157,23 грн;
- платіжна інструкція № 4610354 від 24.01.2024 року на суму 7 113,73 грн;
- платіжна інструкція № 11687924 від 28.02.2024 року на суму 41,83 грн;
- платіжна інструкція № 23862080 від 26.04.2024 року на суму 89,97 грн.
Загальна сума сплаченого податкового боргу становить 157 352,61 грн., з якої податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (б/к -18010400) - 38 095,71 грн.;
земельний податок з юридичних осіб (б/к -18010500) - 119 256,90 грн.
Таким чином, під час розгляду справи, судом встановлено, що відповідачем сплачений податковий борг в повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене та оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фруктус Тім» про надання дозволу на погашення суми податкового борг, не підлягають задоволенню, з вище окреслених підстав.
Керуючись ст.ст.72-76, 139, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні адміністративного позову Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фруктус Тім» про надання дозволу на погашення податкового боргу, - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Рішення складено 06.08.2024 p, з урахуванням знаходження судді Харченко Ю.В. у відпустці у період з 23.05.2024 р. по 19.06.2024 р., включно, а також на лікарняному - з 20.06.2024 р. по 19.07.2024 р.
Суддя Ю.В. Харченко
.