Ухвала від 06.08.2024 по справі 420/5441/20

Справа № 420/5441/20

УХВАЛА

06 серпня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вовченко О.А. розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі звіт про виконання судового рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Одеським окружним адміністративним судом розглянута справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.07.2020 у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо припинення ОСОБА_1 (пенсійна справа № 1501012620) виплати пенсії та бездіяльність щодо не відновлення виплати пенсії за період з 01 квітня 2020 року по теперішній час та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області відновити нарахування та виплату пенсійного забезпечення ОСОБА_1 (пенсійна справа № 1501012620) відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» починаючи з 01.04.2020 року шляхом виплатити заборгованості по пенсії за період з 01.04.2020 року по дату ухвалення судового рішення відмовлено.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 23 грудня 2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 липня 2020 року скасоване. Прийнято по справі нову постанову, якою позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо припинення ОСОБА_1 виплати пенсії з 01 квітня 2020 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити заборгованість по пенсії за період з 01 квітня 2020 року по 23 грудня 2020 року.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 11.03.2024 у задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі № 420/5441/20 відмовлено.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2024 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 11 березня 2024 року скасовано. Прийнято нову постанову, якою заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 420/5441/20 задоволено. Встановлено строк для подання звіту про виконання у повному обсязі постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 23 грудня 2020 року по справі №420/5441/20 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт у 15 денний строк з моменту набуття законної сили вказаною постановою апеляційного суду.

01.05.2024 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов звіт про виконання рішення суду (вхід. № 17227/24).

Ухвалою суду від 09.05.2024 року відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду у 60-то денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали звіт про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду 23 грудня 2020 року по справі № 420/5441/20.

08.07.2024 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов звіт про виконання рішення суду (вхід. № 27488/24).

У звіті вказано, що Головним управлінням на підставі постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 23.12.2020 по справі № 420/5441/20, ОСОБА_1 01.02.2021 проведено перерахунок пенсії з 01.04.2020 відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та нарахована заборгованість по пенсії за період з 01.04.2020 по 23.12.2020. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2021 становив 10550,25 грн. Виплата ОСОБА_1 нового розміру пенсії підтверджується скріншотом з його електронної пенсійної справи. Сума доплати за період з 01.04.2020 по 28.02.2021 з урахуванням фактично виплачених сум склала 115883,25 грн та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації.

Як зазначено у звіті, станом на 01.07.2024 за рахунок виділеного Пенсійним фондом України фінансування Головним управлінням здійснено погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду з датою набрання рішеннями законної сили по 20.09.2020 включно. На теперішній час бюджет Головного управління, передбачений на 2023 рік для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, вичерпано. Також управлінням повідомлено, що на лист Головного управління від 24.05.2024 № 1500-0503- 5/78606, яким здійснено запит до Пенсійного фонду України щодо сформування бюджетного запиту для виділення коштів з Державного бюджету України з метою виплати за постановою суду по справі № 420/5441/20 Пенсійний фонд України листом від 29.05.2024 № 2800-040203- 9/32894 повідомив, що Бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік на сьогодні не затверджено. Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2024 рік після його затвердження.

Також, у звіті зазначено, що Головним управлінням включено нараховані суми пенсії до реєстру судових рішень та поставлено у відповідну чергу на безпосередню виплату пенсії (станом на 01.07.2024 за № 83663), необхідно дійти висновку, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Розглядаючи звіт про виконання судового постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 23 грудня 2020 року по справі №420/5441/20, суд зазначає.

Так, Головним управлінням на підставі постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 23.12.2020 по справі № 420/5441/20, ОСОБА_1 01.02.2021 проведено перерахунок пенсії з 01.04.2020 відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та нарахована заборгованість по пенсії за період з 01.04.2020 по 23.12.2020.

Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2021 становив 10550,25 грн.

Сума доплати за період з 01.04.2020 по 28.02.2021 з урахуванням фактично виплачених сум склала 115883,25 грн та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації.

Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно з ч.2 ст.14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Відповідно до вимог ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

У Рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).

Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина «судового процесу» для цілей статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до положень підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року №28-2, Головне управління Пенсійного фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасну та у повному обсязі виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання, здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та інші виплати, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, в межах обсягів фінансування цих виплат; здійснює призначення, нарахування (перерахунок) та виплату житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, а також надання одержувачам зазначених пільг та житлових субсидій інформації, визначеної законодавством.

Тобто, виплати пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

Окрім того, в силу статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.

Власні кошти Пенсійний фонд не включає до складу Державного бюджету України, що передбачено статтею 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Приписами статті 73 вищевказаного Закону також встановлено вичерпний перелік підстав для використання коштів Пенсійного фонду та заборону їх спрямування на цілі, не передбачені цим Законом.

Відповідно до статті 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.

Таким чином, вбачається, що фінансування та виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів Пенсійного фонду, виділених з Держаного бюджету України та за наявності відповідного бюджетного призначення.

Верховний Суд України у своїх постановах (зокрема, від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 13.06.2018 у справі №757/29541/14-а від 21.08.2019 у справі №754/3105/17, від 21.05.2020 у справі №310/6910/16-а) неодноразово вказував про те, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин.

Судом встановлено, що листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області вiд 24.05.2024 року № 1500-0503-5/78606 здійснено запит до Пенсійного фонду України щодо сформування бюджетного запиту для виділення коштів з Державного бюджету України з метою виплати за постановою суду по справі № 420/5441/20.

У відповідь на вказаний запит відповідачем складено листа №2800-040203-9/32894 від 29.05.2024 року, в якому вказано, що бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік на сьогодні не затверджено. Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2024 рік після його затвердження. Водночас, вказано у листів, черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили, згідно з абзацом 2 пункту 7 розділу ІІ Порядку.

З урахуванням вищезазначеного суд доходить до висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, виконавши рішення суду в частині здійснення перерахунку пенсії позивача та її виплати з місяця, наступного за місяцем, в якому рішення суду набрало законної сили, не мало об'єктивної фінансової можливості виконати судове рішення у частині виплати заборгованості по пенсії позивачу, а причини його невиконання є поважними.

Отже, невиконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду в Одеській області в частині виплати грошових коштів у зв'язку з відсутністю відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Відтак, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на виконання судового рішення проведений перерахунок пенсії позивача, але з зазначених вище поважних причин не здійснена виплата нарахованої доплати пенсії, яка буде реалізована після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України.

До аналогічних висновків дійшов також П'ятий апеляційний адміністративний суд у поставної від 06.10.2021 у справі №420/5689/20.

Суд зазначає, що надання відповідачу нового строку на надання звіту про виконання рішення суду в частині виплати нарахованої доплати пенсії та накладення судом штрафу на керівника відповідача жодним чином не захищатиме право особи на отримання бюджетних коштів.

Вказані висновки узгоджуються з висновками, викладеними Верховним Судом у постанові від 21.05.2020 у справі №310/6910/16-а.

Відтак, суд вважає за доцільне прийняти поданий звіт про виконання судового рішення.

Керуючись ст.ст. 294, 295, 297, 382 КАС України, суд ,-

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 23 грудня 2020 року по справі №420/5441/20.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.А. Вовченко