Ухвала від 05.08.2024 по справі 755/8654/24

№ 755/8654/24

№ 1-кс/755/1874/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" серпня 2024 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:

слідчого судді ОСОБА_1 ,

за участю:

секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,

слідчого ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4 ,

розглянув клопотання старшого слідчого 2 відділу слідчого управління Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023010000000076 від 13.06.2023 року за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

У провадження слідчого судді Дніпровського районного суду міста Києва надійшло клопотання старшого слідчого 2 відділу слідчого управління Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023010000000076 від 13.06.2023 року за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.

Клопотання погоджено з прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки та процесуального керівництва і публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_6 .

Клопотання мотивоване тим, що слідчим управлінням Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим, за процесуального керівництва прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023010000000076, відомості про яке 13.06.2023 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.

У період 19-22 лютого 2014 року, Російська Федерація (далі - РФ), використовуючи загострення політико-соціальної напруженості в Україні як привід для вторгнення на її суверенну територію, у порушення міжнародно-правових норм, у тому числі Договору про дружбу, співпрацю та партнерство між Україною та Російською Федерацією (ратифікований Законом України № 13/98-ВР від 14.01.1998 року та Федеральним Законом РФ № 42-ФЗ від 02.03.1999 року), Конституції України, із застосуванням кадрових військових підрозділів своїх збройних сил, а також, підконтрольних уряду РФ проросійських політичних та інших організацій та об'єднань, вчинила захоплення адміністративних будівель органів державної влади України в Автономній Республіці Крим, блокування українських військових частин, здійснила організацію і проведення незаконного «референдуму щодо самовизначення Криму» на території АР Крим, із заздалегідь відомим та підконтрольним РФ результатом, який у подальшому, став формальною підставою для прийняття незаконного рішення про включення до складу РФ території АР Крим і міста Севастополя на правах суб'єктів федерації.

Таким чином, з 20.02.2014 року РФ, як держава-агресор, здійснила окупацію території України - півострова Крим із застосуванням збройних сил, військових підрозділів та парамілітарних утворень.

З метою реалізації політики окупації та остаточного приєднання тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополь до складу РФ,а також, придушення спротиву проукраїнського населення Криму, вищим керівництвом РФ було прийнято низку «законів та підзаконних нормативних актів», якими незаконно створено, так звані судові, правоохоронні органи, органи влади та місцевого самоврядування Республіки Крим.

Так, 24.02.2022 року у зв'язку з відкритим військовим вторгненням РФ в Україну, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України,Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Президент України видав Указ №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затверджений Законом України «Про введення воєнного стану в Україні» №2102-ІХвід 24.02.2022 року, яким введено на території України воєнний стан з 24.02.2022 року, строк дії якого продовжувався відповідними Указами Президента до теперішнього часу.

Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи індивідуальним підприємцем, у період часу з 11.05.2022 року до 11.11.2023 року, знаходячись на тимчасово окупованій території України - півострові Крим, здійснюючи господарську діяльність за місцем реєстрації: АДРЕСА_1 , усвідомлюючи та достовірно знаючи про факт окупації Автономної Республіки Крим збройними силами РФ, маючи стійкий, виниклий за невстановлених досудовим розслідуванням обставин умисел, здійснив провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі з окупаційною адміністрацією держави-агресора, шляхом укладання та виконання 9 контрактів (договорів) за наступних обставин.

Так, ОСОБА_5 , діючи умисно та протиправно, 10.03.2020 року, знаходячись на ТОТУ - півострові Крим, зареєструвався, відповідно до законодавства РФ, як індивідуальний підприємець (юридична адреса АДРЕСА_2 ).

Після цього, він, будучи обізнаним про необхідність реєстрації на порталі РФ щодо державних закупівель відповідно до Федерального закону РФ від 05.04.2013 року № 44-Ф3 «О контрактной системе в сфере закупок товаров, работ, услуг для обеспечения государственных и муниципальных нужд», здійснив реєстрацію, на офіційному сайті « ІНФОРМАЦІЯ_2 » http://zakupki.gov.ru.

У подальшому, ОСОБА_5 , знаючи, що контрагентами у таких договорах будуть бюджетні підприємства, установи та організації країни-агресора - РФ, будучи індивідуальним підприємцем, зареєстрованим відповідно до законодавства РФ, усвідомлюючи та достовірно знаючи про факт окупації АР Крим збройними силами РФ та заборону здійснення будь-якої господарської діяльності у співпраці з державою-агресором, а також, розуміючи те, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, здійснив провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором та незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території в тому числі з окупаційною адміністрацією держави агресора.

Зокрема, 22.02.2023 року ОСОБА_5 , знаходячись на тимчасово окупованій території півострову Крим, здійснюючи господарську діяльність за місцем реєстрації: АДРЕСА_1 , шляхом використання особистого електронного підпису, уклав контракт № КРМ03-003-04/23, (ИКЗ: № 231770982726691024300100070012825244), із так званим «Крымским филиалом федерального государственного казенного учреждения «дирекция по строительству и эксплуатации объектов росграницы», (юридична адреса: АДРЕСА_3 ) на постачання спліт-систем на МАПП «Джанкой», МАПП «Армянск» и ДАПП «Перекоп» для забезпечення діяльності незаконно створеного органу на загальну суму 527 000 (п'ятсот двадцять сім тисяч) російських рублів.

Особливістю даних «государственных контрактов», згідно Федерального закону РФ від 05.04.2013 року № 44-Ф3 «О контрактной системе в сфере закупок товаров, работ, услуг для обеспечения государственных и муниципальных нужд» є те, що відповідно до «Статьи 51. Заключение контракта по результатам электронной процедуры», а саме п. 3 «Не позднее пяти рабочих дней, следующих за днем размещения заказчиком в соответствии с частью 2 настоящей статьи проекта контракта, участник закупки, с которым заключается контракт, осуществляет одно из следующих действий: 1. подписывает усиленной электронной подписью лица, имеющего право действовать от имени участника закупки, проект контракта и одновременно размещает на электронной площадке подписанный проект контракта, а также документ, подтверждающий предоставление обеспечения исполнения контракта в соответствии с настоящим Федеральным законом(за исключением случаев, предусмотренных настоящим Федеральным законом)».

Відповідно до п. 3.1 контракту (договору) № КРМ03-003-04/23, ИКЗ: № 231770982726691024300100070012825244 від 22.02.2023 року, укладеного між індивідуальним підприємцем ОСОБА_5 і, так званим «Крымским филиалом федерального государственного казенного учреждения «дирекция по строительству и эксплуатации объектов росграницы», зобов'язання з виконанням робіт повинно бути виконано у строк до 31.02.2023 року.

Згідно з документом «Счет фактуры № 1 від 28.03.2023», умови договору ОСОБА_5 були виконані у строк, визначений вищевказаним договором, а відповідно до платіжного доручення №833212, проведено 20.04.2023 року та останній отримав грошові кошти у визначеному розмірі.

Також, 31.07.2023 року ОСОБА_5 , будучи індивідуальним підприємцем, знаходячись на тимчасово окупованій території півострову Крим, здійснюючи господарську діяльність за місцем реєстрації: АДРЕСА_1 , діючи умисно, аналогічним чином уклав контракт № пкм/ 2023 (ИСК: 233910100597191010100100490010000244) із, так званим « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( далі - МКУ "управление по административно-хозяйственному обеспечению администрации города Алушты"), (юридична адреса: АДРЕСА_4 ) на надання послуг з постачання та монтажу кондиціонерів для забезпечення діяльності незаконно створеного органу на загальну суму 60 581 (шістдесят тисяч п'ятсот вісімдесят один) російський рубель 33 копійки.

У подальшому, у строк до 07.08.2023 року ОСОБА_5 виконав умови вищевказаного контракту, за що отримав оплату у визначеному розмірі.

Також, 16.06.2023 року ОСОБА_5 , будучи індивідуальним підприємцем, знаходячись на тимчасово окупованій території півострову Крим, здійснюючи господарську діяльність за місцем реєстрації: АДРЕСА_1 , діючи умисно, аналогічним чином уклав контракт № 0175200002523000014(ИКЗ 232910201213991020100100280013312244), із, так званим «Министерством сельского хозяйства Республики Крым ( далі - "Минсельхоз Республики Крым), (юридична адреса: АДРЕСА_5 ) на надання послуг з технічного обслуговування кондиціонерів для забезпечення діяльності незаконно створеного органу на загальну суму 56 000 (п'ятдесят шість тисяч) російських рублів.

У подальшому, у строк до 11.11.2023 року ОСОБА_5 виконав умови вищевказаного контракту, за що отримав оплату у визначеному розмірі.

Також, 09.06.2022 року ОСОБА_5 , будучи індивідуальним підприємцем, знаходячись на тимчасово окупованій території півострову Крим, здійснюючи господарську діяльність за місцем реєстрації: АДРЕСА_1 , діючи умисно, аналогічним чином уклав контракт № 0373100020123000081_108231 (ИКЗ № 23177080986457708010 0102090003312244) із, так званим «Региональным таможенным управлением радиоэлектронной безопасности объектов таможенной инфраструктуры»( далі - РТУ РЭБОТИ), (юридична адреса: АДРЕСА_6 ) на надання послуг з проведення діагностики, обслуговування, ремонту та заправки кондиціонерів ОТС-філія РТУ РЕБОТІ м. Севастополь для забезпечення діяльності незаконно створеного органу на загальну суму 32 000 (тридцять дві тисячі) російських рублів.

У подальшому, у строк до 17.07.2022 року ОСОБА_5 виконав умови вищевказаного контракту, за що отримав оплату у визначеному розмірі.

Також, 20.02.2023 року ОСОБА_5 , будучи індивідуальним підприємцем, знаходячись на тимчасово окупованій території півострову Крим, здійснюючи господарську діяльність за місцем реєстрації: АДРЕСА_1 , діючи умисно, аналогічним чином уклав контракт № 0375400001123000004 (ИКЗ 231911002959191100100100170013312244) з т.зв. «Федеральным бюджетным лечебно-профилактическим учреждением «Санаторий «Маяк» Федеральной налоговой службы» ( далі - ФБЛПУ "САНАТОРИЙ "МАЯК" ФНС РОССИИ), (юридична адреса: АДРЕСА_7 ) на надання послуг з технічного обслуговування кондиціонерів для забезпечення діяльності незаконно створеного органу на загальну суму 27 700 (двадцять сім тисяч сімсот) російських рублів.

У подальшому, у строк 16.03.2023 року ОСОБА_5 виконав умови вищевказаного контракту, за що отримав оплату у визначеному розмірі.

Також, 19.12.2022 року ОСОБА_5 , будучи індивідуальним підприємцем, знаходячись на тимчасово окупованій території півострову Крим, здійснюючи господарську діяльність за місцем реєстрації: АДРЕСА_1 , діючи умисно, аналогічним чином уклав контракт № 0375200010122000303 (ИКЗ: 222910205919091020100104554552825244) із, так званим «Государственным бюджетным учреждением Республики Крым «Крымское управление водного хозяйства и мелиорации» (далі - ГБУ РК « ІНФОРМАЦІЯ_4 »), (юридична адреса: АДРЕСА_8 , ИНН: 9102059190) на надання послуг з постачання кондиціонерів для забезпечення діяльності незаконно створеного органу на загальну суму 56 000 (п'ятдесят шість тисяч) російських рублів.

У подальшому, у строк 22.12.2022 року ОСОБА_5 виконав умови вищевказаного контракту, за що отримав оплату у визначеному розмірі.

Також, 15.12.2022 року ОСОБА_5 , будучи індивідуальним підприємцем, знаходячись на тимчасово окупованій території півострову Крим, здійснюючи господарську діяльність за місцем реєстрації: АДРЕСА_1 , діючи умисно, аналогічним чином уклав контракт № 2022.000059 (ИКЗ 222910200101791020100100790012825244) із, так званим «Министерством экологии и природных ресурсов Республики Крым» (далі - ОСОБА_7 ), (юридична адреса: АДРЕСА_9 ) на надання послуг з постачання та монтажу кондиціонерів для забезпечення діяльності незаконно створеного органу на загальну суму 54 450 (п'ятдесят чотири тисячі чотириста п'ятдесят) російських рублів.

У подальшому, у строк 23.12.2022 року ОСОБА_5 виконав умови вищевказаного контракту, за що отримав оплату у визначеному розмірі.

Також, 18.07.2022 року ОСОБА_5 , будучи індивідуальним підприємцем, знаходячись на тимчасово окупованій території півострову Крим, здійснюючи господарську діяльність за місцем реєстрації: АДРЕСА_1 , діючи умисно, аналогічним чином уклав контракт №192 (№ 222910206872791020100101730012825407) із, так званим «Государственным бюджетным учреждением Республики Крым «Многофункциональный центр предоставления государственных и муниципальных услуг» (далі - ГБУ РК "МФЦ"), (юридична адреса: АДРЕСА_10 ) на надання послуг з постачання побутового кондиціонеру для забезпечення діяльності незаконно створеного органу на загальну суму 155 709 (сто п'ятдесят п'ять тисяч сімсот дев'ять) російських рублів 06 копійок.

У подальшому, у строк 19.10.2022 року ОСОБА_5 виконав умови вищевказаного контракту, за що отримав оплату у визначеному розмірі.

Також, 11.05.2022 року ОСОБА_5 , будучи індивідуальним підприємцем, знаходячись на тимчасово окупованій території півострову Крим, здійснюючи господарську діяльність за місцем реєстрації: АДРЕСА_1 , діючи умисно, аналогічним чином уклав контракт №141 (№ 1770783004822000127) із, так званим « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (далі - ГУ - РО Фонда Социального Страхования Российской Федерации по Республике Крым), (юридична адреса: АДРЕСА_11 ) на надання послуг з постачання побутового кондиціонеру для забезпечення діяльності незаконно створеного органу на загальну суму 159 685 (сто п'ятдесят дев'ять тисяч шестисот вісімдесят п'ять ) російських рублів 20 копійок.

У подальшому, у строк 24.06.2022 року ОСОБА_5 виконав умови вищевказаного контракту, за що отримав оплату у визначеному розмірі.

Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.111-1 КК України, - колабораційна діяльність, тобто, у провадженні господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі з окупаційною адміністрацією держави-агресора.

14 грудня 2023 року складено повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.

Згідно зі ст. 42 КПК України, підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому ст.ст. 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Згідно з ч. 8 ст. 135 КПК України, повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою - агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою,яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. У випадку наявності в особи, зазначеної в абзаці першому цієї частини, захисника (захисників) копія повістки про її виклик надсилається захиснику (захисникам).

Оскільки підозрюваний перебуває на ТОТ АР Крим 15.12.2023 року повідомлення про підозру ОСОБА_5 та повістки про його виклик на 20.12.2023 року, 21.12.2023 року, 22.12.2023 року опубліковано в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр», випуск № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. Крім того, повідомлення про підозру з повісткою про виклик ОСОБА_5 надіслано йому на номер телефону: НОМЕР_3 та поштову електронну скриньку: « ІНФОРМАЦІЯ_6 », що відповідно до, так званого «Государственного контракту № КРМ03-003-04/23 від 22.02.2023 року, належить ОСОБА_5 . Однак, ОСОБА_5 на виклики не з'явився та не повідомив про причини свого неприбуття, при цьому, жодних заяв чи клопотань про перенесення часу проведення процесуальних дій до органу досудового розслідування не надав.

Викладені обставини та повідомлена ОСОБА_5 підозра підтверджується сукупністю доказів, отриманих у ході здійснення досудового розслідування даного кримінального провадження, у тому числі: повідомленням про вчинення кримінального правопорушення (вих. № 72/5/2/202/5594 від 08.06.2023 року), відповідно до якого, громадянин України ОСОБА_5 , будучи приватним підприємцем, 22.02.2023 року уклав державний контракти із, так званим «Крымским филиалом федерального государственного казенного учреждения «дирекция по строительству и эксплуатации объектов росграницы»;повідомленням про вчинення кримінального правопорушення (вих. № 72/5/2/202/5594 від 08.06.2023 року), відповідно до якого, громадянин України ОСОБА_5 , будучи приватним підприємцем, 22.02.2023 року уклав державний контракт із, так званим « ІНФОРМАЦІЯ_7 »;протоколом огляду мережі Інтернет від 05.12.2023 року, а саме сайту « ІНФОРМАЦІЯ_8 », що розташований за URL адресою: ІНФОРМАЦІЯ_9 , за результатами якого, отримані фактичні дані про реєстрацію та додаткові відомості відносно ОСОБА_5 , який 10.03.2020 року зареєструвався, відповідно до законодавства РФ, як індивідуальний підприємець (юридична адреса АДРЕСА_2 ). протоколом огляду мережі Інтернет від 05.12.2023 року, а саме сайту Єдиної інформаційної системи у сфері закупівель Державного казначейства РФ, за URL-адресою: ІНФОРМАЦІЯ_10 , у якому зафіксовані відомості щодо укладання дев'яти державних контрактів між індивідуальним підприємцем ОСОБА_5 та, так званими «органами исполнительной власти»; листом з Офісу Президента України від 21.07.2023 року №45-01/764, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно з поданою ним заявою або внаслідок втрати громадянства України на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства у встановлено порядку не надходили; іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.

Крім того, під час проведення досудового розслідування отримані дані, що ОСОБА_5 , дотепер, знаходиться на тимчасово окупованій території АР Крим, а також, відповідно до відомостей ДПС України щодо перетину державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованими територіями України, у період з 08.11.2017 року до 14.07.2023 року, відомостей стосовно ОСОБА_5 в базі даних не виявлено.

26 грудня 2023 року ОСОБА_5 оголошено у розшук (ОРС категорії «Розшук» №112). Здійснення розшукових заходів доручено співробітникам УСБ України у Хмельницькій області.

Таким чином, притягнути ОСОБА_5 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому кримінально-процесуальним законодавством, не надається можливим, але при цьому, наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваного спеціального досудового розслідування злочину, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.

Так,ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року встановлює, що порядок вручення повістки про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, а також правові наслідки ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, визначаються Кримінальним процесуальним кодексом України.

Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України, ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

У відповідності до ч.2 ст.297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні зокрема щодо злочину, передбаченого статтею ч.4 ст.111-1КК України, стосовно підозрюваного, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

У судовому засіданні слідчий клопотання підтримав у повному обсязі, прохав його задовольнити з підстав, викладених у ньому, зазначивши, що ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території України - АР Крим, здійснює господарську діяльність у взаємодії з державою-агресором, переховується від органу досудового розслідування та не з'являється на виклики.

Захисник ОСОБА_4 щодо задоволення заявленого клопотання поклався на розсуд суду.

Дослідивши матеріали клопотання, заслухавши думку слідчого та захисника, слідчий суддя вважає, що клопотання є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Так, з витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023010000000076 від 13.06.2023 року вбачається, що громадянин ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи зареєстрованим у відповідності до законодавства РФ індивідуальним підприємцем, здійснює на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим господарську діяльність у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.

14 грудня 2023 року в рамках кримінального провадження № 42023010000000076 від 13.06.2023 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, яке опубліковано в газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр», випуск № 251 ( НОМЕР_2 ) від 15.12.2023 року та 15.12.2023 року - на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

У зв'язку з тим, що фактичне місцезнаходження ОСОБА_5 до теперішнього часу невідоме, останнього постановою слідчого-криміналіста 2 відділу слідчого управління Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим ОСОБА_3 від 26.11.2023 року оголошено в розшук.

На даний час, у кримінальному провадженні проведено всі можливі слідчі дії, спрямовані на встановлення суттєвих обставин та доведення обґрунтованості підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення.

Зібрані під час досудового розслідування докази дають достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 умисно переховується від органів досудового розслідування на тимчасово окупованій території АР Крим, з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинений ним злочин та притягнення його до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому чинним кримінальним процесуальним законодавством, неможливо, оскільки він переховується від органів досудового розслідування на тимчасово окупованій території АР Крим.

На виконання вимог ст. 135 КПК України, у зв'язку з тим, що підозрюваний ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території АР Крим, повістки про виклик на 20.12.2023 року, 21.12.2023 року та 22.12.2023 року підозрюваного ОСОБА_5 до слідчого управління Головного управління СБ України в Автономній Республіці Крим, а також, повідомлення про підозру 15.12.2023 року розміщені на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора у розділі «Повістки про виклик» та опубліковано у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр», випуск № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) від 15.12.2023 року.

Крім того, відповідно до відповіді з Офісу Президента України, матеріали стосовно припинення громадянства України ОСОБА_5 , згідно із поданою ним заявою або внаслідок втрати громадянства України на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства у встановленому порядку, не надходили.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (inabsentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.

Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Згідно з ч. 1 ст. 42 КПК України, підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Відповідно до ч. 3 ст. 297-4 КПК України, повторне звернення з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді в одному кримінальному провадженні не допускається, крім випадків наявності нових обставин, які підтверджують, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук.

Водночас, положеннями ст. 297-5 КПК України передбачено, що повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом. Повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування у зв'язку з прийняттям уповноваженим органом рішення про передачу підозрюваного для обміну як військовополоненого публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.

Крім того, слідчий суддя, відповідно до положень ч. 2 ст. 297-4 КПК України, враховує практику Європейського суду з прав людини у відповідності до якої «обґрунтована підозра» про яку йдеться у ст. 5 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, означає наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати об'єктивного спостерігача, що конкретна особа можливо вчинила злочин.

Не вирішуючи питання щодо доведеності обґрунтованості підозри та кваліфікації дій підозрюваного, а виходячи лише з фактичних даних, які містяться в матеріалах доданих до клопотання, слідчий суддя вважає, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення.

Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав, визначених ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023010000000076 від 13.06.2023 року за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.

Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 297-1, 297-3, 297-4, 376 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого 2 відділу слідчого управління Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023010000000076 від 13.06.2023 року за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення у кримінальному провадженні № 42023010000000076 від 13.06.2023 року спеціального досудового розслідування відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.

Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні відомості про здійснення спеціального досудового розслідування внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення та не може бути оскаржена, заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя: