Дата документу 05.08.2024Справа № 554/7672/24
Провадження № 3/554/1982/2024
05 серпня 2024 року м.Полтава
Суддя Октябрського районного суду м. Полтави Троцька А.І., при секретарі - Гуренко Д.В., за участю прокурора - Кондратенка Г.М., особи, що притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , захисника - Висоти І.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Костянтинівка Донецької області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , працюючого старшим інспектором тренінгового центру Головного управління Національної поліції в Полтавській області, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 10.02.2009 року Костянтинівським МВ ГУМВС України в Донецькій області,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 22.07.2024р. серії №5, слідує, що старший лейтенант поліції ОСОБА_1 , обіймаючи посаду старшого інспектора тренінгового центру Головного управління Національної поліції в Полтавській області, відповідно до підпункту п.п. «з» п. 1 ч. 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», Закону України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, в порушенім вимог ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, після встановленого терміну декларування до 31.01.2024, а саме 15.02.2024 о 16 годині 50 хвилин подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію за 2021 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за що передбачена відповідальність ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 22.07.2024р. серії №6, слідує, що старший лейтенант поліції ОСОБА_1 , обіймаючи посаду старшого інспектора тренінгового центру Головного управління Національної поліції в Полтавській області, відповідно до підпункту п.п. «з» п. 1 ч. 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», Закону України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, в порушенім вимог ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, після встановленого терміну декларування до 31.01.2024, а саме 15.02.2024 о 17 годині 38 хвилин подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію за 2022 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за що передбачена відповідальність ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Після роз'яснення відповідно до ст.268 КУпАП прав особі, що притягується до адміністративної відповідальності, в тому числі права на захист, ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав. Пояснив, що умислу не подавати декларації він не мав. Раніше їх кожного року під розпис повідомляли про необхідність подання декларацій, потім на час воєнного стану припинилась подача декларацій, а в подальшому знову відновилась, однак він думав, що термін подачі декларації до 01.04.2024 року і лише 15.02.2024 року йому повідомили, що декларації за 2021 та 2022 роки треба було подати до 31.01.2024 року.
Його захисник - адвокат Висота І.А. просила суд врахувати, що ОСОБА_1 не було ознайомлено під підпис з наказом про внесення змін до закону щодо строків декларування, що термін подачі декларацій він прострочив лише на 15 днів. Враховуючи його позитивну характеристику, наявність на утриманні двох дітей 2019 та 2021 року народження, його безпосередню участь в антитерористичних операціях та відсутність тяжких наслідків просила суд звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності на підставі ст. 22 КУпАП у зв'язку із малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
Вирішуючи питання про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, суд виходить з наступного.
Так, згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 245 КупАП визначено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
За правилами ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються: протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, показаннями потерпілих, свідків, тощо.
Відповідно до ч.1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Як вбачається з наказу ГУНП в Полтавській області № 378 о/с від 26.07.2023, старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , призначено на посаду старшого інспектора тренінгового центру Головного управління Національної поліції в Полтавській області.
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» №3781-ХІІ від 23.12.1993, працівники Національної поліції відносяться до правоохоронних органів України.
Згідно із п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюється дія вказаного Закону, є поліцейські.
Відповідно до ст. 17 ЗУ «Про Національну поліцію» поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції, і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Також встановлено, що 07 листопада 2015 року ОСОБА_1 склав Присягу на вірність Українському народові і до теперішнього часу перебуває у спеціальному званні «старший лейтенанта поліції» та закріплений спеціальний жетон з індивідуальним № 0125076.
Відповідно до ч. 1 ст. 61 ЗУ «Про Національну поліцію», на поліцейських поширюються обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції», цим та іншими законами України.
Згідно абз. 15 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Як вбачається із примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Отже, відповідно до п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» старший лейтенант поліції ОСОБА_1 , старший інспектор тренінгового центру ГУНП в Полтавській області, є поліцейським на якого поширюється дія вказаного Закону.
12 жовтня 2023 року набрав чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-ІХ від 20.09.2023 року, відповідно до розділу ХІІІ «Прикінцевих положень» пункт 2-7 викладено в такій новій редакції, відповідно до якого: особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
З викладеного вбачається, що поліцейський ОСОБА_1 був зобов'язаний подати щорічні декларації за 2021 та 2022 роки особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування до 31 січня 2024 року.
З пам'ятки-ознайомлення вбачається, що ОСОБА_1 28.12.2021 року під підпис був ознайомлений з обмеженнями, пов'язаними зі службою в поліції, та вимогами антикорупційного законодавства, а саме з вимогами Законів України «Про національну поліцію», «Про запобігання корупції», Кримінального кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, відповідно до списку декларацій, оприлюднених в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 неодноразово подавав «щорічні» декларації, а саме за 2016-2020 роки, тобто останньому достовірно відомі зобов'язання та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції», типи декларацій, правила користування Реєстром та електронним цифровим підписом.
Разом із тим, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 подав до Реєстру щорічну декларацію за 2021 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування 15.02.2024 о 16 годині 50 хвилин, та щорічну декларацію за 2022 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування 15.02.2024 о 17 годині 38 хвилин, тобто несвоєчасно.
Під час судового розгляду поважних причин для несвоєчасного подання щорічної декларації за 2021 та за 2022 роки особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у ОСОБА_1 не встановлено
Таким чином, обставини вчинення правопорушень повністю підтверджуються матеріалами справи, а саме: протоколами про адміністративні правопорушення, рапортом, листом НАЗК № 47-07/41349-24 від 06.06.2024, повідомленням про факт несвоєчасного подання декларації, додатком про послідовність дій користувача ОСОБА_1 , деклараціями ОСОБА_1 з веб-сайту «nazk.gov.ua», наказом ГУНП в Полтавській області № 378 о/с від 26.07.2023, присягою, пам'яткою - ознайомленням від 28.12.2021 року.
Пояснення ОСОБА_1 надані в судовому засіданні, щодо необізнаності про зміни в законодавстві судом оцінюються критично та спростовані дослідженими доказами.
Таким чином, аналізуючи докази по справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких суперечностей, суд вбачає у діях ОСОБА_1 ознаки складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-76 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховується характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до ст. 34 КУпАП, є щире каяття.
Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до ст. 35 КУпАП, не встановлено.
Також суд враховує позитивну характеристику ОСОБА_1 , наявність на утриманні двох дітей 2019 та 2021 року народження, його безпосередню участь в антитерористичних операціях.
Відповідно до вимог ст.22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Посилання сторони захисту про звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за малозначністю є непереконливими, з огляду на те, що адміністративні правопорушення вчинені ним, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, не може бути визнано малозначними, оскільки є корупційними правопорушеннями, тяжкість яких обумовлена ступенем недовіри суспільства до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Даних про те, що вчинені ОСОБА_1 правопорушення, пов'язані з корупцією, є малозначними, матеріали справи не містять.
У відповідності до ст. 23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
З урахуванням вищенаведеного, враховуючи тяжкість вчинених правопорушень та обставини їх вчинення, виходячи з форми вини, вважаю за необхідне застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу у межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП, а також враховуючи дані про особу правопорушника - у мінімальному розмірі.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 23, 33, 40, ч. 1 ст. 172-6, 221, 251, 268, 283-284 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок на користь держави.
Строк пред'явлення постанови про накладення адміністративного стягнення до виконання протягом трьох місяців.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Октябрський районний суд м.Полтави протягом 10 діб.
Повний текст постанови виготовлено 06.08.2024 року.
Суддя Троцька А.І.