Ухвала від 05.08.2024 по справі 607/13642/24

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 607/13642/24Головуючий у 1-й інстанції ОСОБА_1

Провадження № 11-сс/817/251/24 Доповідач - ОСОБА_2

Категорія - ухвала слідчого судді

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2024 р. Колегія суддів Тернопільського апеляційного суду в складі:

головуючого судді - ОСОБА_2 ,

суддів - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

за участю

секретаря ОСОБА_5

прокурора ОСОБА_6

захисника ОСОБА_7

розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі матеріали кримінального провадження за апеляційною скаргою адвоката ОСОБА_7 в інтересах підозрюваного ОСОБА_8 на ухвалу слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 25 червня 2024 року,

встановила:

Цією ухвалою задоволено клопотання старшого слідчого та відсторонено підозрюваного ОСОБА_8 від посади головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області, строком до 00 год. 00 хв. 12.08.2024 року.

Слідчий суддя обґрунтував своє рішення тим, що ОСОБА_8 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.368 КК України, перебуваючи на посаді може незаконними засобами впливати на свідків у кримінальному провадженні, знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, оскільки перебування на вказаній посаді сприяло вчиненню кримінальних правопорушень, в яких він підозрюється, тому вважав, що такий захід необхідний для запобігання протиправної поведінки останнього.

В апеляційній скарзі адвокат ОСОБА_7 в інтересах підозрюваного ОСОБА_8 просить скасувати ухвалу слідчого та постановити нову, якою відмовити у задоволенні клопотання сторони обвинувачення у відстороненні підозрюваного ОСОБА_8 від посади головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України в Тернопільській області.

Апелянт зазначає, що стороною обвинувачення не доведено необхідність застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження.

Вказує, що слідчий суддя не вказав, на кого із свідків може впливати ОСОБА_8 і як саме такий вплив прямо пов'язаний із займаною ним посадою.

Звертає увагу на те, що у сторони обвинувачення було достатньо часу, щоб вилученні всі документи, які вони вважали за необхідне, дослідити.

Апелянт посилається на те, що прокурор у клопотанні не вказав та не довів, що позбавлення ОСОБА_8 засобів до існування шляхом заборони реалізації права на працю, елементом якого є отримання плати за виконану роботу, виправдовує потреби досудового розслідування.

Окрім цього, апелянт просить поновити строк на апеляційне оскарження, оскільки повний текст ухвали отримав 16.07.2024 року.

ОСОБА_8 в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином був повідомлений про день та час розгляду справи, що відповідно до ст. 405 КПК України не перешкоджає апеляційному розгляду.

Заслухавши суддю-доповідача, в судових дебатах адвоката ОСОБА_7 , який підтримав подану апеляційну скаргу, просить її задовольнити, прокурора, який заперечив апеляційну скаргу, вважає ухвалу слідчого судді законною та обґрунтованою, просить її залишити без змін, дослідивши матеріали та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу адвоката ОСОБА_7 слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Відповідно до матеріалів кримінального провадження, слідчою групою слідчого управління Головного управління Національної поліції в Тернопільській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке 21.02.2023 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023210000000031 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 1, ч. 3 ст. 368 КК України.

Відповідно до повідомленої підозри, досудовим розслідуванням встановлено, що згідно з наказом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області «Про кадрові питання» № 624 від 09.11.2016 року ОСОБА_8 призначено на посаду провідного інспектора Тернопільського районного відділу Управління ДСНС України у Тернопільській області. Згідно з наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області «Про кадрові питання» № 53 від 21.05.2021 року ОСОБА_8 призначено на посаду головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області. Згідно з наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області «Про кадрові питання» № 269-НК/64 від 23.08.2022 року ОСОБА_8 призначено на посаду заступника начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Кременецького районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області. Згідно з наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області «Про кадрові питання» №331-НК/64 від 21.09.2022 року ОСОБА_8 призначено на посаду головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області.

Згідно з вимогами ст. 1 Кодексу цивільного захисту України (далі Кодекс), кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади. Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Основними завданнями суб'єктів забезпечення цивільного захисту є: захист населення і територій від надзвичайних ситуацій; запобігання виникненню надзвичайних ситуацій; реагування на надзвичайні ситуації та ліквідація їх наслідків (ст. 9 Кодексу).

Статтею 10 Кодексу зазначено, що основними функціями суб'єктів забезпечення цивільного захисту щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій є: оповіщення та інформування суб'єктів забезпечення цивільного захисту; - укриття населення у захисних спорудах цивільного захисту; здійснення заходів з евакуації; інженерний захист територій; медичний захист населення та забезпечення його санітарного та епідемічного благополуччя; психологічний захист населення; біологічний захист населення, тварин і рослин; радіаційний і хімічний захист населення і територій; навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях.

Основними функціями суб'єктів забезпечення цивільного захисту щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій є: 1) моніторинг і прогнозування надзвичайних ситуацій; 2) державне регулювання діяльності суб'єктів господарювання: державна стандартизація; експертиза проектів будівництва щодо додержання нормативів з питань охорони праці, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, міцності, надійності та необхідної довговічності; ідентифікація суб'єктів господарювання, реєстрація потенційно небезпечних об'єктів та об'єктів підвищеної небезпеки: ідентифікація та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки; ліцензування господарської діяльності з надання послуг і виконання робіт протипожежного призначення; сертифікація засобів цивільного захисту; 3) страхування; 4) здійснення комплексу організаційних та інженерних заходів, спрямованих на забезпечення захисту територій, населених пунктів та суб'єктів господарювання від надзвичайних ситуацій; 5) державний нагляд (контроль) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сферах промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами; 6) атестація аварійно-рятувальних служб та рятувальників; 7) забезпечення техногенної безпеки; 8)забезпечення пожежної безпеки.

Згідно з ч. 3 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1052 від 16.12.2015 року, основними завданнями ДСНС є, зокрема; 1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту- населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; 2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб: 5) виконання функцій компетентного органу у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки.

ДСНС, серед числа покладених на неї завдань, зокрема:

організовує та забезпечує керівництво Кабінету Міністрів України єдиною державною системою цивільного захисту;

організовує здійснення заходів щодо створення, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту, ведення їх обліку, забезпечує разом з відповідними органами та підрозділами цивільного захисту, місцевими держадміністраціями здійснення контролю за готовністю зазначених споруд до використання за призначенням, веде загальнодержавний електронний облік захисних споруд цивільного захисту;

організовує здійснення заходів щодо впровадження інженерно-технічних заходів цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, готує пропозиції щодо віднесення населених пунктів та суб'єктів господарювання до відповідних груп (категорій) цивільною захисту;

організовує та забезпечує охорону від пожеж підприємств, установ, організацій та інших об'єктів на підставі договорів;

здійснює державний нагляд (контроль) у сфері пожежної та техногенної безпеки щодо виявлення та запобігання порушенню вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, іншими юридичними особами;

перевіряє стан дотримання вимог законодавства у сфері цивільного захисту та складає відповідні акти;

здійснює безпосередньо та через свої територіальні органи реєстрацію декларацій відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки;

здійснює відповідно до закону ліцензування господарської діяльності з надання послуг і проведення робіт протипожежного призначення;

здійснює функції технічного регулювання у визначеній законодавством сфері;

розглядає у разі звернення фізичних чи юридичних осіб: проектну документацію щодо влаштування засобів протипожежного захисту (систем пожежогасіння, пожежної сигналізації, оповіщення про пожежу та управління евакуацією населення, протидимного захисту, пожежного спостереження, вогнезахисної обробки будівельних конструкцій (виробів, матеріалів), автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення), а також бере участь у прийманні проведених робіт із влаштування зазначених засобів: технічні завдання і робочі проекти на автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення; проектну документацію на будівництво захисних споруд цивільного захисту, а також розділ щодо інженерно-технічних заходів цивільного захисту у складі містобудівної документації;

складає акти перевірок, приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки, інші обов'язкові для виконання розпорядчі документи, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертається безпосередньо та через територіальні органи до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.

Згідно з Основними обов'язками державних інспекторів з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки, затвердженими наказом ДСНС №354 від 23.06.2022 року (далі - Основні обов'язки), головні державні інспектори, заступники головних державних інспекторів та державні інспектори з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки на відповідній території (далі інспекторський склад) під час виконання завдань щодо запобігання надзвичайним ситуаціям, пожежам та іншим небезпечним подіям та проведенням іншої превентивно (профілактичної) роботи зобов'язані неухильно дотримуватися вимог Конституції України, Кодексу цивільного захисту України (далі Кодекс). Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП). Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі Закон), інших законодавчих, нормативно-правових актів, відповідних наказів МВС і ДСНС. доручень Головного державного інспектора України з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки та його заступника (п. 1 Основних обов'язків).

Основною діяльністю (обов'язком) інспекторського складу є виявлення та запобігання порушень вимог законодавчих, інших нормативних та нормативно-правових актів у сфері техногенної та пожежної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, у тому числі застосування санкцій, визначених законом (далі превентивна робота) (п 2 Основних обов'язків).

Під час превентивної роботи інспекторський склад зобов'язаний (п. 3 Основних обов'язків):

1) здійснювати заходи, спрямовані на запобігання порушень вимог пожежної та техногенної безпеки, виявлення й усунення причин та умов, які сприяють їх вчиненню, формування у громадян свідомого ставлення щодо дотримання (виконання) вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки:

2) здійснювати планові заходи державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки (далі - планова перевірка) згідно із затвердженим у встановленому порядку Річним планом щодо: центральних і місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування; суб'єктів господарювання та інших юридичних осіб; аварійно-рятувальних служб шляхом проведення їх перевірок у формі обстежень земельних ділянок (територій), будинків, будівель, споруд, у тому числі які будуються. їх комплексів та/або частин будь-якого призначення (далі об'єктів нагляду) у порядку, встановленому Законом;

3) здійснювати позапланові заходи державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки за наявності законних підстав у порядку, встановленому Законом (далі - позапланова перевірка), у тому числі з метою перевірки виконання об'єктом нагляду приписів про усунення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки (далі припис) та або інших розпорядчих документів. Такі позапланові перевірки проводяться не раніше останньої дати для усунення порушення, зазначеної у приписі та не пізніше як через два місяці від цієї дати;

4) складати за результатами планових (позапланових) перевірок об'єктів нагляду відповідні акти за формою, затвердженою наказом МВС від 17.01.2019 року № 22, зареєстрованим у Мін'юсті 21 січня 2019 року за № 73/33044 (далі - наказ МВС) та у встановленому Законом порядку вручати їх керівнику або уповноваженій особі об'єкта нагляду;

5) складати приписи за затвердженою наказом МВС формою та у встановленому Законом порядку вручати їх керівнику або уповноваженій особі об'єкта нагляду, якщо за результатами планових (позапланових) перевірок виявлено порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки (далі порушення). При цьому такі порушення мають бути зазначені у відповідному акті.

6) ініціювати звернення територіального органу ДСНС у строк, який не перевищує п'яти робочих днів з дати вручення відповідного акта, до адміністративного суду щодо застосування передбачених законодавством заходів реагування у разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей. При цьому строк виконання порушень, зазначених у приписі, не повинен перевищувати 14 днів від дня завершення планової (позапланової) перевірки. Щодо порушень, які стали підставою для звернення до адміністративного суду у разі планової (позапланової) перевірки об'єкта нагляду (щодо якого розглядається справа про застосування заходів реагування в адміністративному суді), у приписі новий строк усунення не вказується, а лише підтверджується до виконання;

7) складати та вручати акт встановленого наказом МВС зразку, у разі, якщо керівник або уповноважена особа об'єкта нагляду створює перешкоди (не виконує законні вимоги, не допускає) до проведення планової (позапланової) перевірки. При цьому оформлювати матеріали про вчинення відповідного адміністративного правопорушення, за необхідності залучивши органи Національної поліції;

8) реєструвати у відповідних журналах, форми яких визначені наказом ДСНС від 24.01.2019 року№ 56, всі розпорядчі (акти, приписи) та інші документи;

9) негайно направляти рекомендованим листом на юридичну та/або поштову адресу об'єкта нагляду всі розпорядчі (акти, приписи) та інші документи у разі відмови керівника або уповноваженої особи об'єкта нагляду в їх отриманні (або інших причин, за яких документи не можуть бути вручені під підпис);

10) формувати у затвердженому наказом Мінекономіки від 03.07.2017 року № 961, зареєстрованим у Мін'юсті 26 липня 2017 року за № 911/30779, порядку єдині справи розпорядчих документів, що приймаються органом державного нагляду (контролю) під час здійснення заходу державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, у встановлені законодавством строки вносити відомості до Інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) (Пілоткою модуля планування заходів державного нагляду (контролю) та збору інформації для запуску інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) та вести наглядові справи на об'єкти нагляду відповідно до наказу ДСНС від 18.02.2022 року № 129:

11) у разі вчинення посадовими особами об'єктів нагляду та громадянами адміністративних правопорушень, інспекторський склад у сфері своєї відповідальності відповідно до вимог КУпАП та у затвердженому наказом МВС від 27.07.2016 року № 725, зареєстрованим у Мін'юсті 22 серпня 2016 року за №1162/29292, порядку складає відповідні протоколи про адміністративне правопорушення, розглядає підвідомчі ДСНС справи про адміністративні правопорушення, направляє матеріали адміністративних справ (крім підвідомчих) до суду або іншого відповідного органу для прийняття рішення.

Згідно з п. 5 Основних обов'язків - у встановленому Законом порядку інспекторський склад здійснює державний нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки щодо об'єктів будівництва, визначених Кодексом.

Інспекторський склад виконує іншу превентивну (профілактичну) та інформаційно-роз'яснювальну роботу, спрямовану на дотримання населенням основних вимог пожежної та техногенної безпеки відповідно до сезонної актуальності, правил поводження на воді, з вибухонебезпечними предметами (протимінної безпеки) та у гірській місцевості, зокрема щодо (п. 8 Основних обов'язків): 1) підвищення рівня обізнаності населення у сфері пожежної та техногенної безпеки, формування належного ставлення і виконання встановлених вимог та правил поводження з вибухонебезпечними предметами: 2) щоквартального аналізу стану пожежної та техногенної безпеки об'єктів нагляду, природніх екосистем. За результатами аналізу встановлення основних причин та умов виникнення пожеж, надзвичайних ситуацій, інших небезпечних подій, загибелі та травмування людей на пожежах, надзвичайних ситуаціях, інших небезпечних подіях (на воді, кризі, від вибухонебезпечних предметів тощо) спрямовувати відповідну превентивну роботу; 8) надання методичної допомоги закладам освіти у проведенні заходів, спрямованих на вивчення вимог пожежної безпеки та обережного поводження з вогнем; 10) вжиття інших заходів щодо підвищення обізнаності населення у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Інспекторський склад зобов'язаний постійно удосконалювати свої професійні знання та практичні навички, в тому числі під час підвищення кваліфікації, службової підготовки та самостійного вивчення законодавчих та інших нормативно-правових актів (за необхідності іноземних мов та домедичної допомоги), необхідних для виконання завдань за призначенням (п. 10 Основних обов'язків).

У відповідності до посадової інструкції провідного інспектора Тернопільського районного відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, затвердженої 02.08.2017 року заступником начальника Управління із запобігання надзвичайним ситуаціям Управління ДСНС України у Тернопільській області ОСОБА_9 , посадової інструкції головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області, затвердженої 15.06.2021 року начальником Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області ОСОБА_10 , головний інспектор у своїй діяльності керується Конституцією України і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства внутрішніх справ та Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Положенням про Головне Управління. Положеннями про управління, положеннями про відділ, цією інструкцією, а також іншими актами законодавства України.

Головний інспектор за посадою одночасно є державним інспектором з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки Тернопільського району.

Згідно з розділом II (Завдання та обов'язки) посадової інструкції головний інспектор:

реалізує державну політику у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, пожежної та техногенної безпеки;

здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання на території Байковецької, Білецької. Великобірківської, Великоберезовицької, Великогаївської та Підгороднянської територіальної громади Тернопільського району;

здійснює планування заходів державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки, щодо суб'єктів господарювання та об'єктів органів влади:

перевіряє наявність і утримання в стані готовності автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення в разі їх виникнення та системи протипожежного захисту на об'єктах, які підлягають обладнанню такими системами:

перевіряє наявність і готовність до використання в разі виникнення надзвичайних ситуацій промислових засобів захисту органів дихання від небезпечних хімічних речових, засобів цивільного захисту, стан їх утримання та ведення обліку;

складає акти перевірок видає приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а в разі встановлення порушень що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертається в Головне управління з відповідним рапортом, для підготовки позовної заяви з метою звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного чи часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботою підприємств, окремих виробництв, виборчих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин і механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.

не допускає дій та вчинків, які можуть зашкодити інтересам служби чи негативно вплинути на репутацію фахівця служби цивільного захисту.

не бере участь у діях, що суперечать національним інтересам України, ускладнюють функціонування Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

Згідно з розділом IV посадової Інструкції головний інспектор несе відповідальність за:

порушення законодавства про службу цивільного захисту та антикорупційного законодавства;

недотримання законів, що стосуються діяльності Головного управління;

неналежне виконання своїх посадових обов'язків:

недотримання строків виконання завдань;

недотримання правил внутрішнього розпорядку.

за порушення, допущенні ним при виконанні функціональних обов'язків, несе цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із чинним законодавством.

Згідно з розділом V Інструкції ОСОБА_8 повинен знати:

основи кримінального, процесуального законодавства, адміністративного та трудового права;

характер діяльності та структуру ДСНС України:

основи діловодства;

нормативно-правові акти, що стосуються діяльності ГУ ДСНС України у Тернопільській області;

роль усіх структурних одиниць та їх співробітників.

Згідно п. VII Інструкції ОСОБА_8 взаємодіє за посадою з підприємствами, установами, організаціями.

Згідно з положеннями ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» правоохоронні органи - органи прокуратури. Національної поліції, служби безпеки. Військової служби правопорядку у Збройних Силах України. Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону. Бюро економічної безпеки України, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.

Відповідно до п.п. «и» н. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадові та службові особи Державної служби України з-надзвичайних ситуацій є суб'єктом відповідальним за корупційні правопорушення.

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції» посадовим та службовим особам Державної служби України з надзвичайних ситуацій забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становите та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.

Згідно із ст. 23 Закону України «Про запобігання корупції» посадовим та службовим особам Державної служби України з надзвичайних ситуацій забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб у зв'язку із здійсненням такими особами діяльності, пов'язаної із виконанням функцій держави.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про запобігання корупції» особа, уповноважена на виконання функцій держави, у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов'язана невідкладно вжити заходів щодо: відмови від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.

Водночас досудовим розслідування встановлено, що в невстановлений досудовим розслідування час та у невстановленому місці у ОСОБА_8 , який з 09.11.2016 року перебував на посаді провідного інспектора Тернопільського районного відділу Управління ДСНС України у Тернопільській області, з 21.05.2021 року по 23.08.2022 року та з 21.09.2022 року перебував на посаді головного інспектора відділ) запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області, був працівником правоохоронного органу та відповідно до п. 1 примітки до ст. 364 КК України - службовою особою, обізнаним з вимогами вищевказаних нормативно-правових актів та попередженим про обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції», які спрямовані на запобігання корупційним правопорушенням, якому було відомо про надання послуг в сфері пожежної та техногенної безпеки ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс», до діяльності якого, серед іншого, належить: електромонтажні роботи, оброблення металів та нанесення покриття на метали, обслуговування систем безпеки, ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення, технічні випробування та дослідження, директором якого є ОСОБА_11 , а особами, які координують діяльність вказаного суб'єкта господарювання ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , виник злочинний умисел, направлений на одержання неправомірної вигоди за вчинення ним в інтересах вказаного суб'єкта господарювання дій з використанням наданого йому службового становища.

Реалізуючи свій злочинний умисел, усвідомлюючи суспільно - небезпечні наслідки своїх діянь та бажаючи їх настання, усвідомлюючи свої повноваження та функції представника влади в частині здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, ОСОБА_8 з метою протиправного особистого збагачення вчинив злочин за наступних обставин.

Так, ОСОБА_8 , використовуючи свої службові повноваження, здійснюючи в 2021 році заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами на території Великогаївської територіальної громади, перебуваючи у виконавчому комітеті Великогаївської сільської ради, то знаходиться за адресою Тернопільська обл., Тернопільський р-н. с. Великі Гаї. вул. Галицька, 47, спонукав та схилив представників вказаної установи користуватися послугами пожежної та техногенної безпеки саме у ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс».

Після цього представники відділу освіти виконавчого комітету Великогаївської сільської ради, розуміючи, що ОСОБА_8 здійснює стосовно закладів та установ контрольно-наглядові повноваження та систематично проводить відповідні заходи державного нагляду (контролю), змінили суб'єкта, який надавав послуги пожежної та техногенної безпеки та для отримання послуги пожежної та техногенної безпеки почали звертатися саме до вказаного ОСОБА_8 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс».

Надалі, 25.08.2022 року ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» згідно з актами № 628 на суму 850. 00 грн. № 629 на суму 24 190. 00 грн. № 630 на суму 4 060. 00 гри. на підставі договору про надання послуг № 41 від 18.08.2022 надано відділу освіти виконавчого комітет) Великогаївської сільської ради, який був поставлений у відповідні вимушені умови, послуги з технічного обслуговування вогнегасників на загальну суму 29 100, 00 грн, оплата за які на суму 850,00 грн. 4060, 00 грн та 24 190, 00 грн. всього на загальну суму 29 100, 00 грн. на рахунок ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» здійснена відділом освіти виконавчого комітет) Великогаївської сільської ради 30.08.2022 року.

Окрім того, в період з 07 по 10.06.2021 року проведено заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки у закладі дошкільної освіти «Дитячий садок села Малий Ходачків» відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Великобірківської селищної ради, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , за результатами яких складено відповідний акт № 17 від 10.06.2021 року в якому зазначені виявлені порушення, та винесено припис № 15 від 10.06.2021 року про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, один примірник якого отримав представник вказаного закладу.

Надалі, через часткове невиконання вказаного припису, ТУ ДСНС України в Тернопільській області 15.07.2021 року скеровано для розгляду до суду позовну заяву про застосування заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення будівлі закладу дошкільної освіти «Дитячий садок села Малий Ходачків» Великобірківської селищної ради шляхом знеструмлення, до повного усунення порушень.

В подальшому, ОСОБА_8 , використовуючи свої службові повноваження, здійснюючи заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами господарювання на території Великобірківської територіальної громади, перебуваючи на території відділ) освіти, культури молоді за спорту Великобірківської селищної ради, за адресою: Тернопільська обл., Тернопільський р-н. смт. Великі Бірки, вул. Грушевського, 53, спонукав та схилив працівників вказаної установи звертатися за отриманням послуг пожежної та техногенної безпеки саме до ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс», надавши при цьому номер мобільного телефону представника вказаного товариства НОМЕР_1 , по якому слід контактувати із ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс», та яким користувався ОСОБА_13 ..

Після цього представники відділ) освіти, культури молоді та спорту Великобірківської селищної ради, розуміючи, що ОСОБА_8 здійснює стосовно закладів та установ контрольно-наглядові повноваження та систематично проводить відповідні заходи державного нагляду (контролю), змінили суб'єкта, який надавав послуги пожежної та техногенної безпеки, та для отримання послуг пожежної та техногенної безпеки почали звертатися саме до вказаного ОСОБА_8 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс».

Надалі, 27.07.2022 року ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» згідно з актами № 596 на суму 390, 00 грн, № 593 на суму 1 115, 00 грн, № 597 на суму 2 190, 00 грн. № 594 на суму 3 160, 00 грн. та 02.08.2022 року згідно з актом № 595 на суму 12 270, 00 грн, на підставі договору про надання послуг № Т/ 22-07 53 від 27.07.2022 року надано відділу освіти, культури молоді та спорту Великобірківської селищної ради, яке було поставлено у відповідні вимушені умови, послуги з технічного обслуговування вогнегасників на загальну суму 20 125. 00 грн. оплата за які на суму 390.00 грн, 1 115, 00 грн, 2 190. 00 грн та 3 160 00 грн на рахунок ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» здійснена відділом освіти виконавчого комітету Великогаївської сільської ради 29.07.2022 року, а на суму 13 270. 00 грн - 09.08.2022 року всього на загальну суму 20 125,00 грн.

В свою чергу ОСОБА_8 о 13 год. 01 хв. 18.10.2022 року (місце вчинення кримінального правопорушення встановити неможливо) шляхом отримання грошового переказу на свою банківську каргу, яка йому належить, з банківської карти, яка належить ОСОБА_11 , за вчинені ним в інтересах ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» з використанням наданого йому службового становища дії, а саме схиляння закладів та установ скористатись послугами саме ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс», одержав від ОСОБА_11 неправомірну вигоду у вигляді частини отриманих ГОВ «Вогнезахист сервіс плюс» за вказані вище надані послуги коштів в розмірі 10050, 00 грн.

Таким чином, ОСОБА_8 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України (в редакції статті із змінами, внесеними згідно із Законами № 1508-VІ від 11.06.2009 року, № 2808-VI від 21.12.2010 року; в редакції Законів № 3207-VI від 07.04.2011 року, № 221-VII від 18.04.2013 року; із змінами, внесеними згідно із Законом № 222-VII від 18.04.2013 року; в редакції Закону № 1261-VII від 13.05.2014 року; із змінами, внесеними згідно із Законами № 1698-VII від 14.10.2014 року, № 770-VIII від 10.11.2015 року, № 889-VIII від 10.12.2015 року, № 2617-VIII від 22.11.2018 року, № 263-1Х від 31.10.2019 року. № 720-ІХ від 17.06.2020 року. № І888-IХ від 17.11.2021 року), а саме в одержанні службовою особою неправомірної вигоди за вчинення такою службовою особою в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища.

12.06.2024 року ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України, а саме в одержанні службовою особою неправомірної вигоди за вчинення такою службовою особою в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища.

Висновки слідчого судді про обґрунтованість пред'явленої підозри колегія суддів вважає вірними, оскільки вони підтверджуються доданими до клопотання органу досудового слідства та оголошеними в судовому засіданні доказами.

Задовольняючи клопотання, слідчий суддя належним чином вмотивував своє рішення про відсторонення від посади, зазначивши про наявність ризиків, визначених в ст.177 КПК України, а саме - можливість перешкодити кримінальному провадженню шляхом незаконного впливу на свідків, може знищити, приховати та підробити документи, а також може продовжити злочинну діяльність, пов'язану з одержанням неправомірної вигоди.

Враховуючи, що кримінальне правопорушення, в якому підозрюється ОСОБА_8 , безпосередньо пов'язане з його перебуванням на займаній посаді, колегія суддів вважає, що для запобігання протиправній поведінці підозрюваного слідчий суддя, за відсутності негативних наслідків, підставно, відповідно до ст.ст. 158 КПК України, відсторонив підозрюваного від посади головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області.

При цьому, слідчий суддя врахував, що ОСОБА_8 проживає в м.Тернопіль, має на утриманні трьох малолітніх дітей, працює на посаді головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області і перебування на вказаній посаді сприяло вчиненню кримінальних правопорушень, в яких він підозрюється.

За таких обставин, колегія дійшла висновку, що органом досудового розслідування доведено, що підозрюваний, перебуваючи на займаній посаді, використовуючи своє службове становище, покладені на нього повноваження, з метою уникнення відповідальності може знищити чи підробити документи, які мають суттєве значення для судового розслідування, може впливати на свідків, які є його підлеглими, а від так перешкоджати кримінальному провадженню.

Враховуючи, що кримінальне правопорушення, в якому підозрюється ОСОБА_8 , безпосередньо пов'язане з його перебуванням на займаній посаді, відсутність негативних наслідків, колегія суддів вважає, що для запобігання протиправній поведінці підозрюваного слідчий суддя підставно, відсторонив його від посади головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області.

Беручи до уваги, що апелянт повний текст ухвали отримав 16.07.2024 року, йому слід поновити строк на апеляційне оскарження, визнавши причини пропуску поважними.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 154, 158, 404, 405, 407, 422, 424 КПК України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Поновити строк на апеляційне оскарження.

Апеляційну скаргу адвоката ОСОБА_7 в інтересах підозрюваного ОСОБА_8 залишити без задоволення, а ухвалу слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 25 червня 2024 року щодо ОСОБА_8 - без змін.

Ухвала набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною і оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Судді