Провадження № 3/742/1613/24
Єдиний унікальний № 742/3281/24
05 серпня 2024 року м.Прилуки
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області у складі: головуючої - судді Короткої А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали Прилуцького районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, безробітного, мешканця АДРЕСА_1 , РНОКПП - невідомий, посвідчення водія - НОМЕР_1 від 12.12.2023,
за ч.1 ст.130 КУпАП, -
18.05.2024 о 19 год. 10 хв. ОСОБА_1 в м.Прилуки Чернігівської області по пров.М.Міхновського біля буд.10 керував автомобілем ВАЗ 2103, д.р.н. НОМЕР_2 , належним на праві власності ОСОБА_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з ротової порожнини, порушення координації рухів), водій від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку, відмовився на відеозапис, чим порушив вимоги п.2.5 ПДР України.
Окрім цього, 19.05.2024 о 21 год. 58 хв. ОСОБА_1 в с.Сухополова Прилуцького району по вул.Макаренщина біля буд.50 керував автомобілем ВАЗ 2103, д.р.н. НОМЕР_2 , належним на праві власності ОСОБА_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з ротової порожнини, почервоніння обличчя, порушення мови), водій від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився на відеозапис, чим порушив вимоги п.2.5 ПДР України.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, причин своєї неявки суду не повідомив, хоча належним чином та вчасно був повідомлений про день, час та місце розгляду справи (а.п.23), а оскільки відповідно до ст.268 КУпАП явка в судове засідання особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за даний вид правопорушення, не є обов'язковою, тому суд вважає можливим розглянути даний матеріал у його відсутності та відсутності його представника.
Відповідно до ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Справу про адміністративне правопорушення №742/3281/24 (провадження 3/742/1613/24) відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та справу про адміністративне правопорушення №742/3282/24 (провадження 3/742/1614/24) відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, слід об'єднати в одне провадження. Об'єднаній справі присвоїти номер №742/3281/24 (провадження 3/742/1613/24), оскільки дана справа надійшла до суду першою.
Згідно з п.2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130 КУпАП, підтверджується протоколами серії ААД №800202 від 18.05.2024 (а.п.2) та серії ААД №672169 від 19.05.2024 (а.п.15), письмовими поясненнями свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.п.4-5), письмовим поясненням ОСОБА_1 (а.п.3), письмовим зобов'язанням ОСОБА_1 не керувати транспортним засобом ВАЗ 2103, д.р.н. НОМЕР_2 (а.п.6), направленнями на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 18.05.2024 та від 19.05.2024, з яких вбачається, що ОСОБА_1 відмовився від огляду (а.п.7, 17), актами огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів (а.п.8,16), рапортом інспектора ВРПП (а.п.18), довідками №15060/124/47/2024 від 23.05.2024 та №150680/124/47/2024 від 23.05.2024 САП Прилуцького РВП ГУНП в Чернігівській області, з яких вбачається, що транспортний засіб ВАЗ 2103, д.р.н. НОМЕР_2 , зареєстрований за ОСОБА_2 (а.п.10, 20), що також підтверджується копією реєстраційної картки на автомобіль (а.п.11, 21) а також відеозаписами зафіксованого факту відмови ОСОБА_1 від проходження медичного огляду, з якого також чітко видно, що ОСОБА_1 перебував з явними ознаками наркотичного та алкогольного сп'яніння, а саме: почервоніння обличчя та очей, порушення координації рухів та мови.
Як вбачається з довідок, виданих Прилуцьким РВП ГУНП в Чернігівській області №15059/124/47/2024 від 23.05.2024 та №15067/124/47/2024 від 23.05.2024, згідно з базою даних «Цунамі» та інформаційної підсистеми «Адмінпрактика» інформаційного порталу Національної поліції («Цунамі») ОСОБА_1 12.12.2023 отримав посвідчення водія - НОМЕР_1 (а.п.9, 19).
Отже, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, а саме: відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного та алкогольного сп'яніння.
Відповідно до ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення та для запобігання вчинення нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами.
Згідно з положеннями ст.33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, суд враховує характер вчинених правопорушень, ступінь вини правопорушника, його відношення до вчиненого, відсутність обставин, які б пом'якшували чи обтяжували його відповідальність, тому вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції статті у виді штрафу розміром 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
На підставі викладеного, керуючись ст.130 ч.1, 283-285 КУпАП, суд
Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу розміром 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок, на користь держави з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
На підставі ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу в установлений ч.1 ст.307 КУпАП п'ятнадцятиденний строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова суду може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Чернігівського апеляційного суду через Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області.
Суддя Анна КОРОТКА