Рішення від 05.08.2024 по справі 520/13115/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2024 року м. ПолтаваСправа № 520/13115/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №520/13115/24 за позовом ОСОБА_1 до Харківського окружного адміністративного суду про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

14.05.2024 ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківського окружного адміністративного суду, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача з приводу використання під час нарахування і виплати йому впродовж 01.02.2024 - 30.04.2024 суддівської винагороди показника прожиткового мінімуму для працездатної особи - 2102,00 грн;

- зобов'язати Харківський окружний адміністративний суд здійснити нарахування та виплату за період з 01.02.2024 по 30.04.2024 суддівської винагороди судді Харківського окружного адміністративного суду ОСОБА_1 з використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи 3028,00 грн, з утриманням належних податків (зборів) та з урахуванням фактично виплачених сум суддівської винагороди;

- визнати протиправними дії відповідача з приводу виплати впродовж 01.02.2024 - 16.04.2024 йому щомісячної доплати у порядку ч. 8 ст. 135 Закону України від 02.06.2016 №1402-VІІІ «Про судоустрій і статус суддів» у розмірі 5% посадового окладу судді та за календарні робочі дні безпосередньої фізичної роботи з матеріалами, що мають ступінь секретності "Цілком таємно" та "Таємно";

- зобов'язати Харківський окружний адміністративний суд провести нарахування та виплату за період з 01.02.2024 по 16.04.2024 судді Харківського окружного адміністративного суду ОСОБА_1 щомісячної доплати у порядку ч. 8 ст. 135 Закону України від 02.06.2016 №1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" у розмірі 10% посадового окладу судді за кожен календарний робочий день.

Підставою для звернення до суду з цим позовом є переконання заявника у протиправному заниженні роботодавцем суддівської винагороди у спірний період, оскільки під час її нарахування застосовано базовий розмір посадового окладу судді з урахуванням величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, у розмірі 2 102,00 грн, встановлений статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік”, що не відповідає положенню статті 135 Закону України “Про судоустрій і статус суддів”, відповідно до якого базовий розмір посадового окладу судді визначається виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, який станом на 01.01.2024 становить 3028,00 грн. Крім того вважає, що відповідачем протиправно допущено неповну виплату суддівської винагороди за такою складовою як доплата за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, внаслідок призначення, обчислення, нарахування та виплати такої доплати у розмірі 5% посадового окладу судді та лише за календарні робочі дні безпосередньо фізичної роботи з матеріалами, що мають ступінь секретності "Цілком таємно" та "Таємно".

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17.05.2024 матеріали адміністративної справи №520/13115/24 направлено до Другого апеляційного адміністративного суду для визначення підсудності, у зв'язку з чим в.о. голови Харківського окружного адміністративного суду видав відповідне розпорядження за №03-04/25 від 20.05.2024.

Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 24.05.2024 адміністративну справу №520/13115/24 передано за підсудністю до Полтавського окружного адміністративного суду, куди справа надійшла 31.05.2024 та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями 03.06.2024 передана до провадження судді Супруна Є.Б.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 10.06.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач у відзиві на позов, що надійшов до суду засобами електронного зв'язку 21.06.2024, а 28.06.2024 - поштою, просив розглянути справу у відповідності до вимог чинного законодавства (а.с. 28, 33).

02.07.2024 до суду від ОСОБА_1 надійшла заява про збільшення розміру позовних вимог, в якій позивач збільшив період, за який він просить суд провести нарахування та виплату йому суддівської винагороди, а також допомоги на оздоровлення, а саме - за період з 01.02.2024 по 30.06.2024.

Ухвалою суду від 15.07.2024 заяву ОСОБА_1 від 01.07.2024 про збільшення розміру позовних вимог у справі №440/13115/24 прийнято до розгляду. Розгляд справи продовжено у порядку, визначеному ухвалою суду від 10.06.2024 (письмове провадження).

Відповідач надіслав суду засобами електронного зв'язку 24.07.2024 відзив на заяву ОСОБА_1 про збільшення позовних вимог.

Розгляд справи, відповідно до статті 258, частини п'ятої статті 262 КАС України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 з 2009 року по теперішній час працює на посаді судді Харківського окружного адміністративного суду.

За змістом довідки Харківського окружного адміністративного суду від 30.04.2024 №06-62/20253/24 (а.с. 10), суддівська винагорода ОСОБА_1 за період з 01.01.2024 по 30.04.2024 нарахована і виплачена відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" із застосуванням прожиткового мінімуму працездатних осіб для визначення базового розміру посадового окладу судді у розмірі 2102,00 грн.

Відповідно до наказу Харківського окружного адміністративного суду від 17.04.2024 №04-04/74 "Про встановлення доплати" (а.с. 11) судді Харківського окружного адміністративного суду Андрію Сліденку встановлено з 01 квітня по 16 квітня 2024 року доплату у розмірі 5 відсотків посадового окладу за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю та мають ступінь секретності "Таємно"; з 17 квітня 2024 року - щомісячну доплату за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, з відомостями та їх носіями, що мають ступінь секретності "цілком таємно", у розмірі 10 відсотків посадового окладу, як такому що постійно працює в умовах режимних обмежень, та здійснювати її на постійній основі.

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо нарахування та виплати у період з 01.02.2024 по 30.06.2024 (з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог) суддівської винагороди виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, у розмірі 2102 грн, а також дії відповідача щодо виплати з 01.02.2024 по 16.04.2024 доплати за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці у меншому розмірі, звернувся до суду з цим позовом за захистом своїх прав.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно з пунктом 14 частини першої статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема судоустрій, судочинство, статус суддів.

Відповідно до частин першої та другої статті 130 Конституції України, держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя. Розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.

Питання організації судової влади визначає Закон України від 02.06.2016 №1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" (надалі - Закон №1402-VIII).

Відповідно до положень частин першої та другої статті 135 Закону 1402-VIII, суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами. Суддівська винагорода виплачується судді з дня зарахування його до штату відповідного суду, якщо інше не встановлено цим Законом. Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.

Пунктом 1 частини третьої цієї ж норми передбачено, що базовий розмір посадового окладу судді місцевого суду становить 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.

Згідно з частинами п'ятою - восьмою статті 135 Закону 1402-VIII, суддям виплачується щомісячна доплата за вислугу років у розмірі: за наявності стажу роботи більше 3 років - 15 відсотків, більше 5 років - 20 відсотків, більше 10 років - 30 відсотків, більше 15 років - 40 відсотків, більше 20 років - 50 відсотків, більше 25 років - 60 відсотків, більше 30 років - 70 відсотків, більше 35 років - 80 відсотків посадового окладу. Суддям, які обіймають посади заступника голови суду, секретаря, голови судової палати, секретаря Пленуму Верховного Суду, секретаря Великої Палати Верховного Суду, виплачується щомісячна доплата в розмірі 5 відсотків посадового окладу судді відповідного суду, голові суду - 10 відсотків посадового окладу судді відповідного суду. Суддям виплачується щомісячна доплата за науковий ступінь кандидата (доктора філософії) або доктора наук із відповідної спеціальності в розмірі відповідно 15 і 20 відсотків посадового окладу судді відповідного суду. Суддям виплачується щомісячна доплата за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, у розмірі залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "Цілком таємно", - 10 відсотків посадового окладу судді відповідного суду; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "Таємно", - 5 відсотків посадового окладу судді відповідного суду.

Системний аналіз зазначених норм дає суду підстави для формулювання висновку про те, що розмір посадового окладу судді, який є складовим елементом суддівської винагороди, безпосередньо залежить від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян здійснюється у відповідності до Закону України від 15.07.1999 №966-XIV "Про прожитковий мінімум" (надалі - Закон №966-XIV), відповідно до статті 1 якого, прожитковий мінімум - це вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.

Прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років; дітей віком від 6 до 18 років; працездатних осіб; осіб, які втратили працездатність. До працездатних осіб відносяться особи, які не досягли встановленого законом пенсійного віку.

Цією нормою визначений вичерпний перелік основних соціальних і демографічних груп населення, стосовно яких визначається прожитковий мінімум.

Судді до соціальної демографічної групи населення, стосовно яких прожитковий мінімум повинен встановлюватися окремо, не віднесені.

Статтею 7 Закону України від 09.11.2023 № 3460-IX "Про Державний бюджет України на 2024 рік" встановлено з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2920 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення: зокрема працездатних осіб - 3028 гривень; працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, - 2102 гривні.

При цьому зміни до Закону №1402-VIII у частині, яка регламентує розмір суддівської винагороди у спірний період, як і до Закону №966-XIV щодо визначення прожиткового мінімуму, не вносилися.

Таким чином законних підстав для зменшення розміру прожиткового мінімуму, який встановлено для працездатних осіб на 01 січня відповідного календарного року для цілей визначення розміру суддівської винагороди, немає.

У спірних правовідносинах спеціальними є норми статті 135 Закону №1402-VIII, які мають пріоритет над положеннями Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік".

Водночас Закон України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" фактично змінив складову для визначення базового розміру посадового окладу судді, що порушує гарантії незалежності суддів, одна з яких передбачена частиною другою статті 130 Конституції України і частиною третьою статті 135 Закону №1402-VIII.

Суд зазначає, що Закон України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" не повинен містити інакшого чи додаткового правового регулювання правовідносин, що охоплюються предметом регулювання інших законів України, особливо тієї сфери суспільних відносин, для яких діють спеціальні (виняткові) норми. Конституція України не надає законам про державний бюджет України вищої юридичної сили стосовно інших законів.

Також суд враховує те, що Конституційний Суд України неодноразово висловлював правову позицію щодо того, що предмет закону про Державний бюджет України чітко визначений у Конституції України, тому цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України (абзац 8 пункту 4 мотивувальної частини Рішення від 09.07.2007 № 6-рп/2007).

Конституційний Суд України наголошував на тому, що скасування чи зміна законом про Державний бюджет України обсягу прав і гарантій та законодавчого регулювання, передбачених у спеціальних законах, суперечить статті 6, частині другій статті 19, статті 130 Конституції України.

Отже, визначальними при вирішенні даного публічно-правового спору суд визнає норми Закону України "Про судоустрій і статус суддів", якими закріплено правило про те, що для визначення розміру суддівської винагороди до уваги може братися лише прожитковий мінімум для працездатних осіб, розмір якого встановлений на 01 січня календарного року.

Оскільки вказана конституційна гарантія незалежності суддів не може порушуватися і змінюватися без внесення відповідних змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", відповідач неправильно визначився із розрахунковою величиною посадового окладу, застосувавши в розрахунку іншу величину, відмінну від тієї, що визначена спеціальним законом.

При цьому суд зауважує, що за приписами статті 148 Закону №1402-VIII фінансування всіх судів в Україні здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Видатки загального фонду Державного бюджету України на утримання судів належать до захищених статей видатків Державного бюджету України. Функції розпорядника бюджетних коштів щодо місцевих судів здійснюють територіальні управління Державної судової адміністрації України. Видатки на утримання судів у Державному бюджеті України визначаються окремим рядком щодо Верховного Суду, Вищої ради правосуддя, апеляційної палати вищого спеціалізованого суду, а також у цілому щодо апеляційних, місцевих судів. Видатки кожного місцевого та апеляційного суду всіх видів та спеціалізації, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, органів суддівського самоврядування, Національної школи суддів України, Служби судової охорони та Державної судової адміністрації України визначаються у Державному бюджеті України в окремому додатку. Видатки на утримання судів у Державному бюджеті України не можуть бути скорочені в поточному фінансовому році.

Обмеження розміру суддівської винагороди шляхом внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік", всупереч вимогам частини другої статті 130 Конституції України та статті 135 Закону №1402-VIII, зумовило ситуацію, за якої відповідач - Сумський окружний адміністративний суд, який є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня, вчинив дії, що порушують права та гарантії судді.

За таких обставин дії щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 суддівської винагороди, яка обчислюється від посадового окладу, за період з 01.02.2024 по 30.06.2024 включно виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді у розмірі 2102,00 грн, порушують вимоги статті 135 Закону №1402-VIII.

Враховуючи викладене вище, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Харківського окружного адміністративного суду щодо нарахування та виплати судді цього ж суду ОСОБА_1 суддівської винагороди за період з 01.02.2024 по 30.06.2024, обчисленої виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді у розмірі 2102,00 грн, у зв'язку з чим відповідача слід зобов'язати нарахувати та виплатити судді Харківського окружного адміністративного суду ОСОБА_1 суддівську винагороду за період з 01.02.2024 по 30.06.2024, обчисливши її у відповідності до вимог статті 135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", виходячи з базового розміру посадового окладу судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01.01.2024 на рівні 3028,00 грн, за вирахуванням фактично виплачених сум такої винагороди, з утриманням передбачених законом податків та зборів при їх виплаті.

Отже, позов у цій частині слід задовольнити у спосіб, визначений судом.

Вирішуючи позовні вимоги щодо визнання протиправними дій відповідача з приводу виплати впродовж 01.02.2024 - 16.04.2024 щомісячної доплати у порядку ч. 8 ст. 135 Закону України від 02.06.2016 №1402-VІІІ «Про судоустрій і статус суддів» у розмірі 5% посадового окладу судді та за календарні робочі дні безпосередньої фізичної роботи з матеріалами, що мають ступінь секретності "Цілком таємно" та "Таємно", суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 8 ст. 135 Закону №1402-VIII, суддям виплачується щомісячна доплата за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, у розмірі залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "Цілком таємно", - 10 відсотків посадового окладу судді відповідного суду; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "Таємно", - 5 відсотків посадового окладу судді відповідного суду.

Як встановлено судом у цій справі, наказом Харківського окружного адміністративного суду від 17.04.2024 №04-04/74 "Про встановлення доплати" судді Харківського окружного адміністративного суду ОСОБА_1 встановлено з 01.04.2024 по 16.04.2024 доплату у розмірі 5% посадового окладу за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю та мають ступінь секретності "Таємно"; з 17 квітня 2024 року щомісячну доплату за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, з відомостями та їх носіями, що мають ступінь секретності "цілком таємно", у розмірі 10 відсотків посадового окладу, як такому що постійно працює в умовах режимних обмежень, та здійснювати її на постійній основі.

У свою чергу позивач вважає, що має право на отримання з 01.02.2024 по 16.04.2024 такої доплати у розмірі 10% посадового окладу та на постійній основі, а не лише за календарні робочі дні безпосередньої фізичної роботи з матеріалами, що мають ступінь секретності "Цілком таємно" та "Таємно".

Разом з тим, доплата за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, у розмірі 5% посадового окладу, як свідчать матеріали адміністративної справи, встановлена позивачу наказом Харківського окружного адміністративного суду від 17.04.2024 №04-04/74, який є чинним і позивачем у цьому провадженні не оскаржується, а тому підстав для його неврахування під час виплати спірної доплати у відповідача немає.

У зв'язку з цим суд роз'яснює позивачу право на оскарження відповідного наказу про встановлення доплати за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, шляхом подачі окремого позову до суду.

Тож у цій частині вимог позов задоволенню не підлягає.

Відтак, позов у цілому слід задовольнити частково.

Позивач судових витрат не поніс, тому підстави для їх розподілу відсутні.

Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Харківського окружного адміністративного суду щодо нарахування та виплати судді Харківського окружного адміністративного суду ОСОБА_1 суддівської винагороди за період з 01.02.2024 по 30.06.2024, обчисленої виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, у розмірі 2102,00 грн.

Зобов'язати Харківський окружний адміністративний суд нарахувати та виплатити судді Харківського окружного адміністративного суду ОСОБА_1 суддівську винагороду за період з 01.02.2024 по 30.06.2024, обчисливши її у відповідності до вимог статті 135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", виходячи з базового розміру посадового окладу судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01.01.2024 на рівні 3028,00 грн, за вирахуванням фактично виплачених сум такої винагороди, з утриманням передбачених законом податків та зборів при їх виплаті.

В решті вимог - позов залишити без задоволення.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Харківський окружний адміністративний суд (код ЄДРПОУ 34390710; майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.

Суддя Є.Б. Супрун