Справа № 420/4712/24
05 серпня 2024 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: Головуючого - судді Єфіменка К.С., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Управління СБУ в Одеській області про роз'яснення рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/4712/24за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління СБУ в Одеській області (вул..Єврейська,43, м.Одеса, 65045) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, звернувся до суду з позовом до Управління СБУ в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи його тим, що 13 вересня 2013 р. він звільнений на пенсію за вислугу 26 років 2 місяців і 29 днів із Управління Служби безпеки України в Одеській області на підставі наказу Голови Служби безпеки України №1060-OC. 08 грудня 2023 р. позивач подав письмову заяву до Житлової комісії УСБУ в Одеській області, в якої просив розглянути його згоду на отримання грошової компенсації за належне йому жиле приміщення, а також письмово проінформувати його про право на отримання грошової компенсації та її орієнтований розмір. Листом від 28.12.2023р. № 65/23/Б-1216/207 УСБУ в Одеській області відмовилась надати позивачу грошову компенсацію за належне жиле приміщення, протокол рішення житлової комісії не надала та повідомила, що позивач перебуває на квартирному обліку осіб, потребуючих поліпшення житлових умов в Управлінні під № 63. Позивач вважає, що його право на отримання компенсації у відповідності до п.2 Порядку № 728, дія якого поширюється на: військовослужбовців, які мають вислугу на військовій службі 20 і більше років, та членів їх сімей; осіб, звільнених з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я та у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів у разі неможливості використання на військовій службі, та членів їх сімей; сім'ї військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби; сім'ї померлих осіб, звільнених з військової служби в запас або відставку за віком, станом здоров'я та у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів. Таким чином позивач вважає відмову протиправною та за захистом своїх прав звернувся до суду.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2024 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність житлової комісії УСБУ в Одеській області щодо не розгляду заяви та не повідомлення ОСОБА_1 про настання його черги на отримання жилого приміщення, про його право на отримання грошової компенсації, її орієнтовний розмір та перелік документів, необхідних для її отримання. Зобов'язано житлову комісію УСБУ в Одеській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.12.2023 року та прийняти мотивоване рішення відповідно до Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 09.09.2015 №728, з урахуванням висновків суду. В решті позову відмовлено.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16 липня 2024 р. рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2024 року по справі № 420/4712/24, - залишено без змін.
23.07.2024р. до суду надійшла заява Управління СБУ в Одеській областіпро роз'яснення рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/4712/24 від 29 квітня 2024 року в якій позивач просить:
роз'яснити рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2024 усправі №420/4712/24, яким частково задоволений адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Одеській області в частині зобов'язання житлової комісії Управління розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.12.2023 року та прийняти мотивоване рішення відповідно до Порядку визначеннярозміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації заналежне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінетуміністрів України від 09.09.2015 № 728, з урахуванням висновків суду, а саме -який з викладених у рішенні суду висновків повинна врахувати житлова комісія УСБУв Одеській області під час розгляду заяви ОСОБА_1 :
- висновок про те, що житлові комісії військових частин, військових комісаріатів та квартирно-експлуатаційних установ (організацій) письмово інформують військовослужбовців та членів їх сімей, у яких настала черга наотримання жилих приміщень у поточному році, про їх право на отриманнякомпенсації та про її орієнтовний розмір (пункт 10 Порядку №728), а черговість надання компенсації визначається за часом взяття військовослужбовця та членів його сім'ї на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов,та/або включення до списків осіб, які мають право на першочергове чи позачерговеотримання жилих приміщень (п. 5 Порядку №728) чи
- висновок що житлові комісії, вирішуючи питання про надання компенсаціїза належне для отримання жиле приміщення приймають одне із альтернативнихрішень: про її надання або відмову в наданні, а Порядок №728 міститьвиключний перелік підстав для відмови у наданні військовослужбовцю тачленам його сім'ї компенсації за належне до отримання жиле приміщення.
В обґрунтування зазначеної заяви зазначено, що згідно висновків суду, право на отримання компенсації у відповідача невиникало оскільки не настала його черга на отримання житла.Одночасно, згідно висновків суду, єдиною підставою для відмови у наданнівійськовослужбовцю та членам його сім'ї компенсації є їх зняття з обліку громадян,які потребують поліпшення житлових умов, або виключення із списків громадян, щомають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень.Враховуючи викладене, судове рішення у даній справі містить положення,які суперечать та виключають одне одного.
Дослідивши наявні в справі письмові докази, суд на підставі положень ст.254 КАС України, приходить до висновку про те, що заява представника відповідача не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Згідно з ч.3 ст.254 КАС України суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження.
Таким чином, суд розглянув заяву в порядку письмового провадження.
Суд розглянувши заяву відповідача про роз'яснення рішення дійшов висновку про відмову у її задоволенні.
Відповідно до ч.1 ст.254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухваленим ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи зміст судового рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи зміст судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
При цьому, вказана норма процесуального закону передбачає можливість роз'яснення судом ухваленого ним рішення з метою усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення, що перешкоджає його належному виконанню, тобто, роз'яснено може бути постанову чи ухвалу суду у разі, якщо без такого роз'яснення її тяжко виконати, оскільки високою є ймовірність неправильного виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового рішення, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто процесуальна процедура роз'яснення судового рішення виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення.
Метою роз'яснення судового рішення є усунення такого недоліку, як незрозумілість.
Незрозумілість є оцінним поняттям. Однак для об'єктивного встановлення доцільності роз'яснення судового рішення суд враховує її раціональні критерії (здоровий глузд, зрозумілість для звичайної розумної людини без юридичної освіти).
Суд зазначає, що в рішенні по справі №420/4712/24 від 29 квітня 2024 року суд надавав оцінку бездіяльність житлової комісії УСБУ в Одеській області щодо не розгляду заяви та не повідомлення ОСОБА_1 про настання його черги на отримання жилого приміщення, про його право на отримання грошової компенсації, її орієнтовний розмір та перелік документів, необхідних для її отримання.
Суд зазначив, що відповідачем не прийнято відповідного рішення за результатами розгляду вказаної заяви позивача, що не передбачено чинним законодавством і ставить позивача у правову невизначеність.
У той час як, приписи Порядку №728 чітко визначають обов'язок прийняття або рішення про задоволення заяви про надання згоди на отримання компенсації за належне особі та членам його сім'ї для отримання жиле приміщення, або про відмову у її задоволенні.
В своєму рішенні суд не надавав оцінку обставинам які б зобов'язували відповідача прийняти те чи інше рішення.
Розглянувши заяву відповідача про роз'яснення судового рішення, суд зазначає, що ним сформовано висновки щодо задоволення позову та в мотивувальній частині наведено обґрунтовані мотиви та підстави з посиланням на норми матеріального законодавства, які регулюють спірні правовідносини.
За таких умов підстави для роз'яснення рішення суду по справі №420/4712/24 від 29 квітня 2024 рокув порядку, передбаченому ст.254 КАС України, відсутні, оскільки зазначене рішення є цілком обґрунтоване та зрозуміле, у зв'язку з чим зазначене рішення суду роз'яснення не потребує.
Керуючись ст.ст.243,248,383 КАС України, -
Заяву Управління СБУ в Одеській області про роз'яснення рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/4712/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління СБУ в Одеській області (вул..Єврейська,43, м.Одеса, 65045) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.256 КАС України.
Ухвала оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.294, 295 КАС України.
Суддя К.С.Єфіменко