Справа № 420/20084/24
01 серпня 2024 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності, постанови протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 у якому просить суд:
-визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо недотримання процедури прийняття постанови, яка оформлена довідкою Військово-лікарської комісії від 24.05.2024;
-визнати протиправною та скасувати постанову, яка оформлена довідкою Військово- лікарської комісії від 24.05.2024 про визнання позивача придатним до військової служби;
-зобов'язати відповідача повторно розглянути військово-медичні документи та здійснити повторне обстеження та медичний огляд з метою визначення придатності/непридатності до військової служби.
Відповідно до п.п.3, 5, 6 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Ухвалою суду від 01.07.2024 залишено без руху позовну заяву Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю та надано 10- денний термін для усунення недоліків по справі.
На виконання ухвали суду від 28.06.2024 до суду від ОСОБА_1 надійшла заява від 16.07.2024 про усунення недоліків по справі разом з уточненим адміністративним позовом.
Згідно уточненого адміністративного позову від 16.07.2024 позивач визначив відповідачем Комунальне некомерційне підприємство «Херсонська міська клінічна Лікарня ім. А.іО.Тропіних» Херсонської міської ради та виклав позовні вимоги в наступній редакції:
-визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо недотримання процедури прийняття рішення, яке оформлене довідкою Військово-лікарської комісії від 24.05.2024;
-визнати протиправною та скасувати довідку Військово-лікарської комісії від 24.05.2024 про визнання позивача придатним до військової служби;
-зобов'язати відповідача повторно розглянути військово-медичні документи та здійснити повторне обстеження та медичний огляд з метою визначення придатності/непридатності до військової служби.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Згідно ч.3 ст.46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Пунктом 7 частини 1 статті 4 КАС України зазначено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
При цьому, позивач, не погоджуючись із рішенням (постановою), прийнятим лікарською комісією, не визначив відповідне ВЛК серед відповідачів.
Так, згідно п.2.1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженої Наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії. ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
У відповідності до положень п. п. 2.5.1. п.2.5 Положення №402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, зокрема, ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.
З урахуванням викладеного, в даному випадку оскаржувані позивачем рішення/бездіяльність прийнято/вчинено не закладом охорони здоров'я комунальної форми власності, а позаштатною постійно діючою військово - лікарською комісією відповідної клінічної лікарні, що не враховано позивачем під час визначення відповідача по справі.
Разом з тим, п.11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: організовують з визначеною періодичністю (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів.
З урахуванням викладеного, позивачем під час уточнення позовних вимог та складу учасників справі, не враховано що рішення у справі може вплинути на права та обов'язки ІНФОРМАЦІЯ_1 , який за вказаних обставин має бути визначений позивачем, як третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог.
Згідно з ч.2 ст.121 КАС України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи.
Частиною 6 ст.7 КАС України передбачено, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
З огляду на викладене, суд, керуючись принципом аналогії права приходить до висновку про наявність підстав для продовження позивачеві терміну для усунення недоліків по справі.
Керуючись ст. ст. 160, 161, 169 КАС України суддя, -
Продовжити термін для усунення недоліків адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності, постанови протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
Встановити позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде повернута заявникові.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя К.О. Танцюра