05 серпня 2024 р. № 400/4931/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачівГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, вул. Канатна, 83,м. Одеса,65012,
провизнання протиправним рішення від 30.01.2024 №143750003473 та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач 1) та Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач 2) про:
- визнання протиправним та скасування рішення відповідача 1 від 30.01.2024 року № 143750003473 про відмову у призначенні пенсії за віком;
- зобов'язання відповідача 2 зарахувати до страхового стажу при призначенні пенсії за віком період роботи з 23.10.1992 року по 31.12.1992 року в колгоспі «Світанок»; з 01.09.2013 року по 31 01.2014 року в ПАТ «Чорноморський суднобудівний завод»;
- зобов'язання відповідача 2 повторно розглянути заяву від 24.01.2024 року про призначення пенсії за віком з моменту першого звернення.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що звернувся до пенсійного органу за призначенням пенсії, однак отримав рішення про відмову. Записи про спірні періоди роботи позивача наявні у трудовій книжці. Несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків не повинна порушувати законні права та інтереси позивача на належне пенсійне забезпечення.
12.06.2024 р. відповідач 2 подав відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що відсутні правові підстави для зарахування до страхового стажу Позивача періоду роботи з 01.09.2013 по 31.01.2014, оскільки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості про сплату страхових внесків. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю. В архівній довідці від 18.12.2023 № 03-02/56 відсутні відомості про відпрацьовані Позивачем вихододні. Відтак, відсутні підстави для зарахування до страхового стажу Позивача періоду роботи з 23.10.1992 по 31.12.1992. Відтак, рішення від 30.01.2024 № 143750003473 є правомірним та законним, прийнятим в межах, у спосіб та у відповідності до чинного законодавства України, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення вимог Позивача.
14.06.2024 р. відповідач 1 подав відзив на позовну заяву, згідно з яким 30.01.2024 Головним управлінням на підставі заяви та наданих документів було винесено Рішення №143750003473 про відмову в призначенні пенсії за віком згідно Закону №1058-ГУ з підстави відсутності необхідного страхового стажу для призначення пенсії. До страхового стажу Позивача не зараховано період роботи в колгоспі з 23.10.1992 р. по 31.12.1992 р. згідно архівної довідки №03-02/56 від 18.12.2023 р., оскільки відсутні відомості про відпрацьовані вихододні. Страховий стаж Позивача - 29 років 09 місяців з необхідних 30 років. В архівній довідці від 18.12.2023 № 03-02/56 відсутні відомості про відпрацьовані Позивачем вихододні. Відтак, відсутні підстави для зарахування до страхового стажу Позивача періоду роботи з 23.10.1992 по 31.12.1992. Враховуючи вищезазначене, Головним управлінням було вірно застосовано норми законодавства при винесенні рішення про відмову у призначенні пенсії Позивачу, підстави для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 відсутні.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
24.01.2024 р. позивач звернувся до відповідача 2 із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058).
30.01.2024 р. відповідачем 1 за принципом екстериторіальності прийнято рішення № 143750003473 про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону № 1058 у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу. У рішенні зазначено, що необхідний страховий стаж становить 30 років, позивачу зараховано 29 років 9 місяців. До страхового стажу не зараховано період роботи в колгоспі з 23.10.1992 р. по 31.12.1992 р. згідно архівної довідки № 03-02/56 від 18.12.2023 р., оскільки відсутні відомості про відпрацьовані вихододні.
Про незарахування до страхового стажу періоду роботи з 01.09.2013 р. по 31 01.2014 р. в ПАТ «Чорноморський суднобудівний завод» з підстав відсутності відомостей про страховий стаж та заробітну плату зазначено в листі відповідача 2 від 24.04.2024 р.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон № 1058 визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Відповідно до статті 26 Закону № 1058 необхідний страховий стаж для призначення позивачу пенсії по досягненню 60 років становить 30 років.
Позивач на момент звернення із заявою про призначення пенсії за віком досяг 60 років. Саме відсутність 30 років страхового стажу стала підставою для відмови у призначенні пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог нього Закону за даними, що містяться в системі, персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
До набрання чинності Закону № 1058 питання пенсійного забезпечення, в тому числі й порядок обчислення стажу для призначення пенсій регулювалися Законом України "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788), відповідно до ст. 56 якого до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв, при цьому зараховується робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків.
Відповідно до ст. 62 Закону України № 1788 основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Записами у трудовій книжці позивача підтверджено періоди його роботи в колгоспі “Світанок” з 23.10.1992 р. по 19.02.1993 р.
Згідно з архівною довідкою від 18.12.2023 р. № 03-02/56 по колгоспу «Світанок» наявна інформація про заробітну плату за листопад-грудень 1992 року та січень-лютий 1993 року, про відпрацьовані людинодні - за січень-лютий 1993 року. В наявних книгах обліку трудового стажу позивач не значиться. В табуляграмах по оплаті праці за 1992 рік визначити відпрацьовані людинодні не надається можливості. В наявних табуляграмах по оплаті праці за жовтень 1992 року позивач не значиться.
Зважаючи на об'єктивні обставини неможливості підтвердити трудову участь у колгоспі, відсутність вини позивача у відсутності записів про трудову участь у трудовій книжці колгоспника та наявність записів у трудовій книжці про періоди роботи в колгоспі, суд вважає протиправним незарахування спірного періоду до страхового стажу позивача.
З урахуванням висновку суду про протиправність незарахування періоду роботи в колгоспі до страхового стажу позивача, рішення відповідача 1 від 30.01.2024 р. № 143750003473 є протиправним та належить скасуванню. Позовні вимоги в цій частині слід задовольнити.
Щодо періоду роботи з 01.09.2013 року по 31 01.2014 року в ПАТ «Чорноморський суднобудівний завод», суд встановив, що відповідно до форми ОК-7 за період з 01.09.2013 року по 31 01.2014 року наявна інформація про заробітну плату в ПАТ «Чорноморський суднобудівний завод», однак даний період не зараховано до страхового стажу. Як зазначив відповідач 2 період не зараховано через несплату страхових внесків роботодавцем.
Під час розгляду справи суд встановив, що Господарським судом Миколаївської області розглянуто справу № 915/86/14 про банкрутство ПАТ "ЧСЗ", а органами ПФУ були заявлені кредиторські вимоги.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
За визначенням ст. 1 Закону № 1058 пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до п. 1 ч. 1 та ч. 3 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону № 1058, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків встановлено в ч. 1 ст. 20 Закону № 1058, якою передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до ч. 12 ст. 20 цього Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Таким чином, страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
При цьому, у ч. 10 ст. 20 Закону № 1058 вказано, що якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до положень ст. 106 Закону № 1058 відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Тобто, за змістом вищезазначених норм вбачається, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач з вересня 2013 р. по січень 2014 р. отримував дохід від ПАТ "ЧСЗ", з якого страхувальником сплачувалися страхові внески. Сам факт ненадходження відрахувань із заробітної плати позивача до Пенсійного фонду України за спірні періоди, за відсутності його вини, не є підставою для відмови у зарахуванні позивачу відповідного стажу.
Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а, отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для незарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач 2 не довів правомірності відмови в зарахуванні до страхового стажу позивача періодів роботи на ПАТ "ЧСЗ". З урахуванням встановлених фактів, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65609, ідентифікаційний код 20987385) та Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) про визнання протиправним та скасування рішення від 30.01.2024 року № 143750003473 про відмову у призначенні пенсії за віком; зобов'язання зарахувати до страхового стажу при призначенні пенсії за віком період роботи з 23.10.1992 року по 31.12.1992 року в колгоспі «Світанок»; з 01.09.2013 року по 31 01.2014 року в ПАТ «Чорноморський суднобудівний завод»; зобов'язання повторно розглянути заяву від 24.01.2024 року про призначення пенсії за віком з моменту першого звернення - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 30.01.2024 року № 143750003473 про відмову у призначенні пенсії за віком.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 при призначенні пенсії за віком період роботи з 23.10.1992 року по 31.12.1992 року в колгоспі «Світанок»; з 01.09.2013 року по 31 01.2014 року в ПАТ «Чорноморський суднобудівний завод».
4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.01.2024 року про призначення пенсії за віком з моменту першого звернення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 05.08.2024 р.
Суддя Н. В. Лісовська